PDA

View Full Version : Задача по Химия



cherryboy
10-25-2008, 13:40
Темата май е против 2 точка от правилана, но моля ако някой може да ми помогне с тази задача: В кои от следните в-ва химичната връзка е ковалента полярна: F2, LiF, F2O, CF4, BF3, BeF2, NF3? Подредете ги по нарастване на степента на полярност на ковалентните им връзки. Ще съм много благодарен ако помогнете, ако се налага ще черпя :)



Нарушена т.1
moderated by oth_fenka

anonymous546178
10-25-2008, 16:20
F2
tuk vruzkata e kovalentna polqrna nem i se misli da gi podrejdam

cherryboy
10-25-2008, 17:21
Ако можеш да ми кажеш и за другите, а за подреждането здраве да е

RiseGirl
10-27-2008, 00:25
На всички е ковалентна полярна, защото електроотрицателностите им са различни. :)

srpsko_1988
10-27-2008, 01:26
Немога да ти ги нареда щот нямам таблицата..но ще обясня. ковалентна химична връзка,несиметрично разположена между два атома се нарича ковалентна полярна връзка. колкото по голяма е разликата в електроотрицателността на атомите,толкова по -полярна ще е връзката. Също така трябва да знаеш,че общата ел. двойка се изтегля към по електроотрицателния атом,а при голяма разлика двойката е почти изцяло изтеглена към него. Тва например е при йонноте съединения като NaCl, тук електронната двойка е силно изтеглена към хлора и се пише така Na :CL (двете точки се слагат към хлора)
В случая ти трябва да ги наредиш от от по-слабо полярните към по силно..тва ще рече от малки разлики към по- голени. Трябва да имаш в учебника таблица на електроотрицателност..глед ай от там и ги нараеди. ако пак немоежеш ми прати таблицата аз щи ги нареда :D