PDA

View Full Version : смятате ли се за вярващ/-а



Uptown_soldier
10-05-2008, 20:25
мислите ли, че сте достатъчно набожен/-а и ако сте атеисти в какво вярвате?

bishop
10-05-2008, 21:01
атеист съм, вярвам само в неща за които имам причина да вярвам че са там, където са.

MartyParty
10-05-2008, 21:06
Не,не съм.Не вярвам в Господ.Но ако ми кажат,че съм Господ няма да имам против.

sexy_baby_originale
10-05-2008, 21:40
Докато не ми предоставите смислени доказателства за Господ и неговото съществуване, няма да повярвам.Единственото нещо в което имам вяра съм самата аз и човека, когото обичам.Всеки вярва в нещо, аз вярвам в това.

Bastor
10-05-2008, 21:50
атеист съм, вярвам само в неща за които имам причина да вярвам че са там, където са.значи не си атеист "мъдрецо" :D :D :D fuking lol

Kaos_Urbano
10-05-2008, 23:30
Не.

Christ
10-06-2008, 09:06
атеист съм, вярвам само в неща за които имам причина да вярвам че са там, където са.значи не си атеист "мъдрецо" :D :D :D fuking lol

Защо да не е атеист? В съвременната наука има много неща, за които се изисква вяра. Неща, които не могат да бъдат изпитани, но на теория работят.

Nam3less3
10-06-2008, 17:00
мислите ли, че сте достатъчно набожен/-а и ако сте атеисти в какво вярвате?Никога не съм достатъчно набожен, но се стремя.

DevilWish
10-10-2008, 16:17
Аз гласувах за "До някъде" ,но да питам кой християнин е набожен?На църква почти не се ходи ,освен ако не е празник /повечето ,да не кажа всички/ ,правила изобщо няма ,молитви?!(кой сте чули и видяли да се моли - на пръстите ми се броят) . . ;)

Christ
10-10-2008, 16:35
Аз гласувах за "До някъде" ,но да питам кой християнин е набожен?

Аз съм набожен, а ходенето на църква не е фактор.

Metal_kids
10-10-2008, 16:36
Ами да си призная не съм от най-вярващите,а и вярвам в абсолютно всичко освен в Бог ...такаче незнам точно като каква да се определя :-o

cMon
10-10-2008, 18:40
ако повярваш достатъчно силно в нещо , то започва да съществува.....ако хората не бяха така нуждаещи се да вярват в нещо (или някой) Христос щеше да бъде поредния "клетник" , осъден като крадец и разпънат от народа........... аз вярвам в потенциала.Всеки има потенциал и нали все пак сме по "Божието подобие" и тъй като Той е върховния създадетел , с малко повечко вяра в заобикалящия ни свят сме способни на чудеса.

IvJonas
10-10-2008, 18:44
не вярвам в богове. вярвам в други си неща.

lsd43
10-10-2008, 19:58
Не ,не съм,но вярвам,че има нещо,но дали е добро или лошо е въпрос на вяра и на гледна точка.

mistake
10-10-2008, 20:43
Не вярвам в нищо недоказало се. Следователно Не вярвам в Бог. А в какво вярвам ли- единствено в истината (доказалата се истина).

Nam3less3
10-10-2008, 20:48
Не вярвам в нищо недоказало се. Следователно Не вярвам в Бог. А в какво вярвам ли- единствено в истината (доказалата се истина).Това е да си човек без вяра. Чак ми е жал за теб. Доказали се истини... Ако повярваш, ще ти се докаже.

mistake
10-10-2008, 21:53
Не вярвам в нищо недоказало се. Следователно Не вярвам в Бог. А в какво вярвам ли- единствено в истината (доказалата се истина).Това е да си човек без вяра. Чак ми е жал за теб. Доказали се истини... Ако повярваш, ще ти се докаже.
Не мисля , че спорът ми с теб ще ме доведе до по-разумно мислене от сегашното ми. Всеки човек решава сам какво да прави и в какво да вярва. Ти вярваш в Бог , аз - не. А изказването ти "жал ми е за теб" ме води до мнението , че не разсъждаваш разумно и не приемаш хората такива каквито са. Аз мога също да кажа , че ми е жал за теб, защото вярваш в глупости, но не го правя нали? Така , че не се дръж като някакво лапе и приемай хората такива каквито са.

crazygirl13
10-18-2008, 21:29
нЕ

cvEto
10-19-2008, 10:22
Вярата е създадена преди хиляди години само с една единствена цел (който ми каже, че греша ще го напсувам :-D ). Та значи вярата е създадена с цел да се обединяват хората около нещо общо, било то, бог, божество, религия и т.н. Целта на това е да има някакъв ред, хората да имат нещо, от което да се страхуват и то да ги спира да правят лоши деяния. Това е била основната цел на религията още при създаването им и понеже хората тогава не са били особено интелигентни ся вярвали, че наистиа има сила, която може да ги накаже ако извършат зло дело. Религията донякаде е и инструмент за спекулация на църквата, тъй като по онези времена на много места по света църквата е ръководела държавата или общноста, който са обединени от именнот тази религия. Сега живеем в 21 век, векът на технологиите и все по-малко се замисляме за господ и дали такъв въобще има след като няма доказателства за неговото съществуване. Въпреки, че по света има много от така наречените 'чудеса', на които науката неможе да даде смислено обяснение ние все по малко вярваме в Бог и се сещаме за него само когато стане напечено и нещо лошо ни дойде на главата. Аз лично не мисля, че съществува такова нещо като Бог, но въпреки това вярвам в него.

Uptown_soldier
10-19-2008, 17:53
Вярата е създадена преди хиляди години само с една единствена цел (който ми каже, че греша ще го напсувам :-D ). Та значи вярата е създадена с цел да се обединяват хората около нещо общо, било то, бог, божество, религия и т.н. Целта на това е да има някакъв ред, хората да имат нещо, от което да се страхуват и то да ги спира да правят лоши деяния. Това е била основната цел на религията още при създаването им и понеже хората тогава не са били особено интелигентни ся вярвали, че наистиа има сила, която може да ги накаже ако извършат зло дело. Религията донякаде е и инструмент за спекулация на църквата, тъй като по онези времена на много места по света църквата е ръководела държавата или общноста, който са обединени от именнот тази религия. Сега живеем в 21 век, векът на технологиите и все по-малко се замисляме за господ и дали такъв въобще има след като няма доказателства за неговото съществуване. Въпреки, че по света има много от така наречените 'чудеса', на които науката неможе да даде смислено обяснение ние все по малко вярваме в Бог и се сещаме за него само когато стане напечено и нещо лошо ни дойде на главата. Аз лично не мисля, че съществува такова нещо като Бог, но въпреки това вярвам в него.

това което каза нагоре си е твое мнение, наистина няма нужда да се спори защото има и вярно нещо в думите ти но не напълно, но както и да е. последното изречение обаче ме "застреля". как вярваш в нещо, в което според теб не съществуваш? Вярваш в нищо(-то)? би ли ми обяснил(-а)?

anichkaaaaa
10-20-2008, 20:18
dam :?

Kman
10-21-2008, 12:37
атеизма е напълно обратното на вяра,той няма и капка вяра в него,нито относно към магии,чудеса,съдба и всякакви тем подобни които минават към фентазито...

Nam3less3
10-21-2008, 17:20
Вярата е създадена преди хиляди години само с една единствена цел (който ми каже, че греша ще го напсувам :-D ). Та значи вярата е създадена с цел да се обединяват хората около нещо общо, било то, бог, божество, религия и т.н. Целта на това е да има някакъв ред, хората да имат нещо, от което да се страхуват и то да ги спира да правят лоши деяния. Това е била основната цел на религията още при създаването им и понеже хората тогава не са били особено интелигентни ся вярвали, че наистиа има сила, която може да ги накаже ако извършат зло дело. Религията донякаде е и инструмент за спекулация на църквата, тъй като по онези времена на много места по света църквата е ръководела държавата или общноста, който са обединени от именнот тази религия. Сега живеем в 21 век, векът на технологиите и все по-малко се замисляме за господ и дали такъв въобще има след като няма доказателства за неговото съществуване. Въпреки, че по света има много от така наречените 'чудеса', на които науката неможе да даде смислено обяснение ние все по малко вярваме в Бог и се сещаме за него само когато стане напечено и нещо лошо ни дойде на главата. Аз лично не мисля, че съществува такова нещо като Бог, но въпреки това вярвам в него.Това не е цел на религията, ти изобщо какво знаеш за нея? Аман от невежи, мислещи си че са открили америка...
Прочети библията, прочети книги като "Добротолюбие", и ако имаш и капчица съвест, ще разбереш че Бог съществува.

SiegHeil
10-21-2008, 17:39
Вярата е създадена преди хиляди години само с една единствена цел (който ми каже, че греша ще го напсувам :-D ). Та значи вярата е създадена с цел да се обединяват хората около нещо общо, било то, бог, божество, религия и т.н. Целта на това е да има някакъв ред, хората да имат нещо, от което да се страхуват и то да ги спира да правят лоши деяния. Това е била основната цел на религията още при създаването им и понеже хората тогава не са били особено интелигентни ся вярвали, че наистиа има сила, която може да ги накаже ако извършат зло дело. Религията донякаде е и инструмент за спекулация на църквата, тъй като по онези времена на много места по света църквата е ръководела държавата или общноста, който са обединени от именнот тази религия. Сега живеем в 21 век, векът на технологиите и все по-малко се замисляме за господ и дали такъв въобще има след като няма доказателства за неговото съществуване. Въпреки, че по света има много от така наречените 'чудеса', на които науката неможе да даде смислено обяснение ние все по малко вярваме в Бог и се сещаме за него само когато стане напечено и нещо лошо ни дойде на главата. Аз лично не мисля, че съществува такова нещо като Бог, но въпреки това вярвам в него.
Затова е създадена църквата, вярата е коренно различно нещо, въпреки че има и религии точно с тая цел ;)

HardcoreSyndrome
10-21-2008, 21:21
Не вярвам!

ScionOfStorm
10-21-2008, 22:06
Симбиозирам.

Lysit0
10-22-2008, 08:16
до някъде да

Kman
10-22-2008, 15:13
"Прочети библията, прочети книги като "Добротолюбие", и ако имаш и капчица съвест, ще разбереш че Бог съществува."
Съвеста е много лошо нещо като например в случаите когато трябва да излъжешп приятел за да му спестиш много неприятности и проблеми и съвеста да те гризе и да причинява губене на апетит и още много други проблеми на тялото ти.Бог е само плод на консервативното дуалистично мислене....когато излезеш от черно белия ти телевизор,недей да ме търсиш да ми казваш че съм бил прав!

Nam3less3
10-22-2008, 21:55
"Прочети библията, прочети книги като "Добротолюбие", и ако имаш и капчица съвест, ще разбереш че Бог съществува."
Съвеста е много лошо нещо като например в случаите когато трябва да излъжешп приятел за да му спестиш много неприятности и проблеми и съвеста да те гризе и да причинява губене на апетит и още много други проблеми на тялото ти.Бог е само плод на консервативното дуалистично мислене....когато излезеш от черно белия ти телевизор,недей да ме търсиш да ми казваш че съм бил прав!Съвестта било много лошо нещо :lol:
Стигна върха на безумието си :lol:

mistake
10-23-2008, 14:15
"Прочети библията, прочети книги като "Добротолюбие", и ако имаш и капчица съвест, ще разбереш че Бог съществува."
Съвеста е много лошо нещо като например в случаите когато трябва да излъжешп приятел за да му спестиш много неприятности и проблеми и съвеста да те гризе и да причинява губене на апетит и още много други проблеми на тялото ти.Бог е само плод на консервативното дуалистично мислене....когато излезеш от черно белия ти телевизор,недей да ме търсиш да ми казваш че съм бил прав!

Съвестта е гласа Божи.
Да е сигорно е гласа Божи. И какъв е този глас , без звук, без интонация, без съществуване? Бог... къде го видя... та и ти е проговорил? Съвестта е чувство на вина, а чувствата са влияние на психиката ти (мозъка). Гласове от несъществуващи същества , също несъществуват. А за да твърдиш ,че Бог съществува или трябва да си имала някакъв контакт с него или да си психично слаба. И след като първото е меко казано невъзможно , понеже Бог несъществува ...остава да е второто. Сама си прави изводите.

Kman
10-23-2008, 17:41
Съвест.....чувство на вина....унищожава нервите,похабява и изтощава тялото психически и емоционално....нима едно нещо което разяжда тялото е нещо хубаво било то в следствие на "лоша" или "добра" постъпка....
Последния път когато водих спор с протестант,той се опита да ме убеди как всички сме различни и към всеки трябва различно специално внимание(ставаше дума за педагогиката)....аз му казах че болката при всички е една и съща,изгарянето при всеки си е изгаряне без значение колко е различен,катастрофата си е катастрофа без значение кой се е блъснал,любовта си е любов без значение от различията ни,тъгата и самотата са си тага и самота без значение колко сме различни.И второ нещо което се опита да ме убеди беше че аз съм бил постоянна опозиция понеже нямало подчинение в обществената йерархия.....на което моя аргумент беше че подчинението си е вид терор...винаги трябва да има различни гледни точки,да се стига до консенсус или да се отсява истината...иначе монопола и подчинението ще доведат до ограничение и до едно шибано стадо...Спора като вид дискусия и отсяване на истина или до стигане на консенсус на личните предпочитания,гледни точки и прочие е най-добрия вариант....ето защо съм против всичко което е моно и което налага подобни тези като "или си с мен или против мен".......

Това което се опитвам да ви кажа като ви изказвам малка част от спора ни,е че всичко това е като един вид израстване и излизане от черупката....от черно-белия телевизор към цветния!

Nam3less3
10-23-2008, 17:49
С вас 2мата спор не може да се води. Такива глупости пишете, които противоречат на истина, ясна за много хора. А и с вас си говорим на различни езици явно, тъй че не мога да ви чета мненията вече.

Kman
10-23-2008, 18:05
@merediana
"Винаги, когато се чувствам зле по една или друга причина, се моля на Господ и това ми помага."

Това е самоубеждение,ако имаше известни знания по психология щеше да знаеш че това е вид самозалъгване и самоубеждение....и аз така като съм болен си повтарям и си казвам че не съм и след известно време се оправям....има и още много примир които свидетелстват че този случай за който ти се молиш е товно самоубеждение.По този начин ти придобиваш някаква сигурност,понеже си мислиш че някой всевластен ти чува молбите и ще ти помогне,което е най-големия абсурд....всъщност точно тази сигурност и това облекчение когато се самозалъгваш че някой ще ти помогне ти помагат да се почувстваш по добре.

"Тайната на молитвата се крие в това винаги да се молиш с вяра. "
Имаш ли си и на представа всъщност какви хормони и химични вещества изпускат жлезите когато в теб започват да се борят емоциите и чувсвата,които ти обощаваш под знаменателя "вяра".....имаш ли си и на идея как те влиаят на психиката,начина на мислене,взимането на решения,предразположениет на тялото и прочие....

"Човек, който отправя молитва към Господа без да вярва в него, не може да се надява молитвата му да донесе успокоение. "
Успокоениието в ди отдъхване и почивка от нещо,докато вярата се свързва директно с надеждата и страха....надежда да се случи нещо и страха да не се случи.


"Всичко това го казвам, защото съм се убедила в Божествената сила......"

ПО какъв начин....до колко всъщност си сигурна че това не е било трик на зрението,трик на съзнанието,трик на психиката,трик на самоубеждението,трик от друг човек който иска да спечели от теб или друг вид трик....убедена си толкова сляпо,че недопускайки да грешиш ти се превръщаш в един самозалъгващ се човек,който не допуска никаква друга гледна точка.....абсолютната консервативност!

"Преди всичко, вярата в Господ, носи душевен мир,чувство за спокойствие. "
Имаше едма мнохо хубава българска пословица...."ако искаш мир,на ти секира"
Във вярата в ног няма равновесие,тъй като самия живот не е съставен от две неща,дуализма....света не е само черно-бял,той е многоцветен и не подлежи на някакво уравновесяване от човешката психика и старание за спокойствие.....за нашата планета 2 мил години са като 2 сек,а света не е ограничен само до нашата планета или само до нашата галактика....има многообразен и много различен живот навсякъде,но това изградено религозно дуалистично и монотеистично мислене неможе да го допусне от страх да не изчезне,което всъщнсот е неизбежно....За да гледаш философски на нещата е нужно да можеш да гледаш на нещата от много различни гледни точки,а ти гледаш само от една.
Ставал бил по добър.....както се казва "и многото добре,не е на добре"
Състрадание в зависмост от ситуацията може да бъде и много добро качество,но и много пагубна слабост!
Всеки човек е егоист....всеки микроогранозъм е егоестичен ако така изобщо мога да се изразя,защото мисли за себе си и оцеляването си,оцеляването на вида,за собственото си поколение....Егоизма като всяко друго нещо в една ситуация е много лошо качество,но в друга ситуация е много добър вариант....
Сори ако съм ти дотегнал,но начина ти на разсъждение е същия като на висчки останали консервативни,монотеистич и,дуалистични и ограничени хора....

Nam3less3
10-24-2008, 20:51
Съвестта е гласа Божи.И чрез съвестта си, човек може да определя кое е добро и кое е зло.

mistake
10-24-2008, 21:11
Съвестта е гласа Божи.И чрез съвестта си, човек може да определя кое е добро и кое е зло.
Има си отделна тема за доброто и злото.

axlbaby
11-03-2008, 18:39
Не съм вярваща... :)

bishop
11-03-2008, 22:55
Съвестта е гласа Божи.И чрез съвестта си, човек може да определя кое е добро и кое е зло.

в това да си говориш с бог няма нищо лошо, обаче ако започнеш да го чуваш да ти отговаря имаш нужда от помощ.

Nam3less3
11-04-2008, 11:57
Съвестта е гласа Божи.И чрез съвестта си, човек може да определя кое е добро и кое е зло.

в това да си говориш с бог няма нищо лошо, обаче ако започнеш да го чуваш да ти отговаря имаш нужда от помощ.Не става въпрос за говорене така, както говориш с хората, такъв просто е израза, не го ли знаеш или се правиш на интересен?

Cryptica
11-15-2008, 08:49
Аз вярвам в Бог, но не вярвам твърдо в Църквата. Тя е създадена от човека, за да манипулира и да налага догми, които правят нейното управление над вярващите по-лесно. Затова не вярвам дословно и в Библията, все пак е пренаписвана и променяна много пъти, повечето от Църквата. А който е писал в нея е изразявал своите разбирания за нещата; това не значи, че всичко вътре трябва да бъде приемано за универсална истина.

Uptown_soldier
11-15-2008, 10:32
Аз вярвам в Бог, но не вярвам твърдо в Църквата. Тя е създадена от човека, за да манипулира и да налага догми, които правят нейното управление над вярващите по-лесно. Затова не вярвам дословно и в Библията, все пак е пренаписвана и променяна много пъти, повечето от Църквата. А който е писал в нея е изразявал своите разбирания за нещата; това не значи, че всичко вътре трябва да бъде приемано за универсална истина.

по приницп съм съгласен, че религията през вековете е била използвана за политически цели, но трябва да знаете, че Библията никога не е била променяна.

Vesk0u
11-15-2008, 10:49
Аз гласувах за "До някъде" ,но да питам кой християнин е набожен?

Аз съм набожен, а ходенето на църква не е фактор.

Ами в такъв случай, ти ходиш ли на църква?

Christ
11-15-2008, 10:58
Аз гласувах за "До някъде" ,но да питам кой християнин е набожен?

Аз съм набожен, а ходенето на църква не е фактор.

Ами в такъв случай, ти ходиш ли на църква? От дъжд на ветър.

Luvcraft
11-17-2008, 18:03
Атеист съм и вярвам в теорията на Дарвин

crueltypsiho
11-17-2008, 23:01
Аз не вярвам в Господ,отричам църквата.. според мен тва е някаква секта.. и то толкова голяма ,че вече никой не се усеща.... не съм против християните твърдо държа да подчертая!!! всичките ми приятели почти са християни,семейството ми също и роднините ми,но аз не съм,просто това си ми е личната позиция и просто не вярвам в бог... вярвам във това че има висши сили,вярвам че нещо по силно и могъщо контролира планетата но също така и вярвам ,че човек е способен да се докосне до тази висша сила чрез използването на целия си потенциал.. което на практика е почти невъзможно в сегашния етап на еволюция на човека.. но след време.. кой знае..

mquuu
11-18-2008, 12:13
Атеист съм,не вярвам в митологични същества,те са плод на въображение и измислица.В началото хората чрез тях са си обеснявали природните явления,а впоследствие религията се е превърнала в манипулираща институция,която има за цел да подклажда страх,покорство и разделение между хората.
Според мен по природа ние хората сме добри и солидарни същества помежду си,но след разделението на труда и формирането на частната собственост върху средствата за производство се появвяват класите,а по този начин и неравнопоставеността.Всяк смяна на един строй било то от робовладелския към феодалния или от феодалния към капиталистическия е в резултат на това,че производствените отношения са спъвали производителните сили.Производствените отношения спъват производителните сили и в капиталистическия строй,затова той трябва да отмре с отмирането на класовите противоречия.Религията също би трябвало да отмре,защото хората няма да намират смисъл в нея,защото няма да търсят рая на небето,а на земята.

SiegHeil
11-18-2008, 12:55
Атеист съм,не вярвам в митологични същества,те са плод на въображение и измислица.
Скоро са намерени 4 метрови човешки скелети..истински ;)

royal_girl
11-19-2008, 11:58
аз не вярвам в богове. вярвам,че има нещо мн повече от тях

pOiSoN_kIsS_94
11-19-2008, 13:07
Атеизмът представлява убедеността, че нито едно божество не съществува ... =>аз съм атеист :)

Christ
11-19-2008, 13:26
Атеист съм,не вярвам в митологични същества,те са плод на въображение и измислица.
Скоро са намерени 4 метрови човешки скелети..истински ;)

Къде, бе? :P

SiegHeil
11-19-2008, 14:17
Атеист съм,не вярвам в митологични същества,те са плод на въображение и измислица.
Скоро са намерени 4 метрови човешки скелети..истински ;)

Къде, бе? :P

В Родопите, близо до с. Гела ^^

AdmiralJohn
11-19-2008, 22:44
ХАХАХА.Естествено , че не съм...не ме обиждайте така...

Kman
11-21-2008, 12:00
Атеист съм в пълния смисъл на думата....в мен няма капка вяра спрямо каквото и да било,дори науката,учените,философият а,Дарвин марвин калвин и тем подобни.Стоя против религиозните убеждения.Винаги има противопоставяне,ако няма такова,то значи има налагане и ограничение само на едното.А религиозните убеждения са точно такива,ако не вярваш в бог отиваш в ада(заплаха).Ако не си вярващ си някакъв враг и си противопоставящ се,а в религията такива противостоящи се наричат "дяволи",подразбирано лоши хора които страдат вечно в пъклите на ада и защо....защото са решили че не искат да вярват.Защото са решили че не искат да бъдат част от едно шибано стадо,на което пастир е бога.
Ай стига глупости и фантастики а!?Религията не ти дава правото да избираш,тоест ти налага ограничение...от където и да го погледна е все така...ограничение,налагане и диктатура,контрол над стадото.

SiegHeil
11-21-2008, 12:25
Атеист съм в пълния смисъл на думата....в мен няма капка вяра спрямо каквото и да било,дори науката,учените,философият а,Дарвин марвин калвин и тем подобни.
Ти не си атеист, ти си агностик. Прави разлика...

Christ
11-21-2008, 16:22
Атеист съм,не вярвам в митологични същества,те са плод на въображение и измислица.
Скоро са намерени 4 метрови човешки скелети..истински ;)

Къде, бе? :P

В Родопите, близо до с. Гела ^^

Lawl. Дай неква статия. :)

Иначе k`man не е агностик, а атеист. Агностиците вярват в неперсонално божество, което най-вероятно предизвикало Големия взрив.

style08
11-21-2008, 21:09
не вярвам в нищо :?

Fortuna
11-22-2008, 20:12
Vqrvam v Bog

Kman
11-23-2008, 08:51
Иначе k`man не е агностик, а атеист. Агностиците вярват в неперсонално божество, което най-вероятно предизвикало Големия взрив.
Именно.



Vqrvam v Bog
Това не е анкета а форум,напиши защо и какво е твоето виждане...защото и аз мога само с две думи да казвам разни неща,мога дори и с кимане,а мога и само с издаване на едън звук без дори да си отварям устата "ъхъ".

skailer
11-26-2008, 17:18
ако сте атеисти в какво вярвате?

Въпроса ти е формулиран малко грешно :?

Атеизмът отрича съществуването не само на личен бог или богове, но и наличността на други „свръхестествени“ реалности от всякакъв вид, които нямат своето обективно основание в материята и не се подчиняват на законите на природата в тяхното взаимодействие. С това атеизмът се обявява не само против религиите в техния класически вид, но и против всички форми на пантеизъм, спиритуализъм, идеализъм и др., включително против вярата в „чудеса“
Заедно с отричането на „безсмъртната душа“ атеизмът не признава и личното безсмъртие. За него битието на отделния човек е само миг от потока на битието на цялото човечество, устремен към бъдещето...

НЕ СЪЩЕСТВУВА БОГ!

ImmortalForever
11-26-2008, 19:54
Атеистка до дупка!

Kokzero
11-27-2008, 03:33
Вярата е най-сложното и неясно, изпълнено с празноти, капани, започнати и недоизказани становища и мисли. В тази темичка са пет странички, в историята са сигурно са стотици книги, мисли, дискусии и форуми (в истинския смисъл на думата).

И макар да не е анкета аз ще се опитам да изкажа своето мнение по някои от въпросите и моля никой да не отрича, нито приема мнението ми, не искам да водя спорове, а да споделя мнения и идеи.

1) В бог вярвам.
2) В християнския бог не вярвам.
3) В религии не вярвам.
4) В религиозни книги (библии, евангелиета, корани и всички онези думи, които не си спомням) не вярвам
5) В необходимостта да пиша, която и да е от тези думи с главна буква не вярвам, не искам да предавам значение на нещо такова.
6) Вярвам единствено във самата вяра, вярата като идея, вярата за щастие, спасение или дори рай (За съжаление във българския език думата за рай е една, а смислите са повече от един, затова ще се допитам до английския. Heaven - християнския рай със ангелчетата. Paradise - онзи рай, където всеки получава всичко, което иска и за което мечтае. Eden - райската градина.) Та вярвам във второто понятие, но не бързам да му определям място - приживе, след смъртта, след едно или стотина прераждания.
7) В църквата не вярвам, това е една голяма система за промиване на мозъците на човека.
8) В свръхествественото вярвам, било то магия, демонични създания, митологични създания, отвъдни светове и реалностти и каквото и да било друго.
9) Най-просто обяснявам вярата си като "Вярвам в каквото ми падне", но преди да се засмеят останалите потребители ще обясня. Приемам различни идеи от различни религии, учения и вери, като концентрирам не на истината, а на това, което приемам като правилно и необходимо за изграждането ми като истинска и пълноценна личност.
10)Приемам християнската идея за това да подам ръка на нуждаещия се, но отхвърлям идеи като тези за смирението и греховете пред бога.
11)Приемам мюсюлмански идеи като равноправието и чистотата на тялото и душата, но отхвърлям фанатизма и сляпото подчинение без познаване на вярата.
12)Приемам будисткото учение към самоусъвършенстване и опознаване, но отхвърлям методите на медитация и смирение на душата и стремежа и към самсара (ако не се лъжа така се наричаше)
13)Приемам идеите на шинто за божества, представляващи и придобиващи своя земен и човешки облик, всяко от които подвластно на добродетели, недостатъци и грехове.
14)Смятам че истината е един разбъркан пъзел, криещ се из целия ни заобикалящ свят, и нито една религия не е събрала достатъчно парчета от него, за да види смисъла на голямата картина.
15) Смятам че хората, които вярват, а не я познават са заблудени. Смятам и хората, които не я познават, а я отхвърлят, също за заблудени. Смятам невярващите в нищо за най-заблудени. Смятам и себе си за доста заблуден, но това ще кажете вие ... :)

Kman
11-29-2008, 12:05
"свобода е само друго име за ерес",или нещо подобно беше...От всички най-признавам Фридрих Ницше и Бърнард Шоу!

На човек може да му се отнеме,но неможе да му се даде!
Християнството отнема силната воля и непримирението.И вие си мислите че това смирение което изпитвате е божествено и че ще бъде възнаградено,но всъщност това изпитвате защото ви е отнета волята и свободата да избирате.В християнството няма избиране,има един голям шибан монопол,или си християнин или си "прокълнат" "изгнанник" и т.н.

Бъдете каквито си искате "It`s your funeral"

Uptown_soldier
11-29-2008, 19:14
ако сте атеисти в какво вярвате?

Въпроса ти е формулиран малко грешно :?

Атеизмът отрича съществуването не само на личен бог или богове, но и наличността на други „свръхестествени“ реалности от всякакъв вид, които нямат своето обективно основание в материята и не се подчиняват на законите на природата в тяхното взаимодействие. С това атеизмът се обявява не само против религиите в техния класически вид, но и против всички форми на пантеизъм, спиритуализъм, идеализъм и др., включително против вярата в „чудеса“
Заедно с отричането на „безсмъртната душа“ атеизмът не признава и личното безсмъртие. За него битието на отделния човек е само миг от потока на битието на цялото човечество, устремен към бъдещето...

НЕ СЪЩЕСТВУВА БОГ!

да. това е 100% вярно, но просто нз друга дума, която би паснала най-точно. освен това атеизмът е популярно понятие и дори хора, които не са мн навътре в тази област я знаят. :) :) :)

Uptown_soldier
11-29-2008, 19:36
Вярата е най-сложното и неясно, изпълнено с празноти, капани, започнати и недоизказани становища и мисли. В тази темичка са пет странички, в историята са сигурно са стотици книги, мисли, дискусии и форуми (в истинския смисъл на думата).

И макар да не е анкета аз ще се опитам да изкажа своето мнение по някои от въпросите и моля никой да не отрича, нито приема мнението ми, не искам да водя спорове, а да споделя мнения и идеи.
1) В бог вярвам.
2) В християнския бог не вярвам.
3) В религии не вярвам.
4) В религиозни книги (библии, евангелиета, корани и всички онези думи, които не си спомням) не вярвам5) В необходимостта да пиша, която и да е от тези думи с главна буква не вярвам, не искам да предавам значение на нещо такова.
6) Вярвам единствено във самата вяра, вярата като идея, вярата за щастие, спасение или дори рай (За съжаление във българския език думата за рай е една, а смислите са повече от един, затова ще се допитам до английския. Heaven - християнския рай със ангелчетата. Paradise - онзи рай, където всеки получава всичко, което иска и за което мечтае. Eden - райската градина.) Та вярвам във второто понятие, но не бързам да му определям място - приживе, след смъртта, след едно или стотина прераждания.
7) В църквата не вярвам, това е една голяма система за промиване на мозъците на човека.
8) В свръхествественото вярвам, било то магия, демонични създания, митологични създания, отвъдни светове и реалностти и каквото и да било друго.
9) Най-просто обяснявам вярата си като "Вярвам в каквото ми падне", но преди да се засмеят останалите потребители ще обясня. Приемам различни идеи от различни религии, учения и вери, като концентрирам не на истината, а на това, което приемам като правилно и необходимо за изграждането ми като истинска и пълноценна личност.10)Приемам християнската идея за това да подам ръка на нуждаещия се, но отхвърлям идеи като тези за смирението и греховете пред бога.
11)Приемам мюсюлмански идеи като равноправието и чистотата на тялото и душата, но отхвърлям фанатизма и сляпото подчинение без познаване на вярата.
12)Приемам будисткото учение към самоусъвършенстване и опознаване, но отхвърлям методите на медитация и смирение на душата и стремежа и към самсара (ако не се лъжа така се наричаше)
13)Приемам идеите на шинто за божества, представляващи и придобиващи своя земен и човешки облик, всяко от които подвластно на добродетели, недостатъци и грехове.
14)Смятам че истината е един разбъркан пъзел, криещ се из целия ни заобикалящ свят, и нито една религия не е събрала достатъчно парчета от него, за да види смисъла на голямата картина.
15) Смятам че хората, които вярват, а не я познават са заблудени. Смятам и хората, които не я познават, а я отхвърлят, също за заблудени. Смятам невярващите в нищо за най-заблудени. Смятам и себе си за доста заблуден, но това ще кажете вие ... :)

1) напълно прав си, че никой не трябва да започва спор или да прави каквито и да било коментари относн твоето мнение. идеята на форума е именно изказването на различни мнения и опит базирани на нашия живот.
2)Разбира се, всеки има право да вярва в каквото смята за най-правилно.
3) нз до колко си запознат (аз самия не съм никакъв експерт). но мюсюлманската религия е възникнала в аабския свят комбинирайки най-доброто от християнството, юдеизма и основните източни учения. Исляма отговаря на начина на живот на арабските народи, най-общо казано. и в този ред на мисли идеята за равноправието и чистота на тялото и душата са взаимствани от християнството. ако се запознаеш с 10-те Божий заповеди (имам предвид да разбереш значението им) смятам ще ги приемеш (ако в момента не ги отричаш, разбира се). Мога да ти препоръчам на теб, а и на всеки друг (разбира се) учебникът на изд. Слънце "Християнска етика". Той е за ученици между 9-12 клас и се разпространява безплатно. Одобрен е от МОН и има мн добри отзиви от мн хора и институции. Това е изключителна книга, която може да бъде полезна на всички млади хора, които възприемат нещо от нея. :)

ПП: и смятам, че никой във форума няма право да казва кой е заблуден. (най-вероятно повечето сме заблудени)

Kman
12-02-2008, 16:55
Ткам,я да изкажим идно мненийце....
Изказванията на Кокзеро ми приличат тка доста на агностически.



да. това е 100% вярно, но просто нз друга дума, която би паснала най-точно. освен това атеизмът е популярно понятие и дори хора, които не са мн навътре в тази област я знаят.
Това е проблема,че хората са супер консервативни когато става дума за религий и вярвания,това в почти всички случай е от страх от непознатото,неизвестното и глупостите с които им пълнят главите бабите и дядовците,и глупостите с които им пълнят главите разни фанатици.
Всъщност атеистите много често са набеждавани че понеже не изповядват никаква религия и не вярват в нищо са някви гадни хора,които са аморални,агресивни и т.н.,обаче атеизма отхвърляйки вярата поставя на преден план положителното перспективно мислене,но хората поради тяхната консервативност и дълбоко напластяван страх,ги бъркат с нихилистите и анархистите...огромна грешка!
В християнските вярвания също така всичко което не е християнско се смята за дяволско,греховно,лошо и прочие....и затова смятат атеистите за някви лошо хора.Според мен за да може един човек да осъзнае и себе си и света в който живее,трябва да го погледне от всички страни,мирогледи и призми,за да може от тях да си извади изводи и да взема правилни решения,но за тази цел е НУЖНО да се откаже от предрасъдъците и консервативността!

Christ
12-02-2008, 19:35
Аз не смятам атеистите за лоши хора...

Има атеисти, които се държат по-подобаващо от мен... :P

alkobalko
12-06-2008, 10:54
Вярваща съм.

In_And_Out_of_Love
12-06-2008, 17:48
Вярвам в Бог!
Съжалявам, но няма начин да изразя това което си мисля...
Може би ми е беден речника или пак мисля доста различно от вас.
Лично аз смятам, че за да вярвате в Бог трябва да си имате изградени собствени закони за някои духовни неща, а не да приемате законите на другите хора. Духовността е индивидуално нещо!
Освободете мисълта си от наложените ви чужди закони и ще разберете, че Бог е реалност и няма да си го представяте като някакъв човек!
Абе кво се обяснявам, няма смисъл да се опитвам да ви раздвижа духа..
:)

sladkotykate
12-19-2008, 15:12
vqrvam v Gospod mnogo daje! toi mnogo pomaga na horata dori da pravqt jestoki greshki kato ybiistva,obiri i t.n. toi gi vkarva v praviq pat

sladkotykate
12-19-2008, 15:12
vqrvam v Gospod mnogo daje! toi mnogo pomaga na horata dori da pravqt jestoki greshki kato ybiistva,obiri i t.n. toi gi vkarva v praviq pat

Kman
12-19-2008, 19:00
vqrvam v Gospod mnogo daje! toi mnogo pomaga na horata dori da pravqt jestoki greshki kato ybiistva,obiri i t.n. toi gi vkarva v praviq pat

"О господи ела и прибери версиите си!" 8-) :lol: :D :razz: :smt082

skailer
01-01-2009, 11:10
Атеистка до дупка!

+1 :smt035 :smt066

Lysit0
01-01-2009, 20:31
Вярваща да,но да хода чак сяка седмица на църква ,не.
Ходя по християнските празници,я като се сетя общо взето :)

Kisses_P
01-01-2009, 20:43
Атеист съм от всякъде.В кавко вярвам? В себе си и собствените си сили и възможности.

Lysit0
01-01-2009, 20:47
^^ Там някъде на небето има и Бог ..... 8)

skailer
01-02-2009, 12:57
:razz: На небето има облаци :lol:

Nam3less3
01-03-2009, 02:38
Повечето вярващи са като лицемерци, не знаят в кой и какво вярват. Докато си добър и спазваш вечните морални принципи на доброто и вярваш в тях, то тогава се едно вярваш в Бог.
Атеистите си мислят че ако се помолят, трябва да им падне куфар с пари от небето.

Kman
01-03-2009, 15:12
това с куфара ме накефи.....аз смятам че всичко трябва да има определени граници от които да не се излиза...без значение лошо или добро.Да не говорим че за мене тези термини "лошо и "добро" звучат глупаво.
Всичко е полезно ако е допустимите граници.както отровата е полезна ако е в малки количества,така и гнева и егоизма....но ако са в допустимите количества.
И всичко е вредно ако е прехвърлило или недостига нужните/допустимите количества....дори и любовта и щастието влизат в това число.

Nam3less3
01-03-2009, 15:52
това с куфара ме накефи.....аз смятам че всичко трябва да има определени граници от които да не се излиза...без значение лошо или добро.Да не говорим че за мене тези термини "лошо и "добро" звучат глупаво.
Всичко е полезно ако е допустимите граници.както отровата е полезна ако е в малки количества,така и гнева и егоизма....но ако са в допустимите количества.
И всичко е вредно ако е прехвърлило или недостига нужните/допустимите количества....дори и любовта и щастието влизат в това число.С лошо и добро определям не предметите, ами действията на човек могат да бъдат съвестно направени за добро или лошо. Отровата може да бъде използвана от човек за добро, или за зло. Само по себе си всичко неудошевено е неутрално.

skailer
01-03-2009, 21:27
Според мен трябва да вярваш само във себе си :)
Да се стремиш към по-доброто , да имаш кураж да признаеш грешките си ... Но аз все пак не вярвам в господ :D

Kman
01-04-2009, 11:35
Точно действията са тези които носят едновременно и положителни неща и отрицателни неща.Откажи се от едно действие понеже виждаш в него само лошото и ще се отречеш и положителните неща които то носи,които не виждаш понеже си прекалено консервативен.

В социалният живот важат правилата на животинската психология.
Ами моментите в които са ти правили лошо,обаче след време си разбрал че тези неща са ти донесли заедно с лошите последици и много положителни последици.Аз невероятно много често съм откривал че една моя добрина наранява много повече и когато някой се опитва с добри намерения да ми помогне,а всъщност ти пречи и "кел файда" че има добри намерения!

Nam3less3
01-04-2009, 16:27
Точно действията са тези които носят едновременно и положителни неща и отрицателни неща.Откажи се от едно действие понеже виждаш в него само лошото и ще се отречеш и положителните неща които то носи,които не виждаш понеже си прекалено консервативен.

В социалният живот важат правилата на животинската психология.
Ами моментите в които са ти правили лошо,обаче след време си разбрал че тези неща са ти донесли заедно с лошите последици и много положителни последици.Аз невероятно много често съм откривал че една моя добрина наранява много повече и когато някой се опитва с добри намерения да ми помогне,а всъщност ти пречи и "кел файда" че има добри намерения!Важното е с какви намерения правиш действието. Докато умишлено не се опитваш да правиш зло на някого, не вършиш зло, дори и от действията ти да има отрицателни последствия за другите.

Pagan_man
01-04-2009, 22:28
Езичник.

Naman07
01-05-2009, 09:40
Езичник.
В кой бог или в кои богове вярваш?

Kman
01-05-2009, 12:22
То и православните християни са езичници според ислямистите,протестантите и католиците...всеки дърпа чергата към своята страна...
Според православните атеистите,мюсюлманите,буди стите и т.н са езичници,според мюсюлманите православните,атеистите,бу дистите и т.н. също са езичници,според протестантите и православните и мюсюлманите и атеистите и будистите са езичници.......само атеистите не казват за никоя религиозна насоченост че е езическа!

"Кел файда" че имаш добри намерения,когато с добрината нанасяш злина!
Това да си мислиш че си имал добри намерения когато си направил лошо на някого е само валериан за съвестта ти!

Naman07
01-05-2009, 12:51
Къде прочете, че будистите смятат някоя друга религия за езична?
Наскоро четох за Далай Лама и неговата гледна точка за будизма и другите религии.Много точно описва, че будизмът не отрича другите религии, а даже самият Далай Лама казва, "Най-общо казано, аз вярвам, че основните световни религии могат да служат на човечеството и да възпитават хората в добро.Под "добро" или "красиво" нямам предвид външната страна на човешките отношения, а това, че хората трябва да имат добро и по-състрадателно сърце.Ето защо винаги съм твърдял, че е по-добре следваш собствената си традиционна религия, защото ако я промените, у вас могат да се породят емоционални или интелектуални конфликти" и по-нататък казва "А онези от вас, които наистина мислят, че традиционната религия не им служи за нищо, както и за пълните атеисти, будисткия модел на обяснение на света може всъщност да се окаже привлекателен".
Така, че братко Кman, поразгледай будизма, туко виж те грабнало :D .

CtrlAltDel
01-08-2009, 20:49
Твърда атеистка съм. Смятам, че въпреки положителните страни на религията, тя много повече вреди. А организираната религия е най-големият световен манипулатор.

В крайна сметка всеки е свободен да вярва в това, което пожелае, но за мен човекът, който мисли, че е създаден от кал (или каквото пишеше в библията) е глупак.

Kman
01-08-2009, 23:22
Разглеждал съм го много пъти и някак си не ме грабнал,поради факта че един от любимите ми цитати е:"Ако искаш мир,готви се за война"

"Кел файда" от добрите намерения на еди коя си религия,като допринася за задълбочаването на световния демографския проблем или някой друг проблем....защото точно в момента религията и в частност християнството,забранявай и и анатемосвайки абортите и много други медицински похвати допринасят единственно за задълбочаване на пробламе...."кел файда" че имали добри намерения и искали всички да живеят в мир,като допринасят за това да няма мир<-ето ти един нагледен пример за това как добрите намерения и добротата вредят!

Всъщност в живота ми хората които са искали да ми навредят и наистина сами навреждали всъщност след време се оказва че са ми допринесли нещо положително!
А случките в които хората искайки да ми помагат,всъщност ми вредят,са изключително много...

Nam3less3
01-09-2009, 00:41
Религията трябва да е индивидуалност, а не да се меси в политиката, в държавните отношения, и да одобрява или приема закони.

Kman
01-11-2009, 11:10
Уау,това сам ли го измисли или го прочете в библията....

Madn3s5
01-14-2009, 13:31
Не съм вярваща..по скоро съм атеист.

Kman
01-14-2009, 13:47
В крайна сметка всеки е свободен да вярва в това, което пожелае, но за мен човекът, който мисли, че е създаден от кал (или каквото пишеше в библията) е глупак.
Свободен си да избираш.....има някои подробности около този свободен избор,които направо опорочават целия замисъл на израза.
За да направиш свободен избор трябва да си освободен от предрасъдъци,от страхове и много добре информиран за всички аспекти и гледни точки относно избора който правиш!

SiegHeil
01-16-2009, 10:29
За да направиш свободен избор трябва да си освободен от предрасъдъци,от страхове и много добре информиран за всички аспекти и гледни точки относно избора който правиш!
Свободата е нещо много по различно от истината...
не е нужно това в което вярваш да се истина за да те прави щастлив ;)

ANTIHUMAN
01-18-2009, 03:27
атеист съм, вярвам само в неща за които имам причина да вярвам че са там, където са.

+ 1 :)

pussycat_dolls15
01-18-2009, 13:49
Смятам,че да! 8-)

Nam3less3
01-18-2009, 14:04
Смятам,че да! 8-)А защо? Просто сама ли стана вярваща, или под влиянието на другите? Аз лично откакто се помня съм вярвал, без никой да ми казва нищо по тия теми, сякаш ми е вродено :D

Kman
01-19-2009, 15:05
ти си повлиян от религиозната маса....преработен елемент,привлечен клиент.Още докато си бил малък и не си разбирал света са ти пълнили главата с прекалено много божествени небивалици и като порастнеш си мислиш че си се родил хритиянин....

marilyn
01-20-2009, 20:05
Определено не вярвам в никакъв бог, не мисля че съществува и за мен религиите са начин за манипулиране на хората. :)

betterman
05-26-2010, 14:26
Вярвам в Учителите !!!

Esaiam
05-27-2010, 17:57
Здрасти!
Ето едно сбъднато пророчество. С това отговарям май и на анкетата:




Исая 53 глава (600- 700 г. пр. Хр.)

Кой е повярвал известието ни? И на кого се е открила мишцата Господна?
Защото израсна пред Него като отрасъл, И като корен от суха земя; Нямаше благообразие, нито приличие та да Го гледаме, Нито красота та да Го желаем.
Той бе презрян и отхвърлен от човеците. Човек на скърби и навикнал на печал; И, както човек, от когото отвръщат хората лице, Презрян бе, и за нищо Го не счетохме.
Той наистина понесе печалта ни, И със скърбите ни се натовари; А ние Го счетохме за ударен, Поразен от Бога, и наскърбен.
Но Той биде наранен поради нашите престъпления, Бит биде поради нашите беззакония; На Него дойде наказанието докарващо нашия мир, И с Неговите рани ние се изцелихме.
Всички ние се заблудихме както овце, Отбихме се всеки в своя път; И Господ възложи на Него беззаконието на всички ни.
Той беше угнетяван, но смири Себе Си, И не отвори устата Си; Както агне водено на клане, И както овца, която пред стригачите си не издава глас, Така Той не отвори устата Си.
Чрез угнетителен съд биде грабнат; А кой от Неговия род разсъждаваше, Че биде отсечен отсред земята на живите Поради престъплението на Моите люде, върху които трябваше да падне ударът?
И определиха гроба Му между злодеите, Но по смъртта Му при богатия; Защото не беше извършил неправда, Нито имаше измама в устата Му.
Но Господ благоволи той да бъде бит, предаде Го на печал; Когато направиш душата Му принос за грях, Ще види потомството, ще продължи дните Си, И това, в което Господ благоволи, ще успее в ръката Му.
Ще види плодовете от труда на душата Си и ще се насити; Праведният Ми служител ще оправдае мнозина чрез знанието им за Него, И Той ще се натовари с беззаконията им.
Затова ще Му определя дял между великите, И Той ще раздели корист със силните, Защото изложи душата Си на смърт И към престъпници биде причислен, И защото взе на Себе Си греховете на мнозина И ходатайствува за престъпниците.



Матей 27 :26-54 (най- вероятно 70 г. сл. Хр.)

Тогава им пусна Варава; а Исуса би и Го предаде на разпятие.
Тогава войниците на управителя заведоха Исуса в преторията, и събраха около Него цялата дружина.
И като Го съблякоха, облякоха Го в червена мантия.
И сплетоха венец от тръни и го наложиха на главата Му, и туриха тръст в десницата Му; и като коленичиха пред Него, ругаеха Му се, казвайки: Здравей, Царю Юдейски!
И заплюваха Го, и взеха тръстта и Го удряха по главата.
И след като Му се поругаха, съблякоха Му мантията и Го облякоха с Неговите дрехи и Го заведоха да Го разпнат.
А на излизане намериха един киринеец, на име Симон; него заставиха да носи кръста Му.
И като стигнаха на едно място, наречено Голгота (което значи лобно място),
дадоха Му да пие вино размесено с жлъчка; но Той като вкуси, не прие да пие.
И когато Го разпнаха, разделиха си дрехите Му, като хвърлиха жребие.
И седяха да Го пазят там.
И поставиха над главата Му обвинението Му, написано така: Тоя е Исус, Юдейският Цар.
Тогава бидоха разпнати с Него двама разбойници, един отдясно, и един отляво.
А минаващите оттам Му се подиграваха, като клатеха глави и думаха:
Ти, Който разоряваш храма и за три дни пак го съграждаш, спаси Себе Си; ако си Божий Син, слез от кръста.
Подобно и главните свещеници с книжниците и старейшините Го ругаеха, казвайки:
Други е избавил, а пък Себе Си не може да избави! Той е Израилевият Цар! нека слезе сега от кръста, и ще повярваме в Него.
Упова на Бога; нека Го избави сега, ако Му е угоден; понеже каза: Божий Син съм.
Със същия укор Му се присмиваха и разпнатите с Него разбойници.
А от шестия час тъмнина покриваше цялата земя до деветия час.
А около деветия час Исус извика със силен глас: Или, Или, лама савахтани? сиреч: Боже Мой, Боже Мой, защо си Ме оставил?
Някои от стоящите там, като чуха, думаха: Той вика Илия.
И веднага един от тях се завтече, взе гъба, натопи я в оцет, и като я надяна на тръст, даде Му да пие.
А другите казваха: Остави! да видим дали ще дойде Илия да Го избави.
А Исус, като извика пак със силен глас, издъхна.
И, ето, завесата на храма се раздра на две от горе до долу, земята се разтресе, скалите се разпукаха,
гробовете се разтвориха и много тела на починалите светии бяха възкресени,
(които, като излязоха от гробовете след Неговото възкресение, влязоха в светия град, и се явиха на мнозина).
А стотникът и ония, които заедно с него пазеха Исуса, като видяха земетресението и всичко що стана, уплашиха се твърде много, и думаха: Наистина тоя беше Син на Бога.


Дали ще вярваш или не е личен избор. Който търси намира. Има още много доказателства, които с радост ще предоставя на тези, които са заинтересувани, но не с цел спор.

radeberger
05-27-2010, 20:22
Ами донякъде - на най-големите празници паля свещ , но не мога да кажа , че съм кой знае колко набожен.

Tempest
05-29-2010, 01:58
"бог" е твърде общо казано... за някои е наистина съществуваща фигура, същество... други го мислят за просто общо название на всичко необяснимо - древните народи, неразбиращи какво става по време на буря, казват, че мълниите ги праща еди кой си бог... те не знаят какво е, ето ти едно обяснение :) Но! Аз не мисля, че трябва всичко да има обяснение... жаждата ни за знание ще ни погуби рано или късно. Въпрос на време и зомбясване на тема "да разбера какво става отвъд моите представи"... Не казвам, че вярвам само във физичните закони, не - но не вярвам в измислените персонажи... по-скоро извънземен живот да се е заселил тук и да е еволюирал според климата... отколкото да ни е създал "Бог, по свой образ" (което е точно обратното - за да могат да го възприемат хората, писателите са го направили да изглежда като човек, хитро, а?)...

Това си е моето мнение, не ми казвайте къде да си го завирам, наясно съм, че едва ли ще ви харесат възгледите ми.. съжалявам, не подлежат на редактиране :)

gandalfepi4
05-29-2010, 08:42
не съм вярващ. за мен е безкрайно лицемерно да си избереш някоя от стотиците религии съзнателно игнорирайки гигантските грешки, които бъкат из книгите и философиите им. за мен въпроса стои така:

1 няма божество и ние сме свободни да бъдем добри и иновативни

2 има божество и то е някое от вече почитаните и то просто е пуснало безумната си книга за да види дали сме достатъчно умни за да видим глупостите в нея, достатъчни добри за да видим и злото в тях и достатъчно смели за да го отречем въпреки авторитета на "създателя" с идеята че той/тя/то/те или те тества или не заслужава да бъде наричано бог 8)

3 има божество за което не знаем нищо 8-)



... и все пак съм склонен да вярвам в първото щото не ми се вярва вселената да е създадена така

http://asset.soup.io/asset/0597/7636_2fd7.gif

за да може някакво същество да си играе на игрички с нас специално.
незряло е някак си, аз бих направил по-добра работа камо ли някой истински бог 8-)

ZipFail
05-29-2010, 09:50
Тва го има предимно само в християнството и производните му ;)

djipsito
06-09-2010, 17:44
Може би много хора, включително и аз, когато чуем думата БОГ си представяме човек със свръх способности и за това отричаме че съществува и следователно не вярваме в него. Не вярвам, че Исус е божият син. Вярвам че има някаква сила, нещо извънземно (нямам предвид зелени човечета с антенки), нещо непосилно за хората, физически и психически (началото на живота на Земята, пирамидите, етц).
Мозъкът е сложно нещо, всеки вярва в нещо, за всеки има различна истина. Аз може да видя червена кола на улицата, а далтониста да я види зелена. В крайна сметка и двамата не можем да сме сигурни какъв цвят е колата наистина. Нито можем да сме убедени че в момента не сънуваме.
Не знам как да определя хората, които в живота си разчитат единствено на молитви, във вярата, че някой ще ги спаси, ще им помогне, ще ги направи щастливи. Не разбират, че няма НИКОЙ такъв и всичко е в техни ръце, или по-точно в тяхната глава. Пример със сцена от филма Титаник- корабът потъва, повечето се опитват да се спасят, друга част се е насъбрала около свещенника и не действа, а се моли (!?). Това за мен е ГЛУПАВО.
Не вярвам в църквата, тя е власт. Всичко е за пари и за всяване на страх в наивното общество. Има противоречия.. "бог е навсякъде", като е навсякъде за какво са тези църкви !? Има и хиляди въпроси за библията... Коя е майката на децата на Каин и Авел? Ева !?

Тези теми са безкрайни...мисля че е по-добре да не се опитваме да разберем нещо, което не ни е по силите. В крайна сметка ако знанието е като строеж, би трябвало един ден този строеж да приключи нали ? А после какво ?

MochaOnMyLips
06-11-2010, 07:51
Идеята за кацнал в облаците белобрад дядо е толкова невероятно тъпа, че аз лично не мога да си представя, как някой може да вярва в нея. От друга страна всякакви хора има...
А по въпросът дали има някаква висша сила - според мен не. А дори и да има (което, не сте ли съгласни, би направило живота като цяло леко... безсмислен?) тя едва ли ни влияе по някакъв начин, че да заслужава нашето внимание. В крайна сметка вярващи и невярващи живеем по един и същи начин. Човешкият живот се определя от самите нас много повече отколкото от някой друг.
Освен това ако бях някаква висша сила, бог или там както ешите да го наричате, няма да настоявам да мми се прекланят. Няма да ми пука хич. А ако някой толкова свръх-интелигентен иска да му се кланят, то той в никакъв случай не го заслужава.

LoveLetter
06-12-2010, 18:12
Не вярвам във фантастики. :)

bebity92
06-19-2010, 17:21
Мисля,че съм вярваща,въпросът не е до ходенето на църква,а до това какво е в сърцето ти.Лично аз смятам,че без БОГ няма да мога да се справя,просто той ме подкрепя във всяко една нещо и ми помага.

bebity92
06-19-2010, 17:26
Идеята за кацнал в облаците белобрад дядо е толкова невероятно тъпа, че аз лично не мога да си представя, как някой може да вярва в нея. От друга страна всякакви хора има...
А по въпросът дали има някаква висша сила - според мен не. А дори и да има (което, не сте ли съгласни, би направило живота като цяло леко... безсмислен?) тя едва ли ни влияе по някакъв начин, че да заслужава нашето внимание. В крайна сметка вярващи и невярващи живеем по един и същи начин. Човешкият живот се определя от самите нас много повече отколкото от някой друг.
Освен това ако бях някаква висша сила, бог или там както ешите да го наричате, няма да настоявам да мми се прекланят. Няма да ми пука хич. А ако някой толкова свръх-интелигентен иска да му се кланят, то той в никакъв случай не го заслужава.

А би ли повярвал/а в този "белобрад дядо",когато си на крачка от смъртта и изведнъж се спасяваш.Давам пример,на път си да катастрофираш и в последният момент нещо те спасява,тогава вече наистина ще повярваш,стават и чудеса,но не искам да налагам нищо просто го казвам.

gandalfepi4
06-19-2010, 17:43
А би ли повярвал/а в този "белобрад дядо",когато си на крачка от смъртта и изведнъж се спасяваш

отговорът на въпроса ти е "не"

"не" за един пич, на който са му опрели 9-милиметров в челото двама негри

"не" за една пичка, която направила почти фатална "грешка" със слаби наркотици

"не" за един пич, който за съвсем малко да се удави като куче

"не" за мен след като се разминах на 2 санта от една кола и на 1 метър от друга и двете от които можеха да ме размажат

Виждаш ли, трудно е да се наречеш истински "вярващ" ако се убедиш в съществуването на "бог" при болезнено уриниране, а не заради нещо друго. Това не е истинска вяра, това е лицемерие и страх.

ПП първия пич за когото говорех освен че са му опрели пистолет в главата докато са му открадвали колата и са го вкарали в нея, откарали са го в нек'ва пустиня, накарали са го да се съблече и са го оставлили там по гола гъзица 8-)

ZipFail
06-19-2010, 17:52
А би ли повярвал/а в този "белобрад дядо",когато си на крачка от смъртта и изведнъж се спасяваш.
А защо задължително трябва да е християнския бог ?
Защо не го е спасил Кришна примерно ? 8-)

Patriot
06-22-2010, 22:48
Идеята за кацнал в облаците белобрад дядо е толкова невероятно тъпа, че аз лично не мога да си представя, как някой може да вярва в нея. От друга страна всякакви хора има...
А по въпросът дали има някаква висша сила - според мен не. А дори и да има (което, не сте ли съгласни, би направило живота като цяло леко... безсмислен?) тя едва ли ни влияе по някакъв начин, че да заслужава нашето внимание. В крайна сметка вярващи и невярващи живеем по един и същи начин. Човешкият живот се определя от самите нас много повече отколкото от някой друг.
Освен това ако бях някаква висша сила, бог или там както ешите да го наричате, няма да настоявам да мми се прекланят. Няма да ми пука хич. А ако някой толкова свръх-интелигентен иска да му се кланят, то той в никакъв случай не го заслужава.
Ето заради ей такива като тебе са възникнали толкова много секти. Къде в Библията пише, че той "белобрад дядо кацнал в облаците", глупави човече. На теб представата ти за Бог явно се изгражда от анимационни филмчета и вицове.
Между живота на вярващите и невярващите има голяма разлика. Ето ще ти дам пример - ти вероятно доста дълго време няма да си дадеш отговор в какво точно вярваш, кое е хубаво и кое е лошо, кое е достойно и недостойно и т.н. А аз си имам изградена ценностна система и не живея в догадки.
Ти не можеш дори да предполагаш, а освен това е много греховна мисълта, че ти може да си Бог. Това не е като да кажеш "Ако бях министър щях да направя еди си какво". Ти не може да си Бог, ти никога няма да бъдеш. Бог не е този белобрад дядо, който е в твоите представи, той е нещо много по-различно от нас хората.

gandalfepi4
06-23-2010, 00:33
ей, орангутан такъв! я не наричай някой който е решил да си базира ценностната система на емпатия и човечност "глупаво човече".

и е ДОСТА хубаво ако представата ѝ за бог идва от филмчетата щото ако чете библията ще види образа на този който е избил 3 000 000 души, който се хваща на жалки басове с противника си, този който си чеше топките 100 000 години преди да прати себе си като жертва на себе си в името на някой който не е виновен за нищо, за да прости нещо което е лошо само в неговите очи.

и грам няма да ѝ отнеме да ти отговори (мисля де), щото ТИ си този който не може да ми каже трябва ли да обичаш ближния си или не.

В ТВОЕТО КНИЖЛЕ ТВОЯТ БОГ ИЗРИЧНО КАЗВА ДА ОБИЧАШ СВОЯТ ВРАГ, А ТИ ЕЙ СЕГА НАПАДНА НЯКОЙ, КОЙТО ДОРИ НЕ ТИ ГОВОРИ, ПРЕНЕБРЕГВАЙКИ ДИРЕКТНАТА ЗАПОВЕД НА СЪЗДАТЕЛЯ НА ВСЕЛЕНАТА И ПОТЪПКВАЙКИ ДЪЛГЪТ СИ-ДА СЕ ГРИЖИШ ЗА ВЯРАТА И ВИНАГИ ДА ИМАШ ОТГОВОР...

но след 2-3 глави пише нещо друго нали?

няма докадки за атеистите фанатик жалък. какво толкова не знаем а? НИЕ ти даваме отгвори и се изсираме върху библията ЗАЩОТО ЗАРАДИ НАС вече знаеш че дъгата не е знак от бог, земетресенията не са тресена на колоните на които стои земята, не е възможно ако овца гледа шарени пръчки да роди шарени агнета, дъждът не пада от прозорците на рая, звездите, слънцето и луната не са по-малки от земята която от своя страна не е плоска и с четири края и че болестите не са заради демони а светът не е създаденпреди 6 000 години!

сега знаеш че тези глупости са метафорични НО аз знам че ако те бях питал преди 1000 години ТОЧНО това щеше да ми кажеш и да си готов да игориш жив някой който ти казва обратното (галилей например) въпреки че ти е забранено.

НИЕ сме лесни-не прави на другите това, което не искаш да ти причинят на теб, постави се на мястото на другия и ТОЧКА! не се ровим в някаква тъпа книга да търсим оправдание на нещо и да отричаме друго.

и кога е казвала че е бог а? много го обичам това ви качество-пълно изкривяване на реалността: ти искаш да си бог, ти вярваш в бог но те е страх че ще отидеш в рая, ти вярваш че си еволюирал от скала, ти вярваш че вселена та е възникнала когато два метеорита са се сблъскали без да си направиш елементарен труд да погледнеш в учебник от 2-ри клас по природознание или да се поставиш на мястото на другия НО си готов да го атакуваш и жулиш ВЪПРЕКИ това което ти се казва от моралния давател, понеже те е яд че вижда глупостта ти

ако видиш някой и той ти каже че небето е бежово с лилави райета ще се изсмееш и ще мислиш че е шега нали? но когато някой ти каже че няма антропоморфна персонификация на бог да си вее пишката от облаците се изпълваш с праведен гняв вместо да се изсмееш нали, възможно ли е да жзнаеш че за нещо което е толкова ясно (като цвета на небето) не си заслужава да спориш и да се караш с тези които не ти вярват понеже са явно луди НО когато ти кажат нещо, което трябва да е още по-ясно за теб (съществуването на психопата който те гледа как лъскаш бастуна) осъзнаваш че си глупак, който вяра в детски прказки и се изчервяваш от злоба защото и другите не са наивни като теб нали?

и е ДОСТА права в това което казва-НИКОЙ нормален индивид не би намирал миризмата на изгорена сланина благоуханна, нито пък би се нуждаел някаква мравка да му целува задника КАМО ЛИ да го изисква! ебати коплексара дето боготвориш.

пишлеме злобно, комплексирано

ПП всичко което казах се базира на пасажиот библията, ако не ги знаеш ще ги пусна

ето и любимия ми аргумент ЗА съществуването на психото ти, ако всичко което си счупих пръстите да пиша е било наразно поне се порадвай малко със знанието чеси прав

http://www.youtube.com/user/philhellenes#p/a/f/0/KPJ6RxQqpsc

Patriot
06-23-2010, 07:26
Има някой, който е злобен и комплексиран тук, но май не съм аз и то си личи от писанията :D. Ти явно си доста тежък случай, толкова си бързал да напишеш гениалните си прозрения, че си допуснал грешки и сливания на думи. Вероятно направо ти е текла пяна от устата.

Ако си мислиш че си ме засегнал по някакъв начин или пък че тази една камара глупости, която си написал ги чувам за първи път се лъжеш сериозно. Не си нито първия нито последния, който се смята за гений на мисълта и познанието, след като смята че няма Бог, и всички, които вярват в него "са заблудени".

Няма да се занимавам да отговарям на всички твои празнословици, защото си личи, че са писани от човек, който изобщо не е наясно с нещата и вади кухи и безпочвени изводи.
Ще ти там отговор само на вероятно най-важната от всички за теб, тъй като си я написал с големи букви.
Първо Библията не е мое книжле, а е книга на книгите и второ кое те кара да мислиш, че мразя въпросния човек с ник @MochaOnMyLips. В това няма никаква логика, това че водя спор с някой човек и съм на различно мнение от него, не значи че изпитвам омраза към него. Поне за мен е така де, ти може би имаш различни представи.

В заключение искам да изразя своето удоволствие от това, че съм направил един човек като тебе толкова щастлив, като съм му дал възможност, да си излее комплексите и лошото настроение върху мен. Убеден съм, че когато видиш този пост, отново ще ме засипеш с тонове кухи изводи и в твоите представи аз ще съм "наврян в миша дупка".

gandalfepi4
06-23-2010, 08:45
айде пак-"ти нямаш никаква причина, ти си тъжен, ти си комолексар, ти не си извисен колкото мен" и като типичен човек който уж вярва в яхве но не спазва (нито е наясно с) 90% от законите дадени му от него.

а относно "празнословиците" ми бъди спокоен, много ми е ясно че няма да дадеш отговор. аз мога да се аргументирам за всяко едно от изказванията си но ти не можеш да ги обориш напълно (защото и двамата знаем че ако започнем да спорим за посланието на библията по конкретен въпрос ще намерим неща който поддържат противоречиви позиции, но ти ще кажеш че моите са метафорични)

в заключение искам да изразя своето отвращение от това че трябваше да се вкисна за 5 минути докато се занимавам с писането на това и че съм убеден че е напълно грешно и отвратително някой като теб, който (както каза в друга тема) изпитва толкова много и толкова неоправдана неприрязън към толкова много хора се мисли за представител на религия базирана на мир и човеколюбивост.

надявам се като отидеш в рая да не се наложи да стоиш до някой гаден негър или евреин (нали знаеш че там ще има поне 12 000 такива), но дори и да е така съм сигурен че ще обясниш на яхвето как представитлите на избрания му народ са с извратени гени или каквото там малоумие беше написал.

благодая че като не ми отговори на въпросите и не изрази човеколюбивост към мен ми доказа твърденията на 100%

Но почитайте със сърцата си Христа като Господ, като бъдете винаги готови да отговаряте, (но с кротост и страхопочитание), на всекиго, който ви пита за вашата надежда.

е, аз те питах толкова много неща свързани с вярата ти а ти не само че отговори (при това грешно) на само една, напълно маловажна манифестация на моето недоумение (е не е точно въпроса нали) и ми изсипа 100 тона жлъч.

виж аз не вярвам в това но защо ти си толкова глупав, защо не отговаряш на всичко когато директно ти се казва така, защо не се отнасяш към мен и мокаонмайлипс с уважение и кроткост (дори когато не сме го заслужили, така пише не нещо друго), защо се молиш на публисчни места когато ти е забранено, защо правиш неща които са извращение в очите на бог, защо не обръщаш и другата буза, защо не си си раздал парите и притежанията на бедните, защо си такова гадно ксенофобче и после на всичкото отговре се изпедепцваш и казваш на някой който намира в себе си силата да види моралната позиция по отношение на това как трябва да се отнася с различните от него хора комплексар, когато си ти този който мрази толкова много и толкова далечни люде?

въпросите ми са реторични не си прави труда да ми казваш как пасажите са метафорични, как не съм ги разбрал правилно и как по-късно пише нещо друго (защото само това имаш нали) а си набий една злобарка и се успокой с мисълта че дяволът те е накарал

Patriot
06-23-2010, 22:18
Добре, щом като за теб е толкова важно да получиш отговорите ми на твоите въпроси ще ти доставя това удоволствие. Задай си питанията конкретно, защото пишеш така че не се разбира кое е въпрос и кое е извод. Номерирай ги даже ако искаш и ще ти отговоря.

gandalfepi4
06-23-2010, 22:37
ХА! а защо не направи така и преди а? видя че невидимия, небесен татко е написал нещо дето ти не си си направил труда да прочетеш и си промени манталитета на момента а? как смееш да претендираш да имаш вяра в нещо толкова голямо и велико като не си наясно с нещо толкова елементарно или си наясно но не го спазваш до момента в който опонента ти не го изтъкне, давайки да се разбере че той знае по-добре от теб как трябва да се държиш въпреки че се отвращава от личната ти философия??

както и да е де, майната му. та искаш да си задам въпросите към теб за да им отговориш, истината е че нямам такива, получил съм отговор на тези които са ме интересували чисто като любопитни и съм потърсил и намерил за себе си, както и съм видял мнението на уважавани личности( в този ред не съм лековерен, дълго време бях вярващ преди да погледа самата библия) отговорите на тези които се отнасят лично до мен и избора ми дали да вярвам в твоя бог или не. все пак би ми било изключително приятно и обнадеждаващо спрямо човечеството ако ТИ си зададеш някои въпроси, някои от многото които имат само един логичен, елементарен, многократно доказан и ясен отговор и от които много вярващи бягат като дявол от тамян а други отговарят с чисти лъжи но съм наясно че си сложил faith vision gogles-ите и не можеш да го направиш. за това бих те помолил ти да си зададеш, ей така само за кеф, един въпрос ако желаеш-защо стана сравнително учтив с мен след като ти казах че ТРЯБВА да си такъв а не преди това? не ти искам отговора не ме интересува как ще си отговориш стига да му отделиш 10 секунди.

лека ти вечер

gandalfepi4
06-23-2010, 23:23
EDIT:

всъщност сетих се за нещо което бих искал да те питам. ти си християнин, вярваш че всички хора са божии деца и следователно братя, вярваш в божествената, всеобхващаща любов, в прошката, покаянието и състрадателността.

искам да те попитам тогава един прост въпрос на който поставям стриктни стандарти за отговор-само "да" или "не". не искам обяснения, не искам причини само една сричка и това е то.

можеш ли да кажеш на мен, човека който реално не познаваш и с който до сега само си спорил и разменял остри нападки, който може да е всичко което ненавиждаш НО въпреки това е твой брат и ти си му равен в него в очите на бог, най-доброто, силно и истинско нещо което човешко същество може да каже на друго-"обичам те"?

Sham
06-23-2010, 23:25
//отбелязвам си темата, за да отговоря

засега - определям се като вярваща, но не религиозна

tarlyo
06-24-2010, 07:22
Вече почти не вярвам...

Patriot
06-24-2010, 13:04
EDIT:

всъщност сетих се за нещо което бих искал да те питам. ти си християнин, вярваш че всички хора са божии деца и следователно братя, вярваш в божествената, всеобхващаща любов, в прошката, покаянието и състрадателността.

искам да те попитам тогава един прост въпрос на който поставям стриктни стандарти за отговор-само "да" или "не". не искам обяснения, не искам причини само една сричка и това е то.

можеш ли да кажеш на мен, човека който реално не познаваш и с който до сега само си спорил и разменял остри нападки, който може да е всичко което ненавиждаш НО въпреки това е твой брат и ти си му равен в него в очите на бог, най-доброто, силно и истинско нещо което човешко същество може да каже на друго-"обичам те"?
Ами първо да ти кажа, че не го направих първия път, тъй като смятах за безсмислено да правя дълги анализи и да опровергавам твоите думи. Промених си мнението след като ме обвини, че го правя от страх и ти поисках да си зададеш ясни и конкретни въпроси, защото в писанията ти има не само въпроси, но и изводи и идеи и не става ясно на кое точно искаш да ти отговоря.

Относно въпроса, който постави - изпълнявам твоите изисквания и ти отговарям с "една сричка". Отговора ми е ДА.

gandalfepi4
06-24-2010, 14:35
e тогава да ти пикам на личната философия брат. аз може да съм хомосексуален негър, сатанист от еврейски произход, който изнасилва малки момченца преди да ги измъчва до смърт в мазето си и да слуша бритни спиърс на всичкото отгоре.

ти нямаш и капка уважение към личността на някой и неговите действия по тази логика-ами ако съм такъв наистина какво ше правиш а? ще кажеш че си взимаш думите назад ли, че не си ме познавал достатъчно добре като си направил това изявление ли? или че няма значение?

аз поне не съм тръгнал да обяснявам как половината свят бил лайно но че мога да изразя любов към някой който напълно не познавам. бъди малко откровен със себе си все пак. ако си способен на мен да ми кажеш нещо толкова силно и което иска толкова смелост без да ме знаеш какъв съм защо си тръгнал да казваш нещо гадно за толкова много групи хора!

това не е въпрос между другото. аре че ми писна от тоя закучен спор

Patriot
06-24-2010, 22:15
Ако разбера някакви такива факти за тебе ще си изградя мнението. Въпроса ти беше дали мога, е мога, но това не значи че ще го направя. Явно си искал обяснения, а не само една сричка. Както и да е, ясно е че с тебе говорим на различни езици.

xHARDCANDYx
07-27-2010, 22:31
НЕ и съм твърдо против да вярвам в нещо и някой... Освен себе си !

ZipFail
07-28-2010, 15:09
НЕ и съм твърдо против да вярвам в нещо и някой... Освен себе си !
:lol: :lol: