PDA

View Full Version : Синтактичен разбор



Love&Confusion
10-10-2008, 14:30
Здравейте, живея от доста време в Испания и ме записаха на българско училище в Мадрид за 10-ти клас и имам тест тази неделя и не мога да си спомня как се правеше синтактичен разбор в България,ако може някой да ми помогне с учебен материал или просто да ми обясни как беше >.<
Пример: Мария каза че в магазина няма нищо интересно.

А също и ако може да ми изброите важни писатели и техните произведения,сещам се за няколко,но ако науча повече,по-добре.

Моля ви се не бъдете лоши xD Наистина не си спомням =)

Bianca
10-10-2008, 14:47
Подлогът е главният извършител на действието. Подчертава се с една права линия. Сказуемото е действието, извършено от подлога и се подчертава с две прави линии. Допълнението пояснява подлога и се подчертава с две прави и една наклонена, а обстоятелственото пояснение е отнесено към сказуемото и се подчертава с две прави и две пресечени линии. :) Това е най-общо.
Иначе има и сказуемно определение. Понеже не мога да дам най-точното обяснение, направо пример. (:
Той влезе изморен.
В това изречение думата "изморен" е сказуемно определение и се подчертава с една права и една вълнообразна линия. :) НО, не пояснява сказуемото, а самия подлог.
Има и приложение, което се подчертава с две вълнообразни линии. Пак пример-чичо Иван. В този случай "чичо" е приложението към Иван и се подчертава с две вълнообразни. (:
Дано съм помогнала. 8-)

gryyym
10-10-2008, 15:01
...

Love&amp;Confusion
10-10-2008, 20:03
Знам, че не е по темата, но... защо на българско у-ще? :-o Защо не в испанско? :?

През седмицата си ходя на испанско училище и неделите ходя на българско само за бг език,литература и история =)

Punk_Princess9412
10-10-2008, 20:09
Подлогът е главният извършител на действието. Подчертава се с една права линия. Сказуемото е действието, извършено от подлога и се подчертава с две прави линии. Допълнението пояснява подлога и се подчертава с две прави и една наклонена, а обстоятелственото пояснение е отнесено към сказуемото и се подчертава с две прави и две пресечени линии. :) Това е най-общо.
Иначе има и сказуемно определение. Понеже не мога да дам най-точното обяснение, направо пример. (:
Той влезе изморен.
В това изречение думата "изморен" е сказуемно определение и се подчертава с една права и една вълнообразна линия. :) НО, не пояснява сказуемото, а самия подлог.
Има и приложение, което се подчертава с две вълнообразни линии. Пак пример-чичо Иван. В този случай "чичо" е приложението към Иван и се подчертава с две вълнообразни. (:
Дано съм помогнала. 8-)

За някои неща грешиш:
Допълнението е второстепенна част,която пояснява сказуемото,а не подлога.
Сказуемното определене е определение,което пояснява подлога или допълнението в изр. ,но само в момента на извършването на действието.

Пример:
Котката се нахвърли върху мен подивяла.(Каква се нахвърли върху мен котката?-Подивяла.)

Ramonaaa
10-14-2010, 13:13
помогнете ми с това съобщение аз съм осми клас и не съм сигорна за това изречение - ` За тях не би представлявало някакъв особен проблем да ни знаят и да влязат в контакт с нас. :-D трябва ми спешно е !!!!

Extremescream
10-14-2010, 14:08
помогнете ми с това съобщение аз съм осми клас и не съм сигорна за това изречение - ` За тях не би представлявало някакъв особен проблем да ни знаят и да влязат в контакт с нас. :-D трябва ми спешно е !!!!

И какво да му направим на това съобщение?

MissNothing
10-14-2010, 14:16
Здравейте, живея от доста време в Испания и ме записаха на българско училище в Мадрид за 10-ти клас и имам тест тази неделя и не мога да си спомня как се правеше синтактичен разбор в България,ако може някой да ми помогне с учебен материал или просто да ми обясни как беше >.<
Пример: Мария каза че в магазина няма нищо интересно.

А също и ако може да ми изброите важни писатели и техните произведения,сещам се за няколко,но ако науча повече,по-добре.

Моля ви се не бъдете лоши xD Наистина не си спомням =)Мария каза че в магазина няма нищо интересно.
Мария подлог- подлогът извършва действието в изречението, може да се замести с "той", подчертава се с една права линия
каза-сказуемо, сказуемото е глаголът, т.е. самото действие, подчертава се с две прави линии
че няма-допълнение, отговаря на въпроса какво, пояснявасказуемото, подчертава се с две прави и по средата една пресечена
нищо, интересно- определния, попрницип са прилагателни, отговорят на въпроса каквъв каква, какво, какви, пояснява в случай допълнението, подчертава се с едан вълнообразна линия
в магазина-обстоятелствено пояснение, отговаря на въпроса къде, подчертава се с две прави и две пресечени по средата

Такаа не съм напълно сигурна за нещата в син цвят, отдавна не съм правила такъв анализ и съм забравила. Даже не съм сигурна дали няма не е сказуемо и то и изречението да става сложно.. Така че не гарантирам нищо, но дано съм помогнала малко. :)