PDA

View Full Version : храни



summergir1
10-26-2008, 15:33
От темата за хубаво тяло и самочувствие се сетих, че може да е интересно да се напишат храни които са полезни и не са калорични, защото е лесно да се изброяват : не яж хляб, сладко, солено, газирано и нз какво още, обаче на практика не е така :)

mynichka
10-26-2008, 15:36
таратор
супички
солети (ама не всички видове ..примерно тези с кашкавал ..не стават)
пилешко месо без кожа
кисело мляко и т.н. :P

st1ka
10-26-2008, 15:41
..

Eeyore1
10-26-2008, 16:08
10-те най-полезни храни



1. Кафяв ориз
2. Кокоши яйца
3. Мляко
4. Спанак
5. Банани
6. Пилешко месо
7. Сьомга
8. Черна боровинка
9. Билки
10. Чесън

niakvu_ytkachenu
10-26-2008, 16:17
ima edna mn iaka knijka"dieti za tineidjari"
tia e mn iaka i pi6e vsichko kvo triaa da iadem i ko ne triaa! :)

silver_moon
10-26-2008, 16:35
1. всякакво месо, но без тлъстините и кожите
2. мляко и млечни продукти, но ако може си взимайте истинско домашно мляко, че повечето на пазара за пълни с нишесте :?
3. яйчица
4. всякакви плодове и зеленчуци
5. зърнени и пълнозърнести храни + пълнозърнест хляб, паста
6. сурови ядки и семена
7. истински черен шоколад, без добавка мляко
8. мед
9. подправките, но без солта, с нея в по-малки количества

lcl
10-26-2008, 16:48
1. всякакво месо, но без тлъстините и кожите


Аз не смятам, че месото е полезна храна :)

harabelka
10-26-2008, 17:39
Защо сиренето и кашкавалът не са полезни храни? (дайте малко информация по този въпрос ако може)

st1ka
10-26-2008, 17:40
..

chokolate_girl
10-26-2008, 17:46
Полезни
1.Мляко
2.Сирене
3.Плодове
4.Яйца
4.Зеленчуци
5.Спанак
6.Риба
7.Кафяв ориз
8.пилешко/кокоше месо
9.Билки
10.Черна боровинка :)

TheNewReligion
10-26-2008, 18:00
Извод: http://www.nextnature.net/research/wp-content/uploads/2008/03/orthorexia_nervosa_nextnature_530g.jpg
Така е най-здравословно. Нито пълнееш, нито си гладен (след 2-рия месец). 8)

harabelka
10-26-2008, 18:49
Извод: http://www.nextnature.net/research/wp-content/uploads/2008/03/orthorexia_nervosa_nextnature_530g.jpg
Така е най-здравословно. Нито пълнееш, нито си гладен (след 2-рия месец). 8)

Можеше да спестиш малоумния си фото коментар, който няма нищо общо с темата. Тук говорим за здравословно хранене, не за глад. Ако за теб здравословното хранене се свежда до това да си напълниш търбуха с неорганична, термично преработена храна, щедра поръсена със сол/захар, то има други хора, които не следват твоите принципи.
леле леле, колко си злобна

TheNewReligion
10-26-2008, 19:13
Мередиана, скъпа като не си разбрала точно иронията ми не се опитвай да се заяждаш. :wink: Сама стигна до извода, че повечето здравословни храни у нас, всъщност не са такива, тъй като сме в неведение за съдържанието им. Следователно не са здравословни => не ядеш нищо вредно и оставаш гладна. :-| Та, "малоумния" ми фото коментар не е имал за цел да те засегне лично, а просто да иронизира здравословните хранителни навици и извода: "У нас няма нищо екологично чисто". Като няма отиди на село, насади моркови и доматки, угои прасето и кокошките и яж екологично чиста храна, с чието съдържание си наясно. :-| За повечето неща си права и все пак "крайностите" ти са смешни. :wink:

lcl
10-26-2008, 19:17
Става дума за "лошия" холестерол, че вреди на тялото. Именно той се наслоява по кръвоносните съдове по цялото тяло.
---налага се да излизам, после ще продължа---

fre3styl3
10-26-2008, 20:04
доколкото мога, ям екологично чиста храна от село..
ти намираш "крайностите" ми за смешни, а други мои познати ги намират за плашещи .. :D :D :D

Не те познавам, но някои от мненията ти наистина са плашещи... По-добре прочети това (http://gotvarstvo.georgievi.net/a/ortorexia).
Просто съвет, нищо лично ;)

А иначе за здравословните храни..еми то в наше време, както сте казали вече, не се знае какво е полезно и какво не.
Всеки случай за предпочитане са нискомаслените млека,сирена и кашкавали, пред високомаслените. Нетлъстите бели меса, пред тлъстите,червени. Прясно изцедените сокове, пред тези от магазина, пълнозърнестият черен хляб, вместо белият и тнт..
Но все пак човек живее само един живот, не може вечно да се ограничава..
Моят съвет е- балансирано хранене, повече плодове и зеленчуци, вместо боклуци (вафли,снаксове,чипсове) и ограничаване на тестените,мазни,сладки и газирани неща вечер.
=> здрави и щастливи ^^

lcl
10-26-2008, 21:42
А как си набавяш витамин В12??? Понеже единствният възможен за хората начин е чрез месо.

На колко си години, Cаnis_Dirus?

Единствен ???

Б12 се съдържа и в млечните храни, яйцата, бирената мая, соята.


Но все пак човек живее само един живот, не може вечно да се ограничава..

Всеки сам определя начина си на живот и всеки си определя дали му е добре или зле. "Не те познавам... Просто съвет, нищо лично" - живей си както си знаеш :)

merediana, боб на вечеря идва малко тежко на стомаха. Вечерята трябва да ти е лека. Салата и още едно блюдо не идва много леко :)

lcl
10-27-2008, 09:32
merediana, боб на вечеря идва малко тежко на стомаха. Вечерята трябва да ти е лека. Салата и още едно блюдо не идва много леко :)

знам, аз ям не повече от 3-4 лъжици, вечерям много рано и после ходя да бягам в една горичка до нас. Просто нямам много свободно време и режима ми е натоварен. :)

По-добре прави обратното. Тичай после яденето. Ако си много изгладняла (не знам какъв ти е режима на деня), хапвай нещо леко и бързо смилаемо преди тичане колкото да си набавиш енергия. И има едно правило, че трябва да се спортува на празен стомах (някъде четох, че имаш инструктор или треньор, той би трябвало да ти обясни коя храна колко време се обработва в стомаха). Затова най-подходящо е консумирането на мед - тъй като усвояването му е много бързо и тялото ти не хаби енергия в обработка на храна. Ако след тичане си гладна, ти си знаеш какво, но най-добре храната да е от 1 вид и "лека".

lcl
10-27-2008, 10:22
За нищо. Предполагам знаеш - най-важния мускул е сърцето. Освен че трябва да го захранваш пред тренировка, след нея тялото ти трябва да възстановява. Ако не възстановява добре, сърцето ти се товари. Именно за това хората консумират белтъчини и протеини. Сега тези, който употребяват месо според мен са самоубийци. Месото се усвоява от 4 до 8ч... На вечеря месо, че и след тренировка...мда... С тях до тук... :D
Към бързосмилаемите протеини спадат кълновете. Аз лично в нас си гледам леща, жито, нахут и соя. Разбира се това е лека храна, но количеството е от значение. Не е добре да се прекалява.
Следва киселото мляко - най-подходящо е това с 0.1% масленост.

Има една особеност. Тя е в зависимост от това по кое време тренираш и каква е била тренировката ти. При по-големи натоварвания, е хубаво веднага след тренировка да захраниш сърцето. Мед, натурален шоколад, или някои от плодовете (цитруси, праскови и др.) са доста подходящи. Разбира се след шоколада и плодовете трябва да мине известно време, преди да се стигне до вечерята... Ако вечерята ти отива много късно, се ориентирай да направиш по-лека тренировка и да пропуснеш захранването на сърцето след нея.

Липсата на достатъчно приети течности през деня също водят до натоварване на сърцето.

KadifWerewolf
10-27-2008, 10:44
Мда, колко хора са умрели от ядене на месо.. ужас.. :(

lcl
10-27-2008, 10:50
:razz: :razz: :razz: :lol: :lol: :lol: :shock: :shock: :shock:


коментара е излишен.

Но поне се грижиш за нашето здраве. Смехът е здраве.

Кажи си, кажи си - аргументирай се за да не мятаме излишни постове:)

silver_moon
10-27-2008, 11:20
аз пък знам, че има "лош" и "добър" холестерол, като лошия е от тлъстините, кожите и въобще от мазните части...като казах всякакви меса, май не оточних, че аз не броя за месо кремвиршите, надениците и подобните продукти, сори за това
аз без месо, освен на закуска, не мога...за мен месото си е най-пълноценния източник на протеини, а без тях няма цикъл, няма коса, няма нокти, няма мускулатура, а само отпусната кожа, не че съм тръгнала да правя мускули, но все пак държа на стегнатото тяла :) ...примерно от рибата се набяват много ценните за организма омега3 мастни киселини, да вярно, че тях ги има и в ядките, но в доста по-малки количества.
не оспорвам факта, че месото в магазина е натъпкано с хормони, но и зеленчуците на пазара са пълни с нитрати, млякото е с нишесте и така нататък...най-добре си е, ако можеш да си ги набавяш от село, аз си взимам понякога зеленчуци и плодове от дядо ми и вкуса им е 100 пъти по-различен от този на пазарските, но за жялост не всеки и не всичко може да се вземе от село :(
то май вече няма храна на пазара, която да не е малко или много вредна, но поне да ядем по-малкото зло...
вече кой яде месо и кой не, това си е въпрос на лично мнение, предпочитания, хранителни навици :)

lcl
10-27-2008, 11:51
Най-пълноценният източник - по-скоро НЕ. При термичната обработка голяма част от белтъчините се унищожават. И е киселинообразуваща, което значи органичните ензими при нея са унищожени. Обработката на месото в стомаха е между 4 и 8ч.

Това каква ти е фигурата не зависи само от вида храна. Едва ли месото те прави по-малко или повече стегната.

О3МК се съдържат и в зехтина, ядки, семена (ленено), яйчен жълтък.

За последното ти изречение те подкрепям на 100%.

Pliok0019
10-27-2008, 12:00
Чистото месо (най-вече пилешко и риба) е полезно и е вкусно... В млякото има много калции и съдържа белтъчини.

Иначе и аз ям плодове, зеленчуци, яйца, чипсове, фаст фууд...

Попринцип ъсм против саламите, кремвиршите, наденичките, но туко-що изядох един хот дог.

Докато довечера ям панирани парченца пиле и пържени картофки ще си мисля колко сте преебани...

silver_moon
10-27-2008, 12:43
Най-пълноценният източник - по-скоро НЕ. При термичната обработка голяма част от белтъчините се унищожават. И е киселинообразуваща, което значи органичните ензими при нея са унищожени. Обработката на месото в стомаха е между 4 и 8ч.

Това каква ти е фигурата не зависи само от вида храна. Едва ли месото те прави по-малко или повече стегната.

О3МК се съдържат и в зехтина, ядки, семена (ленено), яйчен жълтък.

За последното ти изречение те подкрепям на 100%.
това за киселинността не го знаех, тенкс за инфото :)
ми аз съм чувала и чела, че белтъчините изграждат мускулите, но разбира се не трябва да се изключва от менюто никой вид храна, за това съм много против нисковъглехидратните или протеиновите диети, които нашумяха, аз действам на приципа малко от това, малко от онова...съгласна съм, че за да имаш стегната тяло, не може просто да не ядеш това или да ядеш онова, всичко става със спорт, но трябва и някъв хранителен режим, все пак немисля, че ако по цял ден ядеш снакс, чипс, вафла, шоколад и тн. и после отидеш да тренираш примерно един час във фитнеса ще постигнеш желаните резултати, за добра фигура трябва комбиране на храната и спорта (лично мое мнение), не става само с едното :)
но не бива да се прекалява нито с белтъците, нито с въглехидрати, нито с мазнини, били те добри или лоши...аз лично гледам да комбинирам по равно от трите, май успявам горе-долу :D

lcl
10-27-2008, 13:19
Белтъчините не само изграждат, но и възстановяват "спокойното" състояние на мускулите. Примерно, при натоваращи тренировки организма се набдява с енергия от унищожаването на белтъчините от мускулите. За да се възстановят мускулите са необходими белтъчини - храна.

Как го изчисли, че консумираш еднакво и от трите ? :D

_mimi7y_
10-27-2008, 13:37
Полезни
1.Мляко
2.Сирене
3.Плодове
4.Яйца
4.Зеленчуци
5.Спанак
6.Риба
7.Кафяв ориз
8.пилешко/кокоше месо
9.Билки
10.Черна боровинка :)
напълно съм съгласна с теб...но аз лично не мога да се лишавам от сладкото и не само от него ами и от всички неполезни и калорични храни (не че някой ме пита :D )

silver_moon
10-27-2008, 18:20
Как го изчисли, че консумираш еднакво и от трите ? :D
ем не съм го изчислявала, но гледам примерно да имам винаги протеин, въглехидат и мазнина (уф, че гадно звучи мазнина :-o ) на хранене и горе-долу имам представа от съотношонията на храните и тн...са до точност естествено е, че не са по равно, днес може да имам малко повече въглехидрати, утре малко повече протеин, но не се вманиячавам до толкова :D

друга полезна храна, за която се сетих е чистия, поне 75% какаов шоколад, но по около двайсетина грама на ден, не цял огромен шоколад, имам в предвид шоколад без мляко, с мноооого какао...той действа добре на мозъка, заради кофеина и другите полезни неща в какаото...и преди да ме нападнете, това са ми го казвали лекари и даже гинеколожката ми ми каза (понеже имах проблеми с цикъла) да ям такъв шоколад и от него не се и пълнее, но като ядеш в малки количества ест. :)
също и зеления чай е полезен, въпреки, че аз чай мразя :?

lcl
10-27-2008, 21:10
Шоколадът съдържа фитостерини, който укрепва съдовете, леко разширява коронарните съдове и нормализира артериалното налягане. За налягането помагат и калия и магнезия. Какаовите въглехидрати и мазнини се усвояват веднага и поддържат дейността на сърцето.

Айде сега урок по ензими (copy-paste) :)
"Без ензими нашият организъм не може да разгради и усвои приетата храна. Ензимите, витамините, минералите и аминокиселините са необходими за безпрепятственото функционииране на тялото и здравословния начин на живот. Природни източници на ензими са суровите зеленчуци, яйцата, непреработеното месо и рибата. Нито един ензим не може да се замени с друг, поради това, че всеки има конкретна роля в преработката на храната. Недостигът на някой ензим може да доведе до проблеми с храносмилането (чувство за подуване, газове, нередовно изхождане) и поява на различни заболявания. Белтъците попадат в храносмилателния тракт и с помощта на ензимите се разграждат до аминокиселини, абсорбират се и отново се синтезират лесно усвоими за организма белтъци. Пепсинът е ензим, необходим за храносмилането, той разлага белтъците от храната до по-малки части, наречени полиептиди. Той подготвя белтъците за разграждане до аминокиселини."

Ензимите:
— превръщат скорбялата в обикновени захари (глюкоза, фруктоза);
— позволяват синтез на значителни количества витамини (особено А, В и С) и на други ценни биологични вещества;
— превръщат протеините в аминокиселини и улесняват синтеза на някои аминокиселини, които не се съдържат в зърното;
— превръщат мазнините в мастни киселини.

За да се асимилира, скорбялата трябва да се сведе до прости захари. Простите натурални захари се комбинират с някои елементи, необходими за тяхното асимилиране, докато рафинираните захари са лишени от естествени допълнения. Покълналите зърна са богати на прости захари, които се асимилират напълно, с което до голяма степен улесняват храносмилателната дейност на организма.

Ето ти историята с белия хляб - някъде обясняваше някви глупости за него. :)

Превръщането на протеина в аминокиселини и синтез на нови аминокиселини

По време на покълването натрупаните протеини се превръщат в аминокиселини(техни основни съставни елементи). Под влияние на ензимите в зърното се синтезират аминокиселини, които то не е съдържало. Следователно покълналите семена са прекрасен източник на аминокиселини. Те нямат недостатъците на протеините от животински произход(месо, млечни продукти, яйца), съдържащи наситени масти, влошаващи здравословното състояние. Известно е, че ние приемаме протеините в естествен вид, за да може организмът да ги абсорбира, те трябва да бъдат преработени в аминокиселини.

Понеже не си наясно с ензимите - вземи 1 учебник по Физиология, та са ти обяснени по подробно.

Мускули първо ползват за гориво глюкозата. В случай че в чрез храната не е получено достатъчно гориво, организмът започва да черпи от мускулната тъкан.
Въглехидратите са гориво - да. Именно за това преди тренировки се приемат въглехидрати, за да се избягва белтъчините да бъдат използвани за енергийна цел. Тяхната основна функция е градивна.

И това го има в учебниците по Физиология.

Заради условията на живот на ескимосите им трябват много калории, за да поддържат постоянна телесна температура. Организмът използва енергията първо от разграждането на мазнините, следват въглехидртатите и накрая белтъците. И поради условията им като няма от къде да си набавят гориво - ето ти причините за консумацията на такава храна.

lcl
10-28-2008, 06:18
Не се бях изразил точно за въглехидратите и го поправих.

Ако научни сайтове няма какво да ти ровя - намери си учебник по Физиология.

Западен сайт момко не съм отварял. И не съм жена, че да ми пишеш "преписала". Жив и здрав.

harabelka
10-28-2008, 19:00
развалихте темата пффффф, всеки да каже какво според него е полезно и хората сами ще си направят изводите

harabelka
10-28-2008, 19:02
1. кисело мляко
2. бадеми
3. ябълки
4. яйца
5. риба
6. мюсли
7. чисто месо
8. грейпфрути