PDA

View Full Version : Slack-bg Българският Slackware портал



SK0RP10N
11-06-2008, 20:41
Преди 2-3 дена бе пуснат в действие първият български Linux Slackware портал.
Slack-bg (http://slack-bg.tk/)
тук можете да задавате въпросите си относно тази линукс дистрибуция, а и не само за нея.Има различни статии, новини, упътвания за работа с линукс, по-специално Slackware.

MakeMeLaugh
11-06-2008, 22:35
Ограниченията идват с Линукс все още ;)
Затова всички са на Уин-а, щото не всичко тръгва на Лин-а.

lcl
11-07-2008, 11:46
Ограниченията идват с Линукс все още ;)
Затова всички са на Уин-а, щото не всичко тръгва на Лин-а.

Точно обратното е за ограниченията. А какво не тръгва по Линукс ?

Колкото до портала, не очаквам да стане нещо сериозно. Има си добър портал от доста време http://linux-bg.org

MakeMeLaugh
11-07-2008, 21:33
Игрите примерно.

И кой иска Линукс прилжения под Уиндоус.. 1 на милион.

Не, че защитавам Уин-а.. ама и линукса не е удачен мн.

Ако всички масово минем на линукс и той ще се сбози след известно време..

thegmin
11-07-2008, 21:53
Няма да се "сбози" защото нещо главно го различава от уин-а. OpenSource...

MakeMeLaugh
11-07-2008, 22:10
Може, не съм запознат с линукс и не претендирам, че знам ча толкова много :)

Но като цяло е така.
Уин-а е боза и става такава щото е по-масова и съответно повече лайна я скапват и се правят за нея.

Иначе и на мен ми е писнало от него.. все нещо не тръгва.. ама то тва е от тъпите програмисти... същото може да стане и с линукса ао стане масова.. все някой ще осере нещо.

Аз лично съм за Линукс, щото чувам, че наистина трудно се скапвала.. но ще премина на нея когато стане масова и лесно достъпна като уин-а.

:)

lcl
11-07-2008, 22:26
Игрите примерно.

И кой иска Линукс прилжения под Уиндоус.. 1 на милион.

Не, че защитавам Уин-а.. ама и линукса не е удачен мн.

Ако всички масово минем на линукс и той ще се сбози след известно време..

99% от игрите, който работят под Windows, ще ти ги подкарам под Linux.

Що се отнася до Windows - никаква боза не е. Бозата сяда зад клавиатурата. Много си е добре даже.

Има си хардуер, има си избор на ОС. Оттам как я слага и настройва един потребител си е негова отговорност. Ако няма някаква поддръжка за съответни драйвери, то си го пише -> изборът за покупка на хардуер също си е на потребителя. Проблемите с поддръжката - пак. 3rd party софтуер - пак, но си го инсталираш на своя отгоровност. Така че какво става с комп-а си зависи от това кой седи пред него.

Линукс - сложна??? Това може да го каже само някой, който не е чел НИЩО.

MakeMeLaugh
11-07-2008, 22:36
Едва ли женската аудитория биха се занимавали и разбрали какво точно е емулация.. да не говорим, че това е една голяма тъпня и се губи смисъла от уин-а да минаваш на линукса...

Мисля, че тепърва навлизащия линукс с телефоните ще промени малко възгледите, ако се разпространи правилно.

Или Гуугъл ще изкарат някоя О.С. и ще забие уин-а.. ама да не е само някоя глупост като браузъра им ;д

:)

lcl
11-07-2008, 22:53
Женската аудитория не обича да чете комп. книги :D
Емулация или не - прави си връзка с хардуер-а както си я прави и един Windows.
Смисълът е в това за какво го ползваш PC-то. Мен ми е по удобно да си пусна моите истории да си работят и да пусна някоя игра в случай че реша да играя нещо, а не да си пусна Windows с тази цел и да не мога да си пусна нищо от моите работи. Принципно вообще не играя игри вече, просто пояснявам примерно.
Линукс на телефон - то има отдавна. Neo FreeRunner - чувал съм че скапана работа като цяло. Android - java-базиран интерфейс. На мен лично не ми допада. Но нищо чудно скоро и да се подкара някоя нормална ОС на GSM. Имам предвид нещо от рода на Slackware, FreeBSD и другите малки пингвинчета.

MakeMeLaugh
11-07-2008, 23:11
То има, въпроса е, че сега тепърва ще навлиза масово :)

Всеки с вкуса си.

:)

SK0RP10N
11-09-2008, 22:01
1. Аз игри не играя
2. Линукс е много по-добре от бозата, защото:
- По-бърз е
- По-лек е
- Грубо казано няма вируси за него (има де, 25 на брой, но е просто голям зор да хванеш вирус на линукс, дори и да го искаш).
- Безплатен е (някои ще кажат: "ми че да не би да си плащал за windows ?".Аз ще им отговоря: "линукс ме кара, да се чувствам спокоен, ако ЕВЕНТУАЛНО тръгнат някаква проверки за software, че на мен няма как да ми кажат каквото и да било").
- Линукс е OpenSource.За незнаещите: кодът е отворен и мога да си го променям, както на мен ми харесва.Повечето програми също.
- Аз игри не играя, но все пак да кажа: повечето, да не кажа всички игри от windows могат да се подакрат и под linux.
- Линукс сам разпознава рс компонентите и инсталира нужните им драйвъри.

lcl
11-09-2008, 22:35
SK0RP10N: Какво те кара да мислиш, че Windows е боза ? Интересно ми е какво ти е мнението за него.

tqnko: Къде ги изчисли, че са 70%? "Линукс раздава напълно безплатно оригинални CDта със операционните си системи " - това не го разбрах. Ще те попитам така за смисъла на репликата ти -> Какво е Линукс всъщност ??? :D

lcl
11-09-2008, 22:42
Ти тези глупости не им вярвай. Примерно : аз като си пусна 200 сървъра в 1 ОГРОМНА сграда и само 5 са видими отвън, как ще ми ги изчисли някой каква ОС съм им пуснал :)

lcl
11-09-2008, 22:46
Аз перфектно знам какво е линукс. Ти нещо не си наясно обаче. Ето ти 1-вото изречение - "Линукс (Linux) е ядро за свободни операционни системи."


...
Линукс раздава напълно безплатно оригинални CDта със операционните ...

Ядрото за операционни системи предлага CD-та с операционни системи ? :D

lcl
11-09-2008, 23:36
Значи това какви са процентите е излишно да му се прави кой знае какъв анализ.

Според теб защо на mainframe компютрите слагат Unix. Те че са по-малко от Linux сървърите е ясно. А замислял ли си се над работата, която извършват :)

Windows е боза заради целта си за печелене на пари?!?!? Всъщност не само с тази цел е създадена тази ОС... Ти примерно колко Windows-а си си купил до сега, че да ти е некомфортно като чуваш за или виждаш Windows - или сбозено. Предполагам нито 1. Операционната система, че не е OpenSource - окей. За 1 човек, който времето му минава в други дейности, Windows е по-простоват на пръв вид и и по-лесно възприемчив. На работа, в къщи - навсякъде. И някой даже нямат избор на работа какво ползват. Като са им административно орязани възможностите и не могат да барникат и ръчкат. На него не му трябва да се занимава много с настройката, нито поддръжката. Само да клика Next и OK. И да работи. Пък ако има проблеми - или тича админа да ги оправя или някой от поддръжката, или си плаща защото не му се занимава, или решава да почете малко и да попише в някой форум. Ако пък има време да се занимава и да изучава, може и да си направи Windows и стабилен и летящ. И да не му е удобно да ползва Линукс заради по-специфичен софтуер. До лично предпочитание си е.

За софта - мисля, че почти всичко, което ползва човек си има безплатни варианти.

Линукс е ядро. "Ядрото (kernel) се грижи за управлението на хардуера и осигурява средата, която е необходима за работата на приложните програми, адресира паметта, управлява процесите, администрира многозадачните и многопотребителските възможности на системата, а също така съдържа и драйверите за различните хардуерни устройства." (copy-paste, че съм изморен и ме мързи да пиша вече)... Debian, Slackware, Gentoo, Red hat и др. communities произвеждат дистрибуциите. Именно те вклучват включват в себе си ядрото. И тези производители на дистрибуции предлагат вече CD, DVD и възможности за теглене най-вече. И не само те ги предлагат, но това е подробност.

Поправката ти я направих защото много общо го пишеш това Линукс. А всъщност си имал предвид отделните дистрибуции, че се предлагат for free. И то малка част от тях раздават CD-та и DVD-та напълно безплатно. Също така има и платени дистрибуции (SK0RP10N беше написал, че е безплатен).

Лека нощ от мен :)

lcl
11-09-2008, 23:44
Кой ти е казал, че ползвам Windows ??? Нещо си се объркал. :D

Просто обясних, че никаква боза не е. Ако има боза. тя е пред монитора. That's it.

lcl
11-10-2008, 00:02
На Майкрософт, не на Windows!!! Пак не си задаваш хубаво въпроса.

Пробвал съм само 2000 и ХР. И двете си вървяха перфектно при мен. За други десктоп и сървърни версии си нямам идея какви са вообще. Както и Windows Mobile си нямам идея как се държи. Мен в тия среди с Windows ме няма.

MELON
11-10-2008, 13:16
отдавна се чакаше да излезе мислех 1е ще е нещо по добро