PDA

View Full Version : Може ли малко помощ за една програма на Паскал?



BurningDesire
10-06-2008, 18:38
Задачата е следната: Да се напише програма за изчисляване на вида триъгълник при задаване на три произволни числа за страните му. Става въпрос не само дали е равностранен, равнобедрен или пазностранен, а и за вида му според ъглите. А проблемът ми не е от математическа гледна точка, аз това мога да си го сметна, ама в програмата ми има някаква ужасно абсурдна грешка и не работи както трябва, а не мога да измисля нищо. Имате ли идея как да се направи тази програма?

CucAgMuH
10-06-2008, 19:51
Имате ли идея как да се направи тази програма?

Имаш много варианти, един първобитен е:

x,y,z - страни на триъгълника;
j,k,l - boolean;

Proc 1: тест за равнобедрен, флаг j:=true ако е.

Proc 2: тест за правоъгълен(Питагор? Само идейка, има и по-лесни начини...), флаг k:=true ако е правоъгълен.

proc 3: тест за равностранност, флаг l:=true ако е равностранен.

Prog
Proc 1, Proc 2, Proc 3, после с if и and лесничко си вадиш каквото ти трябва... кое точно ти куца?(мързи ме да пиша цялото нещо, ако дадеш готов код мога да пипна тук-там)

ПП. Не претендирам че е най-лесният и красив вариант :)

ППП. "Става въпрос не само дали е равностранен, равнобедрен или пазностранен, а и за вида му според ъглите." - Cosin, Sin, Tg, Cotg? По горният пример добавяш още няколко процедури, флагове и си викаш която ти трябва според случеят...(явно не си свикнало да четеш дълъг и заплетен код - пиши си го малко по малко, после ги "сглабяй" за да не се заплетеш)