PDA

View Full Version : АФРОДИТА-БОГИНЯТА НА ЛЮБОВТА



sexy_girl_161
10-12-2008, 11:17
здравейте,първо да се извиня, ако има такава тема и аз я повтарям, но не успях да я нямеря.
значи трябва ми доклад за АФРОДИТА-БОГИНЯТА НА ЛЮБОВТА
Не е много спешно,но е желателно да го предам утре(втора смяна съм на у-ще,така че има време
БЛАГОДАРЯ предварително

sexa_na_kompleksa
10-12-2008, 11:33
Виж тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Афродита

RiseGirl
10-12-2008, 12:54
АФРОДИТА - първоначално била богиня на плодородието, отъждествена с финикийската Астарта. По-късно - богиня на любовта и красотата, въплъщение на творческата сила на природата. Богиня на чувствената и възвишената любов, на пролетта, градините и цветята. Според Омир била дъщеря на Зевс и титанката Диона, а според Хезиод била родена от морската пяна. Афродита била съпруга на куция бог на огъня Хефест, на когото изменяла не само с богове, но и със смъртни герои. От бога на войната Арес са синовете й Ерос и Антерос и дъщеря й Хармония. От Хермес е Хермафродит, който обединява имената на двамата. От Анхиз е троянският герой Еней. Обикнала красивия ловец Адонис, а след злополучната му смърт, го превърнала в анемона. Винаги подпомагала влюбените - помогнала на Пелей, когато се влюбил в морската нимфа Тетида, помогнала на Парис да похити хубавата Елена, заради ябълката, която й присъдил, вслушала се в молбите на Пигмалион и вдъхнала живот на изваяната от него Галатея. Наказвала тези, които й се противят - наказала Нарцис да се влюби в себе си, защото отблъснал нимфата Ехо, вкаменила Анаксарета, поради коравосърдечието й към Ифис. Афродита била придружавана от синовете си Ерос и Антерос, от Химерос, Потос, Хименей, Фосфор, Хеспер, харитите (богините на грацията) и хорите (богините на годишните времена). Аналог на Афродита в римската митология е Венера.

sexy_girl_161
10-12-2008, 18:21
благодаря ви много за помоща и най-вече за това че толкова бързо ми отговорихте :)

betkata9514
10-07-2010, 17:11
ох и аз утре ще трябва да разказвам а знаете ли някой филм за богове илии за Афродита ?? ако може пишете >Благодаря предварително!!<

илии пък някой случка за нея ?! : )