PDA

View Full Version : Норвегия



velma
08-28-2008, 13:32
Някой бил ли е там?Ако има такива,моля да разкажат как е било,за хората там и ....абе каквото ви дойде на ум.

RAWRRR
08-28-2008, 13:43
Зависи за коя 4аст на Норвегия питаш..За Скандинавия (с изклю4ение на Швеция) не може да се даде цялостна характеристика,защото една 4аст от страната се разли4ава коренно от някоя друга..и това е така,защото са големи по площ ,а са с малко население..развити са няколко града,а други територии са силно изостанали

Хубавите неща,свързани с Норвегия са фиордите,Северното сияние,белите нощи,може да ти стане интересен и темперамента им,който е много разли4ен от нашия.

FakePlasticTree
08-28-2008, 13:52
РАВВВР, белите нощи не мисля, че са много хубави... :?

velma
08-28-2008, 14:04
Интересува ме южната част.Била ли си там?

Mooo6no
08-28-2008, 14:05
Рауррр, забрави да кажеш най-важното и интересно нещо на Норвегия - Норвежкия блек метъл 8-)

ScionOfStorm
08-28-2008, 14:10
!!

trve norsk arysk blakk meral, да бъдем точни.

Иначе горите им там май са страхотни :)

velma
08-28-2008, 14:15
Имам предвид Норвегия като място за живеене.

ScionOfStorm
08-28-2008, 14:17
Ми доколкото знам имат доста висок стандарт на живот и т.н. там, както си е и във всички скандинавски държави, де. Може би ще е малко проблемно аклиматизирането в началото, че е по-пипкава работа, но иначе е доста хубава държава. За хората не знам дали не са прекалено апатични там, но някой, който е имал по-близък досег с норск ще каже.. :)

FakePlasticTree
08-28-2008, 14:19
Аз мога да ти разкажа за Швеция, от седмица вече живея тук.. Ако искаш, казвай. Не знам доколко са близки с Норвегия.

velma
08-28-2008, 14:22
Аз мога да ти разкажа за Швеция, от седмица вече живея тук.. Ако искаш, казвай. Не знам доколко са близки с Норвегия.

Разкажи.Те са съседки,така че едва ли ще има някаква голяма разлика.

s3xy
08-28-2008, 14:23
tatko e ot norwegian :] ne sum xodila pri nego ama mama e bila nqkolko puti i kaza 4e za jiveene e neveroqtno :] standarta bil stra6no visok i bilo MN skypo [ primerno 1 kafe e 8 euro] ama te vzemat zaplati po 5-6 000 na mesec tai 4e za tqx e normalno... drugo neznam kakvo da ti kaja osven 4e znam 4e e mn krasivo :]

FakePlasticTree
08-28-2008, 14:53
Ами...
Стандартът на живот е доста висок, наистина. Както каза момичето преди мен, цените са доста високи, но това отговаря на заплатите. А те взимат високи заплати, така че цените са нормални за тук. РАзбира се много зависи и от работата...
Цените на жилищата са много високи, но аз съм в столицата и съм на центъра, мястото от всички гледни точки е много стратегическо... Около 92 хиляди лева ни е апартамента.

За магазини и такива неща няма да ти обеснявам, мисля, че можеш да си представиш. Има всичко, буквално.

Хората...
Това още не мога да кажа...била съм една седмица на училище.. А моето училище е немско и 30% са немци, 50% шведи, а другите са от различни страни..Но хората са много готини, въобще не е като по американските филми - Ти си нов и ще те насерем.. Много са дружелюбни и мили. Помагат ти да се интегрираш. Нооо не знам дали е така в нормалните училища с шведи.
А ти на колко си? Може и да не ходиш на училище вече и да не те интересува, не знам. :-D

М...фризьорите, козметичните неща, лекарите, зъболекарите са н-е-в-е-р-о-я-т-н-о скъпи. Една пломба (на майка и беше се счупило едно малко парченце от пломбата) беше 200 лева.

Обаче в едно нещо много, много яко са се ...... Здравната им система, или забравих как се казваше хД, е..ужас.
Майка се беше върнала от почивка на море и имаше вода в ухото. Отиде да си насрочи час, а те й казаха:" Добре, сега лекарят в отпуск, следващият възможен час е ... след месец и половина. "
Това беше в държавна болница, а на частен кабинет не е ходила, там са двойно по-скъпи, мисля.
Така че, аз си правя зъби, дупки, коса и всичко такова, ОСОБЕНО като стане въпрос за здравни въпроси в България.
Недай боже да се разболея тук.
Една позната (тя е възрастна жена, де) имаше кръвоизлив и чака 4 часа. Всеки да минел по-реда си.

Не го разбирам това...

М..не се пуши никъде освен на улицата, алкохол не се продава, ако не си на 18, цигари също. Е, има начини, де. В едни по-затънтени улички при арабите. Те гледат да правят далавери и от там се купуват цигари за 'младежите'.

Това се сещам сега...като живот.

ScionOfStorm
08-28-2008, 15:00
^ между другото лекарите не само там са такива. И в Канада при леля ми, и в други страни. Ние тук си ги имаме за някаква даденост, баща ми понеже е лекар, знам за какво става дума. Някаква патица му звъни в 3 през нощта, че детето й е хремаво. Ако беше бебе - да, за притеснение е на малка възраст, ама то беше на 6-7...

Лекари и учители тука на луди ги правят. Там ги уважават, ама е кофти с търсенето и запазването на час.

Disrespect
08-28-2008, 15:20
аз имам снимки от там
ама сега ме мързи да ги качвам

velma
08-28-2008, 16:53
Обаче в едно нещо много, много яко са се ...... Здравната им система, или забравих как се казваше хД, е..ужас.
Майка се беше върнала от почивка на море и имаше вода в ухото. Отиде да си насрочи час, а те й казаха:" Добре, сега лекарят в отпуск, следващият възможен час е ... след месец и половина. "
Това беше в държавна болница, а на частен кабинет не е ходила, там са двойно по-скъпи, мисля.
Така че, аз си правя зъби, дупки, коса и всичко такова, ОСОБЕНО като стане въпрос за здравни въпроси в България.
Недай боже да се разболея тук.
Една позната (тя е възрастна жена, де) имаше кръвоизлив и чака 4 часа. Всеки да минел по-реда си.

Те в тези скандинавски страни,когато са в отпуска са неоткриваеми и никой не ги безспокои.Иначе заплатите в Норвегия(поне на лекарите)са може би най-високите в цяла Европа.Там ако решиш да учиш висше ти дават определена сума като заем и ти можеш да отидеш да учиш където си искаш,включително и извън Норвегия.После ,разбира се ,изплащаш парите.Норвегия е единствената страна в Европа,където максималната скорост по магистралите е 90км/ч.Разрешеното съдържание на алкохол в кръвта е 0,2 промила.Там почти няма и престъпност.Норвежко гражданство се придобива адски трудно.Там подготовката за Коледа започва още от средата или края на ноември.

velma
08-29-2008, 08:43
Хората...
Това още не мога да кажа...била съм една седмица на училище.. А моето училище е немско и 30% са немци, 50% шведи, а другите са от различни страни..Но хората са много готини, въобще не е като по американските филми - Ти си нов и ще те насерем.. Много са дружелюбни и мили. Помагат ти да се интегрираш. Нооо не знам дали е така в нормалните училища с шведи.
А ти на колко си? Може и да не ходиш на училище вече и да не те интересува, не знам. :-D

А на какъв език разговаряш в училище?

Fagile
08-29-2008, 10:22
Имам предвид Норвегия като място за живеене.

:? qvno e hubava.... ama az q mrazq za6toto vagni za men hora otivat tam :(

FakePlasticTree
08-30-2008, 12:23
Хората...
Това още не мога да кажа...била съм една седмица на училище.. А моето училище е немско и 30% са немци, 50% шведи, а другите са от различни страни..Но хората са много готини, въобще не е като по американските филми - Ти си нов и ще те насерем.. Много са дружелюбни и мили. Помагат ти да се интегрираш. Нооо не знам дали е така в нормалните училища с шведи.
А ти на колко си? Може и да не ходиш на училище вече и да не те интересува, не знам. :-D

А на какъв език разговаряш в училище?

Aми всички говорят немски, така че аз говоря с тях на немски, но шведите си говорят на шведски по между си. Ама няма лошо, и без това, ако живееш там, така или иначе ще учиш език предполагам.

velma
08-30-2008, 16:45
За Норвегия знам,че почти всички хора говорят английски и ,че не е толкова нужно да знаеш норвежки за да се оправяш.В училищата обаче нямам представа как стоят нещата.