PDA

View Full Version : ГЕОГРАФИЯЯЯ ПОМОЩЩЩЩЩЩ



I_ve7o
09-19-2008, 11:42
мм сега съм 9 клас и ще правим входно ниво на материала от 7 клас..понеже 8 клас бях подготве..ще ми трябват основните географски черти на европа,бреговата линия на европа и релефа на европа...моля ви намерете ми информация за това..благодаря предварително...

mimkata1234
09-19-2008, 12:06
Виж си в учебника за 7ми клас или провери в wikipedia :)

tarataika
09-19-2008, 12:50
помагало. ком, гугъл, уикипедия

Punk_Princess9412
09-19-2008, 21:30
помагало. ком, гугъл, уикипедия

+1

CuteBaby
09-20-2008, 14:13
Европа граничи с Атлантическия океан на запад; Северния ледовит океан на север; река Урал и планината Урал на изток; Черно море, Прикавказието и Каспийско море на югоизток, и Средиземно море на юг. Крайните точки на Европа са нос Кабо де Рока на запад, заливът Байдарацкая губа на изток, нос Норкюн на север и нос Тарифа на юг. Площта на континента е около 10 000 000 km2, а на прилежащите острови - около 730 000 km2. Европа е на предпоследно място в света по площ, но е третият по население след Азия и Африка.Дължината на бреговата линия на Европа е около 41 000 km (на 1000 km2 се падат 4,1 km) - най-голяма хоризонтална разчлененост сред континентите. Големи полуострови са Скандинавски, Пиренейски, Балкански, Апенински.Средната надморска височина е около 300 m, максималната е 5642 m (връх Елбрус), а минималната - -28 m (Прикаспийска депресия). Преобладават низините и равнините Средноевропейска равнина, Източноевропейска равнина, Долнодунавска низина, Парижки басейн и други. Планините са около 20 % от територията на Европа (Кавказ, Алпи, Карпати, Пиренеи, Апенини, Урал, планините на Скандинавския и Балканския полуостров). Сред полезни изкопаеми, срещащи се в Европа са нефт и природен газ (Урал, Кавказ, шелфа на Северно море), въглища (Донбаски, Печорски, Горносилезийски и Рурски басейн, железни руди (Курска магнитна аномалия, Урал, Лотарингия, Скандинавски полуостров), руди на цветни метали, каменна и калиева сол.По-голямата част от Европа е с умерен климат (на запад - океански, на изток - континентален, със снежна и студена зима). По северните острови климатът е субарктичен и арктичен, а в Южна Европа - субтропичен. Средната януарска температура е от -24 °С (на арктическите острови) до 12 °С (в субтропичните части на юг); средните юнски температури са съответно от 3 до 29 °С. Валежите са от 1500-2000 mm годишно в планините, до 200 mm годишно и по-малко в Прикаспийската низина. Главните европейски реки са Волга, Днепър, Дон, Дунав, Висла, Одра, Елба, Рейн, Лоара, Рона, Тахо. По-големи езера са Ладожко езеро, Онежко езеро, Венерн, Балатон, Женевско езеро.

I_ve7o
09-21-2008, 12:19
IcE`GirL благодаря ти миличка златна си дължа ти една услуга..ако ти потрябва нещо кажи..благодаря много :-) :-) :-)