PDA

View Full Version : Четвъртата Божия Заповед



KariZma
10-10-2008, 17:22
Какво мислите за четвъртата Божия заповед?
Защо според вас съботния ден който е за освещение, са го изместили в неделя?
Смятате ли за необходимо да се спазва тази заповед днес и да се пази съботния ден, като ден за почивка и освещение?
Изход20:8-11
8. Помни съботния ден, за да го освещаваш.
9. Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела;

10. а на седмия ден, който е събота на Господа твоя Бог, да не вършиш никаква работа, ни ти, ни синът ти, ни дъщеря ти, ни слугата ти, ни слугинята ти, нито добитъкът ти, нито чужденецът, който е отвътре вратите ти;

11. защото в шест дни Господ направи небето и земята, морето и всичко що има в тях, а на седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.

Nam3less3
10-10-2008, 17:32
Смисълът на заповедта е да си оставиш свободно време за да почетеш, за духовна почивка и учение, иначе само ще работиш и ще станеш бездушен материалист.
Няма значение дали е петък, събота или неделя или не знам си кой ден.
Заповедта няма впредвид събота или неделя да не работиш.

KariZma
10-10-2008, 17:37
Заповедта няма впредвид събота или неделя да не работиш.

Глупости, точно това гласи заповедта!
6 дена да работиш и да вършиш всичките си работи, а на 7мия ден - събота да си починеш от всичките си дела!
демек да не работиш

Nam3less3
10-10-2008, 17:40
Заповедта няма впредвид събота или неделя да не работиш.

Глупости, точно това гласи заповедта!
6 дена да работиш и да вършиш всичките си работи, а на 7мия ден - събота да си починеш от всичките си дела!
демек да не работишЗначи ако ти дадат работа за 2000 лева в петък, събота и неделя ще я откажеш? Библията няма за цел да влияе на икономическото ти състояние. Целта не е да си релаксираш на заповедта, а да си отделиш отвреме навреме спокойствие за духовни работи, иначе ще станеш "бездушен материалист" :D

KariZma
10-10-2008, 17:46
Да, да си отделиш време за почивка, но не който и да е ден, а точно този който ти е определил Господ - съботата!

KariZma
10-10-2008, 18:03
но не който и да е ден, а точно този който ти е определил Господ - съботата! :razz: под Господ да разбирам Иисус Христос ли?

не разбирам кое е толкова смешно?!?!

Nam3less3
10-10-2008, 18:06
Да, да си отделиш време за почивка, но не който и да е ден, а точно този който ти е определил Господ - съботата!Някой държави може да нямат събота :lol:
Събота е символично казано, заповедта няма за цел да ти праи програма за седмицата...
И пак та питам, ако ти предложат да работиш събота и неделя за 2000 лева ще откажеш ли :lol:

KariZma
10-10-2008, 18:18
Да, да си отделиш време за почивка, но не който и да е ден, а точно този който ти е определил Господ - съботата!Някой държави може да нямат събота :lol:
Събота е символично казано, заповедта няма за цел да ти праи програма за седмицата...
И пак та питам, ако ти предложат да работиш събота и неделя за 2000 лева ще откажеш ли :lol:

Човече, ти всичко ли приемаш силволично :lol:
ако беше просто някой ден, Бог щеше да уточни, но той изрично е подчертал точно СЪБОТАТА като денят за почивка!!!

Относно това дали ще приема, всеки си има принципи и избира дали да ги престъпи за някакви си 2000 лв или да остане верен на себе си!

Nam3less3
10-10-2008, 18:46
Да, да си отделиш време за почивка, но не който и да е ден, а точно този който ти е определил Господ - съботата!Някой държави може да нямат събота :lol:
Събота е символично казано, заповедта няма за цел да ти праи програма за седмицата...
И пак та питам, ако ти предложат да работиш събота и неделя за 2000 лева ще откажеш ли :lol:

Човече, ти всичко ли приемаш силволично :lol:
ако беше просто някой ден, Бог щеше да уточни, но той изрично е подчертал точно СЪБОТАТА като денят за почивка!!!

Относно това дали ще приема, всеки си има принципи и избира дали да ги престъпи за някакви си 2000 лв или да остане верен на себе си!Изобщо не схващаш смисъла на заповедта. Бог не казва такива бесмислици като да не работиш събота или някой друг ден(а и не винаги е съществувала съботата). Целта е след работата, да си оставиш време за описаните работи. Използва се съботата или неделята, щото почти целият свят почива тогава. Но ако всички бяха като тебе, събота и неделя нямаше и телевизия да има, щото уж не трябва да се работи..

KariZma
10-10-2008, 19:50
не, отказвам да споря с теб
Просто няма смисъл
и не ми казвай че не схващам смилъла на заповедта, защото май ти си тоя дето нищо не схваща!!!

SiegHeil
10-10-2008, 20:35
Относно това дали ще приема, всеки си има принципи и избира дали да ги престъпи за някакви си 2000 лв или да остане верен на себе си!
Въпроса беше задеден конкретно към теб, а не към 'всеки', недей да увърташ ;)

Native
10-10-2008, 20:56
Мисля, че при евреите първият ден от седмицата е неделя, последния събота, затова се има предвит съботния ден.

Christ
10-10-2008, 22:30
^Стига, бе..


Съботния ден трябва да се освещава, една от Десетте Божии заповеди е.

nuff said

KariZma
10-11-2008, 12:26
Относно това дали ще приема, всеки си има принципи и избира дали да ги престъпи за някакви си 2000 лв или да остане верен на себе си!
Въпроса беше задеден конкретно към теб, а не към 'всеки', недей да увърташ ;)

OK

Това дали ще приема зависи от естеството на работата. (- да копам няма да стане :D )
Например ако ми предложат да изнеса концерт в събота за еди какви си пари, аз или ще приема, като това което спечеля като възнаграждение ще дам за Господ и също така ще посветя концерта на Бог, един вид ще го прославя чрез музиката.
Или другия вариант е да откажа концерта!
Не мога да кажа дали бих приела.
Ако кажа сега че твърдо няма да приема, това не означава че утре ако някой ми предложи такава работа - изборът ми няма да е друг...

valkanovb
10-11-2008, 12:30
от каде разбираш кое е символично и кое не?

Christ
10-11-2008, 13:28
от каде разбираш кое е символично и кое не?

Избира си. Което му е неудобно е символично, което не му е, не е символично. ;)

BurningDesire
10-12-2008, 15:05
Аз пък мисля, че проблема е чисто лингвистичен. Казано е СЕДМИЯТ ден, той на български е НЕДЕЛЯТА. Иначе мисля, че при евреите седмият ден е шабат, но всъщност може да греша, поправете ме, моля.

valkanovb
10-12-2008, 15:56
При другите календари неделя е първия ден а при нас е последния.

lsd43
10-12-2008, 20:35
Защото думата събота идва от еврейската Шабат(Седмият ден или неделя),но понеже гърците нямат еквивалент на буквата 'Ш' ,за свое улеснение са прекръстили Шабат на Сабат ,което постепенно се е изменило в събота,за това се почита неделята ,а не съботата (все пак седмият ден е отреден за почивка,който е неделя,а не събота).

KariZma
10-12-2008, 20:52
Защото думата събота идва от еврейската Шабат(Седмият ден или неделя),но понеже гърците нямат еквивалент на буквата 'Ш' ,за свое улеснение са прекръстили Шабат на Сабат ,което постепенно се е изменило в събота,за това се почита неделята ,а не съботата (все пак седмият ден е отреден за почивка,който е неделя,а не събота).


На еврейски наистина Шабат е събота и Седмия ден е събота! НЕ неделя!!!
това че по-късно католическата църква измества почивния ден в неделя, не променя факта че Бог го е написал!
"Изход 20
9. Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела;

10. а на седмия ден, КОЙТО Е СЪБОТА на Господа твоя Бог, да не вършиш никаква работа..."

Il_cavaliere_del_male
10-12-2008, 21:00
Бог не го е написал, Бог не пише по принцип.
Това първо.
Второ - излизте малко от езиковата рамка на българския език. СЪБОТАТА на господа си е шабата, а неделята е денят в който не трябва да правиш нищо - не-дел (дело, вършене). Това си е българска дума. Да не мислите, че в английския превод пише this is the saturday of the God! омъгъ!

KariZma
10-12-2008, 21:15
Бог не го е написал, Бог не пише по принцип.
Това първо.
Второ - излизте малко от езиковата рамка на българския език. СЪБОТАТА на господа си е шабата, а неделята е денят в който не трябва да правиш нищо - не-дел (дело, вършене). Това си е българска дума. Да не мислите, че в английския превод пише this is the saturday of the God! омъгъ!

лелелеле, направо нямам думи, как си ги изсмуквате от пръстите тези глупости :razz:

вместо да седнете и да видите какво е писано вие... всичко ще измислите, само и само де не е това! :?

Nam3less3
10-12-2008, 21:20
Някой хора може да не работят 6 дена, други може само събота и неделя да работят. Смисълът на заповедта не е да не се работи еди кой си ден(съботата е част от един календар, който може да бъде променян, изобщо съботата може да не съществува).
Заповедта е написана изцяло символично, и единственият и смисъл е човек да не работи нон-стоп, а да помни Бог и да работи за духовността си, иначе ще е като машините постоянно да работи, и ще се превърне в материалист. Кви съботи кви недели. По тая логика в християнските държави събота или неделя и телевизия няма да има... И вие не знаете в какво вярвате явно.

KariZma
10-12-2008, 21:28
Някой хора може да не работят 6 дена, други може само събота и неделя да работят. Смисълът на заповедта не е да не се работи еди кой си ден(съботата е част от един календар, който може да бъде променян, изобщо съботата може да не съществува).
Заповедта е написана изцяло символично, и единственият и смисъл е човек да не работи нон-стоп, а да помни Бог и да работи за духовността си, иначе ще е като машините постоянно да работи, и ще се превърне в материалист. Кви съботи кви недели. По тая логика в християнските държави събота или неделя и телевизия няма да има... И вие не знаете в какво вярвате явно.


:lol: ох, ще ме умориш с твойте символики...
ами ако и твоят живот е символичен 8-)

ПП; айде стига толкоз, приемайте Библията както искате.
ваша воля!
peace

valkanovb
10-13-2008, 05:16
И пак.Как знаеш кое е символично.А към другия господих-НИЕ КАТОЛИЦИ ЛИ СМЕ ВЕ?!И защо в западните страни неделя е първия ден.

Kman
10-13-2008, 14:53
Christ


valkanovb написа:
от каде разбираш кое е символично и кое не?


Избира си. Което му е неудобно е символично, което не му е, не е символично. Wink

+1 Неможе така да си избира някой си кое да разбира символично и кое не....една част от библията да я тъкува символистично друга буквално според неговите си разбирания и "харесвания"....за мене неймлесс си няма ни най-малка представа от това което говори и затова само символистично се изказва(лично мнение)

Nam3less3
10-13-2008, 16:37
Christ


valkanovb написа:
от каде разбираш кое е символично и кое не?


Избира си. Което му е неудобно е символично, което не му е, не е символично. Wink

+1 Неможе така да си избира някой си кое да разбира символично и кое не....една част от библията да я тъкува символистично друга буквално според неговите си разбирания и "харесвания"....за мене неймлесс си няма ни най-малка представа от това което говори и затова само символистично се изказва(лично мнение)Библията може да бъде разбирана различно, и то неслучайно. Обясних вече защо тая заповед изглежда символична, и обяснението се връзва с целите на библията и положението на "съботата". Седмицата мжое да бъде променяна, утре може да я напраят 10 дена.

Christ
10-13-2008, 19:02
Седмицата мжое да бъде променяна, утре може да я напраят 10 дена.


Седмицата ли може да стане 10 дни?!

YzyrpatoR
10-13-2008, 22:57
Да си почиват робите поне един ден в седмицата че да не пукнат прекалено бързо и да няма кой да служи на евреите :-x

SiegHeil
10-13-2008, 23:09
Да си почиват робите поне един ден в седмицата че да не пукнат прекалено бързо и да няма кой да служи на евреите :-x
10те заповеди важат само за евреите, не и за 'гоите' ;)

Nam3less3
10-14-2008, 09:00
Да си почиват робите поне един ден в седмицата че да не пукнат прекалено бързо и да няма кой да служи на евреите :-x
10те заповеди важат само за евреите, не и за 'гоите' ;)Еврейската конспирация няма общо с християнството.

Nam3less3
10-18-2008, 20:09
от каде разбираш кое е символично и кое не?

Избира си. Което му е неудобно е символично, което не му е, не е символично. ;)Добре, да приемем твоята теза, че почти всичко не е символично в библията, а трябва да се разбира буквално.
Има божия заповед - не убивай!
Ти не би ли убил човек, който е отвлякъл семейството ти например, та не би ли го убил за да спасиш семейството си?
Или ако стане война, не би ли стрелял и не би ли убил нападателите, защитавайки страната си?

Christ
10-18-2008, 20:26
от каде разбираш кое е символично и кое не?

Избира си. Което му е неудобно е символично, което не му е, не е символично. ;)Добре, да приемем твоята теза, че почти всичко не е символично в библията, а трябва да се разбира буквално.
Има божия заповед - не убивай!
Ти не би ли убил човек, който е отвлякъл семейството ти например, та не би ли го убил за да спасиш семейството си?
Или ако стане война, не би ли стрелял и не би ли убил нападателите, защитавайки страната си?

Това за семейството е тъп пример. Копелето трябва да иде зад решетките, не да умре. :lol:

Иначе това за армията не си виновен ти за убийствата, а този който те е накарал да ги извършиш. :)

Kman
10-19-2008, 17:26
Все едно да обвиняваш човека който те е заразил със СПИН вместо да обвиняваш себе си задето не си се предпазил....

valkanovb
10-20-2008, 05:01
Да но ако са ти прелели кръв не ти си виновен. А това за "Не убивай" нещо забравяте остатъка от заповедта:Не убивай ближния си.

mimilia
11-03-2008, 18:36
струва ми се, че заповедта може да се разбере и в по широк смисъл като накърняване достойнството и правата на човек, но мисля че много се отплеснахме от темата. А за съботата, смятам, даже съм твърдио убедена, че е правилният ден за поклонение и общуване з Бог, за почивка

Nam3less3
11-03-2008, 18:54
струва ми се, че заповедта може да се разбере и в по широк смисъл като накърняване достойнството и правата на човек, но мисля че много се отплеснахме от темата. А за съботата, смятам, даже съм твърдио убедена, че е правилният ден за поклонение и общуване з Бог, за почивкаДа, но заповедите не трябва да се тълкуват буквално. "Не убивай" може да значи не само физическо убиване, но и както каза, "убиване" на достойнството на човек и т.н. А за събота, е грешка да не вършиш никаква работа, Христос е казал лицемери, вие няма ли да си извадете агнето ако падне в кладенец в съботния ден.

mimilia
11-03-2008, 19:17
има разлика и това е споменято, взимам го в предвид. Някои дейности, които не могят да се избегнат се правят. Да вземем за пример крижата за малките деца. В събота не може да не им смениш памперсите или да ги изкъпеш.

а за съботата в Новия завет мога да ви предложа това:

Евреи 4:8,9
Защото, ако Исус Навиев беше им дал почивка, Бог не би говорил след това за друг ден.
Следователно, за Божиите люде остава една съботна почивка.


Деяния 18:4
И всяка събота той (Исус) разискваше в синагогата с юдеи и гърци, и се стараеше да ги убеждава.

amorfati
08-11-2009, 18:38
Ето нещо вярно,според мен,написано в това книжле, което хората възприемат грешно.Естествено,че трябва да оставяш време за себе си,да помислиш над някои неща.Защо трябва да е събота,неделя??Може понеделник, може и вторник да е, изобщо мисля, че е глупаво да се говори толкова буквално.Отделяш време за да мислиш,оставяш работата и другите неща настрана,и толкоз.

SolusChristus
08-11-2009, 20:45
Ето нещо вярно,според мен,написано в това книжле, което хората възприемат грешно.Естествено,че трябва да оставяш време за себе си,да помислиш над някои неща.Защо трябва да е събота,неделя??Може понеделник, може и вторник да е, изобщо мисля, че е глупаво да се говори толкова буквално.Отделяш време за да мислиш,оставяш работата и другите неща настрана,и толкоз.

Защо я изрови тая тема от преди година?!

Nam3less3
08-11-2009, 21:05
Съботата се има предвид не буквално. Тази заповед означава човек да не работи нон-стоп като машина, но да има време и за нематериалните неща. А за тия, дето буквално нищо не вършат в събота, бих ги питал - ако детето ви се дави в събота, няма ли да му помогнете :D

Liar
08-12-2009, 09:36
Неймлес е прав.Не знам дали всичко в Библията трябва да се приема символично,но това трябва.Какво значение има кога ще си почиваш???Ако го правиш винаги в Неделя,както е написано,това какво,прави те по-добър човек,християнин?

Ilikeliljon
08-12-2009, 22:28
Дрън-дрън-дрън Съботния ден е свързан с еврейския празник Шабат, чието духовно предназначение е нищо да не се прави през този ден. Да не се премества нищо от една къща в друга, да няма промяна в света. Тоест човек да се помири с природата около себе си, да не прави никаква промяна :-o :-o

amorfati
08-13-2009, 15:33
Ето нещо вярно,според мен,написано в това книжле, което хората възприемат грешно.Естествено,че трябва да оставяш време за себе си,да помислиш над някои неща.Защо трябва да е събота,неделя??Може понеделник, може и вторник да е, изобщо мисля, че е глупаво да се говори толкова буквално.Отделяш време за да мислиш,оставяш работата и другите неща настрана,и толкоз.

Защо я изрови тая тема от преди година?!

Интересно,какъв отговор очакваш да ти дам :lol: :razz: ?
По темата: Съгласна съм с Nam3less3, просто много хора ги мързи да помислят и затова приемат нещата буквално.Но щом така им е по-лесно,к'во да се прави,здраве да е..

aresmurt
08-15-2009, 00:25
При другите календари неделя е първия ден а при нас е последния.
В гръцкия е така: Кирияки (Неделя), Дефтера (Понеделник, в превод втори), Трити (Вторник, в превод трети), Тетарти (Сряда, в превод четвърти), Пемпти (четвртък, в превод пети).