PDA

View Full Version : Проблемче..



gangstata
09-12-2008, 19:57
Та,хора шш карам направо по проблема..
Включвам компа с температура 30-31 градуса..
След 10 мин се рестартира и ми отчита температура от рода на 44-45-46 градуса..
И преди съм го имала тоя проблем,обаче дигнах кутията по-високо,пък и след преинсталирането на компа тва престана..
Не знам кво да го правя.Един приятел ме посъветва да поставя допълнителен вентилатор отстрани..

Bianca
09-12-2008, 20:20
Ама се рестартира сам? :shock:
Лелее, Мила, голям проблем..
Да не би вентилатора на компютъра да е запушен по някакъв начин? Прах, ала-бала?
Освен, че си го вдигнала, може и напред да го бутнеш, защото все пак нали на настолните пц-та вентилаторът е отзад, не отстрани?

kaprizzna_
09-12-2008, 20:21
ммм...а от къде разбираш за температурата...показва ли я някъде и къде..щот аз нямам такова нещо...

Bianca
09-12-2008, 20:23
Еверест Ултимейт Едишън-нази програма показва не само температурата, ами и състоянито на целия компютър. :)

kaprizzna_
09-12-2008, 20:24
трябва да си дръпна от някъде ли?....

gangstata
09-12-2008, 21:19
Ми то първо забива и почва да бучи и се налага да го рестартирам...
Температурата ми се изписва още при зареждането на Уиндоус..
Предишните пъти е ставало така първоначално на 2-3 часа след включването,и едва след тва на такива по-късни интервали..
Интересното е,че цял ден е работил нормално,а сега се появи проблема...

miloto_girl_4e
09-12-2008, 21:21
Аз преди време имах такъв проблем.. оказа се, че вентилаторът е бил доста мръсен (да не ви казвам колко прах изчистих оттам), такаче не е лошо ако вече не си го направил/а да видиш колко е чисто там, ако всичко е наред май наистина имаш нужда от допълнителен вентилатор..

MP
09-12-2008, 22:32
Проблеми с вентилаторите...

gangstata
09-12-2008, 22:47
miloto_girl-4e -Прочистих малко вентилатора,обаче утре ще отворя капака и ще го изчистя хубаво отвътре..
tqnkо - Тук цветя няма,пък и е на сянка...Шш го почистя основно утре..
MP - Сигурно,сложила съм допълнителен ,за да видя дали ще има някакъв ефект..

BLaCKBLooD
09-13-2008, 00:17
Та,хора шш карам направо по проблема..
Включвам компа с температура 30-31 градуса..
След 10 мин се рестартира и ми отчита температура от рода на 44-45-46 градуса..
И преди съм го имала тоя проблем,обаче дигнах кутията по-високо,пък и след преинсталирането на компа тва престана..
Не знам кво да го правя.Един приятел ме посъветва да поставя допълнителен вентилатор отстрани..

Ами това са нормални температури, друг е въпроса колко са реални. Възможно е датчиците да заблуждават.
Относно почистването на процесора... За да постигнете максимален ефект, трябва да се свали изцяло боксовия охладител, да се измие радиатора и да се смени топлопроводящата паста между процесор/радиатор. Малко е трудна задачата, но резултата е повече от добър :)

п.п. Излишно е да се слага друг вентилатор.

BLaCKBLooD
09-13-2008, 02:16
Зависи каде е ако го сложи там кадето приятеля и е казал.. наистина е излишно.. ако се слага според мен трябва да е от доло от кадето си поема въздох.

В един момент и той ще се "задъни" с паспали и ще стане още по-лошо положението (въздуха няма да може да циркулира свободно). :)

п.п. Избягвайте да поставяте компютрите си на мокети, килими и всякакви други текстилни повърхности.

D3Co
09-13-2008, 12:00
Относно почистването на процесора... За да постигнете максимален ефект, трябва да се свали изцяло боксовия охладител, да се измие радиатора и да се смени топлопроводящата паста между процесор/радиатор. Малко е трудна задачата, но резултата е повече от добър :)

п.п. Излишно е да се слага друг вентилатор.
Първо от къде знаеш,че охладителя и е боксов?Второ как ще мие радиатора бе?Ти в ред ли си?Нали ако е някой евтин боксов охладител първо,че вентилатора му не се маха,а даже и да не е боксов и да се маха,нали ще му се е*е ма*а*а.И има смисъл да се слагат допълнителни вентилатори.Ако няма,няма и да ги правят.Ако ще слагаш само един,вземаш една 80мм перка(ако имаш място за такава отзад)и я слагаш отзад да изкарва въздуха.Ако имаш 120мм място за вентилатор отзад е още по-добре.А отпред никаква друга перка,освен 120мм не върши работа.

MajeStic
09-13-2008, 13:07
Та,хора шш карам направо по проблема..
Включвам компа с температура 30-31 градуса..
След 10 мин се рестартира и ми отчита температура от рода на 44-45-46 градуса..
И преди съм го имала тоя проблем,обаче дигнах кутията по-високо,пък и след преинсталирането на компа тва престана..
Не знам кво да го правя.Един приятел ме посъветва да поставя допълнителен вентилатор отстрани..

Температура 45-45 градуса не би трябвало изобщо да е критична. Нормално е и аз като си включвам компютъра ми е 28-35 на процесора и като не правя кой знае какво се вдига на 38-41. На тази температура не би трябвало да имаш някакви проблеми.
Така... това, което можеш да направиш е да отвориш компютъра и да почистиш радиатора там на процесора...даже е хубаво целия да си го изчистиш. До онзи ден процесора ми вдигаше по 75-78 градуса при 100% работа, а след като го изчистих вдига максимум 68 и не се налала да започва така наречения процес "CPU Throttle".
Второ... приятеля, който ти е предложил да си сложиш допълнителен вентилатор... напълно излишно и тъпо, че и неуместно. Значи, ако имаш проблеми с вентилатора на процесора си смени направо вентилатора. Отделно така като ми кажеш 45-46 градъуса според мен си е напълно нормално. Ако се рестартира сам е възможно да ти заминава захранването, а не нещо друго.

ПП:
При положение, че преди вентилатора си е вършил работата не виждам смисъл да се слага допълнителен вентилатор. Първо, защото единия е развален и второ това се прави само, ако овърклокваш процесора... че дори тогава да си смениш охлаждането с по-добро е много по-удачно отколкото да слагаш допълнителни вентилатори. По тая логика, ако правиш голям овърклок трябва да сложиш 5 вентилатора... не е така. Сменя се охлаждането.

BLaCKBLooD
09-13-2008, 16:07
Първо от къде знаеш,че охладителя и е боксов?

Знам.


Второ как ще мие радиатора бе?Ти в ред ли си?Нали ако е някой евтин боксов охладител първо,че вентилатора му не се маха,а даже и да не е боксов и да се маха,нали ще му се е*е ма*а*а

Предполага се, че радиатора е алуминиев. Винаги има начин да се махне вентилатора.


И има смисъл да се слагат допълнителни вентилатори.Ако няма,няма и да ги правят.Ако ще слагаш само един,вземаш една 80мм перка(ако имаш място за такава отзад)и я слагаш отзад да изкарва въздуха.Ако имаш 120мм място за вентилатор отзад е още по-добре.А отпред никаква друга перка,освен 120мм не върши работа.

Правят ги за маниаци на тема - екстремен овърклок. Не е в това причината, не го осъзнавате май?

MajeStic
09-13-2008, 17:16
И има смисъл да се слагат допълнителни вентилатори.Ако няма,няма и да ги правят.Ако ще слагаш само един,вземаш една 80мм перка(ако имаш място за такава отзад)и я слагаш отзад да изкарва въздуха.Ако имаш 120мм място за вентилатор отзад е още по-добре.А отпред никаква друга перка,освен 120мм не върши работа.

Правят ги за маниаци на тема - екстремен овърклок. Не е в това причината, не го осъзнавате май?

Подкрепям и с ръцете и с краката. Процесорите попринцип си вървят с вентилатора и радиатора следователно са правени достатъчно тестове, за да се стигне до заключението, че няма да прегрява и да достига такива градуси, че да прави проблеми. Да не говорим за готовите сглобени вече компютри. Достатъчно добре е направена кутията на компютъра, за да и трябва втори вентилатор.
Аз попринцип съм със сървърна кутия(бая тежичка) има по допълнителни два вентилатора на кутията - долу отпред и по средата отзад. Предния съм го изключил, а задния го пускам да си върни колкото да не събира толкова прах :D Имам приятел с нормална PC кутия и върви на приблизително същите градуси при същите условия. Два вентилатора... пф... по-хубаво охлаждане... 8)

gangstata
09-13-2008, 20:16
Силно се съмнявам проблема да е във вентилатора..
Има доста прах..,а мама се запира и ми не дава да го отворя( 8-) )
Ехх,след 10-ина минути шш се наложи рестарт :-o

Благодаря на всички,изказали мнение по темата :)

InTheAyer
09-13-2008, 20:36
Преди да измислиш друго решение на проблема ти предлагам просто да отвориш капака на кутията и да оставиш един вентилатор да духа в компютъра. Аз съм с лаптоп ядро 1 е 68 ядро 2 е 67 хард диск-а е 45 ;) От сутринта не е изключван и нищо му няма :P

gangstata
09-14-2008, 00:59
^тва и направих преди 3 часа-върви пустиняка ,та се цепи.. :D