PDA

View Full Version : Матура по Философия ли е по-добрия вариант?



Sunny_stz
10-15-2008, 08:33
Здравейте на всички които им предстоят матури и на тези,които вече са минали по този път.Объркана съм с избора си за матура.Както и да го погледна знам че всичко е трудно и трябва да се захващам
...,с една подробност че аз няма да кандидатствам с нито един от тези предмети,но това е друг въпрос.За това реших да избера това което ми е най-интересно и ще ми трябва в живота.Първоначално мислих да е английски.Имам желание да науча езика,ще ми трябва за напред,но като видях матурите....направени са за езикови гимназии а аз съм в музикално :lol: Естествено че не съм на такова върховно ниво...а казваха че матурите по английски били не на толкова високо ниво..да бе!Има толкова уловки и упражнения за граматика,слушане с разбиране,дълги ,трудни текстове за четене ..знаете...За това се спрях на философията ,понеже е нещо което е възможно да се усвои за толкова време...То също не е лесно,но няма лесно в този живот!!И искам да попитам тези ,които са държали матура по философия справили ли са се?Философията е била матурата с най-слаби оценки миналата гоидна,но въпреки това не трябва да се плаша,защото всеки човек си е индивидуален.Мисля че в този предмет всичко е въпрос на логическо мислене..Повечето въпроси трябва да ги разбираш,а не да зубриш от учебник и аз точно към това се стремя!!Да разбирам нещата ,а не да ги зубря,после нищо да не съм научила и само да си губя времето....Естествено че има някои неща които трябва да се знаят ,но точно това казвах че повечето е психология-това си го знам от обща култура,логика-просто трябва да мислиш логично,етика-моралните ценности на човека,право-то си е вече точна наука и просто трябва да се седне и да се научи и философията която е малко по-особена,но пък е интересно...В сайта заматурите прочетох че Свят и личност не е включено...което е доста добре..Та исках да попитам вас какво мислите за това ,аз мисля че по-добрия вариант за мен е философията,а английския ще го уча цял живот няма да спирам!Просто матурата е много сурова,иначе аз имам основата ,но не като в едно езиково училище.Също така в матурата по философия има накрая да се пише есе...понеже аз не съм добре по есетата трябва да развивам
и тази част.Искам да ви питам как се пише философско есе,трябва ли да използвам някакви философски термини и теории на цитатите които ги е казал Паскал примерно????Ами това е няма да пиша повече ,защото става много дълго и едва ли някой ще се заинтересува.Моля за отговори на всиките ми въпроси ,споделете вашето мнение.. ;-)

Sunny_stz
10-15-2008, 12:24
Няма ли никой да пише някакъв съвет по темата?Нима няма хора които са държали матура по този предмет???

Loshotia
10-15-2008, 12:54
Първо да кажа, че матурата по английски е една от най- елементарните, дадени миналата година. Нивото не е за езикови гимназии 12клас, а за езикови гимназии 8клас. Не знам какво видя толкова лесно във философията. Не бих се захванала с това, защото има адски много термини и факти, и определения...Английският е по- добрият избор.

Sunny_stz
10-15-2008, 14:24
Първо да кажа, че матурата по английски е една от най- елементарните, дадени миналата година. Нивото не е за езикови гимназии 12клас, а за езикови гимназии 8клас. Не знам какво видя толкова лесно във философията. Не бих се захванала с това, защото има адски много термини и факти, и определения...Английският е по- добрият избор.

Може да е била по-елементарна миналата година ,но тази всичко става по-трудно,защото мин.година са се справили добре повечето....и сега ще е доста по-строго и оценяването и всичко...Ами явно аз не съм в езикова гимназия и за това ми се вижда много трудно..Аз смятам че матурите по езиците наистина са най-трудните,нещо като тойфел ,но в писмен вид.Oтносно философията-не съм казала че е по-лесна ,просто е нещо което е по-интересно от другите предмети и можеш ако мислиш логично и знаеш някои неща от обща култура и естествено да се седне да се чете-може да се вземе една такава матура с някаква оценка там,мене не ме бърка ,само да я взема...

Boyd
10-15-2008, 18:37
И твойто "логично мислене" като попадне на някой друг с "логично мислене" и ви се разминават "логичните мисления" ще ти напише двойка!

Философията НЕ Е за матура. Никой не те е карал да влизаш в музикално училище. Най-добре запиши матура по някой език, за да си сигурен/сигурна, че ще я вземеш!

LovelyGirl
10-15-2008, 19:40
Философията според мен изобщо не е удачен избор :?

Не си ли мислила за математика?
Може промерно да не ти се отдава,но би трябвало да има материали които си разбрала и знаеш :)

Аз лично по език не бих се явила..

Не знам дали учите география в музикалното,но аз като погледнах матурата от миналата година ми се видя доста лесна,дори я направих.
Ако учите може на нея да се явиш,не мисля,че ти трябват частни уроци за нея.

Loshotia
10-15-2008, 19:54
Първо- тойфела има и писмена и устна част. И не- не е по-трудна от него. По трудно ми се вижда единствено изпитът в СУ по английски.

Не искам да споря- всеки сам си преценява нивото, и това е хубаво, че имаш реална преценка за възможностите си, но виждала ли си матурата по философия- бъкано е с факти, цитати и термини...а и това философско есе...

Sunny_stz
10-15-2008, 20:00
И твойто "логично мислене" като попадне на някой друг с "логично мислене" и ви се разминават "логичните мисления" ще ти напише двойка!

Философията НЕ Е за матура. Никой не те е карал да влизаш в музикално училище. Най-добре запиши матура по някой език, за да си сигурен/сигурна, че ще я вземеш!

Философията не е за матура???От къде пък го измисли тва?Кой ме е карал да влизам в музикално училище ли???НИКОЙ!!!Винаги съм искала да се занимавам с това и го правя-това е моя живот!!!Аз самата исках това и не съжалявам!Уча музика и искам да продължа с музика!!!Ако беше направена и матура по история на музиката или солфеж примерно,естествено че щях да държа по това!Но уви нямам избор и тpябва да се захващам с нещо което няма да ми е важно.И следвателно искам да избера нещо което ми е интересно и разбираемо....а ти ми говориш че философията ,,не била'' за матура??Защо тогава миналата година тези които държаха матура по философия от моето училище са изкарали над 4 без много да учат???Всичките я минаха,именно защото разбират нещата ,отнесоха се сериозно!Мисля че оределено я има като вариант и то доста добър!
И още нещо каква е тази логика да запиша матура по ,,някой'' език.Първо аз знам само английски език и то не на ниво езикова....не съм карала по 6 часа английски на ден,а по 2 на седмица!!!!!!!Езика се учи с годините и знанията се наслагват с годините ,както е и в музиката...някои от вас може да си мисли че е лесно,но бeз да е запознат неможе да говори!Нямаш си на идея как е в музикалното и колко сме ощетени ние,че има предмети които са специалности в езиковата примерно -матура по английски ,по математика-за математическа,биология-ветеринатен,а музикалното????Никой не мисли за училищата по изкуствата и именно за това сме ощетени,но по принцип музиканта е много по -духовен и може да се справи със всички трудности!!!!Това че съм в музикалното не ме прави по-умствено изостанала от другите,напротив!!!
Та исках да кажа още нещо за езика че е много по-трудно защото се иска доста време за усвояване на строгите граматични правила ,които са много и трябва да се знаят за да се наnрави матурата!Именно за това се разколебах и клоня към философията,но исках тук да получа някакъв разумен съвет,но само глупости чета,явно тук не могат да се споделят много сериозни теми за учението както и другите неща в живота....това е жалко...И това че примерно мога да общувам с някой чужденец свободно не ми прави чест да държа матура,именно защото е много строго направена ,не знам дали въобще ме разбираш,но все пак исках да кажа....няма никаква логика в този пост!Успех!!!

Sunny_stz
10-15-2008, 21:20
Ха....никога не съм си и помисляла за математика!Никога не ми е вървяла!Мразя я от дъното на душата си,изключително досаден и скучен предмет,както и останалите точни науки!!!Никога не бих седнала да се занимавам с това!
Географията също не ми е от любимите,учихме я до 10-ти клас..
Виждала съм матура по философия дори съм решавала такава,но някои неща наистина трябва да се знаят ,а това естествено става с четене.Ако не я бях погледнала нямаше да се хвърля на нещо ,в което не знам за какво става въпрос...Мисля че философското есе не е толкова страшно ,защото темите които дават са 3 и имаш избор по коя да пишеш и защото темите са от живота !

LovelyGirl
10-16-2008, 19:06
Ха....никога не съм си и помисляла за математика!Никога не ми е вървяла!Мразя я от дъното на душата си,изключително досаден и скучен предмет,както и останалите точни науки!!!Никога не бих седнала да се занимавам с това!
Географията също не ми е от любимите,учихме я до 10-ти клас..
Виждала съм матура по философия дори съм решавала такава,но някои неща наистина трябва да се знаят ,а това естествено става с четене.Ако не я бях погледнала нямаше да се хвърля на нещо ,в което не знам за какво става въпрос...Мисля че философското есе не е толкова страшно ,защото темите които дават са 3 и имаш избор по коя да пишеш и защото темите са от живота !

Еми тогава записвай философия :)

Не очаквай във форума някой да ти каже нещо и ти веднага да се сугласиш с него и да си промениш досегашното мнение.
Все пак на всеки различно му се отдава,и всеки си преценя според възможностите.

Щом си пресенила,че ще се справиш с философия,започвай да я учиш :)

Sunny_stz
10-16-2008, 19:41
Дам мерси все пак за някои съвети...наистина твърдо трябва да реша и съмнението да не ме преследва,но не знаете колко е трудно.....
И все пак да не забравяме че
“Философия има тогава, когато става дума не за чужди, а за собствени идеи.”