PDA

View Full Version : Важно ли е как си стигнал някъде или е по-важно,че си там?



gia_sena_mono
09-08-2008, 17:36
..

Ivalinka
09-08-2008, 17:42
ами пътят е важен,но на някои хора им пука само как да стигнат до края!една приятелка ме прецака ,за да постигне това,което иска,но въпреки всичко и казвам едно 'браво'....

AceXe
09-08-2008, 17:52
Знаеш ли... Много е относителен този въпрос. Опира до житейска философия и личен избор.

Велики са тези хора, които постигат това, което искат.
Добрите са тези хора, които го постигат честно и не за сметка на останалите.
Злите са тези хора, които пак постигат това, което искат, но непочтено и прецаквайки хората около тях.

В зависимост от нагласата можеш да се гордееш от това, което си постигнала или не. За мен са наравно важни и двете. Стремя се да постигам целите си, но не и за сметка на приятелите ми.

gia_sena_mono
09-08-2008, 17:55
...

Seducti0n
09-08-2008, 18:01
В случая и двете сте успели, само че по различни начини.Ти с учене, тя с връзки.
Според мен е по-важно да се докажеш на едно място, ако имаш и необходимите качества де.Имам познати, които яко се напъваха за да ги приемат в елитна гимназия, 8-ми клас се стараехА, отчасти в 9-ти и после какво става-часовете се прекарват не в класната стая, а в близките кафенета, изтича информация когато предстои някакъв тест, въобще урежда се всичко и като гледаш оценките, ще си кажеш, че на старатален ученик, ама уви не са..
И за какво са били всички тези усилия и финанси на родителите, изразходвани през съдбоносния 7-ми клас, за да може на по-късен етап децата им да загърбят образованието си, в съзнанието им училището да е една ненужна институция?!
Целта понякога оправдава средствата.Недей да съдиш приятелката си или да негодуваш срещу системата, защото винаги нещата ще могат да стават и по по-лесния начин.Гледай ти да си добре и да се развиваш. (:

Lysit0
09-08-2008, 18:27
В днешно време,нищо не е по - реда си.Половината ученици,поне 50% от тях си купуват дипломите и не учат за матурите,но какво да се прави,държавния 'глава' е такъв,а щом той е такъв,не трябва да съдим и упрекваме хората,защото все пак народа ,глeда от управниците си ;) И в днешно време е напълно нормално,да стават такива неща,каквото е направила приятелката ти.Така,че не се ядосвай,ако може така да се каже,напразно.

sasha_90
09-08-2008, 18:32
На всякъде има такива,които искат да минат "между капките",както твоята приятелка.И честно казано не обичам тези,които искат лесно да минат.Как ще има едни,които буквално се трепят за успеха,а другите не и пак да печелят?За съжаление,както вече написах по-горе,навсякъде има такива "процедури".Надявам се вече разбра гледната ми точка.

krisiiiiito
09-08-2008, 18:32
Разбира се че е важно какъв е бил пътят по който си минал.. Въпросът е обаче че има хора които минават .. как да кажа .. на тънко защото явно в случая има връзки .Нека дам друг пример-в класа на кака ми имаше момиче което и грам мозък нямаше в главата /буквално казано/ от първи до 7 клас изкарваше само двойки но ето че дойде кандидатстванее .. всеки знаеше че тя има връзки но никой не подозираше че ще влезне в НАЙ-ЕЛИТНАТА езикова гимназия в града ... братовчедка ми учеше като побъркана не излизаше дори ходеше на частни уроци и т.н. наистина си изкара добри оценки и тя влезе там .. стана така че двете отново бяха в един клас ... Справедливо ли е ?? не .. не мисля ... явно такъв е животът .. хората които се бъхтят остават някъде там а тези които дори не са си помръдали пръста стават както се казва от '' елитното общество '' .. разбира се има и изключения но все по рядко се случва да видя човек който е успял с труд с ум и с търпение
несправедливо е моето момиче... ноо поне ще станат хора от такива които честно си изкарват хляба .. пък на онова момиче няма винаги родителите да и са зад гърба все ще трябва да се изправи пред живота сама .. и ще види какво е
айде да спра че се задълбочих прекалено много

AItOo0
09-08-2008, 18:52
Еми да не е справедливо , но е факт !

VerryBerry
09-08-2008, 19:07
Ти казваш,че не са я приели нито на първо,нито на второ,нито на 3то класиране..тогава й е останала тази последна възможност.От това,което прочетох, си мисля,че приятелката ти не е от хората ,които ще прецакат някой за да му вземат мястото-тя е опитала,не е успяла "през парадния вход",но по заобиколен начин.Сега остава да се види какво ще става с нея оттук нататък-ако сега се труди сама-значи не е голям проблем,но ако се дипломира пак с връзки..значи тука има нещо.А ти не гледай нея,гледай да преуспееш ти! :)

VerryBerry
09-08-2008, 19:08
Ти казваш,че не са я приели нито на първо,нито на второ,нито на 3то класиране..тогава й е останала тази последна възможност.От това,което прочетох, си мисля,че приятелката ти не е от хората ,които ще прецакат някой за да му вземат мястото-тя е опитала,не е успяла "през парадния вход",но по заобиколен начин.Сега остава да се види какво ще става с нея оттук нататък-ако сега се труди сама-значи не е голям проблем,но ако се дипломира пак с връзки..значи тука има нещо.А ти не гледай нея,гледай да преуспееш ти! :)

gia_sena_mono
09-08-2008, 19:39
...

sladur4etyYy
09-08-2008, 19:40
ами ти ако беше на нейно място, нямаше ли да направиш същото или щеше да се примириш с нещо, което не те удовлетворява, с нещо, с което знаеш, 4е нямаш бъдеще? тя нито е прецакала теб, нито някой друг, просто се е уредила себе си. ако бях на нейно място, бих постъпила по абсолютно същия на4ин.

gia_sena_mono
09-08-2008, 19:50
...

Seducti0n
09-08-2008, 19:59
Хъх, то ако не си в помощ на собственото си дете, на кого другико да бъдеш/имам предвид уреждането за работа в банката/
И все пак няма смисъл да търсиш справедливост, защото пак ти казвам-няма да я намериш.Всеки гледа да се уреди и да е добре/напълно нормално/.Радвай се на успехите си, поставай си нови цели и оценявай това, което имаш.
Само времето ще покаже дали приятелката е глезеното детенце на мама и тати или просто не е имала късмет на изпита.

gia_sena_mono
09-09-2008, 10:30
...

_FaShIoN_
09-09-2008, 11:13
И двете сте успели и двете учите това което искате,за което евала...Справедливост в този случай естествено че няма,защото ти си влезнала там където искаш с много усилия и труд,а тя не....Но въпреки всичко целта оправдава средствата... :)

Blab
09-09-2008, 11:28
А искаш ли да ти представя друга гледна точка?
Нямаш пари. Нито за курсове, нито за нищо. НО, знаеш какво искаш, искаш само и единствено това, стремиш се непрестанно и с всички сили към него. Изкарваш хубава(една от най-добрите на КСК-та кампания за дадената специалност) оценка. И какво в крайна сметка се случва - момиченцата от по-скапаните(ще ме прощавате) училища, с надути дипломи 6.00, ти вземат мястото. Гот, а?

В момента съм готова да разпродам покъщнината си, само и само да събера пари и да подкупя някого. (Не, нямам връзки! Да, сама се оправям в живота!) Не съм от хората, които ще се задоволят с нещо, искам си своето!

Та, ако дадеш мейла на Таткото:Д (шегувам се!)

gia_sena_mono
09-09-2008, 11:52
...

SuNsEt
09-09-2008, 13:00
Ако не ти пука как си стигнал,то означава,че си се самозабравил.А както занем-никога не трябва да забравяш от къде си тръгнал.Пък и в крайна сметка,ако имаш поне малко добро сърце,когато постигнеш целта си,но осъзнаеш,че си 'прегазил' толкова много хора по пътя си,а не е било нужно,всичката радост от целта се губи.Няма наслада от труда,няма гордост от постигнатото-има само дадено на готово.
Но всъщност,тези хора не са печеливши.Защото,когато дойде деня,в който ще трябва да се доказват пред някой,когото не го интересува,колко пари имаш в джоба,нещата със сигурност ще тръгнат надолу.
Ако си добър в работата си,колкото и да ти е трудно,все ще възтържествуваш!Защото и най-тежкия труд не се купува с пари.Насладата от това да правиш нещо сам,и то да се е получило,е безценна.Не всеки може да го разбере,но какво да се прави,това са рисковете на живота. :wink:

gia_sena_mono
09-09-2008, 14:44
...

Slave4You
09-09-2008, 17:49
За околните не е важно кой как е стигнал там, където е в момента, но според мен самият човек няма да се чувства добре на мястото си, знаейки че е прецакал някого или е платил на някого или лъгал хората и т.н. Е може би по-късно ще свикнат с мисълта и няма да им пука вече. Абе извода е, че днешно време животът е нечестен и всеки гледа себе си и се оправя кой как може :shock: :?

Seducti0n
09-09-2008, 22:53
Просто вече не знам какво да кажа.Яд ме е, че такива неща винаги стават и ще стават, но явно е неизбежно.
Как ще поставиш 6,00 и 3,80 на едно равнище???
Парадоксалното в случая е, че тя се готви цяла година, ходи по частни уроци, учители, оплаква се, че има много да учи, докато аз се подготвих за около 1 месец и не ми беше в тежест това учене.
Питам се има ли смисъл да се трепеш, за да постигнеш нещо, след като винаги ще има връзкари, които ще постигат с лекота целите си?Човек не губи ли стимул да полага усилия да се развива, виждайки че покрай него нещата стават и без тях?
Една вметка за по-горните мнения - тя искаше да влезе в друга специалност, не в тази в която е сега.

Ммм, ти ако си мислиш, че "непорочната" ни образователна система може да бъде стимул за каквото и да, жестоко се лъжеш... :?

Ще ме прощаваш, ако греша , но имам чувството, че гневливостта ти, ти пречи да се зарадваш на пожънатия успех, а не бива така.Защо вместо да си доволна от това, че ще учиш в добър ВУЗ си седнала да правиш сметка на приятелката си и да я упрекваш за това, че при нея нещата са станали по лесния начин...
Ако бях на твое място, щях да съм горда от постигнатото.
Радвай се и за приятелката си-поне е намерила някаква пролука.Не можеш да я виниш, защото ако ти беше на нейно място, ако беше ходила по-продължително време на курсове, ако беше отделила финансите и времето, което на нея и е коствало подготовката
за изпитите , на дали при успех 3 и нещо си нямало да потърсиш начин, не до толкова почтен за да те приемат. :wink:

Seducti0n
09-09-2008, 23:03
Ако не ти пука как си стигнал,то означава,че си се самозабравил.А както занем-никога не трябва да забравяш от къде си тръгнал.Пък и в крайна сметка,ако имаш поне малко добро сърце,когато постигнеш целта си,но осъзнаеш,че си 'прегазил' толкова много хора по пътя си,а не е било нужно,всичката радост от целта се губи.Няма наслада от труда,няма гордост от постигнатото-има само дадено на готово.
Но всъщност,тези хора не са печеливши.Защото,когато дойде деня,в който ще трябва да се доказват пред някой,когото не го интересува,колко пари имаш в джоба,нещата със сигурност ще тръгнат надолу.
Ако си добър в работата си,колкото и да ти е трудно,все ще възтържествуваш!Защото и най-тежкия труд не се купува с пари.Насладата от това да правиш нещо сам,и то да се е получило,е безценна.Не всеки може да го разбере,но какво да се прави,това са рисковете на живота. :wink:

Само с първата част от постта ти, Диди не съм съгласна.
Всъщност, ако наистина си се самозабравил на дали някога ще си дадеш сметка, колко хора си прегазил по пътя си, така да се каже.
Ако се научиш да постигаш всяко едно нещо с връзки, в един момент се превръщаш в безскрупулен човек и спира да ти пука за това, че заемайки дадено място с минимални усилия, всъщност уреждаш себе си, но пък ощетяваш другико.И в край на сметка на кого му пука?! :?

gia_sena_mono
09-10-2008, 10:26
...

In4iTu_
09-10-2008, 10:32
Е да, наистина не е честно спрямо хората, които с учене са стигнали до целта си, но трябва да се радваш за нея, все пак ти е приятелка. Има и нещо друго, в живота всеки се бори сам за себе си, както може - ти имаш мозък, тя има връзки... Пък и ще има още доста да се доказвате, това не е краят на състезанието. :wink:

gia_sena_mono
09-10-2008, 12:40
....

gia_sena_mono
09-10-2008, 17:30
...

In4iTu_
09-13-2008, 16:05
Никой не се състезава в крайна сметка.

А не е ли животът състезание и борба за живот?