PDA

View Full Version : Моралните криза на народа или това,което НЕ ни прави българи



kristo
08-30-2008, 23:05
Въпреки дължината, ще ви помоля да го прочетете.

Комплекс за маловажие и омаловажаване на делото прадедите

“Другите народи са къде, къде… те са имали гении, таланти, а ние какво? Никога сме нямали това което те, нямаме го и сега и никога няма да го имаме!”

Прекалено важен проблем представлява комплекса за маловажие (не можем да го омаловажим). От къде се е пръкнала тенденцията не може да се твърди със сигурност, вероятно е плод на сегашното изостанало положение на родината, което придава този психологически оттенък на някои наши сънародници. Още по-силен е при тези, които живеят в чужбина и по определени причини решават че народа, чиято държава обитават е много по значим за човечеството не само днес, но и винаги през вековете. Наскоро например имах разговор с група българи, които по стечения на обстоятелствата обитават Холандия, при който те изтъкваха как холандците са велик народ, много по-велик от нашия, какъв ресурс притежава и как те притежавали гений, който никога ние не сме имали “За великите холандски художници чувал ли си? Рембранд, Ван Гог? Кажи ми и един български художник известен като тях! Докато те са били изтъкнати във всичко, ние сме били роби на турците. Чувал ли си за корабостроителниците там и как преграждат морето? За мелниците?” и т.н. Всичко това е плод на психологически елемент, вметнат от телевизията, радиото и в случая с моите холандски-български приятели с възприятието на визуалното. В случая с медиите във всеки случай говорим за случайност, която се е появила в следствие на заемането на модели (и цели) на филми и реклами от телевизията, радиото и вестниците. Примерът че Галилео Галилей е този който пръв е изказал тезата че земята е кръгла и това променило живота на хората, но църквата го изгорила, че медицината била най-развита в древен Египет, където за пръв път се извършвали трепанации, рекламирането на чуждо изкуство и култура и пр. и пр. А народът трябва да свикне с ясната мисъл, че ние сме друга култура, както китайката е друга, както арабската е друга, както културата на индианците и останалите далечни и близки народи. Ние не сме чак толкова близо до западноевропейската култура, след като сме част от източноевропейската. А не сме ли? Защо трябва да използваме вече съставени и неважещи за нас шаблони за медиите ни? Като този за Галилей например. Той е направил откритието си но за западноевропейската култура, ние сме имали информацията на неговото откритие хилядолетия по-рано, ние не сме горили вещици, ние сме познавали шест от планетите в системата ни векове преди западните европейци да познават дори 3 от тях. Но това са само примери защо не трябва да омаловажаваме делото и познанието на дедите ни с западни шаблони.
А що се отнася до днешните времена… вярно е че може би днес те правят повече за света, но за това ще стане дума в една от другите точки, малко по-надолу, така че до оставям.

Задълбочена индивидуалност. Егоизъм. Треска за злато.

“Аз и никой друг!”

Основен проблем е тази наша прекалена индивидуалност и егоизъм. Всеки гледа себе си. Можем да вмъкнем и ден известен цитат от Вазовото стихотворение “Опълченците на Шипка” – “всекой гледа само да бъде напред”, разбира се няма значението на това което ни казва Вазов. Точно така е, всеки гледа само да бъде напред, колкото се може по напред, а всичко след него или просто не го интересува къде са другите. “Слънцето за мен изгрява и за мен залязва” в известна смисъл тези думи са част от мотото на народа. И след като прекаления индивидуалист гледа само себе си и собственото си благо, той остава напълно незаинтересован към останалите индивиди, но след като те по единици не очакват но изобщо да е заинтересован към тях и те не са. Получава се омагьосан кръг в който всички тия страдат но не искат да се променят. От там идва и треската за злато което обхваща всички, пари, пари, пари… всеки иска да ги има, но те се превърнаха в кумир за прекалено много хора, а това ни обезличава и допринася за задълбочаването на прекаления индивидуализъм.

Новият роб. Изтичане на мозъци.

“Нищо не може да направи тук, заминавам!”

Много го изрекоха и го изпълниха, заминаха за далечни и близки държави да дирят работа и пари (този недостатък е едно от следствията на индивидуализма в определени случаи), Всеки се отказа, след като си каза че нищо не може да се направи без дори да опита просто си замина, а дори не му дойде на акъла, че ако всички си заминат, наистина никой нищо няма да може да направи, за да се направи нещо те, дето могат да го направят трябва да са тук, а не там, така че това което правят да не го правят “там”. И много се превърнаха в роби. Наскоро чух какво си казали гръцки работодатели при появата на наш гурбетчия “Е се е момента да го яздим като животно, какво винаги сме искали”.

Това си е изтичането на мозъци, тези които си казват че нищо не може да се направи, без дори да опитат да го направят, заминават и в много случаи го правят другаде за благото на друг народ и не ги интересува защото получават пари, което засища индивидуалността и треската за злато.

Злоба

“Не е важно аз да съм добре, важното е другия да е зле!”

И тук пак се намесва ярката индивидуално настроена българска натура, в стремежа си да засити своя глад за индивидуалност (“аз да съм напред, АЗ!”) мисли злото на другите. Колкото по-зле са останалите, толкова по добре е той или поне така изглежда в свои и чужди очи. И така освен че не мисли за никой друг освен за себе си и своите, гледа те да “зле”, колкото може “по-зле”. Ако използваме буквите ни за ориентир с който да покажем отдалечаването на индивида от народа, и човека е на позиция Б, а народа на А, и индивидуализма праща индивида на позиция В, а злобата чак в Г.

Криворазбрана толерантност.

“Големият лош българин…”

И въпреки че му пука за масата от хора около него, българинът притежава изключително чувство за толерантност, което е мутирало и променено до неузнаваемост. Стигнали сме до там, че ненормалните се толерират от “обществото” повече отколкото нормалните само защото са по-различни. Всеки който не е българин не подлежи на обвинение, иначе ще бъдеш расист, на никой не идва на ум че след като (дори и по неговата логика) те са равни с нас и те би трябвало да живеят при същите правила и да бъдат съдени за грешките си по същия начин. Това се насажда от медии, в училищата, на улицата, на всякъде. Така става, че никой не може да си отвори устата с мнение против малцинствата, защото веднага ще му бъде лепнат етикет на расист, нацист и т.н.

Еничарите

“За тебе, ефенди, всичко!”

Много нови еничари се навъдиха, винаги ги е имало но днес са прекалено много. Еничарите са обикновено са от ония задълбочени индивидуалисти, повлечени след треската за злато. Заради целта си да добият повече “злато” те тръгват рамо до рамо с враговете и тези които не мислят доброто на родина им. Но дали ги интересува? Индивидуалистите не ги интересува, тях също. Те гледат себе си, те да са по-напред, така че няма как да ги интересува за последствията за България от техните дела. Еничарите са готови да ощетят някой от “своите”, заради някой от “другите” само, за да облекчат треската си за злато.

Лъже-българинът (лъже-патриот)

“Живота на един човек е приемлива жертва, за да се спаси България, стига този човек да не съм аз!”

Лъже-българите са още един голям проблем, те са тези които уж милеят за родина и народ просто на книга и на игра. За тях всички истории за патриотизъм и национализъм са точно това – игра, нещо което започват да играят когато им е скучно или когато не са достатъчно интересни за другите или пък се сртемят да се покажат като големи родолюбци и защитници, а всъщност това изобщо не е така, щом се стигне до действие. Лъже-българите са поредния пиров в ковчега на България, те са може би единствените които могат да се сравнят с индивидуалистите и еничарите, защото те се смесват с тези които наистина се изявяват като патриоти и с по-късните си действия излагат и омаскаряват именно тях, с което задълбочават индивидуализма на останалите. Примери колкото искате за такива хора.

Всезнаещият.

“Ти слушай мене!”

Обръщайки поглед към историческото ни минало, не можем да не забележим, че българите са били силен народ само при владението на някой силен, суров владетел или някой безспорен авторитет. Вероятно това се получава така, заради “всезнанието” на българина. “Ти слушай мене, остави ги рудите не нищо не разбират!”, как така един път не съм чул някой да не иска да се покаже като по-умен от другия, един никога не се реши да се признае за недостоен или по-незнаещ от другия. А това е най-моралния момент за всеки да признае, че понякога и другите са прави, за да могат те да направят това което той не може или не е успял. Примери за хора които са го направили има прекалено малко. Та силния владетел, вероятно е подтискал тази тенденция налагайки своята правилна воля. Е днес владетеля го няма, но пък всезнайността ни е огромна.

Новата мода.

“Разкрепостеността е мой дълг!”
Тия нови моди взеха да стават все по-популярни. Модерно е да си педерст, модерно е да слушаш чалга, модерно е да пропушиш на 11-12, модерно е да се наливаш с алкохол (по възможност твърд, ако няма всичко друго върши работа)… Проблемът е да се запитаме, ама защо? Е и аз не съм сигурен защото това е толкова модерно, знам само че то е поредното изчадие на мутиралата ни демокрация и медии, които налагат този модел на младежите. Не може да се каже че всички се поддават, но може да се каже, че много го правят. Интересно, какво ще се случи с 11 годишния пушач, когато навърши по-зряла възраст? След като в този период от живота цигарите (а те не пушат само тютюн) увреждат цялото човешко тяло, а какво ли остава за тези които не пушат тютюн? Моделът “аз съм голям и мога да пуша” трябва да бъде ограничен, друг модел за борба няма. Но най-тъжно е начина по-който тези пушачи ще възпитат след време собствените си наследници (ако доживеят чак до този момент), а после как ще бъдат възпитани техните внуци? Не мога да отговоря, но ако тенденцията продължи нещата отиват на много зле.

Така ли няма никой малко по-консервативен? Морала се заменя с нов, който се води от порока и разкрепостенноста, а това води до разврат и провал на идните поколения.

iPurple
08-31-2008, 08:59
Не го прочетох цялото (след малко ще го направя) но понеже виждам че много държиш на страната ни (и това е много хубаво) не гледай само хубавите и страни. Виж например.. как е възможно един човек който ЦЯЛ живот от сутрин до вечер да се е бъхтил да работи и пенсията да му е 100 лв??? Как си мислиш че тези хора ще си плащат за лекарства и операции? Защо никой тук не уважа възрастните хора? И защо когато някой тинейджър види някоя възрастна жена например, която не може да ходи, той почва да и се присмива и понякога и други неща вместо да и помогне? Я си помисли защо всички тук мислят само за себе си? Наскоро бях в Америка и мога да ви кажа че там ВСЕКИ уважава другия и хората и се усмихват в магазините, по улиците и тн. Защо тука като влезна в магазин и ако нищо не си купя продавачката ще ме гледа злобно? И не мога да разбере как може толкова много хора да завиждат?!??! НИКОГА не съм завиждала на някой ако има нещо което аз нямам (а на мен постоянно ми завиждат и ми се сърдят).. И още нещо.. как е възможно бате ви БОЙКО една улица да не може да направи и като направи една четвърт ще ми я открива с червена лента?!?! В другите страни улиците са първото и най-важно нещо което трябва да има в градовете.. Отиди в някое село в някоя нормална страна и ще видиш.. аз не знам просто какво да кажа..

ahreadmon
08-31-2008, 23:45
Проблемът, който е засегнат в тази тема е колкото актуален, толкова и глупав. Аз уча в Холандия. Искам едно логично обяснение защо да остана и да уча в България, като тук се запознавам с толкова много и все готини хора от целият свят, научавам много по-интересни неща и получавам не само дипломата, но и знанията които са необходими на един човек. А ако остана в България да уча...какво? По цял ден да слушам ужасяващия диалект на хората от провинцията, които нямат друга алтернатива освен да отидат в София? Мерси много, но ще пропусна. Питаш защо да напуснем България...по същата причина поради която хората от провинцията напускат селата си и отиват в София. В търсене на нещо по-добро, нещо по-човешко. Да, липсва ми София, обичам си страната, но ситуацията там е достатъчно отчайваща. Даваш примери от стихотворенията на Вазов, а запознат ли си с факта, че 90% от българските поети и творци по онова време са завършили в чужбина? Не смяташ ли, че е редно човек да получи качествено образование, а после да мисли как да оправя бакиите на някои прости индивиди? Съжалявам, но ще се наложи да го кажа. Истински българи в днешно време няма, има софиянци, които напускат София и селяндури които се набутват в нея, това е!

iPurple
09-01-2008, 08:41
Проблемът, който е засегнат в тази тема е колкото актуален, толкова и глупав. Аз уча в Холандия. Искам едно логично обяснение защо да остана и да уча в България, като тук се запознавам с толкова много и все готини хора от целият свят, научавам много по-интересни неща и получавам не само дипломата, но и знанията които са необходими на един човек. А ако остана в България да уча...какво? По цял ден да слушам ужасяващия диалект на хората от провинцията, които нямат друга алтернатива освен да отидат в София? Мерси много, но ще пропусна. Питаш защо да напуснем България...по същата причина поради която хората от провинцията напускат селата си и отиват в София. В търсене на нещо по-добро, нещо по-човешко. Да, липсва ми София, обичам си страната, но ситуацията там е достатъчно отчайваща. Даваш примери от стихотворенията на Вазов, а запознат ли си с факта, че 90% от българските поети и творци по онова време са завършили в чужбина? Не смяташ ли, че е редно човек да получи качествено образование, а после да мисли как да оправя бакиите на някои прости индивиди? Съжалявам, но ще се наложи да го кажа. Истински българи в днешно време няма, има софиянци, които напускат София и селяндури които се набутват в нея, това е!

Напълно вярно! Подкрепям те с две ръце!

kristo
09-01-2008, 11:25
Проблемът, който е засегнат в тази тема е колкото актуален, толкова и глупав. Аз уча в Холандия. Искам едно логично обяснение защо да остана и да уча в България, като тук се запознавам с толкова много и все готини хора от целият свят, научавам много по-интересни неща и получавам не само дипломата, но и знанията които са необходими на един човек. А ако остана в България да уча...какво? По цял ден да слушам ужасяващия диалект на хората от провинцията, които нямат друга алтернатива освен да отидат в София? Мерси много, но ще пропусна. Питаш защо да напуснем България...по същата причина поради която хората от провинцията напускат селата си и отиват в София. В търсене на нещо по-добро, нещо по-човешко. Да, липсва ми София, обичам си страната, но ситуацията там е достатъчно отчайваща. Даваш примери от стихотворенията на Вазов, а запознат ли си с факта, че 90% от българските поети и творци по онова време са завършили в чужбина? Не смяташ ли, че е редно човек да получи качествено образование, а после да мисли как да оправя бакиите на някои прости индивиди? Съжалявам, но ще се наложи да го кажа. Истински българи в днешно време няма, има софиянци, които напускат София и селяндури които се набутват в нея, това е!
Напротив, истински българи днес има, но те не са тези, които бягат в чужбина с оправданието, че в България им било много тежко и нещата щяли да се "оправят" като се изселим от България. Да, за нашите управляващи ще е по-добре- колкото по-малко умен народ в тази държава, толкова по-добре за тях, ще си крадат и ще си въртят далаверите и някои няма да им търси сметка затова. Затова и гледат да изгонят читавите българи от страната, но за щастие все още има много българи с акъла си, които не се хващат на въдицата и не бягат оттук, оставяйки България в пастта на комунистическо-турските псета, които само това и чакат, да я разкъсат на парчета. Но вие това не го осъзнавате и ми говорите някакви други неща и за конкретни проблеми на България. Не драги, няма нужда да ми обяснявате, че нещата в България са зле, нито пък да ми давате конкретни примери затова, защото аз мога да ви дам двойно повече конкретни примери за неразбориите в България, но не там е работата. Работата е, както много точно е писано в статията, която признавам си не съм я писал аз, но изцяло мойте виждания съвпадат с написаните в нея, та работата е, че само ако останем тук и се заемем да променим нещо в тази държава нещата ще потръгнат. Бягайки в чужбина и оставайки да живеем там ние по-скоро я предаваме и оставяме в ръцете на изедниците, които искат да я унищожат, отколкото да правим нещо, за да подобрим положението й и оттам нашето лично. Пък и личното трябва да е на второ място пред националното, общото за всеки един българин.
И какво е това идиотско деление на софиянци и "провинциалисти" не мога да разбера? България не е София, момченце или момичендце си, не те знам. Има и прекрасни градове като Пловдив, Варна, Стара Загора и много други, които по нищо не отстъпват на прехвалената София, която е цялата зарината с боклуци. А това, че в София е пълно със селяни не е проблем на селяните, защото селяните ако не бяха мойто момче/момиче много положителни неща в България нямеша да ги има, а пък и ти със сигурност имаш селска жилка, тъй че не ми говори врели некипели за "великата" София, която се отличава от "изостаналата" и "просташка, селска" провинция. Много хора не искат да работят в София вече, а се насочват към градове като Пловдив, който е много по-хубав от София ако става дума, ама не е работата да се делим така тъпо на София и "останалите", всякаш София не е също толкова омаскарена както и цяла България. И затова не хвърляй вината върху "лошите" селяни, а върху такива като кметицата на града Бойка Борисова и управляващите в България от едно 50-60 години насам, които докараха цялата страна до това трагично състояние, в което се намира днес. Но вие явно нищо не сте разбрали от тази статия и пак ми говорите за някаква си чужбина. Добре бе, стойте си там, ние истинските българи ще си стоим в България и лесно или трудно ще се борим и вярвам, че ще успеем да променим нещо тук. И изобщо не ми дреме, че се запознаваш с хора от целия свят, много важно. Освен това какво толкова "велико" научи в Холандия ли, където каза че живееш и учиш, нима да учиш Волтер е по-важно от това да знеш Заветите на Левски, да четеш Под игото, Записки по българските въстания, Немили-недраги и още и още?! Нима за теб глобалното е по-важно от националното, българското?! Е благодаря, заради див и тъп глобализъм и оттам национален нихилизъм сме я докарали дотам и в статията много добре е написано. Защото България каквато и да е си е нашата България и друга Родина няма да имаме, защото България е нещо свято, което ще просъществува и ще бъде велико отново, въпреки всичко и всички. Включително и въпреки такива ревльовци и песимисти като вас, които нищо не са дали на България, ама много ги бива да плюят по нея и да критикуват сляпо, без да дават никаква идея и принос нещата да се оправят. Е благодаря, България с дървени философи и акълии като вас няма да се оправи, трябват истински патриоти и националисти, които ще се захванат да действат, а такива ги има колкото и да отричате и вече никак не са малко, влезте в раздел "Политика" на форума да се убедите ако искате. Защото с ореваване и самоунижаване нещата няма да се оправят.

iPurple
09-01-2008, 14:29
Какво страната дава на нас за да се гордеем, че сме българи? И какво можем да направим? В другите страни хората защитавам позициите си и вдигат стачки докато не получат това което искат. При нас не виждам на някой да му пука.. Всеки като седне на маса си говори с приятели колко е ужасно всичко, но никой не се опитва да промени нещата.. И аз много искам да се оправят нещата но като гледам май няма да стане. Ако се хванат доста хора да протестират мисля че управляващите няма да имат избор.

Радвам се, че има хора като теб! Вече почти не останаха такива хора. Да си жив и здрав!

kristo
09-01-2008, 16:07
Какво страната дава на нас за да се гордеем, че сме българи? И какво можем да направим? В другите страни хората защитавам позициите си и вдигат стачки докато не получат това което искат. При нас не виждам на някой да му пука.. Всеки като седне на маса си говори с приятели колко е ужасно всичко, но никой не се опитва да промени нещата.. И аз много искам да се оправят нещата но като гледам май няма да стане. Ако се хванат доста хора да протестират мисля че управляващите няма да имат избор.

Радвам се, че има хора като теб! Вече почти не останаха такива хора. Да си жив и здрав!
Благодаря ти, и ти да си жив и здрав приятелю. Не исках думите ми да звучат грубо, понеже никого в нищо не обвинявам, а и всички, и ти, и аз, и останалите пишещи във форума сме българи и като такива трябва да се уважаваме, а не да нахъсваме едни срещу други и едва ли не да се мразим, което е най-лошото. Виж, аз нямам претенции да съм направил нещо особено за България за момента. Направил съм, но е твърде малко за сметка на това, което България е направила за мен. Не говоря за политиците, говоря за България като страна, като Родина, като идеал ако искаш. В това отношения тя е безценна и най-некадърните и тъпи политици няма да променят чувството ми на обвързаност с България, защото тя ме е възпитала и направила такъв, какъвто съм. А България сме всички ние мога да ти кажа, а не продажните и тъпи политици, които ни управляват, понеже те нямат нищо общо с България в този смисъл. И само ние можем да променим нещо, като се обединим и най-малкото на първо време отидем да гласуваме, поне тези които имат избирателни права. Това е първата крачка към някаква положителна промяна. След това са както казваш ти протестите, но преди тях трябва да има обединение на българският народ под формата на гражданско общество, каквто ние за съжаление нямаме. Но за протестите съм готов, само че трябва всички да се вдигнем на такива, целият български народ. Само 2-3 000 човека нищо не могат да променят. Трябват масови стачки по градовете, а не протестите да са само в София и съвсем естествено хора, които живеят в Добрич да не могат да отидат поради финансови и всякакви други причини. Във всеки град ако има протест от едно 10 000 човека(говоря в по-малките градове) и в по-големите едно 40-50 000 и да видиш дали няма да има промяна и дали на Станишев, Доган и Симо Кобурготски няма да им подпари на задника и да насрочат в един момент, притиснати до стената, предсрочни избори и да вземат да се съобразяват с нас. Не казвам, че съм дал някаква "велика" рецепта за промяна, но човече, живее ми се в България, а не в чужбина. Тук е моят дом и аз не искам да се скитам като номад немил-недраг по света. Но разбира се, искам по-нормален живот също като теб. Защо да не можем да го постигнем скоро, всички заедно това нещо?! Толкова ли е трудно? Мисля че не.

ahreadmon
09-02-2008, 15:49
Разбирам мъката ти брате, но колкото и да ни се иска, оправия скоро няма. Запътили сме се към самото дъно, и чак когато го стигнем, тогава ще тръгнем нагоре. Сега, приемам малко лично забележката ти(нали няма проблем да говоря на ти) за селската жилка, защото нямам такава. От както София е наречена така, всичките ми прародители са живяли в нея. Но ти няма от къде да го знаеш, за това няма проблем. Това което ми направи впечатление е, че спомена гласуване. Нали съзнаваш, че политиците нямат нищо общо. Съвсем други са хората, които въртят нещата. Политиците са само пионки. Така че, за кого да гласуваш, при положение, че всеки който се появи на сцената е човек на един или на друг. Начина, по който аз разсъждавам е, че ако хората, които в момента учат навънка и имат акъл си обезпечат гъза като хората и инвестират в България. Това означава, че не трябва да прецакваме нещата с европейския съюз и че трябва именно тези интелигентни хора да ги използват и да направят нещо с държавата. Темата какво ми дава Холандия и какво не ми дава България е толкова дълга и обширна, че е безмислено да я обсъждам. База за сравнение няма. Протести, хората които ще протестират нищо няма да променят. Данъците които те плащат са нищожни. А тези хора, които имат пари нямат причина да се вдигат на бунт. Унищожихме си родното производство, унищожихме си фабриките, унищожихме си културата. В момента, в които няма нищо за унищожаване, тогава ще започнем да градим. И нека не оставяме настрана факта, че все пак си имаме балкански манталитет.

kristo
09-02-2008, 20:16
За повечето неща, които си написал съм почти изцяло съгласен с теб, но с това за балканския манталитет не съм. Защото няма такова нещо балкански манталитет, пиринейски манталитет, апенински манталитет. Манталитета не се изгражда освен това за 20 години, а се гради с векове, а мога да ти кажа, че преди 9 септември 1944 година България като цяло си е била много добре и просперираща държава и тогавя как сме нямали Балкански манталитет, а сме си живеели много добре?! Явно не е до това работата. А и манталитета на западняците с нищо не е по-хубав от нашия, напротив в много отношения си имат слабости както всеки един човек. Просто те не са имали лошата историческа съдба да са пет века под чуждо иго (особено турско) и докато ние сме се борели да оцелеем като народ, те са имали възможността да грабят богатствата на света чрез колониите, които са завладели. Ето затова са толкова богати, защото и България да имаше за колония цяла Индия днеска си представи колко щяхме да сме богати, ама айде да говорим за реалните неща и проблеми, а не празни приказки от типа "ако беше" или "ако не беше".
Виж сега, зле сме и то много зле и за мен дъното вече е стигнаото и повече не може да се търпи и да се чака, а трябва незабавно да се действа. Хубаво е, че повечето българи го осъзнаваме това нещо, въпреки, че всеки ден по един или друг начин ни притискат. А за гласуването- то е задължително, иначе промяна няма как да се търси, а ще си останат старите муцуни да ни управляват. А и винаги може да се намери и поне един свестен и читав българин, неуправлявал досега и който не е оцапан с кражби и машинации, който е решил да се занимава с политика и да оправи нещо в тази страна. Може да е супер непопулярен наглед, но да се окаже най-сполучливия вариант. А и като цяло винаги може да се намери по-добро от сегашното, пък ако ще и да е малко по-добро на този етап, важното е да се върви напред да се търси положителна за българския народ промяна. А такава ще настъпи несъмнено и то скоро, още след следващите избори.
И накрая, ОК, извинявай, не съм искал да те обиждам за селската жилка, щом ти звучи обидно и щом нямаш наистина, просто исках да ти кажа, че селяните не са по-лоши хора и по-малко българи от нас гражданите- софианци, пловдивчани, варненци и т. н. И освен това пловдивчани, варненци и останалите от т. нар. провинция не са по-малко граждани от софиянци, това ми беше мисълта и че е глупаво да се делим на принципа софианци и останалите, тоест изостаналите провинциалисти. Защото от такова деление България няма нужда, а трябва незабавно обединение на всички българи в името на общата ни кауза- да променим системата и статуквото и да заживеем по-добре в една променяща се и нова България. И изобщо няма закога да се чака, трябва незабавно действие, иначе сме обречени още дълги години да мизерстваме.

ahreadmon
09-03-2008, 23:56
Радвам се, че имаш такова голямо желание. За съжаление тези неща не стават с магическа пръчка. Изисква се търпение и най-вече акъл. Ако се втурнем в такива масови стачки ефекта според мен ще е нулев. Най-много да се намесят от ЕС и да разтурят ситуацията. При което пак се връщаме на изходна позиция. Според мен трябва да се източи поне едно поколение преди да може нещо да се промени. Аз съм на 19 години и смятам, че моетео поколение може да положи основите, за да може следващите поколения да се развиват нормално. Но това изисква търпение и най-вече акъл. А няма по-хубаво от това човек да получи висшето си образование в чужбина, да си разшири мирогледа, да мисли повече и да намали импулсивността в действията си. По този начин може да възпита децата си по съвсем различен начин от това, с което се сблъсквах по време на гимназията си. За да може точно нашите деца да променят ситуацията. Не може 64 години промивка на мозъците и тотална смазване да се промени за такъв кратък период от време. Изискват се поколения, които поколения трябва да стават все по-добри и по-добри. Със стачки трудно можеш да постигнеш нещо различно от гражданска война.