PDA

View Full Version : психопатия



draki4ka
10-30-2008, 15:55
здр съжелявам за заглавието но аз така наричм психологията е вярно че психясвам при тоя предмет но реших един път да си науча урока и тя взе че ми да де домашно :Етапи на психосоциалното развитие на личността имам да пиша доклад от от 5 до 8 етап но трябва да намеря и от интернета нещо но не намерих нищо :booooomb: има само от 1-4 етап
така че ако някои може да ми помогне с линкче ще съм му мн благодана :) мс предварително

RiseGirl
10-30-2008, 16:47
Виж, намерих само това - не знам до колко ще ти помогне:

Най-честите прояви на рисково поведение сред юношите са употребата на наркотици (вкл. тютюнопушене и алкохолизъм), делинквентно поведение, суицидни постъпки и др. "Социално-проблематичното поведение" обединява всички нарушения в отношенията между подрастващите и обществото. Дисфункциите в социалния контрол, които водят до тези нарушения, са семейните неблагополучия, недостатъците в семейното възпитание, неблагоприятните условия на живот, последиците от депривацията, хоспитализацията или "заклеймяването" на подрастващите. Въздействието на тези условия закономерно променя или затруднява социализирането на личността и е обективна предпоставка за токсикомании и наркомании, скитничество, аморалност и др. Социалните фактори се диференцират в следните групи:

І. Семейни неблагополучия:
- нездраво семейство или разпадане на неговите възпитателни и социално-защитни функции (наблюдава се при разводи, втори брак в семейството, осиновяване и др.)
- деморализация на семейството (при конфликти, безнравствени отношения, алкохолизъм, ниска култура, разврат, насилие над децата)
- наличие на осъждани членове в семейството, трудова неангажираност на родителите, социална безотговорност - предпоставки за формиране на непълноценен социален опит и неадекватно отношение към социалните ценности и добродетели
- дефицити в нравствено-ценностните ориентации, хигиенните навици, стила и начина на живот

ІІ. Социалната депривация - състояние на социално лишаване при изолиране на индивида от неговите близки (родители, роднини). Депривираните деца се наричат "социално неравностойни", "изоставени", "без родители". Промените в посоките на социалното съзряване се определят липса на опит и адекватно отношение към двета, ограничения в общуването, емоционална пустота и отчуждение. Личността, формирана в тези условия, носи готовността за реализация на "агресивно-опзиционен тип делинквентно поведение".

ІІІ. Социално-психически деформации на юношеската личност, формирани в условията на дезорганизация на въздействието на социалния контрол: училището, други образователни институции, обществени организации и др. Недостатъците във възпитателната функция на училището и обществеността се дължат на :
- негативно отношение на учащите се към училището, обучението, учителите и съучениците
- слаба училищна успеваемост, системни нарушения на дисциплината, конфликти с учителите, бягства от училище
- конфликти с родителите по повод училищните неуспехи и лошото поведение
- негативното отношение към училището в редица случаи е предизвикано от професионалните неумения на педагозите и липсата на адекватно отношение на учителите към учениците

ІV. Социални условия, които стабилизират девиантното поведение и се създават от приятелската среда ("заразяване"). Тук спада и т.нар. негативна социална идентификация. В периода на детството и юношеството индивидът е обзет от стремеж да подражава и претворява качествата на предпочитаня "идеален" човек. Това самоуподобяване с възрастните се реализира в индивидуалните стремежи на подрастващите към самостоятелност и независимост. Но тяхната емоционална идентификация със социално негативни персонажи (мними или реални) понякога носи значими последствия за цялостното социално формиране и реализация на юношите. Процесът на идентификация, както и силните претенции за самостоятелност, за себеутвърждване в обществените отношения предизвикват множество противоречия и конфликти във и извън личността.

V. Личностови девиации.
- деформации в самосъзнанието
- нарушения и дефицити в структурата и функциите на Аз-а
- отклонения в тенденциите на мотивацията и саморегулацията на социалните дейности и поведението и др.

Формирането на адекватна самооценка е от съществено значение за безпроблемната социализация на юношите.


Това е цялата статия:
http://psihologia.net/forum/viewtopic.php?p=21

draki4ka
10-30-2008, 16:58
мс за инфото но тфа не ми върши работа аз го видях това