PDA

View Full Version : Как в името на печалбата се съсипва здравето на учениците



prizivzaborba
10-28-2008, 21:29
88% от учениците пият алкохол, а 2/3 пушат :shock:


Като най-честа причина за употребата се посочва търсенето на удоволствие, любопитството, необходимостта да бъдат приети в групата или нуждата да се откъснат от действителността
28.10.2008
88% от учениците пият алкохол, а 25 на сто от момчетата и 10 на сто от момичетата са се напивали над 15 пъти. Тревожната статистика разкрива изследване на МБМД сред 2200 ученици от 7 до 12 клас в София. То е проведено в края на миналата година по поръчка на Столичната община.

Най-често употребяваният от тийнейджърите алкохол е бирата, но веднага след това се нареждат концентратите, виното и коктейлите.

73% посягат към алкохола веднъж месечно. 1/3 от момичетата и 40 на сто от момчетата пият по една бира, чаша вино или 50 мл концентрат дневно.

Учениците са достатъчно информирани за вредното влияние на алкохола, но въпреки това продължават да пият, коментира Мирослава Радева, директор на социологическата агенция.

Всеки пети тийнейджър признава, че е употребявал сънотворни, а всеки десети - успокоителни. 10% от анкетираните са пробвали комбинации от сънотворни, успокоителни и алкохол.

На всеки втори ученик в София е бил предлаган наркотик, като 3% твърдят, че са били принуждавани да го приемат.

Изключително висока е разпознаваемостта на различните наркотици сред младите - над 75% от тях знаят какво е марихуана, хероин, кокаин, екстази и амфетамин.

Най-често употребяваният наркотик е марихуаната - от 28%. 14 на сто са пробвали хашиш, а всеки десети - амфетамини и екстази.

Според анкетата 3/4 от учащите смятат, че наркотиците представляват проблем за страната, 68% - за града, а 52% - за училището, където учат. Тийнейджърите са запознати и с влиянието на хероина - според 82 на сто редовната му употреба носи риск за здравето.

Същото е отношението към употребата на екстази - 73% смятат, че е вредно, а 62% мислят същото за марихуаната. Според половината ученици обаче употребата на алкохол не крие риск за здравето.

Две трети от тийнейджърите между 7 и 12 клас в столицата пушат, а 1/3 от тях от тях - ежедневно, съобщи още Мира Янева от социологическата агенция МБМД.

В повечето случаи първата цигара е запалена под 16-годишна възраст, а при 1/3 от анкетираните - на около 10 години. Пушещите са повече сред момчетата - 66%, срещу 58% момичета.

Данните от изследването сочат още, че знанията на учениците за наркотичните вещества се базират почти изцяло на видяното по филмите или на разкази на приятели и близки.

Като най-честа причина за употребата се посочва търсенето на удоволствие, любопитството, необходимостта да бъдат приети в групата или нуждата да се откъснат от действителността.

Jumbie483
10-28-2008, 21:47
Напълно вярно...за жалост. Но така е в 21 век. Децата още от 5/6 клас почват да се делят на готини и задръстени. Готините в 6 клас вече пият, но мечтаят да са като тези в 7ми, които пушат, пият, употребяват наркотични вещества и т.н. Не знам къде се е породила представата, че да си готин трябва да вършиш такива глупости. :?

splendour
10-29-2008, 05:48
za vsi4ki macki koito py6at samo za6toto si mislqt 4e taka otslabvat vijte tova
"3. Спри пушенето
Много пушачи смятат, че точно този навик поддържа слабата им фигура. Но истината е друга – пушачите трупат повече мазнини в областта на коремчето, в сравнение с въздържателите. Тук главен обвиняем отново е кортизола."
eto i link za statiqta:
http://www.kozmetikata.com/show.php?storyid=10131

Jumbie483
10-29-2008, 07:58
Аз не пия даже бира,
а цигарите останаха далеееч в миналото ми.


Хубаво е че си ги оставила цигарите ;)
Аз когато бях нааа 4/5 макс 6 годинки запалих цигара от любопитство... спомням си че беше ужасно 8-) От тогава си казах, че няма да пуша и до днес си спазвам това :oops:

NamelessRomantic
10-29-2008, 17:31
Нищо ново под слънцето...Малко ли хлапета имаше в миналото ми училище 2-3 клас вече пушат...просто вече сме в епоха в която родителите не упражняват такъв контрол както по рано.Сега хлапетата си ходят до будката за цигари и алкохол,продавачката едва ли не с радост ги снабдява с така желаните цигари.А за върха на иронията отпред се белее табелката "По закон е забранено да се продават цигари и алкохол на лица под 18 години".Да бе. :-x И всеки се фука колко е бил пил,колко се е напивал и т.н.В момена в класа ми има групичка 5-6 момчета (да,силните на деня)който всеки петък се напиват и после си разказват какво е станало и го изкарваг направо майтап.Но комент. :booooomb:

middle_of_noWhere
10-30-2008, 06:14
да и в моя клас е така ... сега като съм в 9-ти клас половината пушат и пият , а после незнам какво ще правят ...

П.С. според половината клас аз се числя към групата на задръстените ... :lol:

hooliganka89
11-30-2008, 10:38
Болезнена истина!

scoobydors
11-30-2008, 10:49
Така е, но какво могат да променят шепа хора във един форум? :)

vanPersieFan11
11-30-2008, 11:44
Аз не пия даже бира,И не пуша!

но е жалко,че повечето от моя клас пушат и не пият само бира....наистина статистиката е тревожна...

jghgh
11-30-2008, 13:55
Да се друсат щом искат.
Пиянството е свинщина. Казвам го във връзка с това че вчера и аз се напорках. Отвратително.

UFOs
11-30-2008, 14:26
Ми София братлета,какво искате.Там всички са наркоманчета и пияници.Аз като отида до Сф и като ги гледам някви пикльовци с бира в ръка направо ми идва да ги пребия,но избухвам в голям смях.Или пък гъзарчетата пушещи трева и мислещи се за велики.. :roll:

scoobydors
11-30-2008, 14:27
Да се друсат щом искат.
Пиянството е свинщина. Казвам го във връзка с това че вчера и аз се напорках. Отвратително.

Welcome to the club! :-D :oops:

Erica1
11-30-2008, 15:15
Така е, но какво могат да променят шепа хора във един форум? :)



+1 :-D

cappy123
11-30-2008, 18:58
Аз пия само коктейли и пуша само пури !!! :P

tapunGer
11-30-2008, 19:51
Употребявам единствено алкохол и то само веднъж седмично с един приятел. Всеки петък се напиваме в една детска градина и упражняваме jump styla на замаено. Забавно е, спор няма, но не мисля, че се алкохолизираме, понеже е един единствен ден от седмицата и за нас е приемливо :)

LadyDy
12-02-2008, 11:42
Бой, бой и само бой - да се научат на ред, дисциплина и т.н.!!!

pinkbutterfly
12-28-2008, 13:34
Пиянството е свинщина. сЪГЛАСНА СЪМ! :grin: мН. е грозна гледката когато пияни хорица си говорят или правят нещо :)

traka
12-29-2008, 06:23
Учениците са достатъчно информирани за вредното влияние на алкохола, но въпреки това продължават да пият, коментира Мирослава Радева, директор на социологическата агенция.

Това твърдение ме уби... Та как е един тинейджър е достатъчно информиран за нещо... Не е само алкохола, цигарите, наркотиците, секса и какво ли още не. За мен пак горе в министерството си мият ръцете с веро, а не със сапун... Не може без да имаш наблюдение, без да имаш ясна представа за нещата ти да си мислиш, че за всичко е помислено и децата виж ти са подготвени за живота, а правят глупости. Не мисля, че и след 5 години статистиката ще се промени, проблема не е в тинейджърите, а във всички, които се бият в гърдите и казват ама ние всичко направихме да ги информираме, пък те продължават. Не е само проблем на София, навсякъде ги има просто не се провеждат анкети... Където и да съм отишла като по малка и сега дори, рядко виждам тинейджър да не е захапал цигара или друг да не се налива с бира. Просто всичко забранено е по сладко... винаги ще има пияни и винаги ще има пушачи, ако ще и да ги скрият от магазините тия продукти, ще се намери начин да се набавят. Тревожно или не, това е действителността... Колкото и да ми се иска да променя тези факти няма да мога и детето ми така ще прави и аз ще съм безсилна... Чудя се ако беше позволено да се употребяват бирата, цигарите каква ли щеше да е статистиката... все си мисля, че щеше да е по-нисък %....

mirmark
12-29-2008, 06:49
Не достатъчно само добре да си информиран, за да не употребяваш алкохол, наркотици и цигари. Много зависи в каква среда се движиш, каква ти е ценностната система, в какво вярваш - какда го постигнеш и дали изобщо смяташ, че може да се постигне. Много от днешните младежи не вярват, че може да има по светло бъдеще за тях и за това посягат към тези неща.

traka
12-29-2008, 06:56
Абе те дали въобще знаят какво е "бъдеще". Повечето живеят ден за ден и поддържат теорията "Прави каквото искаш, пък да става квото ще". Така излиза, че каквото и да правят и с каквото и да ги залъгват те са си просто на гребена на вълната и не им пука от това какво ще стане не след една година, а след един ден... Ако не бяха такива в съзнанието си може би щеше да има и различни хора, но уви.

HePeAJIeH
01-03-2009, 12:44
Наистина са лоши статистиките.Аз пуша и пия с мярка..пороци но какво да с прави..

DieselBlood
01-03-2009, 17:16
Аз рядко пия,даже бира и вино да не говоря за водка и мартини.Цигари оттдавна не пуша(всъщност аз пуших 4 дена и не ми хареса).А има някви тъпи лапета пред входа дето са подиграват на друго че не пуши.Смятай

SuNsEt
01-05-2009, 14:43
Хах...Някой да учи в 18 СОУ или просто да е минавал покрай него през междучасие?Там повече от половината ученици пушат.Минаваш си и гледаш дим навсякъде.Само с едно минаване може да се усмърдиш,хаха...Особенно през пролетта и лятото да не говорим.

traka
01-06-2009, 07:50
^ Завършила съм Оптиката която е малко по надолу от 18-то и да ти кажа по мое време % на пушачите беше по-голям от на не пушачите, така че за димна завеса няма да ти говоря. Така е навсякъде не е само в твоето училище, мен повече ме стряска като видя някое ОУ с деца запалили цигари на по 10-12 и даскалите само ги гледат лошо и нищо не предприемат, а за родителите нямам думи...

colymoly
01-06-2009, 18:49
Да си трошат главите к'во ми пука вие се грижете за себе си обикновено тези дето издевателстват не може нищо да им се докаже, всеки си е вирнал главата и си гледа кефа, жалко е 4е способни и кадърни деца се пропиляват така!

mirkisss
01-06-2009, 23:44
Аз не пия даже бира,И не пуша!

Сега кажи че и по жени не ходиш 8-) [/b]

AutumnTears
01-07-2009, 14:14
Аз не пия даже бира,И не пуша!
+1

Schneeflocke
01-07-2009, 22:58
Всеки си изкарва прехраната. Тези продавачи да не би насила да им дават алкохол и цигари? Хората просто работят. И, понеже никой не ги санкционира за това, те го правят. На мен само веднъж са ми искали лична карта в заведение, като си поръчах алкохол. И не ми продадоха, защото още не бях свикнала да си я нося с мен навсякъде(мама ми беше казала да внимавам да не я изгубя).

Децата може и да знаят какви са рисковете, но на 13-14 повече си мислят, че са господари на света и на тях нищо не може да им се случи. А и това е така, поне за известно време.

Иначе аз пуша от няколко месеца, пия рядко(но не бира или твърд алкохол). И не го правя от гъзария, всъщност много рядко паля навън и повечето ми приятели дори не знаят за това....

HipHopBlond
01-16-2009, 19:54
Ми не знам да ви кажа честно... Това може и да е така, но аз не съжелявам за това, че 3 години пишех по 3 кутии на ден(вече ги спрях), че нон стоп козех в продължение на 2 месеца(вече само по купони и с повод) и че се напивах всеки път, когато се разделях с някое момиче(вече само по купони и с повод), защото може да ви прозвучи малко тъпо, но точно алкохола цигарите и тревата ме научиха на много неща, колкото и тъжно да звучи, чрез тях аз намерих себеси :) Естествено след това малко по-малко пораснах и ето ме сега 8) Вече нямам нужда от тях и се чувствам перфектно с това, което те са ме направили от 13 годишен!!! Само моля да не ме банна за това, което написах и да не се опитват моите грешки от деца под 16 годишна възраст!!! Peace \\//

Mastta
02-18-2009, 12:23
9/10 бих казал ..

Nam3less3
02-18-2009, 21:22
Важното е кой е виновен, за да го сочим с пръст всички :D
Родителите, ниският морал, демокрацията, чалга певиците, телевизията? :D
За някой по-големи хора е изгодно това положение, както и за умните и хитрите.

ANTIHUMAN
02-26-2009, 20:27
Важното е кой е виновен, за да го сочим с пръст всички :D
Родителите, ниският морал, демокрацията, чалга певиците, телевизията? :D
За някой по-големи хора е изгодно това положение, както и за умните и хитрите.

+ Винаги има печеливши и губещи! Тук има само печеливши, магазинерите печелят пари, хлапетат пият и пушат. Каква идилия! :-o