PDA

View Full Version : Журналистика



UnaBletoLoVeU
11-01-2008, 14:08
Интересно ми има ли туй някой, чиито родители са журналисти или има намерение да учи журналистика. Насочвам се натам, обаче нямам познати в това поприще и ще съм благодарна за всякаква информация за изисквания, рабитни места, хубави университети...абе всичко, което може да се окаже полезно ('=

Blab
11-01-2008, 17:32
Важно!: Щом нямаш солиден гръб(като мен, впрочем), ходи на курсовете по журналистика в СУ(ако натам си се запътила). Не, че ще научиш нещо, но ще се срещнеш с изпитната комисия от устния.(на мен нямаше кой да ми го каже навреме, разбира се)

Та, не знам на колко си, но си търся компания за някой от курсовете(миналата година бяха 2), предпочитам по-ранния.

ПП:Принципно, планирам прехвърляне, но нищо не се знае, бих кандидатствала пак!

едит:
Стажове в медии се организират от факултета, при това - още в края на 1-ви курс.

UnaBletoLoVeU
11-01-2008, 17:56
На 17 съм. Бих ходила с теб на курсове с голямо желание, но съм от Русе... :(

Sigrina
11-01-2008, 21:23
Висшето образование в България е под всякакво ниво. Ако знаеш език и ако родителите ти имат финансовата възможност да ти помагат, учи яко и бягай в чужбина :)

UnaBletoLoVeU
11-02-2008, 11:08
Висшето образование в България е под всякакво ниво. Ако знаеш език и ако родителите ти имат финансовата възможност да ти помагат, учи яко и бягай в чужбина :)

Ами мога да отида в чужбина, обаче колкото и странно да звучи не ми се иска да живея там (= А само да уча е невъзможно.

sh3_1s_7h3_0n3
11-02-2008, 11:50
В ИУ-Варна може да се запише Журналистика като втора специалност.
Доколкото знам от един приятел, който я е записал, се води като филиал на СУ. Лекциите по принцип са си във Варна, но веднъж в семестъра се отива до София за 1-2 дена, като по цял ден имат лекции при преподавател от СУ. Има и изпити, курсови работи и т.н, които май пак се изпращали на преподавателите в СУ да бъдат проверявани.
Предполагам, че ти искаш това да ти е основна спец, но аз ти казвам как седят нещата като втора при нас. :) Тази година и аз много умувах дали да я запиша, но в крайна сметка се насочих на друга.
Иначе ми харесва.
А и ако искаш да се реализираш в тази сфера, трябва да си много нахъсана и упорита и ще успееш. Не всички се 'уреждат' с връзки или имат познати, които им дават 'вътрешна' информация. ;)

chelsea
11-02-2008, 14:54
и аз се целя във фжмк към софийския, и въпреки че искам връзки с обществеността по-точно, и там се влиза с изпит по журналистика. почват курсовете софето скоро, така че се записвай, там ще ни обяснят по-подробно предполагам.

Briseis
11-02-2008, 15:12
Мисля, че sherry учи журналистика в СУ. Можеш да я питаш на ЛС.

И ако може, дайте малко разяснение за тези курсове в СУ

Blab
11-02-2008, 15:25
Шери учи българска филология.:)

Информации нямам, дори не ми отваря форума на СУ, незнайно защо.
Но, аз съм се зарекла, че тази година ще запиша двете си специалности. (самото ми изпадане от класацията беше едно недоразумение, соу...)
Дръжте я тая тема, като стане време за курсове, все някой ще издаде. И не разбрах кой набор сте.(да знам трябва ли да ви преборвам:Д)

Loshotia
11-03-2008, 09:53
Аз също съм натоила зъби на журналистиката, кога започват курсовете в СУ. Някой от форума ще ходи ли, айде заедно ? 8-)

SuNsEt
11-03-2008, 19:54
Аз искам да следвам журналистика след като завърша. :)

sherry
11-08-2008, 11:12
Да, филология уча. За добро или лошо. Аз обичам писането, литературата, но Журналистиката ме привличаше, защото е по-раздвижена програмата. Но и с филология се става журналист, ако се бориш и имаш талант, поне се надявам да е така.

Иначе слушай много новини, чети вестници, за препоръчване "Капитал" и"Дневник". Есето трябва да е грамотно написано и интересно.

Приеха ме Журналистика в УНСС, но се отказах, не знам как е положението там. Иначе според мен ако ще учиш това, най-добре да е в СУ, иначе си има тая специалност и в Търново и Шумен.

white_chik
11-09-2008, 11:57
И аз съм се запътила към факултета по журналистика и съм чувала за тези курсове в СУ,но сега съм 11 клас и лятото ще поразуча по-подробно.Знам само,че наплива за тази специалност е огромен и не се влича никак лесно.Аз първо обичам литературата и второ баща ми от 30 години работи в БНТ,което е едно добро начало,защото иначе без връзки,трябва да си наистина много добър,за да пробиеш.

Blab
11-09-2008, 12:00
^ЕвалА за мисленето, чики! 8)

sherry
11-09-2008, 12:47
Хм, връзки? Иска ми се един ден да пробия със своите собствени качества. Мисля, че това ще ми донесе най-голямото удовлетворение на света.
Между другото уча Българска филология, но ми е интересно. Преподавателят ми по филологически практикум обеща, че скоро ще ни доведе някои журналисти, за да ги разпитваме каквото искаме, а после може да мислим за стажове и т.н.

Не съм сигурна дали курсовете към СУ гарантират успех. Имам няколко познати, които са ходили, а не влязоха тази специалност. Може би е +, но само заради устния. За есето едва ли ще ти помогне тоя курс.
И все пак бъди готова за тая конкуренция. Не се влиза така лесно. С 5 и 50 на есето мислех, че съм вътре, но изкарах 3 и 50 на устния и не ми стигна балът.

Loshotia
11-09-2008, 17:00
И аз съм се запътила към факултета по журналистика и съм чувала за тези курсове в СУ,но сега съм 11 клас и лятото ще поразуча по-подробно.Знам само,че наплива за тази специалност е огромен и не се влича никак лесно.Аз първо обичам литературата и второ баща ми от 30 години работи в БНТ,което е едно добро начало,защото иначе без връзки,трябва да си наистина много добър,за да пробиеш.

Ако моят баща работеше в БНТ, не бих се гордяла. По- брутално манипулирана телевизия в България няма.

Иначе наистина евала за мисленето, като заработиш в БНТ един ден, ще паснеш перфектно на обстановката там.

Blab
11-09-2008, 17:06
БТВ е моят фаворит в това отношение.

Колкото до БНТ, новините може да не са им на ниво, но културни предавания по другите телевизии няма.

Loshotia
11-09-2008, 17:13
Докато има журналисти, които да се продават, ще е така.

Briseis
11-09-2008, 17:14
Ей, Шери. Аз знам, че си от Горна. Ходи при някой за допълнителна подготовка за СУ или разчиташе само на себе си?

И някой знае ли къде мога да видя точното балообразуване за всяка една специалност.

Иначе мен ми се учи неформално образование, мода, мениджъмът и реклама.
хахах

Devilsplaymate
11-09-2008, 17:18
С какви изпити се влиза? Четох някъде из нета, че изпитите са по литература, журналистика и устен. Ама нещо не ми е ясно как ще се държи изпит по журналистика, при положение че такъв предмет в училище няма :-o. И при какви минимални оценки влизаш в класирането? Просветлете незнаещите :oops:.
П.П: След като завършиш българска филология към каква професия можеш да се ориентираш?

Loshotia
11-09-2008, 17:23
Журналистика писмен, ако изкараш над 4.50 те викат за устен. В бала влиза и оценката по литература от дипломата.

Послепис: факт е, че журналистиката е под всякакво ниво, но на фона на това, което става в държавата, е логично поведението на журналистите. Въпреки това има журналисти, които не може да бъдат отречени за блестящи.

Blab
11-09-2008, 17:40
Подред:

БТВ са най-подмолната телевизия(от тези, неплатените)
Например - станаха с/у директора на СМГ, защото взимал "подкупи", но с/у този на АЕГ - тц. Истината е, че племенникът на оператора, снимал репортажите, не е успял да влезе в математическата. Соу, да свалим директора, щом нарича чадото ни тъпо.

Днес се разчетох в Капитал Лайт(като един от примерите за качествена преса) - пълни глупости. Доста сеирджийско. А Янева, която не знам кой я изкопа, няма нито една обективна статия.(това е разделът, в който аз искам да пиша, а именно "Култура", специално "Театър")

Изпити:
1.Журналистика - писмен
есе. "Свободна форма", каквото и да значи това. На своя глава рискуваш. Може да напишеш разказ(моят подход), можеш да пишеш сухарщини в листи.
2.Журналистика - устен
3 въпроса(условно - вътрешна, външна политика, ежедневие/медии), каквито дойдат. Миналата година част от тях бяха неактуални, изсмукани от пръстите.
Балообразуване:

писмен*2 + устен + оценка по БЕЛ(диплома/матура - по-високата) + оценка по чужд език/история(отново по-високата)

Сантра, не трябва да имаш над 4,50. До устен се допускат 350 души.(отново условно) Тази година бяха 370, т.е. с оценка над 3,88

С българска филология можеш да работиш и като журналист.
Всъщност, в днешно време, за да си журналист, хич не трябва да си завършил Журналистика.

MartyParty
11-09-2008, 18:33
Объркана работа..и аз щях да пускам тема,или да търся такава,но чак след 1-2 години(още не ми е дошло времето). :( Аз обаче не искам в България да уча.Не,че имам нещо против държавицата ама..все си мисля,че има и по-добри места да учиш журналистика.Все пак нищо не се знае,може и да не успея да направя това което съм си решила.
Журналистиката е далеч от обичайните неща в които ме бива,което прави избора още по труден.Обаче,мамка му, ако се захвана с изкуство ще си умра от глад.Иначе голям мерак имам,а(не че се хваля)ама и талант не ми липсва.Ако можех да ги съчетая нямаше да е зле.Уви,май няма такава възможност,но ще го мисля по късно.

Loshotia
11-09-2008, 18:40
Е, в Капитал е имало също тенденциозни статии. Факт е обаче, че е един от малкото вестници, които си струва човек да си купува, а не да чете онлайн.

Blab
11-09-2008, 18:44
И каква е разликата, като си плащаш и в двата случая?

Loshotia
11-09-2008, 18:46
Капитал го има и онлайн безплатно.

Blab
11-09-2008, 18:48
Не е точно така.
Доста от нещата са засекретени:Д
Както е и с "Дневник".

Loshotia
11-09-2008, 18:53
Може, не знам, като влизам в сайта на Капитал ми прави впечатление, че има качени статии.

Blab
11-09-2008, 19:14
Атака, ти знаеш ли значението на думата "таблоид"?
Е, как едно информативно издание може да попадне в тази категория?

Иначе, да, Дневник и Капитал са качествената преса.

Blab
11-09-2008, 19:36
БТВ и ББТ също са телевизии, така съм чувала.

+:
Ти коя рубрика четеш?
Не за друго, но в Капитал моят раздел е на значително по-ниско ниво от тези на Монитор и Новинар, примерно.

Blab
11-09-2008, 20:18
Къде пише коя съм и къде работя?
Аз съм просто кандидат-студент.;
СмЕх да има, 'ма нЕма.

LONSDALE88
11-09-2008, 20:41
Тея най-много ги мразя след политиците,в България има само поръчкова политика :)

Blab
11-09-2008, 20:43
Журналистиката не се занимава само с политика.
Т'ва е все едно да кажеш, че спортист ли е - футболист е.