PDA

View Full Version : Забраняват мазните и сладки храни в училищата



Detestation
11-05-2008, 08:17
Забраняват банички, чипс и бонбони в училище

С наредба да се забрани продажбата на вредни храни в училищните лавки бюфети, предвижда националният план „Храни и хранене".
Става дума за тестени и мазни закуски, продукти с високо съдържание на захар и консерванти, съобщи БНР.
От 2000 г. е в сила наредба, която задължава училищните лавки да предлагат и здравословни храни, но контролът не е на ниво, призна националният консултант по диетика и хранене проф. Стефка Петрова.
Според нея, по-голямата част от храните, които се продават в училищата, са нездравословни - банички и тутманици с много мазнини, бонбони, чипсове.
В действащата наредба е предвиден задължителен асортимент-минимум от храни, но няма забрана за продажба на вредни храни.
Петрова очаква в скоро време Министерството на здравеопазването да сформира експертна група за актуализиране на наредбата, с което да се въведе забрана за предлагането на опредени храни и напитки в училищата.
30-45% от учениците ядат всеки ден тестени продукти с високо съдържание на мазнини или на захар, каза по-късно на пресконференция Петрова. Само 18-28% ядат всеки ден пресни зеленчуци, 37-42% консумират ежедневно мляко и/или млечни продукти, но 23-30% ядат 4-6 пъти седмично чипс и още 40-60 на сто от децата го консумират 2-3 пъти седмично, обясни тя.
Организирано през 2006 г. национално проучване на храненето в училищните столове и предлаганите храни в училищните бюфети, при което са изследвани 148 училищни столове и 155 училищни бюфети, показало, че ежедневно пресни зеленчуци се предлагат само в 22% от столовете. В 84% от училищните столове не се предлага пълнозърнест хляб; в 25% от тях въобще не се готви риба. Пържени и панирани храни присъстват в менюто 1-2 пъти седмично в 84% от училищните столове, а в 39% от тях добавят предварително захар към млякото.
В 975 от училищните бюфети основно се предлагат тестени закуски, а в 30% от бюфетите няма мляко или млечни напитки. В 76% се предлагат до пет асортимента сокове само с плодова есенция и подсладител. Във всички бюфети има 5-15 асортимента захарни и шоколадови изделия. В тях децата могат да избират и до 20 асортимента чипс и снаксове.

news.dir.bg

Е,какво мислите,това трябва ли да става? :-P

BlackaTBW
11-05-2008, 08:22
Ами то друго продават ли?

Ще преживяваме на фотосинтеза, йей!

Drebs
11-05-2008, 08:32
Да ама мама не е забранила манджите и шкембе чорбата :grin: Така,че гладна няма да умра :grin: :D

mir4eto93
11-05-2008, 08:35
Ще вземат и последната ни радост в даскалото - мазната храна и сладкото ... :-# Как така изведнъж взе да им пука за нас?! :shock: Тъпанари :?

blueberry_14
11-05-2008, 09:13
Ако ги няма в училищата, ще ги има по магазините около училищата. Няма как да забранят във всички магазини да не продават тези храни

lost_in_candyland
11-05-2008, 09:16
Аз не ям в училище, квото искат да праят.

pOiSoN_kIsS_94
11-05-2008, 09:30
:D аз и без това не ям такива неща в училище..тъй че ми е все едно :lol: :lol: но пък от една страна е хубаво,защото като ги гледам 80 кг-овите ми съученички и съученици как огъват пици,коли и чипсове :shock: :shock: ..тцтцтц..и после ми били дебели :D :D 8-)

hilaryto
11-05-2008, 09:30
:shock: Е това не е честно !!!Нали уж сме демократична държава,демек всеки избира какъв да бъде къде да учи,какво да си купува и разбирасе какво да яде и дали да бъде дебел или слаб..пък и според иначе толкова умните политици един нормален човек как ще се наяде само с плодове и зеленчуци :? И дори и да се наяде всички ли са длъжни да ядат само това?!Не не това а кога го приемат вече се отказват от тая държава :D

Lysit0
11-05-2008, 09:34
E...крайно време беше а ги забранят.

Lysit0
11-05-2008, 09:36
:shock: Е това не е честно !!!Нали уж сме демократична държава,демек всеки избира какъв да бъде къде да учи,какво да си купува и разбирасе какво да яде и дали да бъде дебел или слаб..пък и според иначе толкова умните политици един нормален човек как ще се наяде само с плодове и зеленчуци :? И дори и да се наяде всички ли са длъжни да ядат само това?!Не не това а кога го приемат вече се отказват от тая държава :D

Великобритания и Германия също се демократични държави,но там от много години не се продават вредни неща по - бюфетите (: и са си прави хората.

Wrathchild
11-05-2008, 09:38
Пълна безсмислица. Около всяко едно училище има поне 1-2 магазинчета, при някои даже и цели пазарчета. Ако не си ги купуват от лавката, то ще ги купуват от там. Lysit0, само да ти кажа, че при по и бюфетите няма тире. Тирето е само ако се използва превъзходна степен. 'По-голям', 'по-малък', но 'по улицата'.

xxxSnowflakexxx
11-05-2008, 09:47
Това е супер безмислено някой ако иска да яде такива работи пак ще си ги намери дори да не ги продават в училището то ще ги има около него.А и в крайна сметка всеки избира какво ще яде и какво не.Кои са те че ще казват по лафките какво ще има ами има хора който могат да се тъпчат само с мазни и тестени храни и да не им личи.

ghetto_superstar
11-05-2008, 09:48
FREAKS!!!!
Никой няма право да ми казва кво да ям.Супер тъпо е тва.

tItEufFf
11-05-2008, 09:58
Много малко хора ходят в училищния стол да си купуват храна. Там мирише гадно. Аааа пък и те ко се праят.. закуските на децата са все разни такива мазни неща.
Пък и то има магазини около училищата, където не смятам, че могат да се забранят.

Myrth
11-05-2008, 10:58
Никой няма да ви забранява да ядете каквото и да е, просто няма да има боклуци в лавките. Подкрепям, стига да има друга, хубава храна...а то поне в моето училище няма такава. Пък се води елитно :?

MELON
11-05-2008, 11:02
сега как ще дебелеем :(

schranz
11-05-2008, 11:18
И кво ще постигнат като забранят мазните и сладките неща полафките?аз и без тфа от лафката нищо нне си купувам.Пред дааскалото ми има 3 баничарниции и 3магазинчета + някво мини пазарченце ,където предлагат и плодове и зеленчуци за тези,които искат да се хранят здравословно.Лично на мен най-вкусно ми е сутрин да закуся с топла баничка + плодово мляко...Сори,ама аз избирам кво да ям...Пък и ако спортуваш или полагаш минимални усилия (коремни преси,каране на колело и тн.) можеш да запазиш фигурата си..

BrokenInnocence
11-05-2008, 17:10
Много добро решение по принцип, но понеже все пак става въпрос за България е абсолютно безсмислено, защото никой няма да му обърне внимание и мазнотиите ще се купуват от други места.

Izzy_
11-05-2008, 17:18
И какво от това?Като ги забранят в даскало,ще ходим да си купуваме в магазина пред даскало.Или какво,ще ми забранят да ям?!То и без това няма голям избор за храната в даскало..

SuSamka
11-05-2008, 17:37
Добре, да приемем, че ги забранят и започнат да се продават плодове и зеленчуци. И кво - да си купя един домат и да започна да го ям ей така ли :shock: А и не разбирам аз как ще се наям само с някакъв плод? ... Ама въпроса ми е кво ги бърка тия аз колко мазни банички ям на ден, колко съм здрава и колко съм дебела?...

WaterLilly
11-05-2008, 17:39
Ще ям каквото си искам! Боже, хората в училище пушат пред самото училище или на оградата до двора му, има и такива, които се друсат, а тия тъпанари са се загрижили дали ядем банички или моркови за закуска! :x

AFT
11-05-2008, 17:45
Никой не може да ме спре да ям чипс в голямото. Аз за сандвич, баничка или нещо подобно не мога да се вредя и остава само един магазин, в който продават вафли и чипсове, пък чат-пат и някой плод. Вместо да оправят училищата, ще ни карат и да гладуваме. Ебати идиотите.

ShadowsPrincess
11-06-2008, 10:46
До мойто даскало има McD и преживявам :wink:

lifelesscorpse
11-06-2008, 14:34
ясно е,че е полезно и плод да се хапне или заленчук,ама да забранят всичко и да оставят само моркови и ябълки е смешно.аз както съм от 8 до 3 на даскало ще ми е много забавно да се "нахраня" с две ябълки :? поне да бяха измислили да правят хубави и топли закуски вместо чипсове и странни на вид и миризма съмнителни тестени боклуци,а не да махнат всичко и да ни оставят да гладуваме. :?

SuNsEt
11-07-2008, 16:39
Първо:И да забранят тея храни,те пак ще се носят само,че от вкъщи...Няма смисъл.
И второ:Защо не ни направят междучасието по-голямо,та да можем да се нахраним като хората,а не да се тъпчем като прасета за 20 минути?! :-x

sexa_na_kompleksa
11-07-2008, 16:53
Идеята едва ли ще се реализира. Това нещо го говорят от няколко години. А ако се продават само плодове на лафката, хептем никой няма да си пазарува от там. При нас голямото междучасие едно 90% от хората отиват в близките магазинчета или кафенета.

~~GaBs~~
11-07-2008, 17:25
ми нз.... може би ще е по-добре не само по цял ден да се тъпкаме с банички и мазнотии, които наистина са вкусни, но и калорични и неполезни... :-o

jeni92_abc
11-07-2008, 17:34
аз съм доволна :)

BqlaLiniq
11-07-2008, 20:47
Едно човешко тяло има нужда от всичко...толкова голяма нужда има от мазнини, сладки неща и т.н. колкото и от витамините.
Как ще си набавяме тези неща, ако в училищата бъде забранена продажбата им? Поредната тъпотия от България...
При някои училища междучасието е 20 минути как те ще идат малко по-далеко за тези 20 минути, за да се наядат? Защото наистина не може да караш 7-8 часа в училище на 2 моркова или 2 домата? :o
На мене не ми пука особено какво ще продават в лафката, защото от там си зимам само Орбит :D

Sasha2k8
11-07-2008, 21:02
От една страна е ок, но от друга - просто няма смисъл, защото на никой не му пречи да си купи например чипс или баничка или каквото и да е друго от "вредните храни" преди училище и до го внесе. Губи се целия смисъл на това което искат да забранят..... Може да не сте съгласни с мнението ми, но....мисля, че съм права.

GReddy_91
11-07-2008, 21:13
Аз и без това не си взимам нищо от даскалото там закуските сигурно са от втората световна и като си вземеш няма шанс да не те пререже.Само от време на време си взимам банички ама не от даскалото,а извън щото съм им фен 8)

BePoHuKa
11-08-2008, 03:53
Омг!!Тва е глупаво..сякаш не може да отскочиш в голямото и да си земеш нещо от близкият магазин..Да не говорим,че на лафката винаги е по-скъпо ;) Всеки си взима решения за себе си! 8)

dani_kaulitz
11-08-2008, 07:20
С една дума България... пффф

Slave4You
11-08-2008, 07:23
Даа и като ги махнат ще сложат "здравословни" храни на двойни и тройни цени, защото няма да има нищо друго :x Плюс това, до повечето училища има близки магазини и лафки и закусвални.. но ако си на зор трябва да им търпиш глупостите :-x И какво, като не ядем сладки и мазни храни от училище, ами от съседния магазин ще станем по здрави ли ?