PDA

View Full Version : Дон Кихот - който го е чел или има малкия вариант!



ElisaDay
10-11-2008, 18:10
Здравейте.Отстъствах 2 седмици, тъй като бях адски болна и изпуснах доста материал.В училище са взели "Дон Кихот" и имаме няколко въпроси относно него, на които трябва да се отговори.Часът ми е в Понеделник + това моите съученици са пропуснали да ми кажат, че трябва да потърся съкратения вариант на романа и да го прочета.Разбирам сега .. утре няма да работят библиотеките така, че вие сте ми спасението.А тази по БЕЛ е отвратителна и няма да ме извини.
Ето ги въпросите.Помогнете ми, за които можете!Благодаря.

http://img183.imageshack.us/my.php?image=zada4ikb1.jpg

P.S. ако нещо не се разбира - питайте.

RiseGirl
10-11-2008, 22:41
1. Поведението му е своенравно и безгрижно като на малко дете и това кара обществото да го отхвърли, виждайки в него части от най-съкровените си мечти. За разлика от останалите, Дон Кихот разбива рамките на тогавашния ограничен човек, нещо,което не може да се постигне от "здравомислещия" човек, който е по-скоро здравонемислещ, тъй като мисленето, в каквато и да е насока, отваря Вратата.

2. Външността на Дон Кихот е напълно противоположна на тази на Санчо Панса. Дон Кихот е описан като висок, слаб, жилест, а неговият оръженосец е дребен и пълен. Дон Кихот е испански благородник, начетен, образован. Той говори доста приповдигнато за разлика от Санчо който е прост селянин и езикът му е доста простоват.В съзнанието на много поколeния живее тяхната знаменита карикатурна двойка: сухият, висок и слаб идалго, облечен в рицарски доспехи, горд възседнал мършавия си кон и ниският, дебел и тромав оръженосец, яхнал своето любимо магаре.

3. Безброй са странните и чудновати дела на Дон Кихот, безброй са и последствията от тях. При това с тези си подвизи не само прави злини на другите, но сам навлича страдания и на себе си. Той се ръководи от благородни подбуди, но в действителност резултатите са в едни случаи трагични, в други комични или едното и другото едновременно. Следователно не става дума за обикновена лудост, а за особено психическо състояние, изразяващо се в странното отнощение на героя към обкръжаващата го среда. Той има свой свят на виждане, свое царство на видения, които са в несъотвествие с реалния. Именно в противоречията между неговия илюзорен мир и заобикалящата го действителност се крие безумието на Дон Кихот.

4. Героят започва да живее с онова, което е прочел и да мисли, че всичко написано в романите е съществуващо.Овладян от желанието да стане странстващ рицар, се впуска в царството на авантюрите. Той иска да наказва злото, да изкоренява неправдата, да преследва злосторниците, да подпомага нещастните и го прави по своему ,по Донкихотовски.В резултат се получава точно обратното : вместо добрини прави още по-големи злини, вреди и нещастия.

5. Разбира се, че не! Но в днешно време не е хубаво да си различен, тъй като човек търси себеподобния нему, а този, чийто интереси са различни бива отхвърлен на една страна, поради неспособността да бъде разбран и именно затова в повечето случаи бива набеден за луд.

6. Тук вече ще ти трябва произведението, виж в учебника си, сигурно ще има някакви извадки.

7. Защото в началото на творбата Дон Кихот и Санчо Панса са коренно различни, но тяхното пътешествие по широкия свят ги сближава. Но в нейния края, оръженосецът заприличва на своят господар – Дон Кихот де Ла Мача.

8. В никакъв случей. Просто Дон Кихот е един нормал човек с различно мислене над нещата от другите, а Санчо Панса е здраво стъпил на земята и реално гледащ на нещата, но макар и твърде различни, пътешествията, приключенията които приживявът заедно променят Санчо.


Дано да съм ти помогнала.

:)

Il_cavaliere_del_male
10-11-2008, 22:50
за 2 часа и оставам с впечатлението, че това момиче знае всичко...което ме кара да се комплексирам :(

ElisaDay
10-12-2008, 08:10
oth_fenka, много ти благодаря!Страхотна си :-)