PDA

View Full Version : Xимия..



yoo
10-04-2008, 16:28
Ako може малко хелп по тези въпроси, че с химията съм страшно зле...
Първо да се изравнят уравненията:
HCl + Zn->
HCl + CaO->
HCl + Ca(OH)2->
HCl + AgNO3->
Кои са всички неметали?
Място в периодичната система на неметалите.
Химични свойства на въглерод, селен и бром.
И още малко уравнениш имам за изравняване:
H2S + Cl2->
H2O + Cl2 ->
HCl + Te->
H2S + O2->
(една от последните 4 реакции не е възможна и трябва да определим коя и защо...)
Това ми е за домашно и ако ме хванат без домашно съм мъртва! Ще ми пише 2, ще ме изгони от часа и ще ме изпитва следващите 2 седмици всеки час ! А при този учител ако изкараш 4 си някъф цар...
Благодаря предварително! :-)

baby_blo
10-04-2008, 17:33
2HCl+Zn--->ZnCl2+H2
2HCl+CaO--->CaCl2+H20
2HCl+Ca(OH)2--->CaCl+2H2O
HCl+AgNO3--->AgCl+H2NO3

Cl e nemetal.namira se v 7a grupa na periodi4nata sistema,3 period.
C,Se i Br sa nemetali.vzaimodeistvat s vodorod,kislorod, metali,
voda i osnovi.

H2S+Cl2-/->nemetal ne moje vzaimodeistva s kiselina
H2O+Cl2--->HCl+HClO
HCl+Te-/->nemetal ne moje da vzaimodeistva s kiselina(tuk ne sam mn sigurna za6toto Te pri zagrqvane izmestva vodoroda sledovatelno moje i da vzaimodeistva)
H2S+3/2O2--->H2O+SO2

yoo
10-04-2008, 17:40
НЕ ЗНАЕШ КОЛКО ТИ БЛАГОДАРЯЯЯ леле спаси ми живота.... МЕРСИ много!!!!

baby_blo
10-04-2008, 17:43
няма защо, пак заповядай :smt023

anitasto
04-11-2009, 11:24
molq vi imam nujda ot pomo6t izob6to ne me biva vav himiqta za minaliq 4as ne bqh uspqla da go napravq i sega ako pak otida bez napreavena zada4a 6te me ubiqt :( help pls !!

Tekst:
Obitatelkata na stomaxa.Stomashniq sok e r-r s masova chast na HCL 0.5% .Tq suzdava neobxodimata kiselinnost na sredata,za da moje xranata da se smeli pod d-e na stomashnite enzimi.Osven tova HCL ubiva razlichnite bolestotvorni mikroorganizmi.HCL se obrazyva v kletkite na stenite na stomaxa.Za tova e neobxodim natriev hlorid.Dnevnata nujda ot natriv xlorid za 4oveka s masa 70kg e 5g .Tova kolichestvo se vnasq v organizma s gotvarska sol,koqto e osnovno vkusovo v-shto i podpravka.
Zadacha 1:
Opishete Fizichnite svoistva na HCL
Zadacha 2:
Izrazete s ximichni yravneniq ximichnite i svoistva
Zadacha 3: /tvoita/
PredloJete aparatyra za polychavane na HCL
Zadacha 4:
Zapishete Formylite na kislorodosudurJashtite kiselini i opredelete valentnostta na xlora.Naimenyvaite kiselinite.

chemist9009
04-11-2009, 23:33
Задача 1:Солната киселина (HCl) е воден разтвор на хлороводород.(HCl + H2O → H3O+ + Cl−) По тази причина физичните свойства на киселината се променят с изменение на количеството на съдържащия се в разтвора хлороводород.

Наситеният разтвор на хлороводород съдържа около 43% HCl и образува смес, която кипи при постоянна температура. Техническата солна киселина, която се използва в практиката е 37%. Това е силно корозивна киселина и при работа с нея трябва да се използва стъклено или пластмасово оборудване или никел-молибденови стомани. Солната киселина притежава силно разяждащо действие и е опасна при работа.Образува соли с метали наречени хлориди.
Съдържание


Задача:2 Химични свойства

Взаимодействие с активни метали

Солната киселина взаимодейства с метали
2HCl + Zn ---> ZnCl2 + H2

Взаимодействие с основни оксиди

2HCl + CuO ---> CuCl2 + H2O

Взаимодействие с хидроксиди

Процесът се нарича неутрализация. HCl + NaOH ---> NaCl + H2O

Взаимодействие със соли

HCl + AgNO3 -> AgCl +HNO3 Солта образувана със сребърния нитрат е бяла утайка.
Задача 4:
HClO-хипохлориста (Cl-1 валентност)
HClO2 - хлориста киселина(Cl-3)
HClO3 - хлорна киселина(Cl-5)
HClO4 - перхлорна киселина( Cl-7)
Задача 3:Директно взаимодействие на водород и хлор до получаването на хлороводород и след това разтваряне на хлороводорода във вода до получаване на солна киселина

anitasto
04-12-2009, 08:20
lele naistina sam ti super blagodarna ;-) samo ako moje da popitam na 3-ta zada4a kato sa mi napisali aparatura tova kakvo 6te re4e da napravq nqkakva shema ili da q opi6a i kakva 6te e tazi aparatura :??

chemist9009
04-12-2009, 10:31
еми виж в някой учебник(7 или 8 клас) там би трябвало да има...защото солната киселина се изучава в 7 клас(по старата програма,сега незнам кво учат изобщо)...пък ако няма просто запиши т'ва което съм писал :) :grin: :)

anitasto
04-12-2009, 19:55
emi tova 6te napi6a za6toto v u4ebnika nqma ni6to osven kartinki :D blagodarq stra6no mnogo za pomo6tta :)