PDA

View Full Version : Софийски зоопарк



MartyParty
11-07-2008, 19:41
Софийски зоопарк
… или зоостарчески дом. Много по-правилно. Някакви хора, плащат един лев, получават билетче и влизат в един неподдържан парк, в който очакват да видят животни. Уви, доста клетки са празни, а повечето които са на открито, нямат пукнато дърво и съвсем логично, животното се прибира в сградата на сянка.
Там, където се предполага да има вода за животните, такава също липсва и горкия слон се опитваше да се къпе с прахоляк и изсъхнали тревички. Незнайно защо на оградата му пишеше хипопотам?! Последния от своя страна беше вкаран в някакво коритце вътре в сградата и се виждаше единствено горната част на носа. За носорога поне се бяха погрижили и той си почиваше навън под навес във футуристично-комунистически стил (справка онуй пред НДК).
Както е видно от снимките, естествения хабитат на повечето животни е пресъздаден основно чрез бетон и метал. Стилизираната палма на носорога вероятно го кара да се чувства огромен късметлия, че навсякъде другаде, освен в неговото дворче има зелени дръвчета. Всъщност повечето животни бяха в полегнала поза. Доста често, дори прекалено често си задавах въпроса “Туй дали не е умряло?” и с право. Ако мен ме бяха сложили при такива условия, почти сигурно е, че щях да съм умрял.
Особено добре умрялата поза беше илюстрирана от един сурикат. Самите сурикати живеят зад никога немити стъкла, осветени от мъждива лампа с нажежаема жичка и няколко слънчеви петна в които да “умират”. В същата тъмна зала могат да се намерят много рибки, змии и гущери, както и две басейнчета без пукнато животно в тях, но за сметка на това удобни за хвърляне на монети?! Защо хората хвърлят монети в тях, не успях да разбера. Ама наистина, трябва ли във всеки гьол, който видиш да хвърляш монети?
По заведенията, където съм виждал подобни басейнчета, обикновено плуват риби или костенурки, но в зоопарка … нищо. Вероятно животните са умрели от мръсотията в басейнчетата?
Не ми се пише повече, Софийския зоопарк е отвратително място, на всичкото отгоре снимането е забранено, което е пълно малоумие, за какво да ходиш в зоопарка, ако не за да поснимаш животните? Не че някой ми направи забележка, че снимам, но съм сигурна, че забраната е просто за да не видят хората, как точно изглежда зоопарка. Тъжно е, че дори “осиновените” (половината от оная бабишкера със светещото очо от bTV) животни са в мизерия, не зная колко струва да осиновиш животно, но съм убедена, че нашенските “звезди” го правят само с рекламна цел.
За да им има името там в зоопарка, пък какво точно става с животните… какво им пука. Пълно е с реклами и ако всичките рекламодатели дават пари ще речеш че зоопарка трябва да цъфне и върже, ама не. Картинката е доста по-зле. В това състояние, по-добре да няма зоопарк, и без това вече го задушават новите строежи от всички страни, по-добре да изтипосат един нов мол там, поне да си пазаруват хората, ще сложат едно 3D кино и там ще си гледат животни…

Boot
11-07-2008, 19:53
Иначе за едно левче вход няма какво да се направи много. Хората пробваха с осиновяване, ала бала, ама му мина модата и вече май почти никой страничен не се грижи за животно.
Не виждам какво може да се направи по въпроса, но иначе парка си е на много хубаво място, просторно и т.н.

Swinkenhoffer
11-07-2008, 19:58
Като не ти харесва обяви стачка с плакати пред входа на зоопарка...нещастник.
Ходи се хвърли отнякъде, бе! Нещастник вика...

Написаното е вярно. В ужасно неподходящи условия се гледат животните. Като по-малка ходих на зоо училище и още тогава ми стана крайно тъпо, когато видях, че клетката на вълка е с паркет. о.О А при мечката всичко беше цимент и няква вмирисана вода.
Не стига, че ги гледат в клетки, ами поне и минимални изисквания за отгелждане на диви животни не осигуряват.

Помня, че искаха да мъкнат пингвини.

Celence
11-07-2008, 20:01
Всъщност женски род, както и да е, извинявам се.

А за другото - все хленчите това не ви харесвало, онова не ви харесвало, ама седите с ръцете в джобовете знаете само как да се оплаквате...

MartyParty
11-07-2008, 20:03
Като не ти харесва обяви стачка с плакати пред входа на зоопарка...нещастник.
Така..Първо-аз съм момиче.Второ -статията не е моя,но съм абсолютно съгласна с всеки ред.Трето-с радост бих обявила стачка,но в тази скапана държава малко хора ще ми обърнат внимание.Накрая мога само да кажа,да си запазиш обидите за хора,които ги заслужават.

Swinkenhoffer
11-07-2008, 20:31
Лошото е, че на това ще се погледне като на нищожен проблем. Според мен тая работа трябва да стигне до по-високите етажи... до ЕU, ако щете. Обърнаха внимание на изсичането на горите.. мисля, че биха обърнали внимание и на този бисер. Все пак има закон за защита на домашните любимци, а няма за дивите животни в зоологическата градина. Абсурдно е.
Трябва да се направят снимки и да се отнесе работата до когото трябва. Навита съм да помогна, ако разбера как става цялото това нещо. 8-)

Boot
11-07-2008, 20:46
Трябва да се направят снимки и да се отнесе работата до когото трябва. Навита съм да помогна, ако разбера как става цялото това нещо. 8-)
И аз съм навита да помагам :)

zloto
11-07-2008, 21:11
Жалко, наистина... ама с едно левче вход зоологическата градина едва ли има много приходи...
Пък и още от едно време е направено по глупав начин. Едва ли на един тигър му е добре да се разхожда само по цимент и да има само някакво мижаво дръвче/ храстче. От друга страна пък, зеленината трябва да се поддържа, а за това са нужни доста пари. На кой ли му се занимава :?
Ако бях животно, в знак на протест щях да се скрия в някое ъгълче и да не излизам от там :-o
Като цяло не обичам да ходя на зоологическа и да гледам животни в клетки, а напоследък, откакто са намалели животните, още повече.
Офтопик: някой ми беше разказвал за някакво супер скъпо кафене (или нещо от тоя сорт), където имало жив тигър, затворен в клетка. Това си е чиста гавра с животното :? :-o

TheNewReligion
11-08-2008, 14:54
За съжаление си права... :( Милите животинки. И да се вдига стачка и да не се вдига- все тая, никакво внимание. Пък и за вход от левче не може да се направи много. Най-мъчно ми е за мечетата. Няма къде да се поплацикат...водата в коритото им или е зеленясала или просто няма такава. Няма да коментирам бетонения навес под, който обикновено седят и не се виждат. Не ги обвинявам. И аз да бях, и аз щях да се скрия. :? Съмнявам се някой да се погрижи за животните, но все пак надеждата умира последна. :)

PeopleAlwaysLeave
11-08-2008, 22:22
Зоопарка наистина е много зле. Не бях ходила от мъничка и лятото с една приятелка решихме да отидем. Много разочаровани останахме и двете. Това, което го пише в статията е напълно вярно, за съжаление. Не, че преди години е бил перфектен, но пък поне имаше какво да се види, а сега имаше един слон (доколкото си спомням от детството преди бяха два), един носорог, един хипопотам, една мечка, 3545634563 вида рибки,сурикат, змии, гущери, морски свинчета 0_o (за които така и не разбрах какво работа имат в зоопарка след като се предполага, че там трябва да се отглеждат диви животни), лисица, костенурки и патици + 1 лебед на едно плуват..., гепарид мисля че имаше 2-3 и 153654 вида маймуни. За друго не си спомням. А условията при, които се отглеждат тия животни просто не искам да ги коментирам. На горката мечка и на костенурките, патиците + единия лебед водата им беше толкова мръсна, че мене дето съм само наблюдател отгоре ме хвана гнус, представям си на животинките какво им е... Зеленина имаше от гледна точка на треволяци, за дърветата - срещат се чат-пат ама не са това, което би трябвало плюс това при почти всяко животно дърветата бяха едни и същи... аз не съм много разбирачка ама предполагам, че различните видове животни си очаква да живеяг и сред същите такива растения... Кафенетата от едно време са си на същите места, детската площадка и тя... Общо взето няма промени във вида на зоопарка като изключим липсата на животни и подходяща растителност. Обаче на никой не му пука и от цялата тая ситуация страдат единствено животните... И честна казано предпочитам да го закрият този зоопарк, да правят на негово място каквото искат и да продадат животните на други зоопаркове, където поне ще се грижат за тях. По-добре да няма зоопарк, отколкото да мъчат животинките...

HardcoreSyndrome
11-08-2008, 22:32
Не обичам да ходя там! Не ми понася да гледам животните в клетки, мизерно е. Не знам, какъв е кефа да застанеш, да гледаш животното в клетката с малоумна усмивка и да се радваш. На кое да се радвам?! Че животното е затворено...

LONSDALE88
11-09-2008, 00:23
Прави сте,по-добре да влагат апри в зоопарка,отколкото да строят апартаменти на мангалите :?

InitialD
11-09-2008, 00:55
Абе последният път когато ходих като че ли имаше подобрения ... само че чух някакъв слух че станало много модерно хората да си изхърлят земноводните в зоопарка!!!
Ебаси хората ... но мястото ми харесва ... хем че и в Южния парк можеш да видиш някои от животните в зоопарка .. а лятото и на нашият балкон!!! 8-)

LizZz
11-09-2008, 08:53
аз за последно преди 4 години и ме арестуваха... :(
Що така, бе? :shock:

hardball
11-09-2008, 09:03
Верно ли има сурикати?
Аз последно съм ходила на 4-5 годинки някъде :D

LizZz
11-09-2008, 09:27
8-)

ScionOfStorm
11-09-2008, 17:01
^ ахахахах, и аз така о_O

Иначе по детски спомени беше хубаво. Не съм ходил обаче сигурно от 5-6 години, ебаси, нямам идея какво е положението. Трябва пролетта примерно или сега някой по-нормален ден да отида, ама не знам дали ще успея.

MartyParty
11-09-2008, 17:48
супер си е Зоопарка бе... любимо мое място от детството :-)

и за тия пари какво искаш?

къде другаде в България има подобен парк?

Зоопарка от моето детство не беше толкова мизерен...

за левче вход,за децата 0.50лв какво искаш?

като кино Арена ли да е?


факт е,че в БГ няма друг такъв зоопарк...

Искам да се дават пари за него, а не за да строим къщи на мангалите.
Примерно...

И в другите страни са ниски цените за вход, ама положението не е такова...
Ако в това е проблемът,нямам нищо против да давам повече за вход,но да не стане като с цените на билетите-трамвая се разпада ,а ти си дал 1 лев(колкото един хляб). :? Тъпо е,че в България хората нямат чувство за красота и естетика.Могат да поставят животните да стоят в собствените си лайна и хич намя да им прави впечатление.Всички са толкова вманиячени в себе си ,че не могат да се замислят за това около тях.
И моите датски спомени са хубави.Например аз хранех слона с курабийки и ме беше страх,обаче едновременно ми беше интересно.И сега сигурно никое малко дете не осъзнава,че на всяка едно животно денят му минава еднообразно и един затворен човек на негово място би си казах "Ох,дано да пукна тая вечер,че да се свършва."

breathless
11-09-2008, 20:20
Последния път като ходих маймуните имаха нещо като тумор отзад, нз к'во е , ама беше доста голямо .. :?