PDA

View Full Version : Умъртвяване на зъб ..



tItEufFf
10-08-2008, 11:06
Така, ето го и моят проблем
Имам грозни зъби. Сложих брекети, които закриваха дефекта, който имам. И винаги ме е комплексирал. И едва ли някога ще се спре. Сигурно до 1 година ще си махна брекетите и отново ще се почнат въпросите "Какво ти има на зъба", "Къде си го счупила"и т.н. Ужасно е неприятно. Не предния ми зъб имам едно голямо бяло петно. Изглежда точно все едно е бил счупен. А на всичкото отгоре и на товя бяло петно върху него има жълто .. Изглежда ужасно. Кой знае какво си мислят другите " На тъз не стига, че й е счупен зъба, а и не си го мие ". Попитах зъболекаря ми какво може да се направи. Каза, че решението е умъртвяване и слагане на пломба или керамична фасадка. Изтръпнах. Имам здрави зъби, още нямам 15, а искат да ми го умъртвят .. И да ми сложат изкуствен. Чудя се дали си струва? Или пък може би няма нищо страшно.. Ако на някой оттук му се е случвало да му умъртвят зъба по една или друга причина нека да ми каже - каква е процедурата, боли ли много ( не че ще се уплаша от болката, но .. ) Просто да ми каже нещо, за да бъда подготвена. А и другият ми въпорс е - ако ми сложат изкуствен, той дали през цялото време ще си седи в устата ми. Или ще трябва да си го слагам в чашка с вода 8-)

П.П. Съжалявам за глупавата тема, но това е въпрос който ме вълнува доооста отдавна

Sigrina
10-08-2008, 11:25
Умъртвяването зависи от много неща. Мен лично не ме е боляло. Прави се на няколко процедури, като се изважда нерва на зъба. Може нищо да не усетиш, а може и много да те боли, НО, явно не знаеш, че след умъртвяване зъба получава розов оттенък. Затова те съветвам просто да ти направят фасета.
Това представлява една малко скъпа процедура, но мисля, че е най-добра за твоя случай. Твоят зъб си стой на мястото, не ти го вадят (може би го умъртвяват, но не съм сигурна) и отгоре му слагат керамична, или порцеланова фасета. Демек покриват го с нещо като шапчица(тя е много малка и тънка и така все едно това си е просто твоят зъб) :)
Цвета на фасетата се избира да е същия като цвета на останалите зъби, не се маха, стои си там и така... :)
Успех :Ь

mishmula
10-08-2008, 11:30
Така, ето го и моят проблем
Имам грозни зъби. Сложих брекети, които закриваха дефекта, който имам. И винаги ме е комплексирал. И едва ли някога ще се спре. Сигурно до 1 година ще си махна брекетите и отново ще се почнат въпросите "Какво ти има на зъба", "Къде си го счупила"и т.н. Ужасно е неприятно. Не предния ми зъб имам едно голямо бяло петно. Изглежда точно все едно е бил счупен. А на всичкото отгоре и на товя бяло петно върху него има жълто .. Изглежда ужасно. Кой знае какво си мислят другите " На тъз не стига, че й е счупен зъба, а и не си го мие ". Попитах зъболекаря ми какво може да се направи. Каза, че решението е умъртвяване и слагане на пломба или керамична фасадка. Изтръпнах. Имам здрави зъби, още нямам 15, а искат да ми го умъртвят .. И да ми сложат изкуствен. Чудя се дали си струва? Или пък може би няма нищо страшно.. Ако на някой оттук му се е случвало да му умъртвят зъба по една или друга причина нека да ми каже - каква е процедурата, боли ли много ( не че ще се уплаша от болката, но .. ) Просто да ми каже нещо, за да бъда подготвена. А и другият ми въпорс е - ако ми сложат изкуствен, той дали през цялото време ще си седи в устата ми. Или ще трябва да си го слагам в чашка с вода 8-)

П.П. Съжалявам за глупавата тема, но това е въпрос който ме вълнува доооста отдавна



И аз имам същия проблем, само че моят зъб е вече умъртвен и е посивял ( с времето посивяват, не стават розови :-D ) Нямам търпение да стана на 18-19, тогава ще е спряла да ми расте челюстта и за бала ще имам :smt040 като бисери :D

Sigrina
10-08-2008, 11:47
На мен ми порозовя :D
И когато учех на една съученичка също :Ь
Или ние сме дефектни, или ти :D

mishmula
10-08-2008, 11:56
На мен ми порозовя :D
И когато учех на една съученичка също :Ь
Или ние сме дефектни, или ти :D
Явно обичате повече розовото :P

mishmula
10-08-2008, 11:57
А а колко ти взеха за 1 фасета ? Защото аз знам, че за всички зъби е 600лв.

puppy
10-08-2008, 12:11
Така, ето го и моят проблем
Имам грозни зъби. Сложих брекети, които закриваха дефекта, който имам. И винаги ме е комплексирал. И едва ли някога ще се спре. Сигурно до 1 година ще си махна брекетите и отново ще се почнат въпросите "Какво ти има на зъба", "Къде си го счупила"и т.н. Ужасно е неприятно. Не предния ми зъб имам едно голямо бяло петно. Изглежда точно все едно е бил счупен. А на всичкото отгоре и на товя бяло петно върху него има жълто .. Изглежда ужасно. Кой знае какво си мислят другите " На тъз не стига, че й е счупен зъба, а и не си го мие ". Попитах зъболекаря ми какво може да се направи. Каза, че решението е умъртвяване и слагане на пломба или керамична фасадка. Изтръпнах. Имам здрави зъби, още нямам 15, а искат да ми го умъртвят .. И да ми сложат изкуствен. Чудя се дали си струва? Или пък може би няма нищо страшно.. Ако на някой оттук му се е случвало да му умъртвят зъба по една или друга причина нека да ми каже - каква е процедурата, боли ли много ( не че ще се уплаша от болката, но .. ) Просто да ми каже нещо, за да бъда подготвена. А и другият ми въпорс е - ако ми сложат изкуствен, той дали през цялото време ще си седи в устата ми. Или ще трябва да си го слагам в чашка с вода 8-)

П.П. Съжалявам за глупавата тема, но това е въпрос който ме вълнува доооста отдавна
Ще ти кажа за умъртвяването. Мъртъв е, когато му извадят нервите. По принцип това се свързва с ужасна болка, но при мен изобщо не беше така - когато ми ги извадиа и зъболекарката каза, че съм готова, я питах кога най-после ще ги вади, следващия път ли... А тя каза, че току що ги е извадила, не усетих никаква болка (без упойка съм била предполагам) Това умъртваване на нерви става като ти бръкне с игла в някакво каналче, което се намира в зъба. Иглата е много тънка и бърка в това каналче докато иглата опре (влиза на 1-2см предполагам, е може и на по-малко, ама на мен толкова ми се сториха). Като опре усещаш боцкане (нищо особено), с това боцване тя "убива" нерва. В един зъб има няколко нерва, различно - 1,2,3,4. Не знам точно, но там някъде, то си зависи и от зъба де, някои имат повече, други - по-малко. Ако имаш изкуствен зъб едва ли ще го слагащ в чашка, би трябвало да не се маха, не е чене все пак, но изкуственият може би няма да отговаря 100% на цвета на останалите ти зъби. Ами... не мисля, че тук сме кой знае колко компетентни по темата, най-добре питай някой зъболекар дали си струва, много ли боли, скъпо ли е, дали резултата си заслужава.... Успех!
п.п. Кво ти пука като те питат за зъба, направи няква физиономия на досада и се обърни ;)

Slave4You
10-08-2008, 14:21
Ако говориш за това, което си мисля че говориш, на мен са ми го умъртвявали. Причина -> пулпит :shock: Представлява махане на нервите.. Зависи от зъболекаря мен не ме болеше но една фр каза че мн я боляло-явно не са го правили като хората :?

s1NNer
10-08-2008, 15:00
Имам 2 умъртвени зъба ... полупити бяха :/ Кофти работа .. а до това дали боли зависи си от зъболекаря .. мен единия ми го умъртвяваха като преди това имаше арсен ,а другия ми би упойката и така ги вади нервите 8-)

WaterLilly
10-08-2008, 15:04
Може би ако ги избелиш така, че да не личи бялото петно, ще стане. Но някой беше написал, че за всички зъби поставянето на фасети струва 600 лв, ако разделиш това на 32 (колкото зъби има всеки) се получава 18 лв, ама не знам, може да е било с някаква отстъпка или да не се изчислява така. :-o

mishmula
10-08-2008, 15:06
Може би ако ги избелиш така, че да не личи бялото петно, ще стане. Но някой беше написал, че за всички зъби поставянето на фасети струва 600 лв, ако разделиш това на 32 (колкото зъби има всеки) се получава 18 лв, ама не знам, може да е било с някаква отстъпка или да не се изчислява така. :-o

Е то аз имам 31, така че ще спестя 18 лева :D /ако всъщност е толкова /

tItEufFf
10-08-2008, 15:37
Мен цената не ме интересува, защото не живея в България. Мисля, че здравната каса ще ми плати повечето разноски, но не съм 100 процента сигурна, защото е козметична процедура. Както и да е...

Много ви благодаря на всички. И да питам - значи ако се сложи керамична фасета няма да ми се умъртви зъба, така ли? И колко време трае това? Смисъл..може ли веднага след умъртвяването да се сложи фасета или не. Щото едва ли ще е много хубаво да ходя с розов зъб .. и то преден :?

DisciplineAndOrder
10-08-2008, 22:03
a тва как болиии :o

kuklichka_bg
10-09-2008, 06:22
i na men az imah dosta probblemi s tiq zabi zaradi edna OFCA i zabolekarka ne moga da q nareka ta i na men sa mi umartvqbvali zab Mai ili to be6e vadene na nervi neznam abe gadno si e no az vinagi MOLQ ZA UPOIKA ;D da ne me boli i taka ina4e 6tom zaba ti e preden bez da mu misli6 imam edna ot moq klas s to4no ssashtoto kato tvoito e da ti kaja v ustata ne moga da q gledam acki mega grozNO napro gnusno

ra4ence
10-09-2008, 08:58
Нямам търпение да стана на 18-19, тогава ще е спряла да ми расте челюстта и за бала ще имам :smt040 като бисери :D
:?
Сорри,ама нищо няма да имаш за бала си,защото зъбите продължават да ти растат.
------------

По-добре недей да го умъртвяваш още от сега. Зъбът ти е здрав-няма смисъл,потърси друг зъболекар и се консултирай з амненеи какво друго може да се направи,освен изкуствен зъб..ако може де. Ако не може- недей да го умъртвяваш за нищо на света. И все пак ако решиш да стигнеш до тази мярка- НЕ ИСКАЙ упойка. По-добре е без нея,въпреки че може да усетиш болка. Но трябва да чувстваш какво ти става в устата,по това и зъболекарят се ориентира как да работи. Да ти кажа,че на мен 3 пъти ми слагаха арсен,за да ми го умъртви, но още си беше жив + някакви лекарства,които да 'мумифицират' нерва. И пак бяха живи най-отдолу. При всеки път да пробва дали са мъртви болката беше... не знам,обливаха ме топли и студени вълни :) Но добре,че нямаше упойка,за да се разбере,че единия нерв накрая е прекалено тънък за вадене и си седи...и да действа по др начин.

Дано не стигаш до изкуствен зъб на тая възраст
успех 8)

mynichka
10-09-2008, 10:03
да не те бърка ..на мен не са ми умъртвявали и незнам какво ще значи ..но щом е за преден зъб , ще направиш всичко възможно да е перфектен ..дори и да умираш от болка

tItEufFf
10-09-2008, 12:53
Разбира се, че ще изтрая болката. Винаги съм си мечтала за идеални зъби ... Не е толкова непостижимо.
ra4ence, ако и ти беше в моето положение, предполагам и ти би била готова на всичко. Ужасно е, да не смееш да си отвориш устата. Или пък да не можеш да се усмихнеш широоко на снимки. .. гадничко си е

Благодаря на всички за съветите. На мен веднъж мисля, че ми бяха казали, че можеш да ми се изпили тази част гадната и само там да ми сложат пломба или нещо от сорта. И май така няма да се умъртви .. Ама знам ли ..

Sigrina
10-09-2008, 20:22
А а колко ти взеха за 1 фасета ? Защото аз знам, че за всички зъби е 600лв.

Ами на мен тогава ми правиха и една операция и умъртвяване и фасетата и избелване, така че не мога да ти кажа :D
Но не ми се вярва да е повече от 100 лева...

ElisaDay
10-10-2008, 11:39
Не се притеснявай от умъртвяванетпо ;) Имам два такива зъба .. и + това не слушай BаllFace, който напразно те плаши, че боляло адски много.Пълни глупости.Първият ми зъб беше кътник и ми изваждаха нервите без упойка .. нищо особенно !Да, има болка, но е като, когато те боцкат за инжекция ;) А вторият ми зъб е преден .. имаше огромен кариес и се наложи да го умъртвят!Там вече ми слагаха упойка, защото е по-болезнено и да ти кажа и боцкане не усещаш.Ама абсолютно никаква болка няма.Сега, да не кажеш, че те е страх пък от упойката :-D Но пък, виж ти като нямаш кариес няма смисъл от упойка .. но ще боли пък повечко , предполагам.
Щом се притесняваш от този дефект давай смело .. какво те бърка ? Няма да ти падне зъба :D
Както и сама каза, могат и да ти го изпилят!Но попитай зъболекаря си кое е най-доброто решение, със сигурност ще даде по-добър съвет.
А тази работа с изкуствения зъб е крайна мерка според мен :-D

ValzZi
10-10-2008, 14:27
струва си
един от кучешките ми зъби е изкуствен понеже ми го избиха от устата :D :booooomb:

AutumnTears
10-10-2008, 14:49
ne mislq 4e trqbva da se pritesnqvash ot tova 4e moje da se naloji da ti umurtvqt z1ba :)

sssladuranka
10-10-2008, 15:39
и аз съм имала пулпит и на зъба са ми махнали корените и не беше много болезнено и сега зъба не е розов нзм :neutral:

Baby_b
10-11-2008, 10:07
На мен са ми умъртвявали 1 зъб и изобщо не ме болеше щото бях с упойка, след тва като взе да ми отпуска упойката тогава малко ме болеше ама не е нищо. На мен с първата пломба зъба ми беше сив и беше ужасно щото бях при некъдърен зъболекат, ама след 1 месец отидох при друг и ми го направи като бисер и до сега си е такъв. Според мене няма смисъл от фасетка, щото са по скъпи, а и си още на 15. Направи си пломба и ще е перфектен :)

Godmaster
10-14-2008, 23:50
Zdraveite hubava tema ste podhvanali..... Az malko nesum za toq sait ama sepak da pomotna :D
Zna4i purvo za Umartvqvane to na zuba : kak proti4a v BG
probiva se edna malka dup4ica na zuba (bitrqbvalo s upoika mestna) i se postavq lekarstvo (arsen) koito umurtvqva zuba za 3-7 dni no ne pove4e 4e stava belq!!! posle procedurata e lesna bkarva se sdna igla koqto e kato bodliva tel nazubena i se vurti tq zaka4a nervite i s edno drupvane murtvite nervi se mahat. 6te izluza 4e neboli no ako e umurtven zuba no arsena bolkata e ponosima i ednokratna. posle kanala se zapulva s specialna pasta .
Dano tova da e hvurlilo malko pove4e svetlina v mraka na dezinformaciqta.
Ako zuba e ocveten moze da se opita da se izbeli ot vutre (ZA UMARTVENI ZUVI) kato se postavi vremeno druga specialna pasta no tozi metod ne daba mnogo dobri rezultati pri silno ocveteni zubi :( no ni6to ne pre4i da se probva.
Otnostno fasetite !!!!
Edna lo6a novina za vsi4ki cenata na 1 broi e 450 -600 lv. zavisi ot Zubolekarq :shock:
ina4e moze da si napravi6 Faseti (Veneers) i na edin zub i dori nqma nuzda da se umurtvqva (osven ako ne se nalaga po drugi pri4ini) i cvetut 90% garanciq 4e ste e sustiq (zavisi ot maistora ) :D te se cimentirat za postoqno i ne se svalqt ve4er :-D kakto se kazva ako vsi4ko e ok sledva6tite 10-15 godini netrqbva da ima6 problemi s fasetite no sepak preztova vreme hodi na zubolekur da poglezda
Poprincip az izrabotvam tukiva faseti i zatova mislq 4e sum goredolu kompetenten po temata
aide 4al ot me da ne vi otek4avam :D
P.S. Istinskite zubi i plombite(plombite potumnavat za 2-5 godini) potumnqvat s vremeto no Fasefite ne i ne se izbelvat kato zubite. tehniq cvqt e postoqnen vuv vrmeto i prostranstvoto :)

ra4ence
10-15-2008, 07:38
Zna4i purvo za Umartvqvane to na zuba : kak proti4a v BG
probiva se edna malka dup4ica na zuba (bitrqbvalo s upoika mestna) i se postavq lekarstvo (arsen) koito umurtvqva zuba za 3-7 dni no ne pove4e 4e stava belq!!! posle procedurata e lesna bkarva se sdna igla koqto e kato bodliva tel nazubena i se vurti tq zaka4a nervite i s edno drupvane murtvite nervi se mahat. 6te izluza 4e neboli no ako e umurtven zuba no arsena bolkata e ponosima i ednokratna. posle kanala se zapulva s specialna pasta .

Edna lo6a novina za vsi4ki cenata na 1 broi e 450 -600 lv. zavisi ot Zubolekarq :shock:

1. Цената е около 200лв, не ги шашкай толкова, моля те.
2. Умъртвяването е по-добре и препоръчително да се прави БЕЗ упойка. Упойката е по желание на клиента,а и повечето зъболекари я слагат,за да нямат проблеми с болката на предимно младите си пациенти.
3. Щом се е стигнало до умъртвяване,значи има доста сериозен проблем и не се прави '1 малка дупчица',а зъбът се почиства изцяло. Ако вече е умъртвен и има проблем-тогава се прави малката дупчица,само за каналите.
4. В повечето случай 1 слагане на арсен е достатъчно,но понякога не е ... и всичко се проточвно доста дълго време.
5. Не се бърка с '1 игла,която закача нервите'! Всеки нерв се изтегля с отделна игличка,а не наведнъж! И нали не мислиш,че са прави като тояга нервите? Завъртат си се,както си искат => върти се и игличката :) Плюс това в повечето случаи не става само с 1 дръпване..за съжаление.

Туй то :)

А на авторката... само късмет мога да ти пожелая и наистина СЕ посъветвай с няколко специалиста,просто за да си по-спокойна,че взимаш правилното решение :)

tItEufFf
10-15-2008, 08:37
ra4ence, Godmaster, много ви благодаря за съветите. А да питам - като се сложи арсена, ще си ходя около 7 дена със сив зъб ли? Не, че няма да го направя, но ще е по-добре да е през някоя ваканцийка 8-)

Godmaster
10-17-2008, 00:42
Chr!sSie Zdravei :) zna4i ako 6te ti slagat faseta na tozi zub i nqma drugi subrazeniq nama nuzda da se umurtvqva... a i do kolkoto si spomnqm ti be6e kazala 4e si s breketi i ne si li4i tuka4e ako zuba ti e dobre kato ti mahnat breketite togava go deistvai :-D za faseta se izpilqva ot zuba samo 0,5-0,8mm po malko to 1 milimetur i zatova nese nalaga da se umurtvqva pone v BG tam moze da imat drugi teorii :-o
ina4e arsena se slaga vutre v samiq zub i samo ti 6te si znae6 za nego :-D
makar 4e v Franciq moze da polzvat drug preparat...

a eto i nesto deto moze da ti e interesno
pusni v google toq fail da se tursi 6toto neemoga da pratq linka........

finesse_mm_chairsideguide.pdf

za faseti malko e reklamno no sepak e sus snimki

ra4ence ti vika6 da ne gi 6a6kam no cenite v momenta sa tukiva za kerami4na faseta daranciq :shock: a pri doktor Gais (ot pulna promqna ) cenata e samo za 6ampioni 900 be6e v na4aloto na godinata


........................... tuka trqbva6e da ima linkkkkkkkkkk
samo4e nqma ceni na saita:) no moze da zvune6 da go tita6 :D samo zalegni 6toto tama cenite sa reza4ka :D :D

4al ,4e stiga sum sduhval horata
P.S. tuka nedavat da se puskat linkove :x

mishmula
10-17-2008, 09:49
Предполагам 900лв за всички зъбки :-o

Godmaster
10-18-2008, 16:21
kolkoto i vuzmotielno da zvu4i samo za edin zub e tova, no tam e mnogo elitatno horata koito hodat tam nebiha si napravili tazi "prpocedura" ako e po efeino kak da se pohvali6 4e si dal mnogo pari 8-) :-x :shock:

mishmula
10-18-2008, 18:45
Тогава ще си сложа само на предните зъби 8-)

Jarred
04-07-2011, 18:47
[quote=Chr!sSie]... като опре усещаш боцкане (нищо особено), с това боцване тя "убива" нерва.

Има много приказки и точно такава е тази,която ще ви разкажа..
Става дума за рицарите в зъболекарския бизнес.. само с едно боцване БОЦ и нерва умира изпод копието с различни цветове..

не се сдържах да коментирам и да разбия представите ти за тази приказка.

Ако с това "боцване" ти умъртвяваха нерва,щеше да излетиш в космоса с първа космическа скорост и да станеш спътник на земята :D .Явно си забравила арсенита който ти слагаха преди да ти бъркат по дупките и в частност каналчетата на зъба.

Малко научни факти:
първа космическа скорост - 7,9 км/с за земята.
арсенит - вещество със сивкав оттенък,който умъртвява всяка мека тъкън до която се докосне. (в заболекарската практика съществуват и други вещества за умъртвяване,но на всеки действат различно бързо)

В микрограмове е достатъчен за да ти умъртви нерва и след това с тия иглички да извадят разсейките му от всеки един канал.
ВНИМАНИЕ! - продължителното отлагане на арсена и в частност изотопа му арсенит в организма води до сигурна смърт.
Едва,когато бодне и кажеш,че не усещаш нищо ти прочистват каналчетата :)

Любопитно:
Арсена е част от нашето ежедневие и е навсякъде около нас.Съдържа се и в цигарите както и в почвите,следователно и във доста от реколтите.
Ето ви повод за размисъл :D

ПС: Това сега да не вземе да ви откаже от зъболекарски услуги... Няма нищо страшно в това,ако отидеш с правилната психична нагласа. Както казах арсенита е в микрограмове и не е достатъчен за да вреди на човешкото здраве.Ходете на зъболекър при най-малкия кариес за да избегнете цялата тази процедура по "боцване" на зъба.

Minerva
04-07-2011, 20:06
Иди в някой кабинет дето няма да ти слагат тия арсени и да ти вадят нерви все едно те колят, това са методи от преди 30 години нагоре останали. На мен са ми го правили няколко пъти - без упойка, търпи се, боцка те, но не е нещо страшно. Но!!! Сега има нови техники и за 30-40 минути в добър кабинет ще ти бият една упойка и ще ти направят зъбчето от-до. Няма да усетиш нищо, няма да се разкарваш по 100 пъти и няма да те тровят с арсена (той можеше да стои максимум два дни мисля, че после лошо) .

Jarred
04-07-2011, 21:49
Абе тия дни и на мен ми се наложи да ходя на зъболекър .. арсенита може да престои до 1 месец без сериозни последствия което е относително.
Проблема пък при мене е,че ми сложиха за втори път, днес ми извадиха нервите, но при натиск костта под зъба имам чувството че ми се иска да бръкна и да го извадя... дразнеща болка при натиск на зъба. Сега в сряда ще ида пак да ми разширят каналите че са девствени и ще я попитам зъболекарката що мЪ боли аджаба... не си е работа,но конкретно момичето си е вадило зъб в наши дни и това ме накара да подчертая метода.

ch0c0late44
04-08-2011, 06:38
На мен нерва на един от кътниците беше излязъл..в смисъл аз май там имах пломба,която се е отчупила и паднала и на нейно място е останала дупчица.И понеже аз не отидох веднага като усетих на зъболекар и то нерва на зъба ми излезе ии страшно ме болеше.После като отидох при нея тя ми го умъртви нерва (което си болеше..бая хД) ии май пак ми направи пломба ли какво...Абе не помня много,само болката 8-)

MsTomowa
03-11-2012, 08:54
Застанала съм пред ОГРОООМНА дилема и не знам какво да правя. На 17 съм, а все още имам млечен кучешки зъб направих си панорамна снимка на която се вижда, че зъбът ми е тръгнал към другите два, които са ми отпред и може да ги събори. Има два начина за излизане от ситуацията: единият е да ми сложат брекети за опора и да започнат да го издърпват в продължение на половин година, а другият да ми премахнат зъба напълно и да ми сложат изкуствен. Работата е там, че ако ми го издърпат той ще излезе крив и ще трябва да ходя 2 години с тия железа из устата си, а аз няма да издържа пък и ми предстои поход на който не знам какво ще правя с тях. Та въпросът ми е, дали ако си сложа изкуствен ще направя грешка? Кой според вас е по-добрия вариант? А и бих се радвала на коментар от човек с изкуствен зъб - как живее, създава ли му някакви проблеми?