PDA

View Full Version : Всичко за:Контактните лещи



assd22
09-27-2008, 22:23
В днешно време очилата са се превърнали в забележителен моден аксесоар. Много хора обаче предпочитат да носят дискретните контактни лещи пред тях. Контактните лещи са забележителна алтернатива за очите. Те позволяват да се избегнат такива известни проблеми на носещите очила хора, като например : ограничено полезрение, оптически измами, запотяване на стъклата, отказване от определени видове спорт. Да не говорим и за натиска, който се оказва на носа и на ушите, както и за проблемите във външния вид и неудобството при целуване.

Контактната леща е фина люспа, която се поставя в окото и плува върху слъзния филм, като се придържа от собствената си форма и клепачите. Най-честата мотивация за пациентите, носещи контактни лещи е нежеланието да носят очила. Лещите имат много предимства пред очилата: те са невидими, понасят се лесно, не се замъгляват при промяна на температурата, не ограничават зрителното поле, дават по-добро зрение от очилата. Лещите обаче изискват много повече грижи и средства. Неправилното им съхранение и употреба ги правят опасни за очите и могат да доведат до сериозно увреждане на роговицата. 47% от пациентите се притесняват от поставянето и махането им, 42% мислят, че контактните лещи са неудобни, 31% се безпокоят за времето, което е необходимо за грижата за тях.
-------------------------------------------------------------------------
Такааа, нося лещи от вече една година.Диоптерът ми е висок(-3 и на двете, демек късогледство) и просто без лещите не мога да си се представя, защото мразя очилата.Очила нося само вкъщи.Патил съм от лещите, ест. по моя вина, например имах възпаление на очите, много гадно, ходех по улиците с червени очи, като вампир :D
Какво бих ви препоръчал:
1.Преди да решите да носите лещи, се консултирайте задължително с очен лекар.Поискайте съвети от него, към коя фирма да се насочите.Отварям една скоба, за мен най-добрата фирма е Bausch&Lomb, само тях ползвам, веднъж ползвах някакви български, и от тях ми се възпалиха очите.
2.Има много видове лещи, за по 5 дни, за седмица, за 20 дни и т.н.Сега, за мене най-добрите са си, тези за 3 месеца, които са.Има такива, дето ги сваляш приемрно веднъж в седмицата, или пък има лещи за една година и т.н.Аз съм против по-дългосрочните лещи, защото все пак, това си е чуждо тяло, и то в най-финните органи, а именно очите.Под лещата се натрупват всякакви мръсотии, които да седят една седмица е много лошо!Най-добре, ако ще носите за пръв път, си вземете от месец.
3.Има много хора, на които лещите не им понасят.Просто не могат да ги носят.Мен ме беше много страх, да не се случи това, но цлава богу, вече една година си ходя без проблем.
3.Разтвор - разтвора за лещи не служи само, за да седят там.Разтворът съдържа сепциални съставки, които премахват натрупалите се през деня мръсотийки и протени върху и под лещата.Аз лично ползвам разтвора на "Alcon", защото заедно с него пристига и един контейн ер, който е доста удобен.
4.Ако ще си взимате лещи за пръв път, гледайте да са с по-висок % на влажност, защото когато лещата е върху окото, клепачът не може да го ороси със сълза, и под лещата остава сухо.Лещата е изградена от мног малки каналчета, по които "тече влажността".
5.Първите дни, не носете лещите повече от 2-3-4 часа на ден, за да свикнете :)
6.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, АМА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО преди да си бъркате в очите си измивайте ръцете със сапун и топла вода.Звучи банално, но не занете, какви неприятности можете да си докарате, ако не го правите ...
Ако имате въпроси/проблеми/препоръки пишете и не се притеснявайте, да питате, ще ви бъде отговорено. :)
А, и нека всички, които носят лещи да драснат тук :)
/моля за статус "Важна тема" ;)

mumiikataa
09-28-2008, 07:29
Една приятелка ми каза, че от лещите можело да се появят тикове. На мен не ми се вярва, но ти какво мислиш :?

assd22
09-28-2008, 09:55
Една приятелка ми каза, че от лещите можело да се появят тикове. На мен не ми се вярва, но ти какво мислиш :?в какъв смисъл тикове?
Значи, при мен, като се изсуши лещата и ми става някакво некомфортно, но това става, след около 10-12 часа носене :)
И като ми стане не комфортно и си стискам очите силно, но не е тик...
"Едни приятелки, дето са чули-недочули, как имало тикове, как било лошо да си бъркаш в очите и т.н., не ги слушайте ;)"

mumiikataa
09-28-2008, 11:52
Ама то и като се замисля няма как да станат тикове.
Оф, чудя се дали да си взема и лещи...На каква цена са горе долу ?

assd22
09-28-2008, 12:28
Ама то и като се замисля няма как да станат тикове.
Оф, чудя се дали да си взема и лещи...На каква цена са горе долу ?Взимай си, много по-кристално се вижда всичко, отколкото очилата, моите за 3 месеца са 30 лева и двете :)

mumiikataa
09-28-2008, 15:24
Ами ще го обсъдя отново с родителите ми,ще отида на очен, че не съм ходила от повече от година и тогава ще преценя...

hottie
09-28-2008, 19:13
Аз ползвам лещи Bausch&Lomb от години. Много съм доволна. Никакви оплаквания :)

assd22
09-28-2008, 20:32
Аз ползвам лещи Bausch&Lomb от години. Много съм доволна. Никакви оплаквания :)така те искам ;)
Най-добрите са тази марка :)

*_sLuNchEvOo`mOmiChe_*
09-29-2008, 04:11
А вярно ли е, че при продължителното им носене постепенно диоптъра се увеличава ?

firegirlll
09-29-2008, 05:08
А вярно ли е, че при продължителното им носене постепенно диоптъра се увеличава ?
не мисля, че има логика :-o :?
Аз също нося лещи на Bausch & Lomb, оплаквания нямам, като изключим факта, че се изсушават малко по-бързо от нормалното.. Като цяло лещите са много хубаво нещо, само че е задължителна хигиената, защото получи ли се възпаление нещата стават доста сериозни :smt018

hottie
09-29-2008, 09:16
А вярно ли е, че при продължителното им носене постепенно диоптъра се увеличава ?

На мен ми бяха казали, че диоптъра ще намали с носенето на лещи, защото по-малко си напрягаш окото.

assd22
09-29-2008, 10:08
А вярно ли е, че при продължителното им носене постепенно диоптъра се увеличава ?

На мен ми бяха казали, че диоптъра ще намали с носенето на лещи, защото по-малко си напрягаш окото.оф, казах нещо, не вярвайте на бабини деветини...диоптера се увеличава, примерно, ако си вземеш лещи 2,5 , а си 2,00, ще станеш 2,5 :)

*_sLuNchEvOo`mOmiChe_*
09-29-2008, 10:34
Благодаря за пояснението :)
Това беше единственото нещо, което ме спираше да си взема лещи, но след като не оказват лошо влияние, значи няма проблем :)

assd22
09-29-2008, 11:32
Благодаря за пояснението :)
Това беше единственото нещо, което ме спираше да си взема лещи, но след като не оказват лошо влияние, значи няма проблем :) взимай си, отначалото, ще ти е трудно, но не се отказвай, струва си ;)

PiruBloodz
09-29-2008, 11:39
Могат ли да се използват при работа с компютър?

assd22
09-29-2008, 13:02
Могат ли да се използват при работа с компютър?амиии да, смисъл аз си седя по 6-7 часа на ден, нямам проблеми, но единствното, което трябва да правиш е да мигаш често, ако се втренчиш, не е мн приятно ;п

PiruBloodz
09-29-2008, 15:47
Могат ли да се използват при работа с компютър?амиии да, смисъл аз си седя по 6-7 часа на ден, нямам проблеми, но единствното, което трябва да правиш е да мигаш често, ако се втренчиш, не е мн приятно ;п

ахам.. питам защото имам +0,5 и трябва да слагам очила пред пц-то, а догодина ще уча основно на компютърът и за това.. а тва за мигането е малко кофти щото имах една инфекция на очите дето бях мигал постоянно

mumiikataa
09-29-2008, 15:52
Имам въпрос...Цайсите имат такъова покритие или какво го водят против излъчванията на монитора,а при лещите го няма това нали?

assd22
09-29-2008, 15:58
Могат ли да се използват при работа с компютър?амиии да, смисъл аз си седя по 6-7 часа на ден, нямам проблеми, но единствното, което трябва да правиш е да мигаш често, ако се втренчиш, не е мн приятно ;п

ахам.. питам защото имам +0,5 и трябва да слагам очила пред пц-то, а догодина ще уча основно на компютърът и за това.. а тва за мигането е малко кофти щото имах една инфекция на очите дето бях мигал постоянноами има и друга алтернатива: да си вземеш изкуствени сълзи, или да си носиш разтвора, и кгоато ти се изсушат капвай по малко.
А за мигането, аз имам впредвид, не да мигаш като идиот, ами през 5-10 секунди.ИИИ инфекция от мигане не съм чувал :(

d3mia
09-29-2008, 17:44
Могат ли да се използват при работа с компютър?амиии да, смисъл аз си седя по 6-7 часа на ден, нямам проблеми, но единствното, което трябва да правиш е да мигаш често, ако се втренчиш, не е мн приятно ;п

ахам.. питам защото имам +0,5 и трябва да слагам очила пред пц-то, а догодина ще уча основно на компютърът и за това.. а тва за мигането е малко кофти щото имах една инфекция на очите дето бях мигал постоянно

Малък съвет - при този малък диоптер е по-добре да не слагаш лещи! По-добре си купи очила с добра защита на стъклата, особено от влиянието на лъчите от монитора. Има най-различни стъкла и са на различни цени. :) И задължително си вземи едни капки "Изкуствена сълза". Винаги когато почувстваш изсушаване в очите или някакво дразнене, можеш да си каптеш от тях и веднага ще почустваш облекчение.

Браво на assd22 за темата :) Само искам да допълня, че лещите колкото помогат, толкова могат и да ти навредят. Казвам го от почти пет годишен опит и смея да твърдя, че се грижа доста за очите си, така че хигиената не мога да я приема като причина за проблемите, които имах покрай лещите. Нооо все още си ги нося, защото са ми по-удобния вариант пред очила спрямо диоптера ми в момента :)

Всеки сам си преценява :)

PiruBloodz
09-29-2008, 18:29
най-вероятно се е увеличило за 1 година.. но няма да ми е удобно да ходя с очила на даскало :oops: :-D

Fx1
09-30-2008, 16:47
Само имайте предвид, че по оптиките системно лъжат/не са информирани относно сроковете на годност.

Едномесечни лещи масово се продават като тримесечни, и това много лесно може да се пoтвърди, като се провери в някой чужд сайт за какъв период от време са същите лещи.

Всички лещи, които се продават в БЛИСТЕР са ЕДНОМЕСЕЧНИ. (или еднодневни, за две седмици, но за по-дълъг педиод - не!)

Блистер е това:
http://www.prikachi.com/users/balu/2O.jpg
http://www.prikachi.com/users/balu/1m.jpg

За по-дълъг период от време - 3, 6 месеца, година, се продават в БУРКАНЧE.

assd22
09-30-2008, 17:18
Само имайте предвид, че по оптиките системно лъжат/не са информирани относно сроковете на годност.

Едномесечни лещи масово се продават като тримесечни, и това много лесно може да се пoтвърди, като се провери в някой чужд сайт за какъв период от време са същите лещи.

Всички лещи, които се продават в БЛИСТЕР са ЕДНОМЕСЕЧНИ. (или еднодневни, за две седмици, но за по-дълъг педиод - не!)

Блистер е това:
http://www.prikachi.com/users/balu/2O.jpg
http://www.prikachi.com/users/balu/1m.jpg

За по-дълъг период от време - 3, 6 месеца, година, се продават в БУРКАНЧE.пфф, мен са ми в блистер, за 3 месеца, дава ми ги лично очен лекар... :-o

Fx1
09-30-2008, 17:33
Уверявам те, че са едномесечни, Б&Л какво водно съдържание са и какво им е точно името?
Можеш сам да си направиш справката дори.

За да не си помислиш, че говоря глупости - аз нося Ultravision Specialty 55, ето тук, и в много други сайтове ясно пише, че са едномесечни:
http://www.ultravision.co.uk/pooled/articles/BF_PSART/view.asp?Q=BF_PSART_170921
http://www.apo-optic.com/catalogue.php?cid=80

Да, но във всички оптики, в които съм била, твърдят, че са тримесечни и не само това - в документацията им с очите си съм виждала, че наистина така са записани! Не е грешката при тях, а много по-високо - още при дистрибуторите.

Забележете, че на самите лещи никъде това не е упоменато, и ето затова си позволяват подобни спекулации!
И защо? Ами за да печелят пари. Защото колко хора ще дадат 100 лева за цветни лещи, ако знаят, че са едномесечни? Но ако кажат, че са за една година (както и се прави) ще има доста повече желаещи.

А това са очи и с тях шега не бива, нагло е и се вбесявам, че ни смятат за втора ръка хора и ни замазват очите!

Затова не се предоверявайте и си сменяйте редовно лещите. Е, ако не се носят всеки ден и се почистват с качествени разтвори - 2 месеца е приемливо да се носят едномесечни лещи, но 3 - не!

dimanushka
10-02-2008, 17:18
А вярно ли е, че при продължителното им носене постепенно диоптъра се увеличава ?
to4no obratnoto.... az su6to sum s le6ti. slojih gi v 9 klas i to edvam nakarah maika mi da se suglasi da mi gi kupi. oba4e i kazali 4e nqkakvo momi4e koeto imalo 7 dioptura svalilo do 4 i tq se navi... i mn podobni slu4ai sum 4uvala i az su6to moga da kaja 4e svalih dioptri. slojih le6ti pri -4,50 i lekarite mi kazaha 4e do 18 god 6te stanat nai malko -5... ve4e sum na 18 i ne samo 4e ne sum ka4ila do nai-malko -5 ami i sum svalila dioprura (makar i samo s 0,25) ama za men tova si e golqmo postijenie :) nadqvam se da produlavam da go svalqm malko po malko :)
le6tite sa cqlo 4udo... mrazeh gi moite o4ila ...pfff... kolko puti sum 6tqla da si pulnq o4ite s stukla ako ne sum bila s le6tite... ne e istina prosto... :)

dimanushka
10-02-2008, 17:20
Могат ли да се използват при работа с компютър?
daje imat po dobra za6tita ot o4ilata... a be vav vsqko edno otno6enie sa po dobri ot o4ilata... daje sa mi i po udobni... ot vreme na vreme moje da gi usetq ama o4ilata sa si muka...

dimanushka
10-02-2008, 17:26
Само имайте предвид, че по оптиките системно лъжат/не са информирани относно сроковете на годност.

Едномесечни лещи масово се продават като тримесечни, и това много лесно може да се пoтвърди, като се провери в някой чужд сайт за какъв период от време са същите лещи.

Всички лещи, които се продават в БЛИСТЕР са ЕДНОМЕСЕЧНИ. (или еднодневни, за две седмици, но за по-дълъг педиод - не!)

Блистер е това:
http://www.prikachi.com/users/balu/2O.jpg
http://www.prikachi.com/users/balu/1m.jpg

За по-дълъг период от време - 3, 6 месеца, година, се продават в БУРКАНЧE.пфф, мен са ми в блистер, за 3 месеца, дава ми ги лично очен лекар... :-o
az polzvam su6tite kato na snimkite i mi gi dava su6to o4en lekar koito sum sigurna 4e nqma da me izluje.... ne mi pravqt nikakuv problem kato gi nosq za 3 4e dori i 4 meseca....

Fx1
10-02-2008, 19:18
Mиличка, аз също си купувах лещите от доцентка и тези неща не ги бях чувала доскоро!

И аз съм носила лещи за 6 месеца - цяла година, но вече НЕ! Ето защо:

Не е въпросът какво ще им стане на лещите за 3 месеца, а на очите ви! Роговицата на човешкото око се състои от 5 слоя: епител, Бауманова мембрана, строма, Десцеметова мембрана и ендотел. Самият епител има от 5 до 7 слоя, които се самообновяват до 7 дни. Баумановата мембрана не регенерира. През нея минават повърхностни нервни влакна. Стромата заема около 90% от роговицата и при нарушаване на цялостта й е невъзможно пълно възстановяване. Десцеметовата мембрана е много устойчива и при малки дефекти ендотелът я възстановява напълно. Нормалната функция на ендотела е да осигурява прозрачността на роговицата. За да се поддържа тази прозрачност е необходимо постоянно водно съдържание около 78%. Има доказателства, че след носене на контактни лещи с ниска газопропускливост / кислородопреносимаст намалява броя на ендотелните клетки, което води до ПОТЪМНЯВАНЕ НА РОГОВИЦАТА И ОСЛЕПЯВАНЕ. Ето затова не трябва да се носят лещите по-дълго време от посочения от ПРОИЗВОДИТЕЛЯ, А НЕ ОТ ВНОСИТЕЛЯ СРОК.

Лещата трябва да пренесе достатъчно кислород до роговицата, тъй като тя не е кръвоснабдена и няма как по друг начин да се захрани с кислород освен от въздуха или вашата контактна леща да го пропусне до роговицата. А производителите така са предвидили материалите за контактните лещи, че те да пропускат кислорода опредено време, в случая с лещите в блистер - ЕДИН МЕСЕЦ, след което просто лещата пропуска все по-малко кислород и роговицата ви започва да страда – загиват клетки от ендотела и постепенно се достига до множество заболявания на окото, а в най-лошия случай просто роговицата помътнява и спирате да виждате.

Вече казах - ако не вярвате, проверете в официалните сайтове за какъв период са лещите и ще се убедите!

За какво ми е да ви лъжа, това са вашите очи и в крайна сметка вие си решавате, ако искате носете си едномесечните лещи с години, но после вие ще си патите!
Това е зрение, заслужава ли си рискът за 20 лева на месец?!

Ако става дума за пари - има хубави едномесечни лещи за 9-15 лева лещата! Къде ли не сте дали 20 лева, за да не искате да се погрижите за най-ценното си?

Какво означава "не ми създават никакъв проблем"?! Ще чакате да се появи такъв, за да се усетите ли?! Не чакайте да се появят проблемите, а си сменяйте лещите редовно, за да не съжалявате после!

PiruBloodz
10-03-2008, 11:35
Могат ли да се използват при работа с компютър?
daje imat po dobra za6tita ot o4ilata... a be vav vsqko edno otno6enie sa po dobri ot o4ilata... daje sa mi i po udobni... ot vreme na vreme moje da gi usetq ama o4ilata sa si muka...

еми, явно в 9ти клас и аз като теб ще слагам.. малък ми е диоптъра, казаха, че няма нужда да слагам, но не искам да се увеличава :)

assd22
10-03-2008, 12:07
абе, аре стига с тия глупости, умрял или ослепял от лещи не съм виждал... :-x :-x

Fx1
10-03-2008, 12:29
Aз говоря с факти, всеки решава за себе си.

Никой не може да ме убеди, че нещо направено за един месец, е безобидно да се използва три пъти по-дълго. Никой не говори за умиране, а аз няма да чакам някой да ослепее, за да започна да спазвам сроковете.

Тук има за Б&Л, навсякъде пише "monthly disposable" -
http://www.123optic.com/EN/PRODUITS/BaushLombEn.asp
А тук за Freshlook:
http://www.buylenses.co.uk/Colours-uk.html

Никой явно дори не е погледнал линковете, а просто констатирате "глупости".

Ваша воля, приятен ден!

hole
10-03-2008, 18:59
WOW! :shock:

Моите са на Б&Л, в блистер...Казаха ми, че се носят 3 - 6 месеца О_O
Колкото до линковете...нещо не мога да се ориентирам...

Fx1
10-03-2008, 19:41
На този линк - http://www.123optic.com/EN/PRODUITS/BaushLombEn.asp - има описани лещи, произведени от B&L:

1. Soflens Multifocal:

Bausch & Lomb SofLens® Multi-Focal contact lenses enable you to see well at all distances. The unique Natra-Sight™ Optics enable easy transitions across near, far, and all points in between, and a patented edge design provides all day comfort.
Wear on a daily basis and replace every month.

Ако не разбирате английски, болднатото означава "носете всеки ден и подменяйте всеки месец".

2. Optima 38 - те са в БУРКАНЧЕ и са за 6 месеца, на сайта има снимка: http://www.123optic.com/Image/BaushLomb/Optima38.gif

These easy-to-fit low water content spherical soft lenses are manufactured using "Reverse Process III" technology and are designed for use in the correction of myopia and hyperopia on a daily wear basis and up to a half-year before replacement .

"до 6 месеца, преди подмяна"

3. PureVision

For 30 days/29 nights of continuous wear.

"за 30 дни/29 нощи"
Тук има една особеност - пише непрекъснато носене, което означава че може да се спи с тях, но каквото и да ви говорят, това са рекламни трикове и с лещи НЕ СЕ СПИ!!

4. Purevision Multifocal

Bausch & Lomb PureVision Multi-Focal lenses feature an innovative optical design allowing you to see clearly at all distances – near, far, and everywhere in-between. Because PureVision Multi-Focal lenses are made of AerGel™, a unique material that lets natural levels of oxygen reach your eyes, they stay comfortable and healthy, while resisting protein and debris buildup on the lens.
Designed to provide 30 days of excellent vision and comfort – easy to remember to replace them once a month.

"направени да осигуряват 30 дни отлично зрение и комфорт - лесно да се запомни да се подменят веднъж месечно"

Следват торични лещи и няколко вида еднодневни.

5. SOFLENS 59

The Soflens 59 is a monthly disposable contact lenses designed for daily wear.

"леща с месечна подмяна, направена за ежедневна употреба"

6. Soflens 38

Monthly disposable contact lenses designed for daily wear.

Същото, като при 59.

морж, може би ще познаеш твоите лещи сред тези.

6. Soflens Natural Colors - това са цветните лещи на Б&Л, които в България се предлагат като годишни!

Monthly disposable contact lenses designed for daily wear.
Soflens Natural Colours gives upto nine colours to choose from and are created for all eye colours, especially dark eyes. All colours mentioned are only approximate and may appear different on the eye, depending on your eye colour.

"Лещи с месечна подмяна, за всекидневно носене."

Равносметка - единствените лещи, за по дълъг период от 1 месец, се предлагат в бурканче!

mishmula
10-03-2008, 19:48
Могат ли да се използват при работа с компютър?амиии да, смисъл аз си седя по 6-7 часа на ден, нямам проблеми, но единствното, което трябва да правиш е да мигаш често, ако се втренчиш, не е мн приятно ;п

ахам.. питам защото имам +0,5 и трябва да слагам очила пред пц-то, а догодина ще уча основно на компютърът и за това.. а тва за мигането е малко кофти щото имах една инфекция на очите дето бях мигал постоянноами има и друга алтернатива: да си вземеш изкуствени сълзи, ] или да си носиш разтвора[/size], и кгоато ти се изсушат капвай по малко.
А за мигането, аз имам впредвид, не да мигаш като идиот, ами през 5-10 секунди.ИИИ инфекция от мигане не съм чувал :(


В никакъв случай не си капвай от разтвора в очите. Той не е заместител на т.н. "изкуствена сълза"

Fx1
10-03-2008, 19:52
На този английски сайт http://www.buylenses.co.uk/Colours-uk.html , има описани 5 вида цветни лещи на Freshlook (пак предлагани като едногодишни у нас) и за 4 от тях пише:

Monthly Disposable / Месечна подмяна /
Coloured Contact Lenses / Цветни контактни лещи /

Петите са еднодневни.

mishmula
10-03-2008, 20:04
Аз имам Soflens Natural Colors и на 2 места ми казаха, че са едногодишни :(

mishmula
10-03-2008, 20:25
Ето всичко на български :arrow: http://www.lensoptical.com/index.html

Fx1
10-04-2008, 09:56
Навсякъде казват, че са едногодишни, вече обясних защо. Те ви казват сроковете, посочени от ДИСТРИБУТОРИТЕ, които са различни от тези на ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ. Логично е, че тези, на които трябва да вярваме са производителите, дистрибуторите просто искат да си печелят паричките и не се интересуват от вашите очи.

В българския сайт на повечето места дори не видях да пише за какъв период са лещите, но мернах, че Optima 38 били едногодишни, което просто не е вярно - 6-месечни са.

Да не говорим, че в България едногодишни лещи изобщо не се внасят, единствено в София могат да се направят по поръчка - на Клокотница и Мултилекон на бул. Мадрид. Те обаче са по-дебели и не толкова комфортни.

hole
10-04-2008, 12:30
f(x), в оптиката ми ги дадоха без кутийка, затова не мога да ги позная.


:-o

Fx1
10-04-2008, 14:26
На самото блистерче, ако го пазиш, би трябвало да си пише името. Ако ли не, по процента на водно съдържание, можеш да се ориентираш - някои са с 36, 38 или 38. Също и по цената.

Но при всички положения - в блистер ли е - най-много за един месец; в бурканче - в Бг се внасят най-много 6-месечни.

Б&Л са добри лещи, но с доста ниско водно съдържание (което е едно от най-важните неща, при избора на лещи - колкото е по-високо, толкова повече може да "диша" окото) По принцип оптималният вариант за водно съдържание е между 50 и 60% - например Ultra wave 60, Ultravision Specialty 55, има дори лещи с много високо водно съдържание - 74% - Hydrolens - производител Cantor&Nissel, но цената при тях е страшно висока - 56 лева за леща! Другите са съответно 9 и 14 лв.

По-високото водно съдържание по принцип осигурява по-голям комфорт, но всичко е строго индивидуално и човек може да изпробва няколко варианта, докато открие "своите лещи". Много хора са доволни именно от Б&Л, въпреки ниското водно съдържание, НО ако след 4-6 часово носене, изпитвате сухота в очите, дискомфорт, при които дори изкуствените сълзи не помагат, може да пробвате лещи с по-високо водно съдържание, за да видите разликата!

Поздрави!

hole
10-05-2008, 13:29
Благодаря за информацията.
Ще потърся тези Ultrawave 60 и Ultravision Specialty 55...

Edit:А колко ви струваха /уж/тримесечните лещи на Б&Л?

Fx1
10-05-2008, 16:10
Само искам да се поправя - Ultra wave 60 са по 14 лева лещата, а Ultravision Specialty 55 - 9 лв.

Не съм изпробвала лично Ultrawave, но много ги хвалят - лещата е със специална награда на английската кралица и материалът, от който е изработена е максимално близък до естествената тъкан на окото. Нейонизиран е и отблъсква отлаганията върху лещата. Освен това коригира и астигматизъм до 1,25 - обикновено всеки човек има някакви малки стойностина астигматизъм, макар и да не знае за това. Лещата е и с асферичен преден дизайн, което ти дава възможност да виждаш по-ясно без грешки в образа при всяка оптична повърнина. Подходящи са и за работа с видеодисплеи /монитора на компютъра/, тъй като много по-рядко от другите лещи се получава усещане за сухота.
Смятам като приключа със сегашните на Ultravision, да изпробвам тези.

Ако си от София - и двата вида лещи ги има в една оптика на Графа, като тръгнеш от Славейков към Попа - от лявата страна.

Отдавна не съм купувала едномесечните на Б&Л, затова конкретни цени не мога да кажа. Последно купувах 6-месечните в бурканче, които обаче преди бяха около 20 и няколко лева, докато преди няколко месеца ги увеличиха на 60(!) лева за леща, без видима причина. Вече не съм им особен фен, въпреки че не съм имала оплаквания, докато съм била с тях, освен усещане за сухота след продължително носене.

hole
10-05-2008, 16:56
Значи Ultravision Specialty 55 са хем по-евтини, хем с по-високо водно съдържание от Б&Л?

Не съм от София.От Стара Загора съм, надявам се да се продават и тук.

Благодаря още веднъж, ако имам други въпроси, ще се обръщам към теб...ако нямаш нищо против.

Fx1
10-05-2008, 18:18
Да, точно така. Б&Л са с най-ниско водно съдържание, но просто на Бг пазара са доста популярна марка. В никакъв случай не са лоши, но не е хубаво да се носят повече от 4-6 часа, а и цената не е оправдана. Kакто казах 6-месечните на Б&Л с 38% водно съдържание са 60 лв за леща, докато Hydrolens с 74% H2O са 56 лева за леща!
Една цена, а разликата между 38% H2О и 74% е от небето до земята!

Дано намериш лещите в СЗ (и двата вида са производство на Ultravision) и ако имаш някакви въпроси, питай.

SpAcE_LaDy
10-18-2008, 07:47
Лещите НЕ СЕ носят по една седмица без да се свалят - свалят се всеки ден и трябва много внимателно да се борави с тях, да се почистват
http://www.lensoptical.com/care.html
ето тук пише.. лещите не могат да стоят по седмица, месец или година в окото.. много е нехигиенично :)

sssladuranka
10-18-2008, 13:44
плс я дайте съветче - при диоптър 0,5-075 очила или лещи?

LP_GirL
10-18-2008, 22:30
Аз нося лещи от няколко месеца насам, първо бях с цветни но скъсах едната и сега съм си със обикновени, мн съм доволна адски практично е и незабележимо и така се чувствам по-добре, отколкото с очилата :) не помня марката им, но оптичката ми е доста добра и разбира от тези неща та мисля, че нося качествени лещи :)

VIordanova
10-19-2008, 17:57
Здравейте - и аз да дам мнението си за лещите. Аз нося повече от 3 години вече. Нямам никакви проблеми с тях. Важното е да се измиват след всяко махане. Много по-удобни са от очилата. Налагало ми се е няколко пъти да спя с лещи, не се препоръчва, но не е немислимо ако например ви се наложи да спите другаде, а не носите разтвора и колбичките :)
Ползвам лещи Bausch&Lomb, много съм доволна от тях. Веднъж пробвах едни български, които се махаха по-трудно и ми се разместваха в окото и ми се размазваше много често образа :P
Мисля че са подходящи за всякакъв диоптър.

valka944
09-20-2009, 20:49
аз също ползвам цветни лещи на Bausch&Lomb и съм много доволна от тях също така ползвам същия разтвор не са трудни за поддържане повете са го споменали сменяйте разтвора често и най вече преди да ги сложите си измийте добре рацете :grin: =P~

seastar1706
11-29-2009, 22:26
Мили момичета (и момчета ако има такива), не правете мойта грешка!Два пъти подред си купувах лещи на Бауш и Ломб - цветни - предназначени за едномесечна употреба но представяни за едногодишни. 1 година и 6месеца нося лещи предназначени за два месеца заради печалбарството на тъпия български бизнесмен!!! В резултат на това си увредих сериозно очите - с едното око виждам цветовете значително по тъмни, а и получих сериозни диоптри и на двете очи. Интересувайте се. Четете в официялния сайт на това което купувате! Не си играйте със здравето и не стигайте до моя хал... :(

Irenchety
12-26-2009, 20:18
А да попитам вие какъв разтвор ползвате, че моите очи са много чуствителни.Първо бях на Cy clean и в началото бях доволна, но на второто шишенце нещо адски започна да ми щипе и пари при поставянето на лещите и не ми понасяше, но след минути минаваше.Едвам го изтраях и после си навлякох ужасно възпаление, конюкнивит и очите ми бяха червени като на вампир.Да не говорим, че щом заплачех очите ми се възпаляваха още повече и направо не можех да си ги отварям.. Сега съм на Synergi и като чели съм по-доволна, обаче пък контейнерчето за съхраняване на лещите не ми харесва и си карам със старото :lol:.Та исках да попитам вие от кой разтвор сте най-доволни и как си съхранявате лещите, че това контейнерче за лещите, което ми е от новия разтвор е адки неудобно и за сега си карам със старото, но не знам до кога така... :D

denince3
12-30-2009, 15:54
Az nosq o4ila. Diopterat mi e po4ti 3. Mislq da si slagam le6ti.
Mojete li da mi kajete kolko struvat i ima li nqkakvo ograni4enie vav vazrastta :) :-o