PDA

View Full Version : Дон Кихот и Санчо Панса



ElisaDay
10-20-2008, 14:33
Спешно ми трябва сравнителна характеристика на Дон Кихот и Санчо Панса :oops:

Lysit0
10-20-2008, 14:40
Отваряш учибника,четеш и за двамата, и правиш харастеристика на единия и после на другия.Сравняваш единия какъв е бил и после и другия.

srpsko_1988
10-20-2008, 14:59
:?

Lysit0
10-20-2008, 15:09
Драснах ти нещо набързо,го мислих :)
Да почнем за романа....той е реалистична картина на испанската действителност.Дон Кихот,е бил млад,силен,мъж,характернит му черти са били -храброст,смелост,добродете лност.Пародия-изкривен,окарикатурен,позн ат преди това образ.Готов за жертва собствените си интереси за благото на другите.Лудост на героя,последствие,което е довело от рицарските романи.
Съветите на Дон Кихот към Санчу Панса:
1-''В страха от Бога се крие мъдрост''
2- ''Да се гордееш с произхода си.Човек не трябва да се срамува от негo.
3- ''Да опознаеш себе си.
4-''Кръвта се наследява,а добродетелта се придобива и струва сама по- себе си ,много повече.''
5- ''Да уважаваш роднините си,независимо ,че ги е надминал''
6- ''Да е с жена си,и да я обучава ,за да е на неговото ниво.''
7-''Да уважава законите.''
8-''Да бъде еднакво справедлив към бедни и богати.''
9-''Да бъде справедлив,но не строг.''
10 - ''Да бъде безпристрастен.''
11- ''Да уважава хората.''
12- ''Да бъде милостив и състрадателен.''
Той също така е безумец,когато се прави на рицар,защото е неадекватен за епохата.
Мъдрец е,защото притежава всички добродетели на рицарите,а те са общо човешки и непреходни,освен това.
Черти на Дон Кихот: Високо културен ,търпелив,ерген,безкористе ,идиялист,смел,луд,слаб-тук като структура на тялото,насочен към духовното,непознава реалността,живее в миналото,емоционален,бунта р,мечтателпоклонник на свободата,много говори.В същото време е мъдрец,верев в любовта,непоправим оптимист,саможертвен,човек на дълга и честта,благородник.
Черти на Санчу Панса: нисък,ниско културен,прост селянин,дебел,женен,корист н,материалист,земен,страхл ив,нормален,говори малко,добре познава живота,живее в реалността,спокоен,разумен ,въздържан,действа,егоист,г лупав и неграмотен.
Общи черти между двамата: И двамата са бедни мателриално,мечтатели,обич ат приключенията,оптимисти,от кровенни,честни и добри,обичат да говорят,встеотдайни и трогателни.
Дон Кихот:луд,живее в свой свят,образован,идалго,няма реална представа и хората,безкористен,честен и възвишен.
Санчу Панса: здравомислещ,земен,материа лист,алчен,хитрец,между мечтите и риалността,несъответсвие,н еадекватност на хората и идеала.

RiseGirl
10-20-2008, 15:14
Мисля, че това ще ти свърши работа:

В началото на романа Дон Кихот и Санчо Панса са две напълно противоположни личности, но в края му Санчо се доближава много до образът на своят господар. Външността на Дон Кихот е напълно противоположна на тази на Санчо Панса. Дон Кихот е описан като висок, слаб, жилест, а неговият оръженосец е дребен и пълен. Дон Кихот е испански благородник, начетен, образован. Той говори доста приповдигнато за разлика от Санчо който е прост селянин и езикът му е доста простоват. Дон Кихот, като един истински рицар, никога не се оплаква, а неговият спътник се оплаква при всяка несгода или болежка. “ – Мълчи! – каза строго Дон Кихот, мъчейки се с бодростта на духа си да заглуши телесната болка, която усещаше.” Дон Кихот и Санчо са поели по пътя на приключенията тласкани от различни подбуди. Рицарят обикаля широкият свят за да помага на хората в беда, да брани беззащитните, да бъде истински рицар. Верният му оръженосец Санчо поема към приключенията воден от съвсем други подбуди. Той се надява да забогатее и дори да стане губернатор на остров.

Дон Кихот пречупва светът през призмата на собственото си въображение. Той живее в свой измислен свят където е велик рицар. Дон Кихот преплита силното си въображение с реалността. За околните изглежда безразсъден, дори луд. А Санчо ? Неговият здрав разум го държи на земята. Макар и твърде различни, пътешествията, приключенията които приживявът заедно променят Санчо. Докато в началото на роман прагматично мислещият Санчо трезво различава ханчетата от замъците и козите от хората и е склонен да се подиграва жестоко на господаря си, по – късно той не веднъж заявява верността си към Дон Кихот и постепенно мисълта му се озовава в плен на трогателно човечните разсъждения на странстващият рицар. Дон Кихот до толкова успява да промени Санчо Панса, че след като съкровената мечта на неговият оръженосец се сбъдва – да стане губернатор на остров, Санчо се отказва от властта след като преценява, че не става за владетел.

В началото творбата Дон Кихот и Санчо Панса са коренно различни, но тяхното пътешествие по широкия свят ги сближава. Но в нейния края, оръженосецът заприличва на своят господар – Дон Кихот де Ла Мача.

marilyn
10-20-2008, 18:45
Извинявам се на авторката, че й се меся в темата, но искам да ви питам, вие лесно ли прочетохте Дон Кихот? И някой знае ли дали мога да я намеря на испански в Интернет, защото аз търсих, но не ми излезе... блг предварително и още веднъж се извинявам на авторката, че й се меся в темата.

RiseGirl
10-21-2008, 06:43
Извинявам се на авторката, че й се меся в темата, но искам да ви питам, вие лесно ли прочетохте Дон Кихот? И някой знае ли дали мога да я намеря на испански в Интернет, защото аз търсих, но не ми излезе... блг предварително и още веднъж се извинявам на авторката, че й се меся в темата.

От тук можеш да си изтеглиш книгата:
http://www.gutenberg.org/etext/2000

ViktoriqA
11-10-2013, 15:28
Спешно ми трябва сравнителна характеристика на Дон Кихот и Санчо Панса :oops:

http://www.svitaci.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1488&Itemid=37 доста обстойно е,аз лично го използвах за моето домашно :Д