PDA

View Full Version : Спешно ми трябва есе.Моля помагайте!



Zlobata^^f
11-05-2008, 16:02
Здравейте на всички.Попринцип обожавам да пиша есета,просто от вътре ми идва.Напоследък,обаче имам някои проблеми и с проблемите музата ми за писане си е взела отпуск.Стоя и нищо не мога да измисля.Просто интереса за писане в мен се е испарил.Моля Ви,ако можете да ми дадете някакво есе,но ако може не от някой посещаван сайт в интернет,защото учителката ми по Български език и Литература е много гадна и по цял ден си няма друга работа,та търси есета на темите,които дава на своите ученици.Принтира ги и после сами си вкарваме автогол.Веднъж беше написала под есето на един съученик "преписано е от вестник "Кандидат гимназист" брои 21 месец май.Направо е ужасна.

Темите са 3.Изберете си.
1.Настроение
2.Моята стая
3.Морето

Благодаря на всички,които ще ми помогнете или ще се опитате да го направите.. :P :-) :P

MusicIsTheKey
11-05-2008, 16:15
Морето - моето, твоето ,нашето (Есе)

Любовта ми към родната природа е толкова голяма. Обичам дългите разходки в планината,чистия въздух и звука на минаващата река. Но нищо от това не може да заличи най-красивия спомен останал в съзнанието ми - изгрева на слънцето, което се отразява в необятната морска шир. Любимия ми сезон е лятото, но не защото е топло и съм във ваканция, а за това че всеки ден имам вазможността да се докосна до моето морето. Да усещам мириса му, да чуствам допира му, ласката на вятъра в косите ми и то да ми показва силата на своите вълни.
През горещите месеци морският бряг е най-доброто място за почивка и отдих. Всяка година безброй много туристи се радват на нашето Черноморие. Дългите и широки плажни ивици са любимо място на хора от всички краища на света.
Но колко и да е прекрасно едно нещо, то винаги си има и лоша страна - няма съвършени и идеални. През зимата картината, която виждам е много по-различна от онези слънчеви и летни дни. Мрачно и бурно, морето счкаш тъжи от това, че е само, като че ли му липсват хората, слънцето, горещите дни, та дори и "синхронната песен" на гларуси и чайки.
Според мен хората, които живеят в близост до морския бряг са най-големите касметлии. Кой би могъл да се похвали с това, че във всеки един момент може да отиде до крайбрежната ивица и да види синьото море.
Би ли искал да видиш нашето море замърсено? Защото аз съм против това. Виждал ли си мъртви риби изхвърлени на морския бряг? А ми кормурана, покрита с черна смес, да пляска с малките си криле и да кряска в безпомощност? Представи си картината. Влизаш в морето и по теб се полепят мазни петна, водата е мътна и не мирише на море. Харесва ли ти това което виждаш и чустваш? Би ли искал това за децата си?
АЗ НЕ ИСКАМ!
Обичам морето, но моята любов не е достатъчна за да го опази чисто и непокътнато. Има и други хора, които живеят около "синята шир" и не се интересуват от проблемите и: Замърсяването!
Ако бих имала властта да направя верига от хора, които мислят като мен, ще успея да се преборя с неразумни политически интереси.
Хора, които не мислят за себе си, за децата си, за внуците си и не ценят бъдещето изобщо не биха могли да се похвалят с пълноценен живот.


Предупреждавам, че е взето от помагало.ком, т.е от посещаван сайт.
Надявам се поне малко да ти помогне, а и да ти даде някакви насоки/идеи.

sexa_na_kompleksa
11-05-2008, 16:15
Виж това:

“Черно море – моето, твоето, нашето”
Есе

Легенда гласи, че Черно море носи названието си заради хората станали жертва на неговата стихия. Учени, от друга страна смятат, че е заради цвета на водата. Но какво всъщност е Черно море? Корито пълно със солена вода? Удобно място за изхвърляне на отпадъци и отходни води? Ключова връзка със Световния океан?
Всъщност това е морето, което поглеждам сутрин веднага щом стана, което наблюдавам в захлас, когато пия кафе или размишлявам по някой философски въпрос. То е, което обляно от слънчевата светлина при изгрев слънце, ме дарява с усмивка, а вечер - така мистично и спокойно, ме приласкава към себе си. То е причината за много летни забави, приятни емоции и незабравими плажни приключения. То е асоциацията с цаца, бира и пържени картофки. То е асоциацията с лято, веселие, ваканцията. То – така блянувано, то – станало повод за много въздишки и мечти. То е част от мен. Това е моето море.
Черно море – вдъхновение на много поезия, музика, картини; музата на твореца. То - прехраната и спасението на бедния рибар, чудещ се дали морето ще е милостиво този ден. То – мечта на много малки момченца. То – прибрало за веч много пораснали момченца. То – шанс за моряка. То – издържащо семейството му. То – надежда и страх за жената на моряка. То – породило страхопочитание у децата му. Морето – възможност за изява на всеки талантлив готвач и удовлетворение на всяко изтънчено небце. Морето, което чува малкото детенце през рапана. Морето – дестинация на почти всеки турист. Морето – пораждащо размисли за философа. То – спокойствие за ядосания. То – мистерия и предизвикателство за учения. Това е твоето море.
Черно море - играещо си с песъчинките по лазурния бряг, правещо всяко камъче на дъното да изглежда по-красиво под пречупената светлина във водата. Морето – домът на какви ли не създания на природата. Това е нашето море, в което ежедневно се вливат, замърсените и отпадни води. Не достатъчно добре преработени и с тяхното постоянно нарастващо количество, те вредят не само на морето, но и на нас – с риск от болести като холера и хепатит А. Не трябва ли да се интересуваме и информираме повече по този проблем? Ако не друго, то поне може да се ограничаваме в изхвърлянето на отпадъци.
Черно море – един от най-лошите примери за замърсяване от крайното торене на почвата и отпадъци от животновъдството.
То, което понася мълком нефтените разливи. То е, което трябва да се сбогува със застрашените и изчезващи видове, заради човешкото нехайство и замърсяване. Както например значителното вливането на петрол от река Дунав, с главни източници корабите, заради слаб контрол или от други надземни източници чрез не достатъчно добре преработване на отпадъците. Това е нашето море, трябва ли да се отнасяме с него по такъв начин?! Трябва ли стремежът към пари да доминира над природата? Както с плана за строене на нефтопровод Бургас-Александруполис в Бургаския залив. Трябва ли да изложим цялото българско крайбрежие, всички обитатели, а и самите нас на риск от нефтен разлив с несъмнени последствия? Няма да ни е приятно да се къпем в мазут или да търсим чисто място, където да си постелим хавлийката на плажа.
Не по-добро е нашето отношение към черноморските брегове. Не само че общинските отпадъци са една от главните причини за тяхното замърсяване, но и не престава застрояването. Българското черноморие е богато на природни форми като дюни, естуари, лагуни, лимани и обитавано от застрашени представители на флората и фауната. И въпреки тези уникални природни дадености, строителството в райони като Иракли, брега при плажа на Шкорпиловци, брега от Приморско през Маслен нос и Ропотамо, не спира.
Обичаме морето, а защо така не съумяваме да го запазим, за да могат да го обикнат и нашите деца, а после и техните деца. Да запазим красотата му, за да могат и те да и се насладят и да се чувстват пълноценни хора.
Ето това е морето през моите,твоите,нашите очи, това е морето през моето, твоето, нашето сърце. То – Черно море е само едно, а човешките поражения много. Нека няма повече!




„Черно море – моето, твоето, нашето”
ЕСЕ

Черно море.То е едно.Толкова красиво, голямо, обширно.То радва всички нас в горещите летни дни.Най-предпочитаното място за прекарване на почивката в топлите и изпепеляващи следобеди.То събира приятели, познати и близки.Събира хората, решили да прекарат деня си там, където да им вее тих приятен ветрец, да чуват звука на вълните, и да правят други приятни неща.
Да, наистина морето е хубаво.На всеки му е приятно да ходи там.Но повечето хора не мислят, че то трябва да се пази чисто.А за да се запази чисто, ние трябва да не го замърсяваме.Не трябва да хвърляме отпадъците по крайбрежната линия, нито във водата.Всички трябва да помислим за това и да се направи нещо за поддържането на чистотата, за да ни е още по-добре, когато сме там.Липсата на големи течения, недостатъчната циркулация на водата и големите количества вливащи се хранителни вещества, влошават все повече екологичното състояние на Черно море.
Главният път на замърсяване е от танкерите, които минават през него и нефтените пристанища.За да се предотврати изтичането на замърсяващи продукти, машините, с които се работи трябва да се подновяват по често и да се проверява дали са в изправност.Селското стопанство и химическата промишленост също влияят върху замърсяването на водата, както и водосточните пътища, затова е необходимо навсякъде да има пречиствателни станции.
За да запазим плажа чист, ние трябва не хвърляме отпадъците по земята, а само на определени за това места, да не тъпчем тревните площи.Трябва да се засадят повече дръвчета, за да се възстанови крайбрежната зона.В градовете по Черноморието може да се създадат екологични общества, където да се обсъждат проблемите със замърсяването на плажа.Те трябва да ограничат изпускането на отровни вещества във водата.Не трябва да подкрепят корпорации, които замърсяват водата.Всички хора трябва да помислят за чистотата на плажа, защото то е на всички нас.
Черно море е едно от най-хубавите морета.За всички то е едно, но всеки го възприема по различен начин.За мен то е най-хубавото нещо през лятото.Там прекарвам едни от най-хубавите си моменти през свободното си време.Няма по-приятно нещо от това да се потопиш в прохладната вода, след като кожата ти е напечена от изгарящото слънце.Там забравяш за всичко и се оставяш на течението.И може би всички са на това мнение.
Всички ние трябва да се радваме затова, че си имаме море.Има държави, които нямат излаз на плаж и трябва да ходят там, където има.И точно затова, че ние имаме трябва да се грижим да го запазим екологично чист, да не го замърсяваме, както него, така и районите около него.Трябва да се борим със замърсяващите го дейности.И всичко това ако не заради запазване на природата, то поне заради самите нас.
В наше време се създават и изкуствени плажове, и басейни.Много са хората, които ги предпочитат, заради по-чистата вода.Но те не са истински.Моретата са създадени от майката природа.Те са природно явление запазило се векове наред, радвали много поколения.И за напред трябва да се запазят, такива каквито са, за да им се радват и наследниците ни.
Черно море е едно.То не е мое, нито на някой друг.То е едно на всички.И всички трябва да се грижим за него.

Zlobata^^f
11-05-2008, 16:55
Благодаря и на двете.Наистина много ми помогнахте. :-)