PDA

View Full Version : доброто, злото и каква е разликата



bishop
09-25-2008, 20:35
В няколко теми ми направи впечатление че някои съфорумници използват много свободно и убедено думичките добро и зло. Любопитно ми е какво разбирате вие под този израз. И ми се ще да получа по-задълбочени отговори от 'любов към ближния'. И за да не стане темата поредната дискусия на тема вяра ще помоля логични доводи в подкрепа на тезите ви.

Моето лично мнение е че фундаментално добро или фундаментално зло няма. За мен това са просто 2-те страни на един и същ проблем. Прост пример: води се война между страна X и страна Y. За страна Х другите са лошите, навлеците. За страна Y страна Х са досадниците които им се изпречват на пътя и им пречат да си постигнат целите.

Чакам вашите мнения.

Kman
09-25-2008, 21:26
"води се война между страна X и страна Y. За страна Х другите са лошите, навлеците. За страна Y страна Х са досадниците които им се изпречват на пътя и им пречат да си постигнат целите. "
Съгласен съм....зависи много от гледната точка най-вече и умът е този който налага границите.Могат да бъдат дадени много подобни примери,като например това за водата че е нещо жизнено важно,но можеш и да се удавиш в нея,но можеш и да намериш начин да се справиш с това като се научиш да плуваш....просто едно нещо,постъпка или каквото и да било не трябва да бъде определяно като добро или зло,понеже това само и единственно за теб е така,но дург човек може да е съвсем различно.

mistake
10-10-2008, 23:03
Всяко нещо може да бъде погледнато от добрата и от лошата му страна. Зависи гледната точка и начинът на разсъждаване на човека. Няма само добър или само лош човек , както няма и две еднакви мнения. Доброто и злото са две допирни точки без или с мн малка граница по между си. Както лъжата е приета за лоша - тя в някои ситуации помага. Един я използва за самосъхранение и за да помогне на себе си - с което наранява друг. При войната е по същия начин - за да спасиш себе си , убиваш друг. Добре или зле постъпваш? Ти оцеляваш , но си наранил друг.Следователно доброто и злото са ръка за ръка и не могат да бъдат разграничени и отделени едно от друго.

vikey_666
10-11-2008, 10:02
Няма добро и зло има гледна точка.
най-накрая едно смислено мнение =D>

*.~*` *~* anaRial *.~*.`*
10-11-2008, 15:45
Ама, моля ви се :lol: :lol: Какви са тия теми..размисли върху нещата от живота... Айде няма да кажа, че темата няма смисъл..ама какви са тия глупости за гледната точка.. Сякъш не можеш сам да разбереш кое е лошо или добро...? :shock: Добре.. да вземем пример с животните, които колят хората, за да се хранят с тях. За хората това е начин на препитание, докато за животните е........................... Ами хората, които убиват за удоволствие (без значение животни или хора) за тях това е спорт - за другите е зло. Недейте така..толкова ли сте зле, че да не можете да разграничите двете неща... :? А тва за гледната точка е съвсем различно нещо...... тцтцт..
*Edit: Злото е нещо, което те кара да страдаш..да се мъчиш и тем подобни.. Съществата, които карат други същества да страдат по 1 или др начин за своя изгода, са зли. Тва е злото.. няма гледна точка...(ако вникнете в горните думи ще разберете кое е зло и кое не...

Nam3less3
10-11-2008, 16:29
Вярно доста сте зле. Доброто и злото са основата на всичко. Трябва всеки човек да умее да прави разлика между добро и зло. Вие даже не вярвате в доброто и злото, как може още да има такива хора дето да не са разбрали нищо за живота.

sexy_baby_originale
10-11-2008, 17:24
Каква е разликата между Том и Джери? :P

darking
10-11-2008, 17:42
Каква е разликата между Том и Джери? :P
Джери е зъл :D

sexy_baby_originale
10-16-2008, 18:12
Каква е разликата между Том и Джери? :P
Джери е зъл :D


That's right! :-D

Nam3less3
10-16-2008, 18:19
Вярно доста сте зле. Доброто и злото са основата на всичко. Трябва всеки човек да умее да прави разлика между добро и зло. Вие даже не вярвате в доброто и злото, как може още да има такива хора дето да не са разбрали нищо за живота.За едни едно нещо е добро за други същото нещо е зло... как да си го обясним това, че има две неща или има различна гледна точка?Де да можех да ти кажа как :-o То за тва мюсюлманката от биг брадър беше написала в интервюто си, че мечтата и е хората по света да правят разлика между доброто и злото. Ама то тва не може да се обясни, все едно да ти обяснявам как да вярваш.

SiegHeil
10-16-2008, 18:38
Неймлес, понякога подозирам че имаш наистина беден речник ^^ :>

AnyLee
10-17-2008, 11:16
Няма добро и зло има гледна точка.

Kman
10-17-2008, 21:11
Полезно и/или вредно,като има ситуации в които се съчетават и се гледа процентното съотношение.Това че човек се мъчи или страда не винаги се счита за лошо понеже човек се учи от грешките си и от там се придобива опита като цяло,т.е. и от това може да бъде взете полезното......абсолютно всичко си има както полезни черти така и вредни и зависи от коя гледа точка се гледа вече се определя като добро и зло,но този дуализъм е признак на ограничение на мисълта,понеже човек е неспособен да погледне от друга гледна точка и да погледне от положителната страна на някои лоши неща примерно.Същия е случая и при писимистите които гледат винаги от лошата гледната точка и извличат само вредните черти.Но когато става дума за такива примери трябва да се каже и за предпочитанията,личните нужди,начин на мислене и всякви тем подобни понеже те определят това от коя гледна точка човек ще гледа на различните ситуации и всякви тем подобни които могат да бъдат опрличавани на "добри" или "лоши".

SiegHeil
10-17-2008, 21:41
Неймлес, пушенето на цигари/трева добро или зло е ?

Nam3less3
10-18-2008, 20:04
Неймлес, пушенето на цигари/трева добро или зло е ?Не е добро за никой, дори и за теб самия. Зло е. Това, че някой произвеждат цигари, не е зло. Не е незаконно. Относно тревата, производителите и търговците на нея в страните, където е забранена, вършат зло. Морала и законите спомагат за определянето на това което е добро и зло.

SiegHeil
10-18-2008, 21:17
Неймлес, пушенето на цигари/трева добро или зло е ?Не е добро за никой, дори и за теб самия. Зло е.
Защо, тревата те успокоява прави те добър, неагресивен и смирен човек ?

Това, че някой произвеждат цигари, не е зло. Не е незаконно. Относно тревата, производителите и търговците на нея в страните, където е забранена, вършат зло..
Те произвещат цигарите със пълното съзнане че ще бъдат изпушени, което е 'зло'...защо пък те да са добри...
По същата логика ако забия сатър в нечия глава то не съм лош човек, аз кво съм виновен че не е оцелял ?

In_And_Out_of_Love
10-28-2008, 21:21
Защото има вещества, които карат мозъка ти да отпуска определено количество и вид хормони, които определят как ще се чувстваш. Но това, че след като отмине ефекта ти се нуждаеш от още трева прави пушенето лошо нещо. Ставаш зависим...
Само истинското(получено по естествен начин) спокойствие е добро, а не спокойствие, дължащо се на опиати и др...
Същия е случая и с храната. Полезна е храната, получена по естествен начин, а не генномодифицираната!!!

SiegHeil
10-28-2008, 22:37
Хм, много неща предизвикват зависимост (плюс това при тревата няма физическа зависимост но както и да е..)..но библията не забранява шоколада и секса, нали ?

Nam3less3
10-28-2008, 23:46
Библията нищо не забранява, а отрича злото. За някой хора да пушат трева може и да не е зло, в някой страни щом даже е разрешено от закона и морала... Изобщо всичко е много относително и зависи от много работи. Пуши си ако искаш, но ако продаваш трева и зарибяваш с нея хора, на които може да им навреди, тогава вършиш зло.

SiegHeil
10-28-2008, 23:54
Изобщо всичко е много относително и зависи от много работи.
Точно това се обитвам да обясня.. ^
Противоречиш си, ама както и да е...

Хм, значи законите определят доброто и злото, ако законите са шибани и определят злото като добро значи си добър човек, така ли ?

ПП: Тревата и цигарите не са особено различни че да ги разграничаваш ;)

Nam3less3
10-28-2008, 23:58
Противоречиш си, ама както и да е...
Разграничаваш тревата от цигарите, което е не особено вярно..
Хм, значи законите определят доброто и злото, ако законите са шибани и определят злото като добро значи си добър човек, така ли ?Законите се правят според начина на живеене, морала и т.н.. Преди хиляди години е имало други закони, и животът е нямал нищо общо със сегашния примерно. Колкото е развито обществото, такива са и законите, съзнанието, морала. Границата между доброто и злото се е измествала, макар че има неща, които всяко съзнание може да определи дали са добро или зло, законът определя по-дребни нещица. :D
Съзнанието стои над закона.

SiegHeil
10-29-2008, 00:01
Законите се правят според начина на живеене, морала и т.н..
Което не значи че законите в момента не са грешни ;)


Съзнанието стои над закона.
Зависи, но като цяло да..

VHack
11-11-2008, 20:55
Злото е това което на теб не ти изнася например трябва да те убият да спасят цялото човечество и ти пак ще го сметнеш за зло така е устроен човека.

Kokzero
11-11-2008, 21:28
Не може да има светлина, без да познаваме тъмнината...

Доброто и злото са насадени понятия от църковната институция, за да оправдава смирението и покорността.

Например, ако разгледаме Елада и ще видим, че няма подобно противопоставяне, което да обременява дадена постъпка като добра или лоша...

Това мнение ми се струва най-близко до истината, защото наистина понятията добро и зло в модерното ни общество произтичат най-много от религията.

В далечния изток от край време не съществуват понятията добро и зло, а тяхно място заемат справедливост и несправедливост. Справедливото за едни може да е несправедливо за други. Винаги има хора, които печелят и хора, които губят от дадена ситуация. Има разбира се и случаи при който печелят всички, или губят всички. Това обаче е пример за общество, което наистина не разграничава доброто от злото, защото това са само две крайностти на едно цяло.

Vesk0u
11-12-2008, 13:04
Глупава тема... Лошото е това, което те наранява независимо дали физически или психически. А доброто е това, което ти помага, подкрепя, обича и т.н.

Kman
11-13-2008, 15:24
Всяка една постъпка,дума и действие поражда и добрини и лишотии и именно за това абсолютно никоя постъпка не може да бъде определяна като еди каква си....дори и зверствата на втората световна.....знаете ли с каква ОГРОМНА скорост се е увеличило развитието на науката и медицината.Убити са невероятно много хора,но още повече хора се спасяват и в момента от различни болести и зарази.Със всяко нещо е така и точно тук е проблемацията на религиите,защото поставят всичко под един калъп и определят определени неща като само добри или само лоши,а всъщност има много повече от 2-3 гледни точки от които може да се погледне на определена ситуация и от всяка една гледна точка ще изгледжа различно.От една ще изглежда определената ситуация е нещо невероятно глупаво,от друга ще е нещо много лошо,от трета че е много добро,от 4-та че е едновременно лошо и добро и т.н.

Van Zan
11-13-2008, 15:45
Значи, всичко е много индивидуално, но то не може да се ограничи като зло и добро. А и гледма сте на прекалено крепка възраст за да можете да знаете разликата за това е разбираемо.
Има една граница или доктрина така да се кажа която е всеизвестна и е основата на доброто ... - Благоденствието на ближния е доброта, когато, гледаш не само на теб но и в равни количества да си полезен на този до теб, без значение каквито и да е фактори то да ти правиш добро. Всичко друго вклю
чително егоизъм, себецентризъм, скъперничество е зло. Това което вреди на друго човешко същество по какъвто и да било начин се счита за лошо.

От там нататък кой как си го разбира е негов проблем, но това е основата на добротата, и тя няма да се промени.

Kman
11-14-2008, 11:53
Осъзнаваш ли че едно "лошо" нещо като например да се скараш,спориш или квото и да е там,с някого всъщност ти носи и хубави неща,понеже упражняваш било психика,било уменията си за спор,било нещо си друго и този опит ще ти е полезен в бъдеще.
Абсолютно всичко носи и положителни неща и отрицателни....дори да е някаква добрина която си направил на някого,това неименуемо носи и на теб и на него положителни И отрицателни перспективи.

IvoKabakov
12-12-2008, 00:22
В няколко теми ми направи впечатление че някои съфорумници използват много свободно и убедено думичките добро и зло. Любопитно ми е какво разбирате вие под този израз. И ми се ще да получа по-задълбочени отговори от 'любов към ближния'. И за да не стане темата поредната дискусия на тема вяра ще помоля логични доводи в подкрепа на тезите ви.

Моето лично мнение е че фундаментално добро или фундаментално зло няма. За мен това са просто 2-те страни на един и същ проблем. Прост пример: води се война между страна X и страна Y. За страна Х другите са лошите, навлеците. За страна Y страна Х са досадниците които им се изпречват на пътя и им пречат да си постигнат целите.

Чакам вашите мнения.

Опитай се още веднъж да подадеш ръка на приятел/ближен и да стъпчеш една мравка - има ли разлика? Образно го задавам въпроса ;) Предполагам вече видя отговора :)

kalokairi
11-13-2009, 21:45
Няма добро и зло има гледна точка. ;-)
Напротив добро и зло винаги има. Тази гледна точка може да е правилна за теб,но същевременно излкючително погрешна за някой друг. всичко в света се дели на добро и зло а относно войната като цяло в нея няма нищо хубаво, няма добра и лоша страна независимо от намеренията

Liar
11-14-2009, 01:00
Аз също съм на мнение,че има добро и зло.За да се постави човек в една от двете категории,трябва да се вземе впредвид умисълът,с който действа в дадена ситуация.А как ще се развият събитията след постъпката е съвсем друго нещо.
И наистина не смятам,че нещата са толкова неутрални,колкото ги изкарвате.

m0n4yyy
11-14-2009, 13:00
В няколко теми ми направи впечатление че някои съфорумници използват много свободно и убедено думичките добро и зло. Любопитно ми е какво разбирате вие под този израз. И ми се ще да получа по-задълбочени отговори от 'любов към ближния'. И за да не стане темата поредната дискусия на тема вяра ще помоля логични доводи в подкрепа на тезите ви.

Моето лично мнение е че фундаментално добро или фундаментално зло няма. За мен това са просто 2-те страни на един и същ проблем. Прост пример: води се война между страна X и страна Y. За страна Х другите са лошите, навлеците. За страна Y страна Х са досадниците които им се изпречват на пътя и им пречат да си постигнат целите.

Чакам вашите мнения.

Амии .. от една страна съм съгласна с мнението ти .. но не изцяло .. това за двете различни гледни точки е съвсем вярно .. но не се отнася за всичко .. едно е да подминеш просяк и още по- лошо да му се присмееш, друго е да му дадеш дори и 1 лев .. не мислиш ли ?? .. Аз не намирам нищо добро в първото дело .. :)


Според мен доброто .. е нещо свършено от сърце .. добро е човек да се раздаде безкористно .. да помогне на някой .. пък дори и с нещо не толкова значително .. да го направи с чисти помисли ..

Лошо е за мен .. един човек, дори усъзнал, че греши да продължи да го прави ... да прави нещо с мрачни цели ..

clever
11-19-2009, 14:19
зависи от гледната точка.. хората са много различни.

Auby
12-26-2009, 03:00
Ами всеки човек има в себе си добро и зло, както и разбирания за тях. Аз дори и сега да си кажа мнението какво слагам под знаменателя добро и под знаменателя зло, все ще се намери някой, който не е съгласен с мен (а може би и повече от един-двама :D ). Така че ще кажа само - зависи от човека.

iiordanova
12-28-2009, 13:06
Винаги има две страни .. било то добро и зло , север-юг ..
Доброто е това , което е изгодно за нас. Всеки по свой начин възприема доброто.. Ако за едни доброто е да обичаш , то за друг може би добро е да мразиш.
Винаги има добро и зло , но те са плод на подсъзнанието ни..
Лято и зима. Обич и омраза. Север и юг. Ин и Ян. Добро и зло.
Всичко си има своя противоположност.

lsd43
01-01-2010, 22:07
Доброто и злото са чист въпрос на гледна точка. Убийството се води за универсално зло ,но американците се радваха когато видяха Садам на бесилото ,което практически е пак убийство. За правителството ,ограничаването на хората е полезно ,за други хора то е нещо нередено ,всичко зависи от мнозинството ,ако повечето вярват в нещо ,то тогава те са "прави" и "добри".

milickata
02-15-2010, 22:16
темата е страхотна....защото наистина в днешно време малко хора се замислят за истинската идея заложена в дадена дума...всеки си служи с понятия като свобода,добро,зло,любов,щас тие,нещастие, но много малко хора се замислят по-задълбочено и търсят истината за нещата.
Та сега по темата...границата м/у доброто и злото е толкова тънка....дори почти невидима...това са човешки категории измислени от нас и както всички други категории са крайно неточни и крайно променливи в различните случаи и ситуации....нещо което е добро за мен, за друг може да е лошо....така че от тук следва,че не мога да го окачествя само като добро или само като лошо. Но истната е винаги в средата...и двете категории са крайности, а не трябва да се изпада в такива....истината е по средата

Nam3less3
02-22-2010, 12:52
Де да можеха хората да научат разликата между доброто и злото...
Прости примери:
Един астероид, за това че е паднал на земята, не го прави добър или лош. Нито последствията добри и лоши.
Когато човек, чрез волята си, чувствата си и мислите си, извърши действие, което умишлено помага или вреди на някой, то това може да е добро или зло. Няма нищо общо с гледната точка.
И всъщност битката между доброто и злото, колкото и изтъркано да звучи, е смисълът на всичко, и е всичко.

janmichelangel
02-24-2010, 13:40
Сладичка е властта да определяш този като добър и онзи като лош - Нали Неймлес?

Да си мислиш, че превъзхождаш някого или нещо от създанията на този свят, че да ги определяш като добри или лоши - Егати самочувствието!

Не знам - може това самочувствие да е добро за теб, но нека не вреди и съди.

Никой не знае в каква ситуация може да попадне и какви "ужасни" неща ще трябва да извърши тогава...

Nam3less3
02-24-2010, 19:16
Сладичка е властта да определяш този като добър и онзи като лош - Нали Неймлес?

Да си мислиш, че превъзхождаш някого или нещо от създанията на този свят, че да ги определяш като добри или лоши - Егати самочувствието!

Не знам - може това самочувствие да е добро за теб, но нека не вреди и съди.

Никой не знае в каква ситуация може да попадне и какви "ужасни" неща ще трябва да извърши тогава...Относително е да наречеш някого добър или лош. А за какво самочувствие говориш? Както се казва, Бог съди хората и "има думата накрая". Важното е човек сам да може да прави разликата между добро и зло за себе си.

janmichelangel
02-25-2010, 10:19
Е Да Де :)