PDA

View Full Version : Немски език - малко помощ



Magnat
10-01-2008, 19:15
Искам само да ви запитам следното.Имам например това изречение :
Ich schreibe d... Mutter ein... Brief.

На мястото на точките трябва да слагам подходящите форми на N, Akk и D. (номинатив, акузатив и датив).Как да разбера, коя от тези трите да слагам.Какво е правилото?
Благодаря мноооого!

trittico
10-01-2008, 19:22
Искам само да ви запитам следното.Имам например това изречение :
Ich schreibe d... Mutter ein... Brief.

На мястото на точките трябва да слагам подходящите форми на N, Akk и D. (номинатив, акузатив и датив).Как да разбера, коя от тези трите да слагам.Какво е правилото?
Благодаря мноооого!

Ich schreibe der Mutter (Dativ...na kogo)einen Brief (Akk. kakvo pishesh)..
;]]

Magnat
10-01-2008, 19:33
Искам само да ви запитам следното.Имам например това изречение :
Ich schreibe d... Mutter ein... Brief.

На мястото на точките трябва да слагам подходящите форми на N, Akk и D. (номинатив, акузатив и датив).Как да разбера, коя от тези трите да слагам.Какво е правилото?
Благодаря мноооого!

Ich schreibe der Mutter (Dativ...na kogo)einen Brief (Akk. kakvo pishesh)..
;]]
Значи само си отговарям на тези въпросчета?Всъщност писали сме ги тези въпроси.Иначе как разбираш например на немски кое кой род е.Аз се бъркам например.

trittico
10-01-2008, 19:35
Искам само да ви запитам следното.Имам например това изречение :
Ich schreibe d... Mutter ein... Brief.

На мястото на точките трябва да слагам подходящите форми на N, Akk и D. (номинатив, акузатив и датив).Как да разбера, коя от тези трите да слагам.Какво е правилото?
Благодаря мноооого!

Ich schreibe der Mutter (Dativ...na kogo)einen Brief (Akk. kakvo pishesh)..
;]]
Значи само си отговарям на тези въпросчета?Всъщност писали сме ги тези въпроси.Иначе как разбираш например на немски кое кой род е.Аз се бъркам например.

ee tezi der, die, das si se uchat naizust.....nqma nachin ;]]

mtg1992bg
10-01-2008, 19:42
Ами като учиш думите, ще ги учиш заедно с родовете и мн.ч, друг начин няма...А иначе в изреченията по принцип първо е датива, а после акузатива, с изключение на случаите, когато акузатив е изразен с местоимение: Ich schreibe ihn(него, го - писмото) ihr(на нея - на майката) . Може и вместо ihr пак да кажеш der Mutter - Dativ
Ich schreibe ihn der Mutter

Magnat
10-01-2008, 21:26
Еми благодаря.Ще гледам да се справя някак си на контролното.