PDA

View Full Version : За арийците...или кои всъщност са арийци...



GutCandy
09-07-2008, 20:03
Това,което ме накара да пусна тази тема е,че някъде из форума ''Политика'' срещнах следното мнение:

А БЕ АЛАНКОЛУ Я КАЖИ СЕГА КОИ СА АРИЙЦИТЕ КАТО ТОЛКОВА ЗНАЕШ БЕ ??? НЕГРАМОТНИКО АРИЙЦИ СА ГЕРМАНЦИТЕ И СКАНДИНАВСКИТЕ НАРОДИ !!!

Предполагам,че вече на всеки е ясно,че това не е точно така...Но също знаем,че темата за арийците е много спорна...Бих желала тук всеки компетентен/малко или много/ да сподели какво е чел свързано с тази тема или да изкаже свой собствен коментар.Искрено се надявам темата да не се превърне в място за спор,защото тя има единствено и само ОБРАЗОВАТЕЛЕН характер.



П.П Не слагам темата в "Политика",защото смятам,че тя няма място там/макар че съм виждала подобни теми/,а и не виждам друг подходящ раздел за нея.Да се надяваме,че и тук ще и бъде обърнато нужното внимание и няма да е нужно да се мести.

Националист
09-07-2008, 22:16
Арийци е самоназванието на всички ирански народи и означава благороден.
Народът от ирански произход дошъл в Индия около 1500 г.пр.хр .дал културата и езика на днешните индийци като всички ирански народи се наричал арийци(благородни).Този народ за да се разграничи от местното тъмнокожо население разделил населението на касти като сложил тъмнокожите хора в най-нисшите касти, от тези касти идват циганите.
Иран в буквален превод означава страната на арийците
Това ,че арийците са руси и синеоки е мит измислен от западноевропейците ,които ги блажало това ,че арииец означава благороден. В днешно време арийци грешно се използва за всички индо-европейски народи.
АРИЙЦИ СА САМО ИРАНСКИТЕ НАРОДИ!БЪЛГАРИТЕ СЪЩО СА АРИЙСКИ (ИРАНСКИ) НАРОД!

GutCandy
09-08-2008, 08:54
Всъщност днешните индийци са по скоро дравиди...Макар че се смята,че е нямало това разделяне на касти,което ти спомена.
http://www.youtube.com/watch?v=B_6hEgJlYYk


И още нещо,което намерих и заслужава коментар...
http://www.youtube.com/watch?v=pp-YzLNH4qs

Националист
09-08-2008, 11:50
Имало го е разделението и го има до днес .Това са различните касти и никой от една каста не може да се жени за човек от друга каста. Ето и кастите:
1.Брахмани -жреци
2.Кшатрия- войни
3.Вайшия -търговци земеделци занаятчий
4.Шудра- завареното тъмнокожо население и робите

Иначе да днешните индийци въпреки разделението на кастите са се смесили с местното дравидско население и ясно се вижда ,че дравидите са претопили арийците като са взели езика и културата им.
Доказателство за разделението са самите касти ако видиш хора от различни касти ще видиш че хората от по високите касти са по често се срещат по бели хора
Ето момче бархман:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a5/Upanayanam.jpg

Ето и хора от по нисшите касти:
http://nimg.sulekha.com/Others/thumbnailfull/d4b9338db2fe45d4be0fa19cc35d2b3f-d4b9338db2fe45d4be0fa19cc35d2b3f-2.jpg

А за 2-рия клип казах ,че това да назовават всички индо-европейци за арийци е грешно.

AutumnTears
09-08-2008, 20:21
kak po to4no trqbva da izglejda edin ariec :-o [/list]

GutCandy
09-08-2008, 20:52
kak po to4no trqbva da izglejda edin ariec :-o [/list]Е определено не е строго задължително да е метър и деведесет,рус и синеок с млечно бяла кожа...

Националист
09-08-2008, 21:00
Арийци са всички ирански народи ,а при тях се срещат много антропологични типове .Но по скоро източносредиземноморския тип трябва да е бил преобладаващ .Общо взето като днешните българ(бяла кожа тъмна коса ,тъмни очи ) е изглеждал 1 ариец.

AutumnTears
09-09-2008, 05:55
opredeleno ne sum ariika :(

GutCandy
09-09-2008, 09:05
Както каза Националист при арийците се срещат много антропологични типове...Т.е винаги има изключения....Все пак чисти арийци е имало много векове назад,а ние сме само техни потомци...гледах разни клипчета със снимки на ирански деца,от които почти 100% бяха със свтло кестенява коса и сини/зелени очи...но наистина не зная как трябва точно да изглежда един арийец/и дали трябва въобще да изглежда по някакъв определен начин/.Аз,например,съм с тъмно руса коса и пъстри очи...

Националист
09-09-2008, 09:57
То общо взето арийци е езикова група. Тоест арийци са всички народи говорещи ирански езици или, ако предците им са говорели език от тази група както е с българите. Но пак казвам преобладаващите антропологични типове при арийците са вероятно средиземноморските като изключим тъмно-кожата индо-афганска раса ,която се среща при индийците,циганите тоест потомците на дравидите.
Иначе в древността иранските народи са населявали голяма територия от Северното и източното краибрежие на Черно море до Кавказ дори и централна Европа по късно сарматите ,цяла Централна Азия до Байлкал Алтай и днешен Западен Китай ,Иран,Северна Индия в този обширен район се срещат много и различни антропологични типове.
А при древните българи ,коиото също са арийци е характерна понтийската раса. Тази раса е представена с 60% при днешните българи ,а останалите 40% които не са от тази раса и те спокойно могат да се нарекат арийци ,щом дедите им са приели името българи з,ащо древните българи арийски народ са поглъщали другите народи ,а не обратното.Общо взето който носи името българин той е ариец.
ЩОМ СИ БЪЛГАРИН/БЪЛГАРКА СИ АРИЕЦ/АРИЙКА(БЛАГОРОДЕН)!!!

AutumnTears
09-09-2008, 13:30
a moje li da zadam vuprosa po tozi na4in
kak trqbva da izglejda dne6niq bulgarin ? :)

Националист
09-09-2008, 15:39
Ето расите срещащи се при днешните българи:
60% понтийска раса
30% динарска,алпийска и средиземноморски типове различни от понтийския.
10% други
Ето:

1.Понтийска раса
Подтип на медитеранида. Понтидите в голямата си концентрация са разпространени в Югоизточна Европа (Балканите, южна Румъния, Украйна) и преобладават в районите, прилежащи към Черно море (включително частта в Кавказ), по чието название Бунак и нарекъл типа (понтик; древните гърци наричали Черно море "понтос" - "море"). Понтидите са високи на ръст (но не толкова колкото атланто-медитеранидите), доста грацилни, с изгладени черти на лицето, характеризират се с висок череп, ниско чело, немнвого тесни процепи на очите, и по-светла пигментация, отколкото медитеранидите като цяло.

http://bgrod.org/antropologia/snimki/ag-102.jpg

http://carnby.altervista.org/immagini/troe261.jpg

Намерих само за понтийската раса снимки на българи за другите не успях ,но ще пусна снимки за да видите как изглеждат другите раси срещащи се при българите.
2.Динарска раса
Централно и югоизточен европейски европеиден тип, наричан така заради връзката си с Динарските Алпи. Динарида се явява таурид по произход, резултат от динаризация на древните популации на неизвестен тип (предполага се боребиподобен кроманьоиден тип). Динаридите са типични брахикефали, с плосък тил, дълголицеви, с дълъг и изпъкнал нос, средно или тъмнопигментирани, Те са разпространени на Балканите, особено в бивша Югославия, а своеобразният динариден "пояс" продължава от Франция, през южна Германия, Алпите и северна Италия, завършва на западното крайбрежие на Черно море.
http://bgrod.org/antropologia/snimki/ag-043.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Dinarisch.JPG

3.Алпийска раса
Нареченият така от Рипли, алпиниден тип се явява важен елемент в западно- и централноевропейските типове. Той е със дребно или средно телосложение брахикефален, характерно е кръгла глава и кръгло тяло, широколиц, средна или тъмна пигментация. Алпинидният тип господства в централните части на Франция, често се среща в южна Германия (особено в Бавария) и в Алпите. Централноевропейския алпинид, като че ли, произлиза от кроманьонския тип, с изменчив процес на алпинизации.
http://bgrod.org/antropologia/snimki/ag-005.jpg
4.Средиземноморска раса
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Medrace.JPG
5.Нордическа раса
Група от силно депигментирани северноевропейски долихо-мезокефални лептоморфи, чието сходство частично се явява резултат от общ произход, а частично от конвергентна еволюция. Съществуват три основни известни нордически типа: класически халщадски нордически тип, северозападен келтски нордически тип и източноевропейски източен нордически тип.
http://i4.tinypic.com/zxpb0z.jpg

http://bgrod.org/antropologia/index.php?id=16

Иначе средно статистическия българин е с тъмна коса и очи с бяла кожа и среден ръст.

GutCandy
09-09-2008, 16:23
Някои неща не ги знаех,благодаря за изчерпателната информация...Кеф е да се общува с такива хора :)

AutumnTears
09-09-2008, 17:09
az su6to blagodarq :)

Националист
09-09-2008, 17:46
Няма за какво. :)

aniezina
09-19-2008, 19:11
Но от всичко прочетено изниква един въпрос. От къде идва погрешното разбиране, че арийците са именно бели, с руса коса и сини очи?
Аз лично предполагам, че изхожда най-вече от Хитлеровата "политика", като някой от неговите среди е предпочел да наименова прочистената вече, идеализирана раса, именно Арийска заради самото значение на думата)някъде по-нагоре прочетох, че думата означава "благороден"). Някой може ли да ми каже дали съм близо с предположението, и ако не, къде греша?

kristo
09-20-2008, 22:03
Но от всичко прочетено изниква един въпрос. От къде идва погрешното разбиране, че арийците са именно бели, с руса коса и сини очи?
Аз лично предполагам, че изхожда най-вече от Хитлеровата "политика", като някой от неговите среди е предпочел да наименова прочистената вече, идеализирана раса, именно Арийска заради самото значение на думата)някъде по-нагоре прочетох, че думата означава "благороден"). Някой може ли да ми каже дали съм близо с предположението, и ако не, къде греша?
Погрешното разбиране за непременно "синеоката" и "светлокоса" арийска раса е именно хитлеристки мит, понеже дотогава не е имало точно такава представа за външният вид на арийците. А арийци има и светлокоси и светлооки, но по принцип са по-скоро тъмнокосите, без значение на цвета на очите, понеже има чернокоси хора и с тъмни, и със светли очи. Така че при т. нар. Арийска раса има разнообразие, не може да се твърди че само русите са арийци или само чернокосите. Пак повтарям, и при едните, и при другите има арийци, понеже цвета на косата и очите са вторичен и не основен расов признак.
Иначе под ариец се разбира човек от благородническо потелко, така е. Но под арийци се разбират още конните и земеделски народи от иранската езикова и етническа група. Така че не е само до благородническото потекло. А също така Ариец означава и благороден по характер човек. В този смисъл арийството като понятие има и духовни измерения, които са много важни, дори преобладаващо важни ако питаш мене :).

Националист
09-21-2008, 23:53
Не идва от Хитлер ,само е подържано от хора покрай Хитлер .Иначе предполагам ,че най-първо този мит се появява при Гобино ,който пише за превъзходството на нордическата раса.

hesoyamaa
02-04-2009, 08:34
Интересно

kristo
02-05-2009, 13:16
hesoyamaa, а някакъв източник да посичиш за доста странното си твърдение, че иранците(персите) дошли от Скандинавия? Щото за пръв път чувам подобна теория и ми звучи доста налудничава. Ако си я прочел от "Моята борба" все пак е разбираемо, там пише куп глупости по отношение на арийци, иранци, славяни и т. н. Хитлер определено е пренаписал историята на арийците така, както му кефне, отделно, че не е историк, а един неисторик, който влага политическо-расистка пропаганда в историята я превръща в една псевдонаука...
Арийци са народите от индо-иранската група- перси, скито-сармати(към които принадлежат древните българи), алани(днешните осетинци), тохари, усуни, ефталити(днешноте памирци и таджики), пущуни, арменците и още няколко малки народа. Към тях НЕ принадлежат германците и сканинавците(викингите), те са отделна група от индоевропейските народи и са с общ произход с балтите, славяните и угро-фините(които обаче имат и монголоидни примеси). Между германци и перси има голяма разлика, германците са северно-европеиден расов тип(нордически), а персите(иранците) са южно-европеиден(средиземноморс и) расов тип, към който принадлежим 60% от съвременните българи.
Иначе ако следваме логиката, всички европеидни народи- перси, германци, славяни, балти, скандинавци и т. н. са арийци, защото всички тези народи са от индоевропейската раса, тоест имат общ корен и общ прародител.
Що се отнася до прародината на иранците(персите) и въобще арийците, тя определено НЕ Е Скандинавия, а е Седморечието, Памир. Тем е била и прародината на древните българи, които след идването си край Кавказ, се смесват с други ирански племена- най-вече аланите.
Иначе дори един от най-близките хора на Хитрер- Гюнтер е слагал всички индоевропейски народи плюс славяните към арийците. Тъй че арийци е доста разтегливо понятие и включва за съжаление на някои расисти и народи, които недолюбват много, като славяните, ако изобщо има славянска раса, което е друг въпрос.

Rodolubec
02-05-2009, 14:10
искам да кажа, че има една грешна представа която е натякната т евреите за да оплючт персите и арийците като цяло. иранците не идват от индия а от скандинавският пулуостров. когато са тръгнали повечето са били много светли и са изглеждали като днешните немци... в продължение на 800 години те са стигнали до днешен иран и пигментът им се е приспособил към по- топъл климат . всичко това се е случило преди около 7000 години през които генът им пак се е приспособявал интересното е че те не са се премешали с арабите и са запазили езика и идентичността си и до днес хората в по- южен иран са тъмни, като арабите, но тъй като иран и сега е огромна страна, в северен иран(където няма много слънце и лятото не е 9 месеца в годината както в южен иран) са много светли и дори и руси... а колкото до нас българите ние не сме чисти арийци просто има теории, че ПРА българите са тръгнали от персия... а дори и така да е ние сме 60%славяни, които се падат в друга група от арийците... накратко арийците са иранци, немци, скандинавските народи австрийци, швейцарци и евентуално българите имаме арийски примеси... казвам го като реалист а не като идиот който щеше да твърди че е ариец дори и ако беше негър....това е от мен говоря на базата на факти... не като промит от евреите мозък...
а колкото за хитлер той не е мислел че арийците трябва непременно да са руси и светли, а е съдел по формата на черепа имало е някаква пропорция- миля, че най- важното беша да имаш високо чело и издължен череп...относно хитле само искам да кажа, че много неща за него са измислени и доокрасени от евреите, които за съжаление държат банки, медии и комуникации... да не им позволяваме да превземат и интернет...

:D :D :D Какви са тези факти бе мой човек!? Кристо ти каза кои са арийци. Иначе самият корен на думата ариец е вероятно праиндоевропейска дума значеща мъж:
иранските езици - АРИЯ - благородник
келтски - АЙРИГ- свободни мъже
баски- АР - самец
арменски - АЙР - мъж
арменски - ХАЙР-баща
То даже и теорията ,че индо-европейците идват от Скандинавия е остаряла. Напротив според последните проучвания прародината на индо-европейците се поставя някъде около Черно море или Мала Азия и Предна Азия ,където няма руси и синеоки хора ,а се срещат средиземноморските типове.
А това ,че българите са 60% славяни е смешно виж темата за расовия облик на българите.

antonNSDAP
11-06-2010, 13:28
Виждам,че почти никой от вас не е запознат със същността на истинските арийци! По-най нови данни,те произхождат от Памир,където климатът е благоприятен за развитието на такъв тип раса!Ние българите изобщо не принадлежим към арийците!Арийските народи са-германци,французи,норвежци ,шведи,финландци,но не и българи!Замислете се,огледайте се,мнозинството българи са черни с мотголоидни черти-придръпнати тъмни очи,твърди тъмни коси,ниски до средни на ръст - НИЩО АРИЙСКО!!!Доказано е,че истинските арийци са високи съв светли очи и коси,с тесни и продълговати лица!А на повечето българи лицата са къси със широки скули!Може би поради смесването на народите,има и българи с нордически черти,но те са малко!И продължават да намаляват,защото масово изроденото от чалгата и демокрацията общество най-брутално се смесва със долните цигани!Да не говорим в Европа какво ствава-БУМ НА ИМИГРАНТИ!Бялата раса не и остава много време!

avitoholbg
11-07-2010, 14:40
antonNSDAP: И къде ги видя тези ниски българи с монголоидни черти и черни очи? Да не си ги видял в циганската махала?! Аз такива "българи" виждам само по махалите. Изобщо не сме от тия нисичките монголоиди за които ни представяха комунистите.
Иначе това да си ариец неузначава, че непременно трябва да си със сини очи и руси коси. Заради пропагандите на Хитлер мислим, че само германците и близките до тях народи са арийци. Всички индо-европейски народи са от арийски произход. Тоест и славяните са арийци (въпреки, че Хитлер е искал да ги избие). Повечето народи които са носители на богата култура са от арийски произход. Сега като видите някой иранец ще видите, че е мургавичък но и той се има за ариец. Иран- държавата на арийците. Повечето от арийските нарди имат изобразени свастики ( тя не е измислена от Хитлер, той си я присвоява) и създават големи градове и държави. Ние също имаме свастика. Последно при някаква разкопка беше намерина българска свастика която сигурно е на поне хиляда години. Също така сме създавали огромни градове и държави. Това неможе да го направи едно монголоидно племе, нали така :-o . Доста народи съдържат в себе си арийската култура- славяни, българи, иранци, гърци и мн. други а не само германците :D .
И последно да кажа за един авганистански (или пакистански беше) мит в който се казва, че едно време по земите й имало 20 арийски племена които се разделили и едно от тези племена било българското.

antonNSDAP
11-19-2010, 18:04
Вие всички тук ме изумявате със своите безпочвени твърдения,че арийците не било задължително да са бели!То по тази логика и негрите трябва да са арийци!Ще ви обясня нещата така:
1-ариец означава благороден,а не отделна раса
2-ариец е използвана за означение на благородството на нордическата раса
3-съществуват две места с благоприятен климат за развитие на тази раса - Скандинавския полуостров и планините в Иран!
Това не си го измислям аз ,това го казва науката,историята и хората прозиращи истината, а не от хората с промити мозъци от кирливата политика на новия световен ред,плод на евреите!

antonNSDAP
11-19-2010, 18:05
Вие всички тук ме изумявате със своите безпочвени твърдения,че арийците не било задължително да са бели!То по тази логика и негрите трябва да са арийци!Ще ви обясня нещата така:
1-ариец означава благороден,а не отделна раса
2-ариец е използвана за означение на благородството на нордическата раса
3-съществуват две места с благоприятен климат за развитие на тази раса - Скандинавския полуостров и планините в Иран!
Това не си го измислям аз ,това го казва науката,историята и хората прозиращи истината, а не от хората с промити мозъци от кирливата политика на новия световен ред,плод на евреите!

DirtySouth
11-26-2010, 23:11
xxx.

avitoholbg
12-02-2010, 17:44
DirtySouth: Да ти кажа, че и тюркската версия е доста неправдоподобна. Индо-европейската версия ми звучи доста по достоверна но това си е мое мнение.

bishkotka
12-06-2010, 18:09
не разбирам защо сме почнали ние да спорим като учените още не са установили със сигурност произхода ни, поради оскъдни и противоречиви сведения.не съм много компетентна, но знам, че има няколко теории. едната е че сме тюркски народ, което е може би най-подкрепяната версия, а теорията, че прабългарите са ирански народ и т.н. няма поддръжници никъде , дори и в България.а това дали сме арийски народ?! не мисля, че трябва да се причисляваме поради външните си белези.не се вписваме дори и с постижения, аз свързвам арийците като народ с големи постижения (ако мога така да се изразя) и аз лично също свързвам термина със Хитлер, защото той се е стремял да премахне всички "недостойни". да остави само "кадърните" , способните и т.н. А това, че някои правят асоциация със русокоси и синеоки хора е може би заради Йозеф Менгеле който с подкрепата на Хитлер правил опити с деца и се опитвал да ''произведе'' арийската раса - синеоки и русокоси.по - нагоре някой каза нещо за българите, че сме били тъмнокоси, тъмнооки, средни на ръст .. и т.н. 1-во => аз не съм българка :D -не съм съгласна; 2-ро българите в никакъв случай не са чист народ.до колкото ми е известно при самото образуване на българското племе е станало сливане на други племена и т.н. хилядолетия наред.. така че всички коментари по тази тема мисля, че са излишни :)

avitoholbg
12-09-2010, 19:44
bishkotka: Всъщност тюркската версия е била доста подкрепяна през комунизма а в днешно време повечето историци я отхвърлят. Всъщност сега доста често се говори за иранският ни произход, който има доста подръжници в момента и то от историци, археолози и други. Арийците в никакъв случай не трябва да се свързват с пропагандите на Хитлер и Гьобелс и с генетичните опити на Менгеле. Аз даже се чудя дали и самите германци са арийци. Не, че като си ариец си нещо повече от останалите. Ако си идиот и да си ариец пак ще си останеш идиот. 8-) .
Я ми кажи един чист народ, такъв няма но просто различните народи си имат различни антропологически черти и характеристики.
А ти като не си българка към коя националност спадаш.

w3bst3r
12-25-2010, 13:40
@antonNSDAP
Хора като теб ме изумяват със своята простотия и некомпетентност.
Ти правиш ли разлика между арийска раса и нордически тип. Това клише за русите коси и сините очи се отнася за СЕВЕРНИТЕ народи - произлизащи от античните нордически народи юти, дани, фризи, англи, сакси и т.н. Това са днешните скандинавци, британци, германци, датчани.
Българите сме също арийски народ, но не сме от нордически, а от понтийски антропологичен тип. Произлизаме от пл. Памир - от древното царство Балгхара.
С две думи: Антропологичните белези на различните арийски народи са в зависимост от климатичните условия: по- на север по светли, по-на юг по-тъмни. Най-светли са норвежците, най-тъмни са испанците и южните италианци, ние сме някъде по средата.
Айде лек ден.

П.П. Това за ръста разбира се също е клише, но за да сте спокойни ще отбележа, че средният ръст за арийската раса е 173 см, а в България средният ръст е над 176 см.

gesha94
01-30-2011, 12:21
За да разнищите тази тема трябва да имате расово осъзната култура. Аз мога да ви кажа, че истинските арийски народи днес са: Германци, италианци, българи, унгарци, шведи, финландци, австрийци и хървати.
Древните арийски нации са: Траки, Германиици, Прабългари и келти.
Прабългарите далеч не са азиатска нация. Те са коренен европейски народ, който е от тези които са мигрирали в Азия и поради съществена причина, отново се връщат на родната си земя.
И не е задължително ариеца или арийката да са с руса коса и сини очи. Има представители на арийската раса, които са с кестенява коса и тъмни очи - това е, защото съществуват няколко подраси.
Ние приспадаме към Средиземноморския клон на арийската раса.
Ариеца по природа е спокоен човек, който без да вдига шум изготвя бъдещето си и в повечето случай - интелигентен.
Можете ли сериозно да признаете, че това са арийци?
http://www.youtube.com/watch?v=Qce80Ckn5cE
По скоро животни. :booooomb:

alexanderherzdorf
05-11-2011, 20:39
Колкото за арийците, мога да кажа само едно. Не трябва да слушате нацистки глупости. Германския народ в своя произход няма нищо арийско. А за теориите на Хитлер, какво може да се кажа - те са просто една неуместна смесица от география, антропология( дори не може да се нарече антропология, а по-скоро антропометрия, тъй като цялата нацистка антропология е псевдонаука) и социален дарвинизъм. Да не говорим че книгата на Хитлер просто искри от преопаковани дести, радикални и конвенционални сентенции. Сама по себе тя не би могла да превизвика мисловна революция, както Марксовия "Капитал" и творбите на философите на Просвещението. А връщайки се на въпроса за расите и нацитата - днешните нацисти са най-често такива които дейсват под влиянието на алкохол и психотропни вещества, и най-често дори не разсъждават а просто крякат глупавите си идеи и идеали. Да не говорим че самите те не осъзнават самата същност на нацизма...

Dragoon
08-14-2011, 17:24
БАКТРИЯ да ви говори нещо?! :)

reich
09-07-2011, 01:01
Ае те всички станаха арийци де.Където има нацистки движения всички са арийци.То няма да останат нисши раси.Сите сме висши.