PDA

View Full Version : Септемврийското въстание 1923 г.



s1923
09-23-2008, 12:12
На 23 септември 1923г. в България избухна първото антифашистко въстание в света. Вечна слава на героите-септемврийци!
НИЕ ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПО ВАШИЯ ПЪТ, В БОРБАТА ЗА ВАШИТЕ ИДЕАЛИ!

Кръз дима на пожарите
се издига и бие ушите ти
вика на убитите,
рева
на мъченици безброй
върху клади горящи дърва:
- Кой
излъга нашата вяра?-

Отговаряй!
Ти мълчиш?
Не знаеш?
-Ний знаем!
Ето виж:
с един скок
ний скачаме право в небето:
ДОЛУ БОГ!
-хвърляме бомба в сърцето ти,
превземаме с щурм небето:
ДОЛУ БОГ!
и от твоя престол
те запращаме мъртъв надолу
вдън вселенските бездни
беззвездни,
железни-
ДОЛУ БОГ!
По небесните мостове
високи безкрай
с въжета и лостове
ще снемем блажения рай
долу
върху печалния
в кърви обляния
земен шар.
Всичко писано от философи, поети -
ще се сбъдне!
- Без бог! без господар!
Септември ще бъде май.
Човешкия живот
ще бъде един безконечен възход
- нагоре! нагоре!
Земята ще бъде рай -
ще бъде!

s1923
09-23-2008, 12:54
Не употребявам наркотици.

s1923
09-23-2008, 18:48
"Ние не ще пръскаме силите си в отделни терористически действия, помнейки добре, че ще победим само с организираната борба на трудещия се народ и че най-жестокото отмъщение на народните палачи ще бъде събаряне на белогвардейското правителство и окончателната победа на работническо-селската власт.
Особено ние ще пазим и закрепваме съюза на всички трудещи се от градове и села, който в септемврийските борби биде подпечатан с общо пролятата кръв на хиляди борци, паднали за общото народно дело.
Никакво униние, никакво отчаяние, никакво малодушие!
Горе главите, славни борци!
Да живее работническо-селското правителство!
Да живее трудеща се България!"


/Из "Отворено писмо до работниците и селяните в България", написано от Г.Димитров и В.Коларов/

GutCandy
09-24-2008, 05:54
Специално за т'ва ли се регистрира :D

Diam0nD
09-24-2008, 06:45
ами аз съм си комуняга ,ма то по малоумно въстание в новата ни история от това няма !!! Човека който го е организирал е трябвало да го разстрелят ,а не да го правят президент - Гошо Димитров ... май той беше ...

kristo
09-25-2008, 12:00
ами аз съм си комуняга ,ма то по малоумно въстание в новата ни история от това няма !!! Човека който го е организирал е трябвало да го разстрелят ,а не да го правят президент - Гошо Димитров ... май той беше ...
Браво Диамонд, съвсем си прав в случая, това "въстание"- Септемврийското си беше един антидържавен и антинароден акт на група съветски агенти в България. Верно е, Александър Цанков не беше успешен държавник, неговото управление беше кърваво, но затова голяма вина носят най-вече комунистите с подобни въстания с цел да отслабят България и да я направят по-лесна плячка за СССР. А Гошо Тарабата (Димитров) е един от най-големите национални предатели в цялата българска история, дори много патриотично настроени комунисти го мразят заради антибългарските му изпълнения, аз лично познавах преди години един отявлен комунист, но патриот, които твърдо отричаше Гошо Димитров заради антибългарската му дейност във Вардарска и Пиринска Македония. Срам и позор е, че има все още град в България, които носи името на тоя идиот и алкохолик...

s1923
09-25-2008, 13:18
НАй-големите национални предатели са капиталистите, които ни доведоха до две национални катастрофи. Отечественият фронт начело с БКП спаси България от нова национална катастрофа на 9-ти септември. ДА, ние сме комунисти и обичаме своя народ. А вие буржоата само ламтите за печалби и ограбвате труда на работниците.

kristo
09-25-2008, 13:25
НАй-големите национални предатели са капиталистите, които ни доведоха до две национални катастрофи. Отечественият фронт начело с БКП спаси България от нова национална катастрофа на 9-ти септември. ДА, ние сме комунисти и обичаме своя народ. А вие буржоата само ламтите за печалби и ограбвате труда на работниците.
Моето семейство и моят род никога не са били богати, нито преди комунизма, нито по време на комунизма, още по-малко в днешни дни първо да те светна.
После да ти кажа, че в днешни дни най-големите капиталисти сте точно вие комунистите. Има ли смисъл да изброявам имената на всички добре облечени бизмесмени-милионери в България, които до един са все отрочета на твоята любима партия-БКП?! Мисля, че няма смисъл, това го знае всяко хлапе :wink:.

s1923
09-25-2008, 13:41
КОмунистите нямат нищо общо с живковистката клика - това искама да те светна аз. Не може да си комунист и да грабиш от народа. Това са врагове, промъкнали се в партията и разрушили я отвътре. Ние нямаме нищо общо нито с БСП, нито с Гущеров, нито с Манджуков, нито с Бойко БОрисов. или който и да е български олигарх.

valkanovb
09-25-2008, 14:41
Извинявай ама заради твоя комунизъм моето семейство заедно с хиляди други едва свързваха двата края след падането на комунизма.Страхували са се да не ги арестуват само защото са имали една книга.

s1923
09-25-2008, 14:59
Няма какво да ми се извиняваш. 2009 комунисти бяха репресирани от Живков. Ние сме дали много повече жертви в борбата срещу живковизма отколкото всички фашисти, анархисти и "демократи".

kristo
09-25-2008, 21:51
Няма какво да ми се извиняваш. 2009 комунисти бяха репресирани от Живков. Ние сме дали много повече жертви в борбата срещу живковизма отколкото всички фашисти, анархисти и "демократи".
Я разясни малко по въпроса за "репресираните" комунисти от живковизма, защото ми и интересно, а и не разбирам какво точно имаш в предвид?
А иначе правиш огромната грешка, като обявяваш всички некомунисти и антикомунисти за нацисти и фашисти. Добре, за теб не може ли да не си комунист и да не си нацист и фашист едновременно? Защото аз съм точно такъв, не споделям и двете идеологии...

s1923
09-25-2008, 21:57
Това е хубаво, че не си фашист. Просто нароилите се "патриоти" в 99% са по-скоро германски патриоти, отколкото български такива и затова посрещам така на нож патриотична критика.

Иначе за репресираните от Живков комунисти - само при случая с Горуня през 1965г. са репресирани 105 души, които не приемат антимарксисткия курс на Живков и се опитват да го свалят от власт. Преди да бъде убит, Горуня оставя предсмъртно писмо, в което пише: "След като подготви идейния разгром на партията, се започна физическа разправа с кадрите. Жив в ръцете на враговете на партията не съм свикнал да се предавам. Блокиран съм! Умирам, но не се предавам. 8 април 1965г."

kristo
09-25-2008, 22:04
Не са 99%, по-малко са, но си прав, повечето български националисти днес се увличат малко или повече по германофилството, част от тях по нацизма, но те не са представителна извадка за национализма в България. Така, както явно има различни течения в комунизма, същото е и в национализма- по-краен (за национализма говоря), които се върти основно около антисемитизъм и расизъм и умерен, такъв, какъвто аз го разбирам и харесвам, който не страда от паранои по световни конспирации и бремето на расизма и гледа само нашето си, българското, националното в истинския смисъл на думата.
Но да завърша, че освен германофилството не приемам и русофилството, американофилството, изобщо всякакво чуждофилство в крайна сметка не е приемливо. Не че няма привърженици на Германия или на Русия, които пак са истински български патриоти, но повечето не са такива, факт.

s1923
09-25-2008, 22:13
Както казва Вапцаров:

Аз мисля, че първата
капка, която
от своята кръв
за света ще пролея,
ще бъде за мойте
поробени братя,
ще бъде за Нея!
(Родината)

kristo
09-25-2008, 22:36
Добро послание, не може да му се отрече, звучи много патриотично :)

valkanovb
09-26-2008, 05:01
Браво 2009 убити.Много ве.Направо цяла София са избили.Ако сложим един на година няма да стигнем даже до раждането на Христос.Само в битките срещу СССР са умрели повече.

s1923
09-23-2010, 14:12
За онези, които искат да знаят повече за това какво се е случило на днешния ден:

http://septemvri23.com/Dimitrov_Colarov_Chervenkov_za_Septemvri_1923.htm

http://septemvri23.com/Images/septemvri1923_5.jpg