PDA

View Full Version : SOS имам нужда от помощ за една тема по философия



supereli
10-11-2008, 17:53
Темата се отнася към идеите на екзистенциялизма и е:"Важното е човекът да мисли винаги това ,което действително мисли"

mrssmith
10-11-2008, 19:18
и??? да ти я напишем ли??? :lol:

supereli
10-11-2008, 19:30
ne ,no ako moje nqkvi nasoki da mi dade6

mrssmith
10-11-2008, 19:46
добре, това може :)
важното е човек да не се остявя комерсиалните идеи на днешното време да завладеят и променят съзнанието му.
винаги трябва да намираме начин да изразяваме себе си и да не се сливане с тълпата. (въпреки,че различието често е основа на проблеми и конфликти). голям проблем тук са медиите, които налагат мнение и идеали, които понякога са неправилни или криворазбрани.
много хора изгубват идентичността си в стремежа си да се харесат на някого или да се изкачат в йерархията.
лесно е да следваш някакъв модел,който знаеш,че ще бъде добре приет и ти дава сигурност, но не винаги е правилно.
(тук може да се вкара идеята,че като отиваш на интервю за работа е добре да махнеш странните пиърсинги и да се облечеш официално,дори да не ти е в стила. това променя идентичността ти, но ти дава някаква опора).
понякога несъзнателно човек се вписва в общото мнение, променя мисленето си, влияе се от заобикалящите го хора. склонен е да говори това,което очакват от него да каже, да не изразява истинското си мнение, да се оставя някой да моделира начина му на мислене.
и главната идея трябва да е,че въпреки условията, трябва да запазим себе си.

надявам се да съм помогнала малко,да са ти дошли някакви идеи ;)

supereli
10-11-2008, 21:08
mersi mnogo
tova naistina 6te mi pomogne :)

mrssmith
10-11-2008, 21:42
няма проблем :)

RiseGirl
10-11-2008, 22:21
Това също: :)

Кога обаче човек разбира, че мисли? С раждането започва да съществува на този свят, но това не значи, че мисли. Според мен човек започва да мисли когато осъзнае кой е и къде се намира в този безкраен свят. Когато попиташ един човек за какво е жив, сиреч какъв е смисъла на живота му, а той ти даде повече от един отговор си сигурен, че той мисли за своето съществуване, за своето място в живота. Такъв индивид отговаря на мисълта на Декарт “Мисля, следователно съществувам”.
Разглеждана като абсолютна истина, тази мисъл води до други истини. Щом поне Аз съществувам, това ще рече, че всеки мислещ съществува.
В днешният забързан век много хора казват, че мислят. Всъщност те използват тази дума в преносния й смисъл. От това следва, че не съществуват. Да така е, защото човек, който не мисли, той и не съществува. Няма го личностното усещане и самосъзнание. Какво е самосъзнание ли? Ако насочената към предмети и обекти мисъл е знание, то насочената към себе си мисъл е самосъзнание, това е минимумът от усещането за съществуване. Самосъзнанието като част от мисленето ни прави личности. А само, когато самосъзнанието като част от мисленето открие свободата – идва осъзнаването: “Никой няма право да мисли вместо мен”! Мисленето ни защитава, помага в оценките за заобикалящите ни хора, вещи и явления.Самоопределянето на жизнена позиция, избора на път е същността на човешкото съществуване. Правото на избор изисква и защита собствената свобода пред намесата на чужда заплаха, въздействие или просто препятствие в отстояването на собствените мисли и житейско съществуване (позиции).
Всеки човек мисли и живее по собствен начин. Проблемът идва от там, че много от потенциала на хората не се използва от самите тях. Най-важно е човек да е наясно със себе си, за да знае какво иска от другите.
Ние младите, които сме самостоятелни и необременени от спомените на миналото трябва успешно да изберем мястото си в обществото и с много позитивни мисли и действия да превърнем съществуването си в България градивно и проспериращо, за да се усетим живи, мислещи същества. Като част от един нов Европейски дом, в който сме преди много други, но сега е дошъл мига за защита на тези позиции и това зависи от нас!

supereli
10-12-2008, 13:01
mersi i na teb

supereli
10-13-2008, 08:34
как мога да изтрия темата