PDA

View Full Version : Лимки



mgxpower
09-12-2008, 21:16
http://yurukov.net/blog/wp-content/uploads/2007/07/cimg0010.JPG

Списък с имена по райони

Хрумна ми, че можем да направим списък с имената в различните градове. Ще разпитам приятелите си за да събера някой имена. Моля който прочете тази статия да напише как са се наричали в неговия град/район. Ще събера списъка тук. Ето какво имаме до сега:
# Благоевград - коски
# Бургас - билички
# Варна - лимки - подвидове:

шомби (2 см. в диаметър, това което аз намерих)

пъстрак (като шомбите, но 1 см. в диаметър)

обикновени лимки (безцветни, 1.5 см. в диаметър)

масльонки (тъмно зелени)

биренки (кафяви)

# Добрич - лимки
# Пловдив - джамина - подвидове:

мискета (метални, обикновено от лагери)

биренки (кафяви, стъклени и с мехурчета)

сирийки (безцветни)

# Русе - билюри/белюри
# Сливен - гелнички

коралчета (имат красиви шарки отвътре - има ги на снимката малко по-горе)

гипсарки (направени от гипс)

железарки (това са топчета обикновено от лагери - трудничко се играе с тях)

кеши (всяка ударена и счупена гелничка, която служи за залог)

ятаци (обикновено са по-глеми с добра форма и с тях играча играе)

пласмаски

стъкларки

# София - сирийчета

гуди (пластмасови и обикновенни)

абета

# Ямбол - израелки
# Първомай - билчета
# Хасково - скамби/скамболови/скамбалови

сирийче - (малко стъклено и пъстро топче)

гуда - (по-голямо пластмасово топче)

баца (по-голямо и тежко стъклено топче)

Най-често срещаната игра в Хасково има като уловие да се заложат няколко топчета на земята по дължина и след това играчите от една и съща позиция с нарочно изстрелване на топчетата си с прости да “бият” противниковите топчета.

# Македония - джамии
# Сърбия - кликери
# САЩ - Marbles - тук ги има подвидовете
# Неизвестно откъде

гелнички

котешки очи

сълзички

листенца

хабета

млекарки

топузи

синцета

паласки

тройчета

бобърчета (най-малките лимки с диаметър 5мм)

перли (така се наричат едноцветните лимки)

бензинк (сещате се защо се наричат така)

тигърки (поради бяло-оранжевата им украска)

американки (бял плътен цвят на топчетата с малки цветни лентички - цвета няма значение)

ураганки (лимките са големи с диаметър 2 см. и в тях има цветна рисунка наподобяваща ураган)

Ето и малко за правилата на играта. Един приятел от Варна ми ги каза, така че може да са различни в други райони. Правилата на търговията там е, че една шомба струва три обикновени лимки, а един пъстрак - две.

При играта, всеки нарежда лимки с еднаква стойност, примерно единия - 5 обикновени, втория - 2 пъстрака и една обикновена, а третия една шомба и един пъстрак. После всеки взима една лимка и от определено разстояние се опитва да уцели лимките на другите. Каквото уцели остава негово. Така можеш да останеш само с лимката, с която целиш, ако не уцелиш нищо. Може и да обереш повечето лимки на останалите

MostHated
09-12-2008, 22:05
не разбрах сигурно защото съм ТЪП

mgxpower
09-12-2008, 23:56
Навремето играехме на лимки и не сме киснали по цял ден на компютрите както днес правят повечето деца! Това е 8)

mgxpower
09-13-2008, 02:46
Айде само тези , които са играли да коментират! Тия излюпените след 93 да си мълчат!

PiruBloodz
09-13-2008, 03:04
*мълчание*

stefity
09-13-2008, 06:24
Аз съм играла на лимки като малка... батко ми ме научи и имахме... хмм една кутия от обувки цялата пълна с лимки... 8-) Ехх сега като ми каза и имената и всичко останало... нахлуха приятни спомени в мен! От Варна съм, и повечете даже май всичките под видове бяха така :) Темичката наистина си струва.

LadyCarameL
09-13-2008, 08:05
Мдаа и аз съм играла на лимки.. 8-) 8-) Много забавено ми беше хахаха :D

mgxpower
09-13-2008, 11:48
Аз съм играла на лимки като малка... батко ми ме научи и имахме... хмм една кутия от обувки цялата пълна с лимки... 8-) Ехх сега като ми каза и имената и всичко останало... нахлуха приятни спомени в мен! От Варна съм, и повечете даже май всичките под видове бяха така :) Темичката наистина си струва.И на менми стана много приятно като се върнах назад в спомените и се радвам ,че поне някой схвана смисъла на темата повечето или ме питат дали ми има нещо или просто мълчат ама това е защото са си прекарали половината детство на тия прости щайги! Питай ги за CS , WOW ама лимките никой не ги помни :)

krem4et0
09-13-2008, 13:17
На 23 съм, не съм киснала пред компютър. Цяло лято бях навън, ама това не го знам :D

Местя темата.

stefity
09-13-2008, 13:21
Аз съм играла на лимки като малка... батко ми ме научи и имахме... хмм една кутия от обувки цялата пълна с лимки... 8-) Ехх сега като ми каза и имената и всичко останало... нахлуха приятни спомени в мен! От Варна съм, и повечете даже май всичките под видове бяха така :) Темичката наистина си струва.И на менми стана много приятно като се върнах назад в спомените и се радвам ,че поне някой схвана смисъла на темата повечето или ме питат дали ми има нещо или просто мълчат ама това е защото са си прекарали половината детство на тия прости щайги! Питай ги за CS , WOW ама лимките никой не ги помни :)

Хах е как бе... лимките са си класика! Аз даже сега като се сетих, се ядосвам, че майка ми ги хвърли всичките... ехх а имах тооолкова добра колекция. Имах и късметлийска лимка, и специален начин на мятане... пф ти смятай, т'ва голяма мания беше. 8-)

hardball
09-13-2008, 13:25
Аз само като стъклени топчета ги знам :D
Имам един буркан долу , може да питам на немски как му викат?

Romance
09-13-2008, 13:26
Нии си им викахме обикновенни топчета :-o

stefity
09-13-2008, 13:28
Ае бахти... само аз ли ги знам като лимки е?! :shock:

cherinka
09-13-2008, 13:29
Ама аз как така не се сещам!?
Първо се сетих за джаминки, ама лимки.. :shock:
Боже, депресирах се..

cherinka
09-13-2008, 13:39
ааааааааааааааааа, ми значи ги знам, де..
ЕЕ, излезох от депресията. :D
Значи мога да се гордея с хубаво детство? 8-)
ЯЯя, лялялялял, а, хихихи 8)

Та, тез джаминки, гадното е, че никой не искаше да ме научи като малка как се играе с тях :(
И само си ги подмятах на горе, на долу без да знам за кво става на въпрос. ;(
Деба, другите деца бяха мн гадни с мен.. :(:(:(
ама и аз не им давах да ми карат ролерите, нее-е-ека ии-и-им! хаха

hardball
09-13-2008, 13:40
Зимата ще ме научите ли да играя като си дойда бду? Че като бях малка само батко имаше топчета и си играеше с хлапетата, а аз бутах камиончета с тролове, та докато пораста да ми даде топчетата не бяха на мода :D

Disrespect
09-13-2008, 13:49
аз пък сега разбирам че навсякъде им се вика по различен начин...

XceSS
09-13-2008, 13:57
Аууу като малък зарибих целия ми град с това, бях във Варна и 1 приятел ми показа как става, ми подари към 10 и като се върнах всеки гледа като луд :D

mgxpower
09-13-2008, 14:24
Ае бахти... само аз ли ги знам като лимки е?! :shock:Аз им виках сирийчета ама преди 1 година спорих с бившето си гадже понеже тя е от Варна и тя викаше лимка аз сирийка обаче май повече ми харесва "лимки" във градовете различно си им викат само във Варна и Добрич са лимки

stefity
09-13-2008, 14:32
Ае бахти... само аз ли ги знам като лимки е?! :shock:Аз им виках сирийчета ама преди 1 година спорих с бившето си гадже понеже тя е от Варна и тя викаше лимка аз сирийка обаче май повече ми харесва "лимки" във градовете различно си им викат само във Варна и Добрич са лимки

Хах не го знаех т'ва честно... 8-) Ам вие от София не знаете ли лафа който казваме когато на някой му хлопа дъската - "Лимките ти играят в главЪта...." :lol: :lol: :lol: 8-) Хихи... обаче не знаех изобщо, че в другите градове им викат по друг начин :)

_showy_
09-13-2008, 19:12
И аз се разбирам.. :shock:

miminia
09-13-2008, 19:14
тцтц докато схвана .... аз се чудя откъде в нас
ми се подмятат такива топчета
и се сещам ,че майка ми ми е казвала за тая игра 8-)

tuzaro
09-13-2008, 19:15
и аз ги знам кат джамини и сирийки, начи е вярно за Пловдив

pampers
09-13-2008, 19:17
в Бургас си им викаме билички.. независимо кв иса малки големи.. 8)

_showy_
09-13-2008, 19:46
а помните ли фогисите 8-)
Това вече го помня, ама не съм си играла с тях. :D

UnaBletoLoVeU
09-13-2008, 19:48
ОоооОо чак сега видях картинката -билюри :D *от Русе съм хаха*
Не знаех как се играе с тях, обаче си ги събирах и им се радвах 8-)

Exothermic
09-13-2008, 19:50
Аз ги знам като сирийчета, имам цяла кутия.
Много им се кефех като бях малка. 8-)

_showy_
09-13-2008, 20:00
Ох.. Сега зацепих какво е това... :D Имах и аз такива неща, ама им виках.....топчета. :-|

_showy_
09-13-2008, 20:05
ние се счупвахме да играеме... в даскало,в квартала,насекъде... менкаха се,някои бяха по-ценни от други... тия с Power Rangers един фогис беше равен на 10 или 15 обикновени фогиси... имаше некви "Tazz-ове",хаха... имаше секви... бати готиното беше хаха...

Да бе.. Момченцата ги подмятаха, ама аз бях заета с миришештите листчета и да запълвам албума си на Чипи Као и Бек стрийт бойс. :razz:

cherinka
09-13-2008, 20:25
tva za jointa e verno, bate 8-)
chipikao.. bojee.. tova kato go spomena i prostu... vse edno nikoga ne e bilo, tolkova nazad v minaloto.. leleel
Imashe i edno takova s folkpevic,be :lol: Nqkoi pomni li go tva !?
Sumati pevici ot payner, ara i drugi muzikalni firmi i da gi naredish na edin golqm plakat (smisul tehnite snimki beha muninki takiva) i okolo 60-70 pevici bqha i ne znam kvo stavashe kato gi saberesh :D

tuzaro
09-13-2008, 20:27
помните ли имаше едни дъвки с едни кръгкета и като ги оближеш се показваше една гола женка, колко съм близал :lol:

vivteen
09-13-2008, 20:30
и аз съм си играла с такива въпреки че съм `94 даже из нас има едно такова :-D

kuklichka_bg
09-13-2008, 20:40
i az n6 ne razbrahh :shock: ili pone mn malka 4ast razbrah xax taAPO E TUI

kuklichka_bg
09-13-2008, 20:43
aaaaaaaaaa sq razbrah bulur4etata 8-)

kuklichka_bg
09-13-2008, 20:45
Айде само тези , които са играли да коментират! Тия излюпените след 93 да си мълчат!

mi az samo sabirah bilur4etaaa :} xaxneznaeh kak sa igrai i samo gledah pone bqha eftini xaxa

gsh
09-13-2008, 21:17
имах над 3000 листчета с кечисти и имах албуми със Скалата и гробаря и бех най-готиния. Още ги имам :D и хописи с покемони имах (тия кръглите) и такива банки (така май им викахме), с които обръщам хописите ! :D

_showy_
09-13-2008, 21:31
Ейййй! И аз гледах кеч! Кво си мислите вие. :lol:

stefity
09-13-2008, 23:46
Пффф хора хораааа.... направо носталгия от всякъде не знам просто... :( Трябва да се спрем да пишем такива носталгични теми за детството, че ми се доревава всеки път, когато почна да чета някоя... 8-) Ама иначе... никога НИЩО няма да бъде, както преди... ех

mgxpower
09-14-2008, 20:06
Айде само тези , които са играли да коментират! Тия излюпените след 93 да си мълчат!Играл съм много време но нещо немога да схвана Фен темата ти за "бубичките" :shock: :shock: :shock:Абе да ти кажа и на теб преди време не ти разбирахме "умните" теми ама някой нещо да е казал?!И нали каза чао на форума какво стана?!

BMW12345
06-17-2013, 18:14
Някой има стъклени топчета за продаване? Тези топчета са от нашето детство, викахме им гелнички, лимки и други.
Ако някой има нека ми прати снимка на kap_kov87@yahoo.com плащам добре

flagstone
10-21-2016, 18:49
С малко закъснение се включвам и аз (от Варна). Имахме толкова много видове лимки:
- обикновени
- американки (бели с цветове на ам. знаме), румънки, германки (прозрачни с цветове на листата в тях на знамената, с висока стойност :D)
- бензинки (с опалисциращ цвят като локва бензин)
- комбали (с големи размери - 2-3см.)
- ураганки (най-често като горните, но с шарка на Юпитер или подобна като ураган)
- бобърчета (малките лимки - 0,5-6см, с висока стойност)
- бонбонки (бели с цветни точки по тях)
- лимонки (с жълто листо)
- биренки (без листо, но с балончета в стъклото или матови)
- сълза (най-често като бобърчетата, но без нищо, с много висока стойност, но пък се намират в дозаторите на бутилките :D)
:)

Грозния
10-21-2016, 22:41
Аз ги знам като "сирийчета" (тия стъклените които са пъстри вътре), даже още имам няколко в къщи (от София съм) :) !

помните ли имаше едни дъвки с едни кръгкета и като ги оближеш се показваше една гола женка, колко съм близал :lol: Тия и аз ги помня, даже ги продаваха в лафката на даскалото :D , но аз не съм си купувал от тях, бях малък още.

Supermassive____
10-22-2016, 01:53
Пред блока се събирахме дечурлигата и играехме. Имал съм лимки, лагерни съчми, покемони, тазове. Безгрижно, хубаво детство без смартфони и компютри. :)

lunacy
10-23-2016, 09:59
джаменкииииииииииииииииии иииииииииии

tori
10-23-2016, 13:18
Билюри! Никви лимки, сирийчета, джаменки или както там му викате! Тва са си билюри! :дддд

divergent
10-23-2016, 13:22
Сирийки или слънчевки, заради пречупването на светлината през цветните плочици. Липсват ми тези игри и ми е мъчно, че децата днес няма да се докоснат до нашето детство.

Грозния
10-23-2016, 14:19
Ето ги моите :) :

http://prikachi.com/images/193/8944193O.jpg

divergent
10-23-2016, 14:32
Хайде ако правим форонна среща, да си донесем топчетата! :D

inewton
10-23-2016, 17:40
Вие май не се шегувате, че като малки сте се занимавали с подобни плебейщини?

Dwyd96
10-24-2016, 11:16
Само аз ли от НОРМАЛНОТО(нютон не се брои, той е сноб) население на форума, не съм играл с такова нещо ? :D

Indistinct
10-24-2016, 15:17
Само аз ли от НОРМАЛНОТО(нютон не се брои, той е сноб) население на форума, не съм играл с такова нещо ? :D

Сигурен ли си, че си от НОРМАЛНОТО ?

Иначе аз по едно време си ги купувах с цели торбички и си правих някакви прости механизми служещи като звънец на врата. :D

inewton
10-24-2016, 15:45
Само аз ли от НОРМАЛНОТО(нютон не се брои, той е сноб) население на форума, не съм играл с такова нещо ? :D

Ти па щот си от нормалното... И не се прави сега. И ти си си играл с подобни простотии. А аз като малък проповеди пишех...

Dwyd96
10-24-2016, 16:24
Ти па щот си от нормалното... И не се прави сега. И ти си си играл с подобни простотии. А аз като малък проповеди пишех...

Аз съм 3 пъти по-нормален от теб..

И сериозно не съм играл на такова...
Обаче имаше едни играчки в които слагаш подобни топчета и стреляш по играчката на опонента :D С тях съм играл :D

Писал си Х*Я ми...


Сигурен ли си, че си от НОРМАЛНОТО ?

Иначе аз по едно време си ги купувах с цели торбички и си правих някакви прости механизми служещи като звънец на врата. :D

Ми нормален съм си... Тва че вие сте по-стари от мен e друг въпрос :D

tori
10-24-2016, 16:34
Е, то и аз не съм играла, щото нямаше кой да ме научи. :д Ама ги помня.

Indistinct
10-24-2016, 16:52
Обаче имаше едни играчки в които слагаш подобни топчета и стреляш по играчката на опонента :D С тях съм играл :D



Ми нормален съм си... Тва че вие сте по-стари от мен e друг въпрос :D

Вярно. И аз го помня това. :D


:D