PDA

View Full Version : Задачи по математика!



b0y_t0y
09-22-2008, 08:46
Значи за домашно по математика имам няколко задачи но нещо не ми се връзват и не мога да ги реша. Ще се радвам ако някой ми помогне!
Докажете че два триъгълника са еднакви ако имат съответно равни:
а) бедро и ъгъл между бедрото и основата
б) основа и височна към бедрото

Благодаря предварително!
Плс помогнете! Спешно е! За утре ми трябват.. :(

amazonkata90
09-22-2008, 09:00
Първо, темата не е за тук. Второ - ето ти решенията.

б) Нека основата да е х, а височината у. Tъй като височината изпълнява функцията и на медиана, то АН (ако приемем 1-я тригълник за АВС и втория за А1В1С1) е равна на А1Н1 е равна на х/2. Тогава тригълник АНС е еднакъв на А1Н1С1 по първи признак, откъдето следва, че ъгъл НАС е равен на Н1А1С1 и АС е равна на А1С1. Оттук ABC и A1B1C1 са еднакви по първи признак.

а) Щом ъглите между бедрата са равни, оттук следва, че ъглите на върха са равни. И оттук по първи признак, тригълниците пак стават еднакви.

b0y_t0y
09-22-2008, 09:12
Първо, темата не е за тук. Второ - ето ти решенията.

б) Нека основата да е х, а височината у. Tъй като височината изпълнява функцията и на медиана, то АН (ако приемем 1-я тригълник за АВС и втория за А1В1С1) е равна на А1Н1 е равна на х/2. Тогава тригълник АНС е еднакъв на А1Н1С1 по първи признак, откъдето следва, че ъгъл НАС е равен на Н1А1С1 и АС е равна на А1С1. Оттук ABC и A1B1C1 са еднакви по първи признак.

а) Щом ъглите между бедрата са равни, оттук следва, че ъглите на върха са равни. И оттук по първи признак, тригълниците пак стават еднакви.

за б) не съм сигурен защото медианата изпълнява и други функции само когато е към основата, а тя е към бедрото... :( :(

amazonkata90
09-22-2008, 13:18
А, да, извинявай, не съм догледала... :oops:

Ето ти решението:
Триъгълник АВН е еднакъв на А1В1Н1 по четвърти признак. Оттук следва, че ъгъл САВ е равен на С1А1В1, но понеже триъгълниците са равнобедрени тези ъгли са съответно равни и на СВА и С1В1А1 и оттук вече по втори признак търсените триъгълници са еднакви.

b0y_t0y
09-22-2008, 14:08
А, да, извинявай, не съм догледала... :oops:

Ето ти решението:
Триъгълник АВН е еднакъв на А1В1Н1 по четвърти признак. Оттук следва, че ъгъл САВ е равен на С1А1В1, но понеже триъгълниците са равнобедрени тези ъгли са съответно равни и на СВА и С1В1А1 и оттук вече по втори признак търсените триъгълници са еднакви.

яя колко лесна задача.. благодаря ти... много се радвамм :grin: :grin:

tarataika
09-22-2008, 14:15
ми лесни са задачките, ама както обикновено няма кой да сене да учи :?

Forumka
10-08-2008, 18:33
решени задачи по математика в math.bg

Gownhill
10-08-2008, 19:06
а) Щом ъглите между бедрата са равни, оттук следва, че ъглите на върха са равни. И оттук по първи признак, тригълниците пак стават еднакви.

Да, ама не точно

решението е следното първи признак гласеше , ако два тригълника имат съответно две равни страни и един ъгъл между двете страни то тогава тези тригълници са равни ! :-o