PDA

View Full Version : Превъртели тестиси O_o



Leftenant
10-23-2008, 19:23
В един летен юнски ден забелязах, че нещо в десния ми тестис не е наред - имаше някакво набъбване в него. Първоначално се изплаших, защото бях чел, че това най-вероятно е варикоцеле и стоях на тоалетната чиния поне половин час, разглеждайки странно уголемената тръба.

По-късно се оказа, че това е епидидимисът ми (надсеменникът), а още по-нататък - че целият ми тестис се е извъртял на 90 градуса и надсеменникът е отпред, а не отзад (както трябва да бъде и си беше преди)

Ходих два пъти при различни уролози - първият ми каза, че просто бил увиснал и че такива са ми били кръвоносните съдове, че нямало причина, лечение или обяснение защо се появява.

Преди не ми беше така, и двете мъде си бяха нормални. Нямам нищо провиснало, от време на време се връща на мястото си и всичко си изглежда повече от добре, но прекарах първите месеци в странни дразнещи болки, първата седмица въобще не можех да се застоявам на едно място седнал, а самият надсеменник се беше втвърдил и щръкнал.

Вторият уролог ми обясни, че моето явление е адски рядко и че това било от напрежението в надсеменниците. Щяло да се възвърне в нормално положение когато спре периода на свръхпроизводство...
Това е обяснението. Лечението е оперативна фиксация като го зашият на правилното му място в скротума, но той каза, че това е глупаво и няма смисъл, щом той сам ще си се върне...

Случвало ли ви се е подобно нещо, защото на мен това ми стои без особени промени от месец Юни... Засега само е спаднал в долната част.

Момчета, имали ли сте такова нещо?!?

foreverr
10-23-2008, 19:30
Не съм момче, но погледанх темата и ако съм на твое място бих отишла на трети уролог ии бих се съветвала с някой приятел който да ми препоръча добър урулог!Най-добре е така!

Chacho
10-23-2008, 19:46
Абе моя съвсем спокойно мога да си го завъртя на 90 градуса и нямам проблеми. В смисъл той си стои свободно вътре. Все пак, ако изпитваш болки иди пак (по-добре на трети уролог, както съветваха по горе) и този път кажи за болката. Не мисля, че тя е от завъртането, нито втвърдяването. От свръгпроизводството може и да е, но не мисля, че е от завъртането

Leftenant
10-23-2008, 19:54
Благодая за отговорите!

Аз само в началото имах дразнеща болка там, а в следващите месеци беше по-лека. От два месеца не съм изпитвал нищо и също оттогава някъде поспадна долната част на надсеменника, който беше твърд като камъче и стърчеше през кожата.

Урологът ме увери засмян да не се притеснявам, че това е от свръхпроизводството и че двата ми надсеменника са напрегнати, като в изключително малък процент от младежите се получава това завъртане, породено от напрежението.

Левият ми също се обаждаше, но веднъж в месеца и то за около час - изпитвам напрежение. Завъртях го в същата позиция като десния, за да сравня надсеменниците. На него надсеменникът почти не се виждаше и е мек, докато другия е близо 2 пъти по-голям и твърд.

Просто се чудя, защото скоро ще стават 5 месеца...

Chacho
10-23-2008, 20:00
Това свръхпроизводство не трае седмица ;) Щом затихват нещата, значи няма проблем. Явно това, което е казал уролога си важи. Айде пожелавам ти бързо оправяне, че никой не заслужава да изпитва дискомфорт там долу за дълги периоди ;)

batkodoki
10-23-2008, 21:28
В един летен юнски ден забелязах, че нещо в десния ми тестис не е наред - имаше някакво набъбване в него. Първоначално се изплаших, защото бях чел, че това най-вероятно е варикоцеле и стоях на тоалетната чиния поне половин час, разглеждайки странно уголемената тръба.

По-късно се оказа, че това е епидидимисът ми (надсеменникът), а още по-нататък - че целият ми тестис се е извъртял на 90 градуса и надсеменникът е отпред, а не отзад (както трябва да бъде и си беше преди)

Ходих два пъти при различни уролози - първият ми каза, че просто бил увиснал и че такива са ми били кръвоносните съдове, че нямало причина, лечение или обяснение защо се появява.

Преди не ми беше така, и двете мъде си бяха нормални. Нямам нищо провиснало, от време на време се връща на мястото си и всичко си изглежда повече от добре, но прекарах първите месеци в странни дразнещи болки, първата седмица въобще не можех да се застоявам на едно място седнал, а самият надсеменник се беше втвърдил и щръкнал.

Вторият уролог ми обясни, че моето явление е адски рядко и че това било от напрежението в надсеменниците. Щяло да се възвърне в нормално положение когато спре периода на свръхпроизводство...
Това е обяснението. Лечението е оперативна фиксация като го зашият на правилното му място в скротума, но той каза, че това е глупаво и няма смисъл, щом той сам ще си се върне...

Случвало ли ви се е подобно нещо, защото на мен това ми стои без особени промени от месец Юни... Засега само е спаднал в долната част.

Момчета, имали ли сте такова нещо?!?

глупости на търкала!


при всяко състояние на тестиса при което той се намира в патологично състояние относно надлъжната си ос т. е. се е " извъртял на 90 градуса и надсеменникът е отпред, а не отзад (както трябва да бъде и си беше преди)" трябва да говори за евентуално торзио /усукване/ на тестиса и/или семенната връв!
според локализацията може да бъде интравагинално или суправагинално торзио, торзио на мезорхиума, торзио на хидатидите....

във вс случай се прави УЗД на тестиси и без отлагане се пристъпва към хирургична интервенция...

btw, този род проблеми са в компетенцията на хирург. неговото менение е меродавно. урологът (освен ако не е и андролог!) не е компетентен да реши подобен проблем!

Leftenant
10-24-2008, 16:32
Той ми каза, че има 90 градусово завъртане (торзио). Да, разбери, ако наистина незабавно трябваше да ходя да ме кълцат поради усукване (истинското торзио е 360 градуса, като адски болки настъпват и при 180)
то значи... съм поопуснал срока с половин година.

Торзиото при мен е леко и незначително, това, за което вие говорите е по-лош засук на нещата, съпътстван с болка до припадане, или поне забележителна такава, която не съм изпитвал.

В общи линии ще съм на изчакване, ако видя някакви промени, отивам пак.

one_teen
10-26-2008, 19:43
Пич,това определено ме психира тотално,но не се плаши...всичко изглежда стряскащо обяснено.Т.е. наистина нормално звучи ( в лекарските среди)...явно наистина си рядък случай...не се пртеснявай толкова...И по-полека го карай с к*ра...
Дано да съм се изразил успокоително...защото самият аз знам как се психирам при проблеми с моя.За щастие нямам много... :grin:

mmmeeennn
10-28-2008, 19:29
Абе пи4 и аз имам тоя проблем.....оба4е това "щръкналото" се оправя от само себе си....и после пак излиза...обикновенно след като свърша..и ми е от доста време...не съм ходил на лекар...но вредно ли е??????

И ми е на деснния напипва се..а понякога го няма////


Я пиши.. :o

batkodoki
10-31-2008, 20:59
Той ми каза, че има 90 градусово завъртане (торзио). Да, разбери, ако наистина незабавно трябваше да ходя да ме кълцат поради усукване (истинското торзио е 360 градуса, като адски болки настъпват и при 180)
то значи... съм поопуснал срока с половин година.

Торзиото при мен е леко и незначително, това, за което вие говорите е по-лош засук на нещата, съпътстван с болка до припадане, или поне забележителна такава, която не съм изпитвал.

В общи линии ще съм на изчакване, ако видя някакви промени, отивам пак.

да те видят в някоя университетска клиника!!!

шест месеца е много време и ако има проблем с трофиката на тестиса той може да се отчете чрез специализирани изсл.

тезата за "напрежението в надсеменниците" е абсолютна глупост и невежество!

Leftenant
11-01-2008, 10:49
Лично аз не вярвам уролог със собствен кабинет в "Авис Медика", който е обиколил многобройни държави и има дългогодишен опит, да е невежа и глупак. Той е помагал на много мои познати и приятели, като е давал абсолютно точна диагноза, каквато други "специалисти" не са успели.

Решавам да му се доверя, тъй като сам той посочи, че няма нужда от притеснение, защото просто в момента съм в процес на свръхпроизводство, който ще отмине не по-късно от 18-годишнината ми.
Каза, че има торзио, но то не е заплашващо или рисково и може да се коригира хирургически, като се зашие тестиса на правилното му място, ако ме мъчат болки (каквито нямам), но това е излишно.
Описа ми абсолютно всички детайли, които НЕ ВИДЯ при прегледа, относно прибирането на тестиса (с долната част нагоре), което ме води до извода, че явно е запознат с моя случай.

Към mmmeeennn: Първо: надсеменникът ти къде се намира?
При мен в първите месеци ми беше постоянно щръкнало в долната част, болеше при допир и беше като камъче, в последствие спадна и не е се подувало от доста време. Сега само горната половина на надсеменникът ми си личи.

Аз се бях изплашил, че може би нещо в мускулните тъкани се е повредило и вместо да дърпа надсеменникът навътре, при свиване го бута навън, но на няколко пъти той си върна нормалното положение и наклона при свиването на тестиса беше абс идентично с това на другия.