PDA

View Full Version : Проверка на описание на стая по Немски език



sexa_na_kompleksa
10-11-2008, 08:46
Понеже преди бях при доста некомпетентен учител по Немски език, сега нямам почти никакви познания по този предмет. Затова бих искала някой, ако може да провери това описание на стаята ми и ако имам грешки да каже.

gemutlich, Buro, Bucher, Wanden, hangt имат умлаут, но не знам как да го напиша. 8-)

Meine Bude ist gemutlich und hell. Unter das Fenster steht das Buro. Auf das Buro liegen meinem Bucher. Links das Buro steht dem Bett. Auf dem Bett liegt die Pliuschtiere. Rechts das Buro steht der Schrank. Neben dem Schrank ist das Sofa. Auf der Flur liegt dem Tepich. Auf der Wanden hangt die Poster.

schmetterling
10-11-2008, 09:16
Ето подобрения вариант (грешките ти са най - вече за местоположение (wo?) ->дателен падеж!; бъркаш някои думи, например das B

sexa_na_kompleksa
10-11-2008, 09:24
Мерси много! Stehen за използва за леглото. Имам доста грешки, не знам как ще се справя с този Немски... Мерси отново!

schmetterling
10-11-2008, 09:35
Моля :) Внимавай само кои думи използваш, защото не всички се използват с това значение (Flur май беше коридор), също и гледай дали е в мн. ч. съществителното (съответно да е така и глаголът) + unter, auf, an, neben, zwischen,

sexa_na_kompleksa
10-11-2008, 09:41
Леле, а аз си мислех, че Flur означава под. :razz: Асоциация с Английския - floor. Иначе това другото, което го каза, уж го знам... Просто трябва да правя повече упражнения, за да свикна. В момента правя едни в нета. Ако ти се занимава, може да ти постна това, което правих в една учебна тетрадка и да видиш дали имам грешки.

schmetterling
10-11-2008, 09:44
Давай насам :)

sexa_na_kompleksa
10-11-2008, 09:54
Това са изречения с празни места за попълване. С големите букви съм го писала аз.

Der Sessel kommt zwischen DIE Tur und DAS Fenster. Ich hange DEN Spiegel an DER Tur vor DEM Kleiderschrank. Die Pluschtire kommen auf DAS Sofa in DIE Ecke. Der Tepich lege ich naturlich auf DEN Boden. (Ако кажеш и какво означава Boden... ще те цункам 8-) )

Ihren Shreibtisch hat Lori vor DEM Fenster i____ Wohnzimmer. (Тук нямам никаква представа какво трябва да се сложи). Uber DEM Shreibtisch ist ein Regal. In DAS Regal stellt sie ihre Bucher und die Videos. Die Hefte liegen auf DEM Schreibtish und in DEM Schultasche. In DEN Shcultashe tut sie auch ihr Mappcen und die Lehbucher. Die Shultasche legt Lori immer links in DIE Ecke. An DEN Wanden hangen viele Fotos und Poster. Sie hat heute ein neues Poster. Das hangt sie links uber DEM Shreibtisch. Auf DEM Poster ist Brad Pitt.

schmetterling
10-11-2008, 10:12
Der Sessel kommt zwischen die Tur und das Fenster. Ich hange den Spiegel an DIE Tur vor dem Kleiderschrank. Die Pluschtire kommen auf das Sofa IN DER Ecke. DEN Teppich lege ich naturlich auf den Boden.

Ihren Shreibtisch hat Lori vor Fenster IN DEM/IM Wohnzimmer. Uber dem Shreibtisch ist ein Regal. In das Regal stellt sie ihre Bucher und die Videos. Die Hefte liegen auf dem Schreibtish und in DER Schultasche. In DER/DIE Schultashe tut sie auch ihr Mappchen und die Lehbucher. Die Shultasche legt Lori immer links in die Ecke. An den Wanden hangen viele Fotos und Poster. Sie hat heute ein neues Poster. Das hangt sie links uber DEN Schreibtisch. Auf dem Poster ist Brad Pitt.

Обяснявам грешките (само между другото не знам какво ще рече "идва между вратата и прозореца"..смисъл там ще го слага ли!?):
-> an die Tuer : тя го окачва НА вратата, движение, огледалото не е било там преди.
-> in der Ecke : не слага плюшените играчки в ъгъла, самото Sofa е в ъгъла (сега е там !! тя не го слага!! -> дателен падеж, място)
-> den Teppich : слагам него, винителен падеж.
-> den Boden : същото като Фусбоден ...синоними (под демек)
-> in dem Wohnzimmter : самият прозорец е в хола, къде? - дателен падеж.
-> in der Schultasche: die Tashe (чанта, женски род [почти всички, завършващи на -е са женски ; )]
-> der/die Schultasche : tun глаголът означава 'върша, правя нещо', така че не разбирам какво искат да кажат с/как се превежда изречението ---> дателен или винителен падеж.
-> den Schreibtisch : къде го окачва? (на български е с дателен, но на немски се пита wohin? Както казах при движение (в случая 'окачва го') се използва винителен).

sexa_na_kompleksa
10-11-2008, 10:19
Мерси много!!! :-)

sexa_na_kompleksa
10-18-2008, 07:58
Имам още едно съчинение, ако някой може да го провери, ще съм много благодарна!

Ich wohne in einer Wohnung. Sie hat sechs zimmer - das Vorzimmer, die K

schmetterling
10-18-2008, 10:47
Ich wohne in einer Wohnung. Sie hat sechs Zimmer - das Vorzimmer, die K

LilKittie
10-18-2008, 20:40
Ахахах тъкмо се зачудих кой пък идиот е толкова услужлив :D :D :D
Иначе мацка, ти от НЕГ ли си? Ако има нещо - пиши ЛС, може да разчиташ и на мен, с Уга-Бугата бяхме Mitarbeiter-и :D

sexa_na_kompleksa
10-22-2008, 16:16
Uga-Buga, благодаря ти за пореден път! Малко късно виждам отговора ти, но няма значение - мина входното - изкарах 4. Но днес ни изпитва устно и имам 6 и то благодарение на теб, така че трябва да те черпя. :)

LilKittie, не съм от НЕГ. ;)

sexa_na_kompleksa
10-29-2008, 14:24
Пак съм аз с моите съчинения. xD Надявам се, че някои ще ми отдели малко време и ще ми провери новото "творение". xD

Meiner Familie ist gross. Meiner Bruder heisst Borislav. Er ist 18 Jahre alt und er ist Sh

sexa_na_kompleksa
11-01-2008, 11:38
Никой ли не може да помогне? : (

amazonkata90
11-01-2008, 13:06
Ето ти го леко редактирано:

Meinе Familie ist gross. Mein Bruder heisst Borislav. Er ist 18 Jahre alt und er ist Sh

sexa_na_kompleksa
11-01-2008, 13:30
Мерси много!