PDA

View Full Version : Фентъзи [Aнкета]



ScionOfStorm
09-18-2008, 17:25
Знам, че може би е за Култура/Лично творчество/Литература, обаче тук влизат доста повече хора.
Та, понеже това сме си избрали за тема за разглеждане на изпита ни декември по немски, имам питане към всички фенове на този литературен жанр. Отговорите са посочени по-горе. Моля, тези, които се интересуват да дадат мнение :)

Мерси предварително!

Cryptica
09-18-2008, 17:41
Не мога да маркирам никое, защото за мен фентъзито си е всичко това. 8-)

ScionOfStorm
09-18-2008, 17:49
Ми...избери някое на рандъм тогава 8-)

Blacklisted
09-18-2008, 17:59
Просто развлечение, с него разпускам общо взето.

SINDEL
09-18-2008, 18:01
Бягство от ежедневието, но определено съм дале4 от момента, в който се превръщам в зомбиран фрийк ;)

mimi8
09-18-2008, 19:23
Бягство от ежедневието.

Muse_of_Madness
09-18-2008, 20:34
Аз СЪМ зомбиран фрийк. Тъп фен. Фанатик. Ако можех, щях да ходя с латексови уши и корпспейнт, ще ми седи добре, ама в селото ми не се намират такива.
Дишам фентъзи. Ям фентъзи. Пия фентъзи и в резултат съм фентъзи. По-слабите автори действително карат по клишетата и не използват безкрайните възможности за заплитане на главозамайващи метафори и препратки към нашия свят, но понякога и за това не ме е грижа.
Важно си е просто... усещането. Еманацията. Атмосферата. На мнение съм, че фентъзито умее най-добре да създава посочения от Аристотел катарзис. Друг отговор на въпроса "Защо си зомбиран фрийк?" едва ли мога да дам. Има ги тез, хипотези, Фройд, отдушник на сублимирано либидо в абстракното и творенето...
Самото усещане от тази дрога не може да се опише с думи. Когато попаднеш на особено добра доза, всяко твое сетиво се изостря и сякаш никога не си бил по-буден, а имаш чувството, че сънуваш. Пак и пак си припомняш действието и. Плътната, тежка атмосфера на нещо чуждо, но вече близко, те смазва отново, красивият израз на писателя или речта на любимия герой, те кънтят в главата ти и в съня ти, и тогава няма покой...
Държи те... колкото издържиш. Винаги боли, но не можеш да си спомниш нещо по-приятно, когато си отново... трезвен. Невинаги те удря веднага. Понякога е нужно да отлежи и да се обмисли, за да последва усещането. Абе поне двумесечен психо-физически оргазъм гарантирано.

lsd43
09-18-2008, 20:44
Начин,да разчупиш рамките на невъзможното. :)

November
09-18-2008, 20:50
Начин да погледна на невъзможното през очите на друг. Да го преживея.

lsd43
09-18-2008, 20:59
Мисля ,че го беше казал Девид Айк-"Ние живеем в една малка кутийка,в която всеки ,който иска да надъзрне извън нея бива смятан за луд.Ако питаш един нормален човек ,дали дървената маса е твърда ,той ще отговори -"Да ,естествено,че е твърда!",но тя не е ,тя е изградена от атоми,а те не са твърди,следователно ,човек трябва да погледне извън видимото. :)

November
09-18-2008, 21:01
Страхотна мисъл.

Disrespect
09-18-2008, 21:22
мии не съм много зарибен..
развлечение да бъде.

psychopath
09-18-2008, 21:38
развлечение

ScionOfStorm
09-18-2008, 22:13
Хм, макар че за мен съдържа по големи части от всичките (малка само от втора опция), и аз клоня като повечето към Възможност да преживееш невъзможното.

Затова е и фентъзи...пускаш съзнанието да отиде там, където неща, които тук не можеш да направиш, стават напълно възможни :)

Мерси за отзивите, бтв, всичко ще го отразяваме 8-) !

SINDEL
09-19-2008, 06:42
Копелеееее.... :?

Saymon90
09-19-2008, 06:55
Хм, макар че за мен съдържа по големи части от всичките (малка само от втора опция), и аз клоня като повечето към Възможност да преживееш невъзможното.

Затова е и фентъзи...пускаш съзнанието да отиде там, където неща, които тук не можеш да направиш, стават напълно възможни :)

Мерси за отзивите, бтв, всичко ще го отразяваме 8-) !
Съгласен съм, но за мен е така по-скоро ако го пиша, от колкото ако го чета.
Иначе фентъзито в моя живот е един развлекателен жанр, който чета доста рядко, но винаги ми е доставял удоволствие. :)

ScionOfStorm
09-19-2008, 07:55
Еми...и на мен ми служи доста за вдъхновение, само че преди като че ли беше повече. Ексо е прав за клишираността - последните неща от жанра доста яко смучат (повечето), истината е неща правени ПОНЕ преди 2000-ната. :)

SINDEL
09-19-2008, 09:06
Май тука му е мястото да питам някой знае ли кога излиза следващата "Огън и Лед"?

deggial
09-19-2008, 09:38
те май ще излезнат 2, които ще се развиват по едно и също време но за различни герои(написал я е твърде дълга и трябва да я рздели :Д )

бтв пробвайте ериксън има интересни идеи

ScionOfStorm
09-19-2008, 11:40
Какви интересни идеи, той е гениален. Много е размазан в началото и неясен, но после разгръща такива картини, действия, герои и размисли, че просто седиш и гледаш зашеметен. В началото бях негативно настроен, ама после...

... :)

Синдел, бард са мързеливци поначало, така че очаквам поне година още да се мотат.

XaMcTePKa
09-19-2008, 13:04
Възможност да преживееш невъзможното.

hardball
09-19-2008, 16:09
Бягство от ежедневието.
Както и интернет.
И аниметата.
И филмите...
Май само музиката я свързвам с реалността, всичко друго го възприемам като нещо, което ме спасява от нея :)

deggial
09-19-2008, 18:43
Какви интересни идеи, той е гениален. Много е размазан в началото и неясен, но после разгръща такива картини, действия, герои и размисли, че просто седиш и гледаш зашеметен. В началото бях негативно настроен, ама после...

... :)

Синдел, бард са мързеливци поначало, така че очаквам поне година още да се мотат.

е той е гениален, ама ако го бях казал щеше да изглежда нереално :Д иначеее да първата книга до средата те затрупва с информация дето си нямаш идея за кво иде реч, но после се изясняват нещата :) аа тая 6тата книга на моменти имам чувството, че чета пратчет

ScionOfStorm
09-19-2008, 18:51
Аз сега набарах от един приятел седмата, имам високи очаквания. Страхотен е откъм развитие, но затрупва наистина много. Повече герои има от Колелото дори, а там са 1200 +.

Но си заслужава.. :)

Jack_Sparrow
09-19-2008, 19:47
Das Fantasy