PDA

View Full Version : Тампони...СТШ...



sadsad
09-02-2008, 08:35
СТШ (Синдром на токсичен шок).
Преди няколко години световна медийна популярност доби случаят с американка, починала вследствие употребата на тампон. Неправилното използване при нея беше довело до синдром на токсичния шок (СТШ), изключително рядко, но много сериозно заболяване. Самите тампони не съдържат бактерии, но могат да блокират бактериална влагалищна инфекция и да доведат до нейното бързо размножаване и усложняване на заболяването. Затова категорично се забранява използването на тампони от жени, които страдат от влагалищни инфекции. СТШ възниква, ако токсините попаднат в кръвта. Възбудителите на болестта - златист стафилокок, гнойобразуващ стрептокок и клостриди, се съдържат в неголеми количества в слизестите лигавици на човешкото тяло. По неизвестни причини бактериите започват бързо да се размножават, отделят токсини, които попадат в кръвта. По-често СТШ се наблюдава при жени, използващи тампони с голяма попивателна способност. Симптоми на СТШ: повишена температура до 40 градуса и повече, повръщане, тръпки, разстройство, гърчове, припадъци, рязко падане на кръвното налягане, обриви. При появата на един или повече от споменатите признаци веднага извадете тампона и се обърнете към лекар. При ползването на тампони обезателно трябва да съблюдавате няколко прости правила: Старайте се да използвате тампони със степен на попиване, подходяща именно за вас, и избягвайте употребата на тампони super plus. Не използвайте тампони постоянно, а само в редки случаи, когато наистина е необходимо. Сменяйте тампона на всеки четири часа. И едно много банален съвет: обезателно мийте ръцете си преди и след използването на тампона. Не използвайте тампони по време на сън.…
Преди 2 дни си купих тампони ОБ, в които пишеше за това заболяване и във упътването пише, че се среща и при жени, които не използват тампони, и че се среща и при мъже, но рядко.Малко се постреснах, аз не бях ползвала тампони преди, но ми се наложи...докато бях с тампон нямах признаци...но преди съм имала някои от горе споменатите
и ще ходя на гинеколог.Ако някое момиче има тези признаци да иде на гинеколог.И ми пожелайте успех, въпреки, че може да не е това.Дано.А и кажете ако някой му се случват такива неща.....

Stefchyy
09-02-2008, 08:38
За тва женкии използваите само превръзки нищо че през лятото ше ви е жежко :)

Bellatrix
09-02-2008, 08:43
Ами то има начин да се намали риска от СТШ,
1. Тампона да се сменя на всеки 4 до 8 часа;
2. Винаги се използва най малкия размер на абсорбиране подходящ за твоята менструация;
3. Не се ползва тампон през цялата менструация. Носи се превръзка поне веднъж на ден и или през ноща (силно задължително)
4. Очевидното: не се забравят тампони след края на менструацията...

sadsad
09-02-2008, 08:47
Ами то има начин да се намали риска от СТШ,
1. Тампона да се сменя на всеки 4 до 8 часа;
2. Винаги се използва най малкия размер на абсорбиране подходящ за твоята менструация;
3. Не се ползва тампон през цялата менструация. Носи се превръзка поне веднъж на ден и или през ноща (силно задължително)
4. Очевидното: не се забравят тампони след края на менструацията...
Ами така и направих аз...но в упътването пише, че можело да се срещне, не само при жени използващи тампони...а дори и при мъже..а те едва ли ползват.... :?

Bellatrix
09-02-2008, 08:53
Ами има шанс при замърсяване на влагалището. Като например разни ненормалници си завират дезодоранти, кулени царевица и тн. :D :D :D А при мъж си нямам на представа как би могло да се получи... :?
И все пак дори при замърсяване е малко вероятно чак СТШ. По скоро някоя инфекция... :o Спокойно, вероятността да е точно това и при теб е много малка. Все пак, ако се притесняваш, иди на гинеколог, най малкото да ти разсее съмненията и да те успокои \:D/ \:D/ \:D/

sadsad
09-02-2008, 09:01
Ами има шанс при замърсяване на влагалището. Като например разни ненормалници си завират дезодоранти, кулени царевица и тн. :D :D :D А при мъж си нямам на представа как би могло да се получи... :?
И все пак дори при замърсяване е малко вероятно чак СТШ. По скоро някоя инфекция... :o Спокойно, вероятността да е точно това и при теб е много малка. Все пак, ако се притесняваш, иди на гинеколог, най малкото да ти разсее съмненията и да те успокои \:D/ \:D/ \:D/
А, че то е нормално и дезадарант, не се присмивай на хората :-x :lol:
Ами да благодаря все пак....аз ще ида казах и на майка ми, дано всичко да е наред.Познавам и други момичета, които ги боли или нещо им има по време на месечен...но все пак това е кръвотечене и би трябвало да е нормално....

BurningDesire
09-02-2008, 12:52
МАМКА МУ, ТВА Е ЗА РАЗДЕЛ ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ И БОЛЕСТИ! КОГА ЩЕ СЕ НАУЧИТЕ НАЙ-НАКРАЯ?

SINDEL
09-02-2008, 13:24
Сигурно зависи от много неща.
Аз ли4но от пове4е от 3 години непрекъснато нося само тампоми по време на цикъл - и през деня и през нощта. И не съм имала проблеми никакви.
Естествено на всеки 3-4 4аса сменям тампона, дори и през нощта (не питайте колко аларми си слагам :D ) и всеи4ко си е на 6.
Според мен малко прекалявате. СТШ се наблюдава много много рядко, така 4е пийте една студена вода и се успокойте.

ludisuvurshen
09-02-2008, 13:27
МАМКА МУ, ТВА Е ЗА РАЗДЕЛ ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ И БОЛЕСТИ! КОГА ЩЕ СЕ НАУЧИТЕ НАЙ-НАКРАЯ?

+10 :razz: