PDA

View Full Version : Моля за помощ! Задача по информатика......



Martoooooo
10-13-2008, 18:43
Здравейте! Искам да Ви помоля да ми помогнете със следната задача, давана на състезание по информатика :


Представете си, че сте се събрали K приятели (2 <= К <= 10) и сте решили да поиграете следната игра:
Слагате N ( 5 <= N <= 1000) купчинки от камъчета на земята, съдържащи съответно m1, m2, …..mN камъчета. След това започвате играта по предварително определен ред (всички К играча се редуват да правят своя ход). Ходът е следния – играчът избира една купчинка, в която има поне 2 останали камъка и я разделя на 2 нови купчинки, всяка с произволен брой (поне 1) камъчета. Играта се печели от този, който направи последния ход в нея.
При началния жребий на Вас се пада да изберете кой по ред да играете. Точно в този момент Ви хрумва нещо и отскачате до вкъщи под предлог, че трябва да обядвате 
Въпросът е можете ли да напишете програма GAME.EXE, която по зададените брой приятели и купчинки от камъчета, вместо вас да определя кой по ред трябва да започнете играта, за да сте сигурен, че ще победите.
Входните данни се четат от стандартния вход и са в следния формат:
На първи ред стоят 2 числа – К и N, съответно брой играчи и брой купчинки.
На следващите N реда имаме по едно число между 1 и 1000, което указва колко точно камъчета има в поредната купчинка.
Вашата програма трябва на стандартния изход да изведе едно единствено число между 1 и К – това е поредния номер, под който трябва да започнете играта, за да сте сигурен, че ще спечелите.

Пример:

Вход:
2 5
2
8
2
1
10

Изход:
2

Благодаря Ви предварително ! 8-[ 8-[ :) :)

moncho
10-13-2008, 19:28
Искаш да ти напишем програмата ли?

Martoooooo
10-13-2008, 20:09
Ми ако можете да ми помогнете с решаването на задачата и съставянето на алгоритъма, а пък аз мисля, че мога да я напиша сам :)

Swingswing
10-13-2008, 20:47
Ти да не учиш случайно в УКТЦ/ТУЕС :D . Такива работи само там могат да дават, иначе бих ти помогнал, но повече си спомням колко водка може да изпие даскала ми по информатика преди да забрави как се ходи. :-D

Martoooooo
10-13-2008, 20:53
Не не уча там ..... Някой може ли да ми помогне 8-[ 8-[ 8-[

VHack
10-15-2008, 08:01
e tq "igrata" ne trqbva li da zapo4va li pod razli4en nomer ili vseki put po edin i su6t na4in? :-o

fire_magic
10-15-2008, 18:02
Ти дане учиш в УТП-Улавите тичат по полето