PDA

View Full Version : Два цитата свързани с науката.



Kman
08-30-2008, 16:12
Ето един интересен цитат:

"В момента IT-отрасълът преживява преломен момент, след който развитието на технологиите значително ще се ускори.

В резултат на активното развитие на технологиите към 2050 година възможностите на компютъра и човешкия мозък ще са сравними. Това заявява техническият директор на Intel Джъстин Ратнер (Justin Rattner) в прессъобщение на корпорацията.

Ратнер смята, че в момента IT-отрасълът преживява преломен момент, след който развитието на технологиите значително ще се ускори. Затова не трябва да се изключва вероятността в близко бъдеще възможностите на изкуствения интелект да достигнат и надминат човешките.

Освен това развитието на технологиите ще доведе до големи промени в областта на роботиката. Например, роботите все повече ще приличат на хора и ще станат неотменна част от всекидневието.

Техническият директор на Intel демонстрира прототипи на два такива робота, разработвани от изследователската лаборатория на Intel. Единият от тях може да проучва околните предмети без да ги докосва. Другият робот разпознава емоции - например недоволството на човек от разхвърляното жилище по изражението на лицето, жестове или фрази и започва да подрежда.

Освен това в лабораториите на Intel се разработват и микророботите catom. Те променят цвета и формата си в зависимост от областта, в която работят. Такива роботи могат да бъдат, например компютърни клавиатури или мишки."


източник http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=16187


"В близко бъдеще хората ще могат да се придвижват по стени
2 Май 2007
За целта с помощта на нанотехнологиите ще бъдат създадени специални ръкавици и обувки.

Италиански изследователи от политехнически университет в Торино (Polytechnic University in Turin) изследват възможността за създаване на специални ръкавици и обувки, чрез които хората да могат да се придвижват по вертикални повърхности без помощта на допълнително алпинистко оборудване.

Учените смятат да взаимстват принципа на действие на необичайните обувки и ръкавици от природата, а именно от тропическите гущери гекони (gecko), пише CNET News. Геконите са способни да се движат по вертикални и даже по гладки стени с обратен наклон благодарение на милионите малки влакънца намиращи се на лапите им. Всяко от тях има хиляди микроскопични възглавнички, влизащи в контакт с повърхността на молекулярно ниво.

Италианските специалисти, под ръководството на Никола Пуньо (Nicola Pugno), ще използват като микроскопични възглавнички въглеродни нанотръби. Според изчисленията милионите нанотръби разположени на ръкавици и обувки ще могат да осигурят достатъчно сцепление с повърхността, за да се задържи човек.

Освен това екипът на Пуньо проучва възможността за създаване на тънки, но много здрави кабели, способни да издържат голяма тежест. Ако идеите на италианските учени бъдат реализирани на практика, то човекът-паяк ще може да се види не само на страниците на комиксите и във фантастичните филми, а и на практика. Резултатите от изследването на италианските учени ще бъдат публикувани в следващия брой на списание Journal of Physics - Condensed Matter.

Трябва да се отбележи, че изследвания в областта на създаването на приспособления за “залепване” към вертикални повърхностти провеждат и редица други научни организации. В частност, в тази насока усилено работят изследователите от калифорнийския университет в Бъркли (University of California at Berkeley)."

същия източник: http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=10857

Това са малка част от това което пише там и във недостигналите до там научни доклади,разработки и т.н.
Исках просто да ги споделя тези цитати и да прочета коментарите ви за тях. :)

Gnidi4ka
08-30-2008, 16:59
am 6e izvinqva6 ama ne moga da shvana za kvo 6te si govorim tuka :lol:

mgs_92
08-30-2008, 17:36
Leleeee, koi lud 6te 4ete tva :razz:

GbSy
08-30-2008, 17:58
Поне уважете труда на човека! :?

По темата: Това не трябва ли да е за раздел "Наука"?

Kman
08-30-2008, 18:20
Тъй като благодарение на науката се оборва теорията за сътворението пейстнх тези статии,но.......
преди малко изнамерих нещо интересно:

" Изопачаване на науката

Като следство за критикуване на общоприетата наука, креационистите имат ясно определен подход. Те цитират цялостно автори, които поддържат общоприетите теории, но показват склонност да приемат критика, подобна на тази, отправяна от креационистите. Почти винаги обаче те използват подхода на манипулираните цитати, по начин, по който те не отразяват доказателствата за еволюцията или водещото мнението на научната общност, или отразяват неактуални научни позиции.Множество подобни цитати, появили се в Интернет, са събрани в Архива TalkOrigin под наименованието Проект „Манипулиран цитат“, в който се дават оригиналните версии на манипулираните цитати."

Та искам да видя коментари от гледна точка на религията относно самата наука.

mgs_92
08-30-2008, 20:05
Ama ti ne se otkazva6, a? :razz: :lol:

AdmiralJohn
08-31-2008, 09:27
Абе не знам относно религията, ама тези неща изглеждат супер, само обаче ме притеснява да не направят прекалено много роботи с интелект достигащ или надвишаващ нашия.Мисля, че това е на грешен път , тъй като ще поразруши малко социалната среда,а хората трябва да прекарват повече време сред хора.То и сега повечето 12-16 висят по 8-9 часа пред компа , а какво остава да висиш 8-9 часа пред компа и да имаш един приятел робот и да си обикаляте заедно по още толкова...
Предполагам, че може да ги продават за икономи, ама това ще доведе до затлъстяване от малкото движение при домакините :P :)
Абе общо взето моето мнение е, че тези роботи не бива да навлизат чак толкова в нашето ежедневие. :)

Kman
08-31-2008, 22:03
То сега като не са навлезли има прекалено много хора с наднормено тегло.Но като навлязат самата социална структура и начин на мислене ще се промени и всеки ще знае че за да не боледува често и за да е здрав трябва да спортува.
Ние гледаме сега на тези технологии от нашата гледна точка,от нашия начин на мислене,от нашето време,от нашия начин на живот,от нашич стандарт,но след време когато тези стандрати,начин на мислене и всичко се промени навлизането на тези технологии ще е напълно естествено и даже след 2050 година,хората ще се чудят как сме успявали да живеем днес.

AdmiralJohn
09-01-2008, 06:52
Е да, ама то и в 5 век са живели по определен начин и ние сега се чудим как въобще са оцелели хората тогава, ама това не означава, че днес всичко е розово :) .Просто казвам , че тези роботи ще имат доста минуси. :)

HaRMoNy
09-02-2008, 17:24
Според мен това всичко е възможно, но е излишно. Хората само създават и създават.. и всичко за наше "добро". И когато човешката ръка бъде заменена от робот, който може да работи безпогрешно и "Non Stop", какво ще правим хората ?
Според мен ще е по-добре да се обърне повече внимание на хората от колкото на роботите :)

Kman
09-02-2008, 18:02
Именно и това ще е възможно когато роботите заменят черната работа,естествено ще е нужно да се работи,но по лека работа.Но докато целия ти работен ден е зает от 7 до 7 няма как да погледнеш и да помислип за себе си.Всеки минус ще бъде преодоляван,те затова навлизат тези технологии.Ние хората ще има много неща да правим,все пак това е бъдещето,няма как да си представим какъв ще е светът с тези нанотехнологии и какво ще е нужно да се прави и как ще се променят заниманията нахората.

valkanovb
09-02-2008, 21:53
Ще си взимам робот да ми върши черната работа?Друг път.С всички нови техноло9гии хората стават все по-мързеливи и тъпи ми сега и тея роботи.

Kman
09-03-2008, 10:04
Уважението е ключът към добрите взаймооотношения между хората.А и какво съм написал в подписа ми "няма нищо вечно" дори и начина на мислене,сега мислим по един начин,след време внуците ни итехните внуци ще имат съвсм различно мислене :)

Saymon90
09-03-2008, 16:01
Местя темата в раздел Наука :)

vankata_931
09-06-2008, 18:31
Ем не знам след 50 години какво ще е,но сега се знае че 13% от мозъка си използваме,а представете си за 100% :-o Едва ли някога компютър ще достигне и сегашното развитие на човешкия мозък.

Bubbly
09-06-2008, 19:41
Прочетох темата и единственото, което ми хрумна, е: дано това никога не стане или поне докато аз съм жива (малко егоистично мислене никога не е излишно :D).
ПП Наистина би било добре да отделяме за развитието хората поне половината от вниманието, което се отделя за компютрите.

vankata_931
09-07-2008, 17:31
Когато компютър роди друг компютър съм съгласен,че са ни стигнали. :D

Liar
01-03-2009, 19:12
[quote=vankata_931]ам да кажа, че компютрите могат и да са по добри в мисленето от нас обаче им липсва разум и чувства който едва ли ще можем да им вградим с(:
Ще ги пресъздадат,не се притеснявай...Не помня къде четох,но пишеше,че в бъдещето роботите ще могат да пресъздават чувства.И че даже ще може да ги имаме като партньори...

pendela
01-20-2009, 17:54
Аз друго не разбрах. Ще ме извините но кой има нужда да ходи по стените :))))) "В близко бъдеще хората ще могат да се придвижват по стени" щях да падна, честно ти казвам :lol: