PDA

View Full Version : Кои са 9те музи?



DoomShadow
09-24-2008, 12:04
ми ко да напрая тва ми е домашното а си нямам и на идея. на тва отгоре и в гугъл не намерих ни6то. моля за помо6т :)

sherry
09-24-2008, 12:13
Има в гугъл, ето от уикипедия:

Музите в древногръцката митология са богините, вдъхновителки и покровителки на поезията, изкуството и науката. Обитават планините Хеликон и Парнас.

Древните музи

Счита се, че първите, които са ги почитали и поднасяли дарове за музите на Хеликон, не са поетите и певците, а страшните великани От и Ефиалт. Те въвели култа към музите и им дали имената, но за тях музите са били само три -Мелета (гр. μελετη- "учение, опитност"), Мнема (гр.μνιμη - памет) и Аойда ("песен"). С течение на времето от Македония дошъл Пир и дал имена на деветте музи. За тяхното хтоническо минало свидетелстват и децата, които те имат от Зевс, Аполон и други богове. От брака на Мелпомена и речния бог Ахелой се раждат сирените - мискантропични същества, които примамват моряците със своите песни. От Зевс и Калиопа, а според други източници от Талия и Аполон се раждат корибантите - жриците на малоазитската богиня-майка Кибела, и до днес почитана в Ефес. Древните музи са наричани "бурни" ( от гр.θουριδες), което е със същия корен като фурии и в тази посока, образът на музите се приближава до този на ериниите -богините на отмъщението. Музите и менадите често се споменават заедно. Примерно цар Ликург бил наказан от Дионис, за това че преследвал музите и менадите. Музите жестоко си отмъщавали на всеки, дръзнал да ги предизвика.

Класически музи

Класическите олимпийски музи - са дъщери на Зевс и Мнемозина. Техен водач е бил Аполон. Считало се е, че на тях е подвластно миналото, настоящето и бъдещето и ще имат пророческа дарба. Те били покровителки на певците и музикантите и ги обучавали в изкуствата. Съветвали и утешавали хората, отнасяйки се доброжелателно към тях. Давали на артистите власт над човешката душа, възпявали законите и добрите нрави на боговете. Класическите музи са неотменно свързани с реда и хармонията в света. Те, както и останалите богове имали свои храмове, които се наричали музеи. От тази дума дошло и съвременното значение на сградите, където се съхраняват и показват произведения на изкуството и други паметници от миналото. Всяка муза има име и атрибути:
Калиопа - муза на епическата поезия, изобразявана е с писмена табличка. Тя е и майката на Орфей.
Клио - муза на историята и се изобразява със свитък в ръка.
Урания - муза на астрономията. Изобразява се с глобус.
Ерато - муза на любовната поезия. Изобразява се с китара.
Евтерпа - муза на лирическата поезия. Изобразява се с флейта.
Мелпомена - муза на трагедията. Изобразява се с трагическа маска.
Талия - муза на комедията. Изобразява се с комическа маска.
Терпсихора - муза на танците. Изобразява се с лира.
Полихимния- муза на химните и пантомимата. Изобразява се с покривало на главата.

Toва са 9-те музи, които търсиш, поне така мисля аз.

DoomShadow
09-24-2008, 17:19
мерсаж !! :grin: :grin:

badboy94
09-24-2008, 19:12
No Idea