PDA

View Full Version : Големия Взрив и какво го е предизвикало



maybelline
08-31-2008, 15:30
Четох една книга на Стивън Хокинг - "Кратка история на времето". Интересна ми е теорията за Големия Взрив - точка с максимална ентропия (хаос) се взривява и се образува цялата Вселена. Според вас какво е взривило тази точка? Какво е имало преди нея? И възможно ли е да стане "случайно", т.е. никой да не го е предизвикал? Интересно ми е да чуя мненията на хора, които също се интересуват.

Cryptica
08-31-2008, 15:38
Господ, maybe? Не виждам кой друг. Не ми е ясно как гравитацията сама ще стане толкова силна, че да събере всичката материя във Вселената до предмет с големината на яйце, докато се взриви от собствената си плътност. Нямам много ясни спомени от цялата работа, но учителката ми по география веднъж разправи доста подробно за това. Ако тази теория е вярна, пак не обяснява откъде се е появила материята. Значи нещо трябва да я е създало.

mart_kun
08-31-2008, 16:19
Четох една книга на Стивън Хокинг - "Кратка история на времето". Интересна ми е теорията за Големия Взрив - точка с максимална ентропия (хаос) се взривява и се образува цялата Вселена. Според вас какво е взривило тази точка? Какво е имало преди нея? И възможно ли е да стане "случайно", т.е. никой да не го е предизвикал? Интересно ми е да чуя мненията на хора, които също се интересуват.

Човешкото съзнание е ограничено - то се формира от мозъка, който е много мощен компютър, но не достатъчно мощен, за да разбере вселената. Големият взрив е създал вселената такава каквато я виждаме днес и в която съществуваме ние. Нашето съзнание е непосилно да разбере нещо различно от нашата вселена.

Въпроси от рода на "какво е имало преди Големия взрив", "от какво е предизвикан" в случая нямат смисъл. Не може да се говори за "преди големия взрив", защото именно той е създал времето. Самата теория за причина и следствие не съществува извън нашата вселена.

iff
08-31-2008, 19:23
На мен лично ми е страшно интересно това .. само дето много много немога да си обеснявам повечето неща .. ще следя темата с интерес .. :)

AdmiralJohn
09-01-2008, 07:08
Ми то тая теория май не е доказана напълно.От енергията се получава материя, но не знам как се появила тази енергия в началото.Ако Айнщайн е прав с неговото равнение, то две преминават от едно в друго.
Енергията не се губи и създава, тя само преминава от един вид в друг, но как се е появила в началото.Преди нашата Вселена, може би е имало нещо друго.Абе много са сложни тия неща.Аз наскоро четох "Паралелната Вселена" на Маркъс Чоун и там той описваше разни неща, ама пак не става много ясно.Обаче имаше една интересна идея, че всъщност черните дупки са Вселени в някакси "навътре"...не знам как точно да го обясня.Та ако това е вярно значи нашата Вселена се появила като се е появила някаква черна дупка в някоя друга Вселена, а пък другата Вселена от някоя друга и така...поне това разбрах от тази теория.
Много са сложни и интересни тези неща...ама наистина още са на доста голямо ниво, спрямо човешкия мозък и не се проумяват лесно :)

sexy_baby_originale
09-01-2008, 09:31
Може да се е събрало голямо количество налягане и ад у бумнало.Но това са само теории,без доказателства.Скоро време учените ще установят какво е причинило Големия взрив и ще бъдем наясно с много неща.

lsd43
09-01-2008, 12:41
Ами ,мисля,че тази теория е невъзможна за практическо осъществяване.Няма как в обстановка без време ,пространство или по-просто казано -нищо,няма начин да се зароди каквото и да е.

AdmiralJohn
09-02-2008, 07:40
Енергията несе губи наистина тя само сменя своя вид :)

Да така е и това ме притеснява.Откъде е дошла тогава тази енергия в началото, че да създаде материята :) ?

darking
09-02-2008, 10:07
Човешкото съзнание е ограничено - то се формира от мозъка, който е много мощен компютър, но не достатъчно мощен, за да разбере вселената. Големият взрив е създал вселената такава каквато я виждаме днес и в която съществуваме ние. Нашето съзнание е непосилно да разбере нещо различно от нашата вселена.

Съзнание и мозък са две коренно различни неща! И да, наистина тези въпроси са безсмислени, т.к сме още не достатъчно развити за да можем да разберем толкова сложно нещо.


Въпроси от рода на "какво е имало преди Големия взрив", "от какво е предизвикан" в случая нямат смисъл. Не може да се говори за "преди големия взрив", защото именно той е създал времето. Самата теория за причина и следствие не съществува извън нашата вселена.

Времето никога не е създавано, защото просто го няма! Аз лично съм сънувал сън, който беше дълъг някъде един ден, а като се събудих видях, че съм спал само час. А и защо въобще трябва да е имало голям взрив. Ами ако всичко си е съществувало винаги? Все пак време няма :? Както каза, тези неща са прекалено сложни за да ги проумеем, поне на този етап на развитие...

AdmiralJohn
09-02-2008, 10:53
Как времето ще го няма, бе :lol: :lol: ?!Как го измисли това?! От някакъв си сън?! :lol: :lol:
Вселената не може да си е съществувала вечно!

darking
09-02-2008, 12:54
Вселената не може да си е съществувала вечно!
И защо?

А време като субстанция няма! Ако искаш вярвай, аз съм се убедил в това!

darking
09-02-2008, 13:48
А как числата нямат начало и край?

Christ
09-02-2008, 13:54
А как числата нямат начало и край?

Щом времето се мени субективно за обекти, движещи се с различна скорост, значи има времева субстанция.

Ако такава има е невъзможно да се измине безкраен период от време, за да се стигне до този момент. Следователно Вселената трябва да е започнала от някъде. Как е започнала човек може само да гадае.

darking
09-02-2008, 14:02
Щом времето се мени субективно за обекти, движещи се с различна скорост, значи има времева субстанция.
Това не е доказателство :?

AdmiralJohn
09-02-2008, 15:48
Малееее,darking, направо ме убиваш.Скъсвам се да се смея на глупостите ти :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: !!!Как го изръси това за времето , все още не го проумяван.Вземи прочети нещо,бе човек!Не се излагай така.Не мислех, че някога ще го кажа, но се съгласявам донякъде с мнението на Christ.

Все още се смея :lol: :lol:

darking
09-02-2008, 15:53
И аз на теб :?

AdmiralJohn
09-02-2008, 15:58
И аз на теб :?
Обоснови се де...

darking
09-02-2008, 19:31
А как числата нямат начало и край?под начало кво разбираш едно или нула ?
Под начало разбирам -n

lsd43
09-02-2008, 19:50
А как числата нямат начало и край?под начало кво разбираш едно или нула ?

Няма начало,защото започват от минус безкрайност.

AceXe
09-03-2008, 05:20
Ще ви обясня нещо, което го мислих много време и е единствения за мен разумен извод до който съм достигнал.

Първо аз не вярвам в тази теория за големия взрив. Поставя твърде много неизвестни. Но да приемем, че се е случило. Преди това... Просто не е имало нищо. Не празно пространство с вакуум, ами нищо. Не е имало пространство. Но не можете да си го представите, защото човека в това отношение има заложени умствени граници и досега никой не ги е преминавал. Но като се замислите ги усещате. Безкрая и нищото са две неща, които мозъкът ни просто не може да обработи и осмисли. Дори велики умове не са успявали.
Друг е въпроса, че произхода на Вселената е според мен друг.

vankata_931
09-06-2008, 18:34
Аз чакам отговора на 10 септември :)

LINKNOT
09-07-2008, 05:55
Аз чакам отговора на 10 септември :)

Тогава ли е края на света? 8-) То толкова много теории има за този край,че ..

lsd43
09-07-2008, 09:09
Аз чакам отговора на 10 септември :)

Тогава ли е края на света? 8-) То толкова много теории има за този край,че ..

Не ,ако не се лъжа,тогава ще приключи експериментът с гигантският ускурител на частици,който трябва да докаже големият взрив,но това е пак невъзможно,защото няма как да симулират големият взрив в обстановка на време и пространство,пък и не съм чувал в нищото да е имало гигантски ускорители на частици,тази теория е практически неосъществима.

Christ
09-07-2008, 10:31
И аз на теб :?

А на Алберт Айнщайн?

http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_of_Relativity

alex
09-07-2008, 13:20
Според съвременните схващания големия взрив е предизвикат от натрупването на критична маса в тази точка. Тя станала толкова плътна че се взривила... но това не може да бъде доказано по никакъв начин :)

LiLGrizzly
09-30-2008, 20:17
На мен лично ми е страшно интересно това .. само дето много много немога да си обеснявам повечето неща .. ще следя темата с интерес .. :)
+1

Sparkle_diamond
10-01-2008, 20:23
:grin: :grin: Страшно интересна тема.Точно на 10 септември бяхме на училище и постоянно се бъзикахме, че е края на света на предишния ден и на 10, заради пресъздаването на големия зрив в Швейцария.За радост имаме още около година живот, защото имало някаква авария и експериментът ще бъде подновен догодина. 8) 8) 8) .
ПП: не знам как са мислили великите умове, но моя примитивен ум не спира да си внушава, че не може нещото да е дошло от нещото, все нещо трябва да е било първо, ама и то пък откъде е дошло??Сещам се за кокошката и яйцето и май повече ме навежда на мисълта, че кръгът няма начало и край..

Whyniser
10-02-2008, 19:27
Ми теории колко щеш за големия взрив.Нютон по някакви изчисления от Библията,Нострадамус с неговите виждания,Великия Маиски Календар,които им са го дали "извънземни" и крайното отчитане май беше на 21 декември 2012 с разлика от нашето време само с 2 часа.Описва се как Земята е превъртяла 5 такива взривове.Но възтановяването много бавно ставало.Но нищо не се знае.Все пак аз си се придържам на това.
"Хомосапиенс сам ще се доведе до унищожението си" . Визирам глобалното затопляне.

BringYourOwnBeer
10-02-2008, 21:24
Kakto se kazva v pesenta na "Everlast - We're all gone die" We're all gonna die. Ама честно след като успяха да намалят скороста на светлината от 300 000 км/сек (май че беше такова число) до мизерната скорост на колелото 20 км/час :booooomb: :booooomb: :booooomb:

MegabytE
10-11-2008, 07:01
Добре, виж сега, ако някой знае отговора, то той не би бил в този форум, а някъде другаде.

OnTheEdge
10-19-2008, 22:50
Нали Церн създадоха Колайдера...и скоро смятат да го използват,забравих само кога беше датата.Може би тогава ще получим отговори на част от въпросите ни...за тези които не знаят какво ще представлява този експеримент-смятат да пресъздадат големия взрив като сблъскат елементарни частици с огромна скорост(така смятат че се е получил Големия взрив) и да видят какво ще се случи.На мен лично ми е минавало през ума че може да прецакат всичко и да има пагубни последствия

Niakoitam
10-21-2008, 01:41
Не може да стане нищо.Едиствено може да стане Взрив ама прекалено малък.Ако открият това,което планират ще е доста голямо постижение.Поставили са си доста големи цели.Утре,всъщност вече днес му е откриването,през пролетта на 2009година ще го включат,до към 2010-2011 година ще го пуснат на пълна моощност и ще изследват.Информациите ще достигнат до нас 2011-2012 година.Не пропускам и възможността данните от него да променят хората като цяло и 2012 животът ни да се промени напълно.Не изключвам и връзката на LHC с Календара на майте.Получава се малко съвпадение.Със сигурност ще има още едно две отлагания.

Darkkiss
10-21-2008, 03:18
като толкова мноо ви се мре :-x
земете се гръмнете :-x

fuck_brainpants
10-25-2008, 17:23
Господ, maybe? Не виждам кой друг. Не ми е ясно как гравитацията сама ще стане толкова силна, че да събере всичката материя във Вселената до предмет с големината на яйце, докато се взриви от собствената си плътност. Нямам много ясни спомени от цялата работа, но учителката ми по география веднъж разправи доста подробно за това. Ако тази теория е вярна, пак не обяснява откъде се е появила материята. Значи нещо трябва да я е създало.


Господ ? Моето /момиче/момче... ГОСПОД НЯМА... религиите са измисляни от древните хора, защото те не са можели да обяснят гръмотевиците.. дъждовете... слънцето.... Всичко на тая планета е Химия, Физика и Биология АМА ВСИЧКО... колкото до това "нещо трябва да я е създало" - съгласна, но защо трябва да е Господ ?

Christ
10-28-2008, 10:17
Господ ? Моето /момиче/момче... ГОСПОД НЯМА... религиите са измисляни от древните хора, защото те не са можели да обяснят гръмотевиците.. дъждовете... слънцето.... Всичко на тая планета е Химия, Физика и Биология АМА ВСИЧКО... колкото до това "нещо трябва да я е създало" - съгласна, но защо трябва да е Господ ?

Ако всичко е натуралистичния свят, то тогава друга алтернатива няма.

Единственото солидно доказателство за Големия взрив е, че всички галактики се отдалечават от една точка.

Има проблеми, обаче.

Теорията гласи, че "точката" (сингулярност, безкрайно малка), се е въртяла. От закона, наречен "Момент на импулса"(angular momentum) следва, че всичко трябва да се върти в една посока.

Е, има цели галактики, въртящи се обратно.

Какво е предизвикало Големия взрив? Не се знае. Тъй като Вселената ускорява скоростта на разширението си, то няма как да се свие в бъдеще, от къде е дошла тази "точка", създала физичните закони и времето?

VHack
10-30-2008, 12:51
споко бе вместо да си напиняте тиквите те след една година ше разберат с помоща на ГОЛЕМИЯ АДРОНЕН КОЛАЙДЕР :razz:

Jigi
11-07-2008, 22:22
Чък Норис е пръднал.

mistake
11-08-2008, 22:52
Вселената е обект в едно по-голямо пространство
Материята от това горно пространство е започнала да се свива гравитационно, и е претърпяла превръщане на масата в енергия.
След това енергията се е превърнала в материята , която всички знаем.протони,неутрони и пр.

Always
11-09-2008, 00:30
Вселената е обект в едно по-голямо пространство
Материята от това горно пространство е започнала да се свива гравитационно, и е претърпяла превръщане на масата в енергия.
След това енергията се е превърнала в материята , която всички знаем.протони,неутрони и пр.

Аха, а тази материя от това "горно пространство" от къде се е взела по дяволите?!?

Christ
11-10-2008, 12:55
Вселената е обект в едно по-голямо пространство
Материята от това горно пространство е започнала да се свива гравитационно, и е претърпяла превръщане на масата в енергия.
След това енергията се е превърнала в материята , която всички знаем.протони,неутрони и пр.

Аха, а тази материя от това "горно пространство" от къде се е взела по дяволите?!?

От горното пространство, бе. :oops:

KVI_SA_TEQ_TUPOTII_BE
11-10-2008, 15:02
ако всички атомни ядра без електронните обвивки около тях бъдат събрани на едно място ще се получи фигурка със размерите на яйце която ще тежи колкото цялата вселена. тва няма как да стане защото тези ядра са с непоносимост едно към друго т.е. биха избухнали. аз мисля че "големият взрив" е бил нещо такова но с огромен мащаб, а за да се съберат толкова много атомни ядра без електрони сигурно е станало нещо което е унищожило всички електрони... а какво унищожава електроните не знам :D :booooomb:
кой знае ква групост сътворих... :D

KVI_SA_TEQ_TUPOTII_BE
11-10-2008, 15:21
ако човек слуша сичките ви глупости може да стигне до извода че няма време, няма пространство, няма господ, още малко и нас ни няма и сички си въобразяваме че съществуваме...

amdinside
11-15-2008, 20:03
Ами засега чакаме ремонта на Големия Адронов Колайдер. Пък после- каквото кажат от ЦЕРН. Но и да разберат. Замислете се, че ако Големият взрив изобщо се е провел, то е имало нещо, което да го предизвика. Т.е. винаги е имало нещо и "нищото" не съществува- не трябва чак толкова да се надяваме, че ако ЦЕРН разберат нещо по въпроса пространство- времето ще ни стане ясно на 100% .

Niakoitam
11-17-2008, 08:52
Доколкото съм разбрал в ЦЕРН едно от нещата,които се опитват да докажат е дали материята не е един вид енергия.Или с други думи казано дали масата m на телата не се получава от енергия в покой и може ли енергия да се превръща в материя и обратно и какви са междинните нестабилни вещества между енергията и материята.Ако това се докаже ще се разбере че Големият взрив се е образувал от енергия и съответно преди него е имало само енергия.След това пък трябва да се търси отговора на въпроса откъде всъщност се е появила тази енергия?

Emily
06-25-2011, 17:38
Ъм, вече тотално се омотах и обърках! :neutral: Нали енергията не се създава и не се губи, а само се преобразува от един вид в друг? А нека да обобщим какъв вид енергия има: поне аз знам за механична, кинетична, потенциална, топлинна, слънчева, звукова, eлектрична, химична, ядрена, и може би има и друга... но коя от тях може да предизвика взрив?! :-o А ако в началото е било само енергия, тя от къде се е сътворила?! Нали 'нещото' е произлязло от 'нищото'... но това 'нищо' явно е била енергията, защото тя не може да се създаде... тоест винаги я е имало... Май наистина стана като кръг - без начало и без край... А колкото до този, който каза, че сънувал сън, който му сторил като цял ден, а спал само час - научно доказано е, че сънищата продължават не повече от 7 сек., защото докато спим, мозъкът ни работи на по-бързи обороти, което поражда в мен въпроса защо не работи така и докато сме будни, но това поражда съвсем различната тема, за животът, течащ на интервали от 3 сек., както и да е... Интересна тема... :!: