PDA

View Full Version : Дервишово семе



Bianca
09-27-2008, 17:56
Оле, хора, пиша тук, а не в Училище и приятели, защото там е пусто, с надеждата да ми помогнете!
Трябва да отговоря на следния въпрос по разказа на Николай Хайтов "Дервишово семе":
Коментирайте поведението на избран от вас герой, като вземете предвид думите на Хайтов: "Смирението е най-трудно постижимата човешка добродетел: ... за да задушиш ненаситния ламтеж, да приемеш света около себе си ако не с обич-със спокоюствие."
Избрах да пиша за дядото на Рамадан..
Ето това ми е първоначалният отговор, но нещо не ми се нрави: :o
Дядото на Рамадан е лишен от търпение и спокойствие, най-вече относно продължаването на рода му. Тази човешка ценност-смирението, е чужда за него дори и когато Силвина е отвлечена, и когато Рамадан се разболява от треска. Неговата припряност е първопричинна за всички конфликти. Той не е в сила да защити рода си, когато Руфат нанася обида, като неговите братя отвличат Силвина и му я продават.
Не ми допада, затова се надявам вие да предложите някаква разработка или де да знам и аз. :-o
П.П. Прочетох само първите две страници на текста. 8-)
П.П. 2 Какви са тия глупости в литературен текст? :shock: Изчукване, кръв, дервишово семе?!?!
Протест срещу образователната система! 8-)

Предварително благодаря на отзовалите се, просто ми е суууупер спешно.

RAWRRR
09-27-2008, 18:11
Николай Хайтов ;)

PiruBloodz
09-27-2008, 18:20
деа и ние сме на тва :lol:

Bianca
09-27-2008, 18:22
Опа, тука вече се поизложих. :oops:
От бързане е. :) 8-)

SiNiStEr
09-27-2008, 18:24
Аз още не съм го чела 8-)
утре,утре :D

GutCandy
09-27-2008, 18:36
И какво толкова намери в текста?Едно време е било така...това е било битието им...такава е била традицията им...След първата брачна нощ момчето е трябвало да покаже кръвта по ризата,за да се докаже,че невястата е почтена.След това се е пиело 'блага ракия',която е символизирала прехода на девицата в жена.Не виждам нищо нередно...
Ето (http://www.mahmurluk.com/2008/05/blog-post_6553.html) прочети нещо да видиш,че всичко е в реда на нещата.

А по темата те съветвам първо да си прочетеш произведението.Не е сто страници...как ще отговаряш на литературен въпрос без да си го прочела?А и не вярвам в интернет да го няма разработеният текст.

siiska
09-27-2008, 18:38
Аз тая творба я учих миналата година 8-) 8-) нищо не помня само знам, че стааше въпрос, че тоя тряаше да я изчука ама ако не можел да дава с пръсти там пък кот станело щото бил малък :lol: :lol: много се смях :D :D 8-) 8-)

Bianca
09-27-2008, 18:41
Литературата е нещо много по-възвишено от "чукане, кръв и семе"...
Просто има хора,които я оценяват и разбират, и такива, на които им е смешна.
По принцип уважам страшно много това изкуство, като всяко друго, ама просто се учудих. :-o

GutCandy
09-27-2008, 18:42
Много е смешно да..вии сякаш не говорите за 'чукане',девственици','как да я отворя' и тъй нататък.За това целият раздел 'Секс' е пълен с простоии...

eminemims
09-27-2008, 18:43
някой ако може да даде линк към самия разказ,не към тия разсъждения ...

Alco
09-27-2008, 19:32
никви глупости не са, разказа е ГЕНИАЛЕН!

които не го разбира, ДА ЧЕТЕ ХАРИ ПОТЪР! 8-)

Deliverance
09-28-2008, 00:32
x

Pliok0019
09-28-2008, 07:15
Довижях, да видя, че българксата литература е смешно нещо. Поздавления...

ScionOfStorm
09-28-2008, 09:27
В интерес на истината и на мен Семето не ми хареса особено, въпреки че ако го прочета пак сигурно ще намеря нещо в него, което да съм пропуснал преди. Като цяло материала в 8 клас не ми беше особено интересен, за разлика от този в 11, примерно.

Но пък имаше един Вапцаров, който наваксва за всичко.. :)