PDA

View Full Version : Музикални поздрави от мен, за вас)



machoka
10-28-2008, 05:42
Добър ден,
едно време бях направил една тема, която сега не я намимра и мисля да стартирам отново. Тук ще водя една 'викторина' /хахха/, като ще ви поздравявам само със супер хубава музика от света на класическата такава. Вярвам, че ще отделите поне на някое от парчетата 5-6 минути да послушате и да се изкефите, като се надявам с това да повдигна малко интереса към най-'високата' и гениална музика правена някога.
Темата не е дискусия, само ще давам линкове и ще обяснявам накратко за въпросното парче, разбира се добре дошли се все пак да коментирате харесва ли ви, не ви ли, а още по-добре ако пускате и вие по някой линк свързан с тази магия, който сте чули и ви харесва.

Желая ви приятни мигове )

machoka
10-28-2008, 05:49
Започваме с едно супер произведение, което ме вдъхнови страшно много и тази година ще можете да го чуете от мен на концерт около 17 декември в голямата концертна зала на Национална Музикална Академия 'П. Владигеров', София. Следва да чуете Бах - Прелюд и фуга от втора книга на 'добре темперирано пиано', във f moll - фа минор. Писано е някъде през далечната 1744 година, от НАЙ-гениалният композитор раждал се до сега - Йохан Себастиан Бах. Парчето е за соло пиано, и ще ви помоля ако се 'излъжете' да го чуете, моля, направето го със затворени очи. То е около 5 мин и е разделено на 2 части - прелюд и фуга, всяка с отделен замисъл, философия. Държа да отбележа, че по време на Барока няма НИКАКВА романтика, т.е. не търсете романтично в него. Тогава всичко е било сакрално и САМО в името на Църквата, така че потърсете именно сакралното и възвишеното в него, а не лигави и ревливи бълвочи. Върви на 3 гласа, от които почти винаги в единия тече главната тема, а другите съпровождат. За това ще ви се чува едно и също нещо, но то винаги е в различен глас. Пианистът е Рихтер - един от най-добрите в тази област.
Докато слушате със затворени очи ще ви навеят много интересни мисли, гарантирам)

Приятно слушане, приятели:
http://machoka.data.bg/Temp/3.12%20-%20Prelude%20&%20Fugue%20XII%20In%20F%20Minor%20,%20BWV%20881.mp 3

Lysit0
10-28-2008, 06:00
Страхотно е браво.А можеш ли да ми намериш на ''Кръстникът'' и ''Елиза'':?: Много ще съм ти благодарна.

machoka
10-28-2008, 06:05
Кръстникът не е класическа музика, а 'Елиза' и лунната соната са 'чалгията' в класическата музика, така че да се обиждаме )) Ама ще потърся де, ако има резултат ще ти пиша ЛС.

С шопен тепърва ще започваме, имам ВСИЧКО което е написал той и много други, само се надявам подбора ми да е качествен... чакайте, не може всичко от първия ден, тая тема е с дългосрочна перспектива :oops:

Lysit0
10-28-2008, 06:07
Мерси Machok :-)
А защо не я качиш на важна ,та да я виждат всички :?:

Защото не може моята да е важна, а поздравите на някой друг да не са ) machoka

Jumbie483
10-28-2008, 07:58
WoW machoka това парче ми навява страхотни спомени :smt007
Мерси страшно много за линка :smt003

IvJonas
10-28-2008, 09:58
мерси и от мен..малко релакс и спокойствие ми доставя този вид музика. :)

machoka
10-28-2008, 18:19
Авторе, вече има такава тема от 2006г, за това тази ти я заключвам:

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=45666