PDA

View Full Version : d'ge



hadesm
09-18-2008, 22:33
скоро се преместих в плевен, и всички говорят за някав си плевен д'ге, ма на мен ми е срам да попитам какво означава това. и така реших да попитам тука.
ако някой може да ми обесни като хората.
за тези на които им е смешно, елате на вечеря с жена маика квот имате, да се смеем заедно :-P

anonimen_89
09-18-2008, 23:51
Вдъхновен от поста на Диа за Бургазлиите, бързам да вметна няколко интересни факта за Плевенчаните. Преди всичко плевенчани сме забавни, отпуснати и съвременни хора. Живеем в красиво градче с доста забележителности и интересни неща, но сега няма да описвам това. Ще опиша характера и интересните факти за (баш) плевенчаните. Ето и някои от следните особености, по които ще познаете един плевенчанин:

1. Д’ГЕ. Съкратено от *да го еба* (цензура няма)… Всеки истински плевенчанин използва това… как да го нарека? - изказване. Всеки истински плевенчанин използва тази “дума”, през 1-2 изречения, когато иска да изрази или да каже нещо. Примери: К’во става, д’ге?; Как си, д’ге?; Има ли живи тука, кво стана д’ге?; и тем подобни… Най-често всяко второ изречение завършва с д’ге.

2. Квартали. В Плевен имам 6 квартала. Най-големите, от които Сторгозия, Мара Денчева, Дружба и 9-ти квартал. Всеки истински плевенчанин ще каже, че кварталът, в който той живее е по-хубав с пъти от другите. “Моят квартал е най-хубав, щото аз си живея там д’ге!” Също така всеки местен “гъзар” се хвали колко пъти е ходил в “Канапе” и как всеки ден е по кафетата на центъра с някоя…

3. Ние се движим. Всеки в Плевен е шофьор, всеки има книжка, всеки знае как се кара кола, мотор, автобус, камион или друго превозно средство. Всички са много компетентни и знаят всичко за движението, за шофирането и за съзтезанията. В Плевен “мотористите” са много, малко останаха обаче от тези, които не падат след като са се качили на мотора. Всеки плевенчанин “знае и може” да подкара всяка една кола, мотор, самолет, багер, изстребител, танк и въобще всичко, което се движи… и то с бясна скорост! :D

4. Ние се обличаме. “Как може да си купиш такава тъпа тениска? Пфф, сигурно си я взел от тук д’ге, щото моята е от Ловеч!; Хаха, кви са тия маратонки, мойте са от Испания д’ге, тука няма такива!” Гъзарско и модерно е да кажеш, че не си си купил нещо от Плевен, а от друг град или дори от друга държава. Много често явление започва да става, дори и от хората, които са около мен и ги познавам достатъчно добре, за да знам от къде и какво са си купили.

5. Нощен живот. Нощният живот в Плевен е леко заспал в последно време. Преди беше доста по-жив. Признавам, все пак е лято и всеки бяга към морето. Но все пак се намираме хора, които да излизаме нощем и да обикаляме дискотеките. “Щом не ходиш на дискотека, значи не си печен!” …и в повечето случаи не се вписваш в гъзарските компании. Леки момичета колкото искаш и навсякъде. Най-вече се намират по дискотеките и нощните клубове, и тук-таме в някоя евтина кръчма, в която 1 кана вино = 1 лев, а филийките хляб са безплатни. :)) Също така е вървежно да кажеш примерно с колко момичета си спал, кога, къде и как и какво са ти правили до сутринта…

6. Ние пием! Да, определено! Плевенчанинът може да се налива до сутринта. Дори по няколко дена без да спира, след това да дойде и да седне в някой магазин и да продължи да пие. Или пък да се прибере, да изяде една зелева чорба, да изпие 1.5 литра вода, да се изкъпе и пак да излезе да пие. Кварталните “пиячи” са много и са навсякъде. Застанали по пейки, гаражи, на маси и винаги готови за пиене! Също така и за ядене, а най-вече, ако е безплатно.

Симптомът плевенчанин е много интересен. Можем да определим един истински плевенчанин само с няколко точни думички и изречение. Той ползва по-горните епитети и думи и прави нещата, които са написани по-нагоре почти всеки ден. Плевенчанинът: “знае, може, прави, мисли, не изневерява, не се напива.” От няколко години градът е залян от наркомани, което е много дразнещо. Писна ми да ги гледам как се дупчат по входовете или на различни места… По принцип градът е спокоен, тих и супер готин. Радвам, се че съм от Плевен д’ге! Искам още веднъж да благодаря на Диа, която ме вдъхнови да напиша това. И в това число искам да я поздравя с една песен. Дълго време се чудех коя точно да е, но понеже видях, че слушаш trance, chill out и подобни ще е тази! Надявам се да ти хареса… За мен е просто уникална, а и текстът е много добър! :)

bEbsI
09-19-2008, 07:14
И като чуя за канапе и ми се повръща.. (puke) Ама не си прав сега хай-лайфа се събира в Relax-a.Та т'ва е новата мода. 8-)

Romance
09-19-2008, 13:36
Канапе-то го о бичам заради мега яката цитронада( или фреш лимон беше..?!)

ElisaDay
09-19-2008, 14:47
Уаа баси якия текст за моето градче :D Иначе ти обясниха кво е тва д'ге ..
нз кво да ти кажа друго :D

Sashakiss
09-19-2008, 17:07
Pleven рулз д'ге.

AliceSw
09-19-2008, 20:41
Канапе-то го о бичам заради мега яката цитронада( или фреш лимон беше..?!)

Канапето е ебати умрялата история, Джим Бийм е мястото (:


и да, всички говорят на д'ге, и аз бях почнала чак по едно време...

FelisDirus
09-20-2008, 06:43
За последните няколко години не съм чула никого да говори на "д'ге". Уиърд...
Интересно с какви ли посредствени дечица се събираш. :)

ElisaDay
09-20-2008, 07:46
Ае хора .. разбрахте ли :D Спират ни топлата вода от Понеделник! Няма да се къпем :razz:

bEbsI
09-20-2008, 12:38
Ае хора .. разбрахте ли :D Спират ни топлата вода от Понеделник! Няма да се къпем :razz:
Мммоля?! Аз знаех,че имаме режим на водата ама чак пък да я спрат ебаси.. We're soo special.. 8-)