PDA

View Full Version : Химия



bez_ime_
10-26-2008, 15:51
Здравейте!Имам проблем с химията,днес учих много,но не успях да разбера едно нещо....

Проблемът е ,че се обърквам с определянето на електоотрицателността или по-точно ,например е даден NH3(3-индекс за водорода) и трябва да определим каква е връзката.И от тук започва обърквацията...
На N ел.отрицателността е 3,0 ,а на H 2.1
Ако някой обясни как стават нещата,ще съм му много благодарна :)

raichEbaichE
10-26-2008, 16:17
значи,разбирам го...ама дали ще мога да ти го обесня сега ще проверим...електротрицател остта на водорода е по-малка от тази на азота,следователно водорода отдава на азота нещо(не мога да се сетя кво,виж в учебника).връзката се изразява чрез стрелка от водорода към азота и отгоре на водорода слагаш буква делта(мисля ,че така беше)със знак плюс,а на азота със знак минус...тук обаче имаш 3 водордни атома,следователно от ляво,от дясно и от долу на азота слагаш водород със стрелкички към азота...и от трите атома водород с положителен знак,делтата на азота ше бъде 3-...охх,тва е,ама като го прочетох,мн сложно изглежда...сори,ако не помогнах...най-добре преди или след часа иди при госпожата или пък някой по-просветлен съучник да ти помогне :)

Eeyore1
10-26-2008, 16:19
В случая не ти трябва ел отрицателността,просто виж къде в периодичната система се намират елементите, в случая NH3 е с ковалентна връзка :grin:

raichEbaichE
10-26-2008, 16:33
мисля,4е и трябва точно това,което написах...ама ддз :)

bez_ime_
10-26-2008, 16:37
Благодаря ви...трябва ми това,че като ги съберем 2-те електроотрицателности :-D се получава число...ако е по-малко от 1,67 е еди каква си връзка..но не мога да разбера трямва ли в случая като ги смятам да пиша 3x2.1- 3 или само [2.1-3]

Boyd
10-26-2008, 17:49
Една връзка е неполярна, когато електроотрицателността на двата химични елемента е еднаква. Полярна е когато е различна.

Когато разликата между електроотрицателностите на двата елемента е по-малка от 1,5 то връзката е ковалентна. ВИНАГИ СЕ ВАДИ ОТ ПО-ГОЛЯМОТО - ПО-МАЛКОТО.

Връзката е проста, когато има една обща електронна двойка, когато са повече от една връзката е сложна. (Водород-Водород (проста); Кислород-Кислород (сложна, защото е двойна връзката))


В твоя случай връзката е ковалентна, полярна, проста.