PDA

View Full Version : Есета по житейски проблем



~Queen_M~
10-26-2008, 11:22
Аз съм 7 клас и в училище пишем есета по житейски проблем. Не ми трябва есе по някоя конкретна тема , просто искам да прочета разни чужди есета за да си разширя малко знанията.Ще съм ви благодарна , ако ми дадете някои сайтове с есета по житейски проблем или други от типа на "Ако бях вълшебник" , "Какво е да си тийнейджър" , "Един за всички , всички за един" , "Самосъхранението първи закон" , "Славата-сладко блаженство или Ад" и други. Ако може без такива по разни прозведения. :)

sexa_na_kompleksa
10-26-2008, 11:38
Ето за тийнейджърте:

Аз съм на 14 години и съм вече тийнейджър. Обичам да работя на компютъра – пиша есета, правя слайдове по различни предмети / физика, химия, биология /; обичам да играя футбол и да правя най-различни интересни неща, които са типични за младите.
Възрастта между 13 и 19 години е най-приятния, но и най-трудния период в живота на човека. Да си тийнейджър е предизвикателство, приключение. Трябва да докажеш себе си, своите качества и да се приспособиш към един друг свят, съвсем различен от този, който познаваш до момента – света на детето в приказките. При някои това става по-лесно, при други – по-трудно, но този преход е задължителен и е изпълнен с много трудности.
Проблемите на съвременния тийнейджър са многобройни - отношенията с родителите, с приятелите, училището и тежките изпитания там.
Същевременно в тази възраст срещаш първата любов, за пръв път трудът се увенчава с успех. Никога по-късно в живота няма да имаш възможността да му се наслаждаваш и да го изживееш пълноценно и интересно! Пак в тийнейджърството преживяваш първите огорчения и разочарования, срещаш неисканото приятелство и се запознаваш с онези, може би невинаги справедливи норми, които властват в живота. В училище младият човек не се учи само на знания и умения в областта на науката. Училището е подготовка за живота. Може би най-сериозният проблем, с който тийнейджърите се сблъскват, е отношението на родителите към тях. Противоречията във вижданията на различните поколения са нещо съвсем естествено, част от развитието и факт, който винаги ще съществува. Нашите родители имат съвсем различен поглед на нещата. Светът се променя, заедно с това и хората в него и именно тогава се появява противопоставянето между родители и деца. Радвам се, че в моето семейство съществуват топли отношения, за разлика от много други. Затова се чувствам щастлив.
Много от възрастните хора, мислят че ние – младото българско поколение не ставаме за нищо. Понякога и родителите ни са на това мнение. Но да не забравяме, че и те са били като нас!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Когато си тийнейджър е лесно да мързелуваш, лесно е да имаш по-малко задължения към себе си, семейството и околните, отколкото като пораснеш, но е трудно да запазиш психиката си чиста.
Тийнейджърът е застрашен от много опасности и пороци. Психиката се променя. Той се стреми към самостоятелност. Този закон властва навсякъде в природата (това е естествено). При израстването обаче се получава несъответствие между света такъв, какъвто е, и света през погледа на тийнейджъра. Понякога идва отчаянието. Някои посягат към наркотиците и други пороци, които водят до пропадане и загубване на изградения ти авторитет. Освен многобройните изпитания в живота, тийнейджърството е изпълнено с игри, забавления и много, много приятели.
Някои хора са млади по дух и си остават тийнейджъри за цял живот. Какво ли би станало без приятели, без предизвикателства, без изпитания? Всичко ще стане скучно, монотонно, сиво. Човек няма да има възможност да се изяви.
Животът е толкова хубав, когато го споделиш с приятелите си, когато няма кой да ти дига нервите, когато няма кой да ти забранява щяло и нещяло, когато не си лишен от разните малки удоволствия, когато няма кой да ти прави проблем „Ама що си излязъл с тая и оная, пети и десети...”, когато си свободен да правиш това, което искаш!
Когато виждаме как живеят другите младежи на нашата възраст, ни се иска да имаме всичко това – да имаме техните условия на живот, а именно – задоволеност на съвременно ниво / компютри, лаптопи, хубави мобифони готини дрехи /. За съжаление не всичко, което ни харесва, можем да си позволим да купим. Мисля, че сега, след като станахме членове на ЕВРОПИЙСКИЯ СЪЮЗ, българската икономика и благоразположението на младежите ще се подобри.
Именно в тази възраст ние поемаме своята посока. А пътят по тази посока извървяваме през цялото си съществуване.
Някой някога е казал, че успехът в живота не се измерва по това, колко далеч си отишъл, а каква посока си избрал.
Боже, свободата е прекрасно нещо! Нека я ценим!



ЛЕСНО ЛИ Е ДА БЪДЕШ ТИЙНЕЙДЖЪР?


Възрастта между 13 и 19 години е наи-приятната, но и наи-трудният период в живота на човека. Да бъдеш тийнейджър е предизвикателство, приключение. Трябва да докажеш себе си, своите качества и да се приспособишкъм един друг свят, който е съвсем различен от този, който познаваш до момента. При някои това става по-лесно, при други по-трудно, но този преход е задължителен и е изпълнен с много трудности.
Проблемите на съвременния тийнеиджър са многобройни – отношенията с родителите, с приятелите, училището и техните изпитания там.Същевременно в тази възраст срещаш пурвата си любов, за пръв път трудът се увенчава с успех. Никога по-късно няма да имаш възможността да му се наслъждаваш и да го изжижееш толкова пълноценно и интересно! Пак в тийнейджърството преживяваш първите огорчения и разочарования, срещаш неискреното приятелство и се запознаваш с онези, може би не винаги справедливи норми, които властватв живота. В училище младият човек не се учи на знания и умения в областта на науката. Училището е подготовка за живота. Може би наи-сериозният проблем, с който тийнеиджърите се сблъскват, са от ношенията с техните родители. Противоречията във виданията на различните поколения са нещо съвсем естествено. Част от развитието и факт, който винаги ще съществува. Нашите родители имат съвсем различен светоглед. Светът се променя, заедно с тях и хората в него и именно тогава се появява противоречието между родители и деца.
Тийнейджърът е застрашен от много опастности и пороци. Психиката на човек се променя. Тои се стреми към самостоятелност. Този закон властва навсякъде в природата. При израстването обаче се получава несъотвествие между света такъв, какъвто е, и света през погледа на тийнейджъра. Понякога идва отчаянието. Някои посягат към наркотиците и други пороци, които водят до пропадане и загубване на личностната идентичност.
Освен многобройните изпитания в живота, тийнеиджърството е изпълнено с игри, забавления и много, много приятели.
Някои хора са млади по дух и си остават тийнейджъри за цял живот. Тази част от живота на един юноша е неделима 1аст от него. Какво ли би станало без приятели, без предизвикателство, без изпитания? Всичко ще стане скучно, монотонно, сиво. Човек няма да има възможност да изяви себе си и да направи правилния избор в живота.
Именно в тази възраст ние поемаме своята посока. А пътят по тази посока извървяваме през цялото си съществуване. Някой някога е казал, че успехът в живота не се измерва в това, колко далеч си отишъл, а каква посока си избрал.
*****


Оглеждайки се наоколо, можете да видите хиляди младежи. Някои от тях са весели и доволни, разхождаики се с приятели, и смехът им се чува надалеч, а други, навели уморено глава, прото се прибират вкъщи – самотни и наразбрани. Въпреки това, колкото и да са различни, всички те са тийнейджъри. Но трудно може да се отговори еднозначно дали им е лесно, защото всяко нещо има добри и лоши страни.
Гледано през очите на един възрастен, да си тийнейджър значи да нямаш грижи. Частично и това е вярно, защото все още не се тревожи за различни парични проблеми, никой не зависи от теб. Но невинаги нещата изглеждат толкова прекрасно. С присъщия си младежки ентусиазъм много тийнейджъри очакват с нетърпение да се “хвърлят в бърните вълни” на живота, смятъйки, че наи-хубавото тепърва предстои. Ала щом се сблъскват с първите трудности, те често остават разочаровани. Така усетили ударите на съдбата, неопитните тийнейджъри лесно се пречупват и поддават на безкрайните изкушения, които съвремието предлага. Но не всичко свършва дотук, тепърва започват истинските проблеми, съпътстващи всеки човек по нервния път към самостоятелността.
Откривайки света около себе си, тийнейджърите се изграждат като личности. Важен фактор е отношението на другите; истинско нещастие е да си по-различен от останалите. В такъв случай трябва да се справяш и с острите забележки на съучениците си. За жалост тезиапогантни и необмислени думи понякога са приемани твърде навътре. Тогава те остват задълго болезнен отпечатък. А за да преоделееш всичко това, ти трява добър приятел, който да те разбира и да ти помага. Но да намериш такъв, също е доста трудно. Често вънщния вид, дрехите прическата са наи-определящи, за да бъдеш приет в някоя компания. Това накърнява младежкото самочувствие на тийнейджъра и го кара да се чувства откъснат, отритнат от целия свят. Тогава семейсвото е единсвената опора, която му остава. Но въпреки цялата загриженост на родителите му, раздразненият тийнейджър не може да ги разбере. Желаещият независимост младеж трудно може да понесе нормите, които са му поставени, а това води до пререкания и спорове.
Училището също представлява трудност за тийнейджъра. В напрегнатото му ежедневие не остава време за почивка. Въпреки това да си тийнейджър, невинаги значи да си мъченик, защото в крайна сметка всяко нещо е такова, каквото го направиш сам!

Lysit0
10-26-2008, 11:38
Аз съм 7 клас и в училище пишем есета по житейски проблем. Не ми трябва есе по някоя конкретна тема , просто искам да прочета разни чужди есета за да си разширя малко знанията.Ще съм ви благодарна , ако ми дадете някои сайтове с есета по житейски проблем или други от типа на "Ако бях вълшебник" , "Какво е да си тийнейджър" , "Един за всички , всички за един" , "Самосъхранението първи закон" , "Славата-сладко блаженство или Ад" и други. Ако може без такива по разни прозведения. :)


Цък,ако бях вълшебник. (http://danistar.blog.bg/viewpost.php?id=153097)


Какво е да си тийнеджър (http://www.bgreporter.com/index.php?n=read&id=4476)

Лесно ли е да си тийнейджър
(ЕСЕ)

Аз съм на 14 години и съм вече тийнейджър. Обичам да работя на компютъра – пиша есета, правя слайдове по различни предмети / физика, химия, биология /; обичам да играя футбол и да правя най-различни интересни неща, които са типични за младите.
Възрастта между 13 и 19 години е най-приятния, но и най-трудния период в живота на човека. Да си тийнейджър е предизвикателство, приключение. Трябва да докажеш себе си, своите качества и да се приспособиш към един друг свят, съвсем различен от този, който познаваш до момента – света на детето в приказките. При някои това става по-лесно, при други – по-трудно, но този преход е задължителен и е изпълнен с много трудности.
Проблемите на съвременния тийнейджър са многобройни - отношенията с родителите, с приятелите, училището и тежките изпитания там.
Същевременно в тази възраст срещаш първата любов, за пръв път трудът се увенчава с успех. Никога по-късно в живота няма да имаш възможността да му се наслаждаваш и да го изживееш пълноценно и интересно! Пак в тийнейджърството преживяваш първите огорчения и разочарования, срещаш неисканото приятелство и се запознаваш с онези, може би невинаги справедливи норми, които властват в живота. В училище младият човек не се учи само на знания и умения в областта на науката. Училището е подготовка за живота. Може би най-сериозният проблем, с който тийнейджърите се сблъскват, е отношението на родителите към тях. Противоречията във вижданията на различните поколения са нещо съвсем естествено, част от развитието и факт, който винаги ще съществува. Нашите родители имат съвсем различен поглед на нещата. Светът се променя, заедно с това и хората в него и именно тогава се появява противопоставянето между родители и деца. Радвам се, че в моето семейство съществуват топли отношения, за разлика от много други. Затова се чувствам щастлив.
Много от възрастните хора, мислят че ние – младото българско поколение не ставаме за нищо. Понякога и родителите ни са на това мнение. Но да не забравяме, че и те са били като нас!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Когато си тийнейджър е лесно да мързелуваш, лесно е да имаш по-малко задължения към себе си, семейството и околните, отколкото като пораснеш, но е трудно да запазиш психиката си чиста.
Тийнейджърът е застрашен от много опасности и пороци. Психиката се променя. Той се стреми към самостоятелност. Този закон властва навсякъде в природата (това е естествено). При израстването обаче се получава несъответствие между света такъв, какъвто е, и света през погледа на тийнейджъра. Понякога идва отчаянието. Някои посягат към наркотиците и други пороци, които водят до пропадане и загубване на изградения ти авторитет. Освен многобройните изпитания в живота, тийнейджърството е изпълнено с игри, забавления и много, много приятели.
Някои хора са млади по дух и си остават тийнейджъри за цял живот. Какво ли би станало без приятели, без предизвикателства, без изпитания? Всичко ще стане скучно, монотонно, сиво. Човек няма да има възможност да се изяви.
Животът е толкова хубав, когато го споделиш с приятелите си, когато няма кой да ти дига нервите, когато няма кой да ти забранява щяло и нещяло, когато не си лишен от разните малки удоволствия, когато няма кой да ти прави проблем „Ама що си излязъл с тая и оная, пети и десети...”, когато си свободен да правиш това, което искаш!
Когато виждаме как живеят другите младежи на нашата възраст, ни се иска да имаме всичко това – да имаме техните условия на живот, а именно – задоволеност на съвременно ниво / компютри, лаптопи, хубави мобифони готини дрехи /. За съжаление не всичко, което ни харесва, можем да си позволим да купим. Мисля, че сега, след като станахме членове на ЕВРОПИЙСКИЯ СЪЮЗ, българската икономика и благоразположението на младежите ще се подобри.
Именно в тази възраст ние поемаме своята посока. А пътят по тази посока извървяваме през цялото си съществуване.
Някой някога е казал, че успехът в живота не се измерва по това, колко далеч си отишъл, а каква посока си избрал.
Боже, свободата е прекрасно нещо! Нека я ценим!

http://www.gracebg.org/library/duhovni/57_bh_Obratnokymkrysta_6.doc

Виж дали ще ти вършат работа :)