PDA

View Full Version : Английски език...помощ моля ви



AnIcHkAtA
09-07-2008, 15:37
Винаги съм си мислила, че знам необходимото, но сега ми дадоха един тест и ми разбиха представите от всякъде..Някой може ли да ми каже кога се използва и как се образува това време present perfect continuous, защото го имам в две упражнения и не мога и не мога да ги направя ии направо ще се побъркам.

sexa_na_kompleksa
09-07-2008, 16:14
Образуване: образува се от have been + сегашното причастие на главния глагол.

I have been working
You have been working
He/She/It has been working
...

Употреба:
1. Означава действие, което е започнало в миналото и продължава до настоящия момент или е спряло. Използват се изрази като since, for, all day, all morning, all night...
2.Когато липсва израз за време, Present Perfect Continuous означава действие започнало в миналото и е било в процес на извършване напоследък.
На Български превеждаме обикновено в сегашно време.

Това го извадих от тетрадката си. :) Ако имаш някакви въпроси - давай ги насам. :)

AnIcHkAtA
09-07-2008, 16:23
Дам, имам още един.Става въпрос за Present continuous.Незнам как да го обясня, затова и аз преписвам от тетрадката:

Употреба-действието се изпълнява в момента на говоренето
Пример:I am reading a book.-Аз чета книга в момента

Това вярно ли е или не и има ли значение дали в изречението има always?

sexa_na_kompleksa
09-07-2008, 16:25
Не разрах за кое питаш дали е вярно. :-D За превода ли или за употребата при Present continuous, но и двете са верни.
А always се използва само при Present Simple. :)

AnIcHkAtA
09-07-2008, 16:32
Начи теста ми е написан грешно :-x :( :-x пфффф...

Условието ми е:
Use always with the simple present or present continuous to talk about these habits.

П.П.:Абе на мен сега май ми светна.Когато изказваш раздразнение от нечий навик не се ли използваше always+ing?

Gnidi4ka
09-07-2008, 16:32
ako si otvori6 gramatikata 6e razbere6 nai dobre :)

AnIcHkAtA
09-07-2008, 16:36
Освен, че я отворих и в гугъл търсих :D .Много неясно съм писала, а и има противоречия с примерите в теста

sexa_na_kompleksa
09-07-2008, 16:36
Еба го! Такова нещо за пръв път чувам! :shock:
Може и аз нещо да бъркам, но нека и някой друг да се изкаже.

BlueGirl
09-07-2008, 16:36
Не е вярно,че always се употребява само със сегашно просто.Може да се употреби и със сег.продължително,но тогава има значение на нещо,което ни е неприятно и ни дразни.

sexa_na_kompleksa
09-07-2008, 16:36
Какъв е този тест? Някъде в нета ли е?

ProstoAz
09-07-2008, 16:42
Искам само малко да допълня. Ако имаш в упражнение да направиш разлика между Present Perfect и Present Perfect Continous можеш да изпиташ сериозни затруднения, защото те на пръв поглед изглеждат много идентични. Важното е да знаеш, че при Pr. Perf. наблягаме на резултата от извършваното действие (пример: прибираш се вкъщи и виждаш, че стаята е боядисана, а баща ти ти отговаря "I've painted the room" и това се вижда), докато при Pr. Perf. Cont. наблягаме на самото действие (пример: прибираш се и виждаш, че баща ти е целият в боя, а той ти отговаря "I've been paiting the room", без значение е дали вече е боядисал стаята изцяло, или не).

Също така "always" може да се използва с Present Continous. Това се прави в случаите, когато искаш да изразиш раздразнението си от нечий лош навик (пример: She is always smoking in the kitchen/Тя винаги пуши в кухнята).
Pr. Cont. се използва също и за временни състояния, като например "I'm getting her dog every day this week", развеждаш й кучето не по принцип, а само тази седмица. Забелязваш, че в този случай използваш и "every day", което е по-характерно за Present Simple. Но Pr. Simple ще използваш, ако разхождаш кучето на съседката по принцип, не само тази седмица. Надявам се схвана разликата.

Въобще английския... не е лесна работа. :D

AnIcHkAtA
09-07-2008, 16:42
Ми не от летен курс.Седми клас ще съм и реших да си взема нивото през лятото, за да мога зимата да не уча английски.Дам ето го намерих я тая граматика.

Present Continuous (2ра употреба)
В комбинация с наречията always и continually изразява раздразнението на говорящия от нечий лош навик.Използва се за критика.

Пример:My mum is always telling me to put my clothes away.I`m fed up.



sexa_na_kompleksa, aдски мн ти благодаря, направо щях да си изкарам петицата утре :-) :-) :-)
П.П:Боря се за абс отличен успех :D .

AnIcHkAtA
09-07-2008, 16:44
Да, разбрах го, благодаря ви.

Ако има още нещо ще питам :D
Едит:Да, едното ми упражнение беше точно за попълване и трябваше да сложа Present perfect simple/Present perfect continuous/Simple past.Поизпотих се, ама сега сичко е точно :D

sexa_na_kompleksa
09-07-2008, 17:02
Малко се изложих с това за always. :oops: Иначе се радвам, че успяхме да ти помогне. :) Стискаме палци за утре. :)