PDA

View Full Version : Химия



tanyastef
10-07-2008, 16:40
Може ли някой да ми обясни, като се има предвид валентността на даден химичен елемент, как да преценя какъв долен индекс да му сложа? Например при взаимодействие на Калций с вода защо се получава Ca (OH)2 + H2?

scoobydors
10-07-2008, 16:52
Може ли някой да ми обясни, като се има предвид валентността на даден химичен елемент, как да преценя какъв долен индекс да му сложа? Например при взаимодействие на Калций с вода защо се получава Ca (OH)2 + H2?
Първо това е калциева основа :) И намираш общия знаменател на валентноста на веществата (колкото и да са те на брой) и от там е лесно ;)

FuckTheDreams
10-07-2008, 16:55
За да си го обясниш този пример по-добре водата си я напиши като НОН и уравнението ще стане Са+НОН--> Ca (OH)2+H2 (трябва да се изравни).Ще се опитам да ти го обясня по начина по който ми ги обяснява леля (тя е химичка).Значи калция си взаимодеиства от НОН само с ОН и съответно се получава калциева основа и се отделя водород под изпарение,даже след водорода трябва да имаш една стрелка нагоре.А основите винаги се пишат в скоби с индекс 2.. Незнам по какъв друг начин да ти го обясня,дано да съм помогнала :)

baby_blo
10-07-2008, 17:48
А основите винаги се пишат вскоби с индекс 2 ???????????
ти май искаш да кажеш че KOH се пише с индекс 2 ? Всичко зависи от валентността на метала.
По темата : долния индекс можеш да го определиш като намериш най-малко общо кратно на валентността на 2та елемента.Броят на атомите на всеки елемент се изчислява като се раздели най-малко общо кратно на съответната налентност.Например имаш JO (йоден оксид), йода е 7 вал. кислорода 2 вал. НОК е 14. 14 делиш на 2 и получаваш индекс 7 за кислорода.14 делиш на 7 с получаваш 2 за йода. J2O7