PDA

View Full Version : Кирилицата



Националист
11-09-2008, 23:32
Кирилицата

Няма съмнение, че едно от нещата с ,които българите най-много можем да се гордеем е нашата азбука- кирилицата. Тя е създадена от един от учениците на Свети,свети Кирил и Методий – Свети Климент Охридски. Той кръщава тази азбука така в чест на своя учител Свети Кирил . Свети Климент е съзнавал че създава нещо велико за българския народ ,но едвали е предполагал, че кирилицата ще се разпространи и сред множество други народи.
За съжаление днес много малко българи наистина съзнават и знаят какво е направил този наш бележит просветен деятел. Азбуката ,която Свети Климент е създал далеч не се използва само от българите и част от другите славяноговорящи народи, на кирилица пишат още в Молдова ,множеството народи от Русия в Казахстан, Киргизстан Таджикистан и Монголия .Днес на кирилица се пише от Босна и Херцеговина до най-отдалечените източни кътчета на Русия. Ето малка справка за държавите където кирилицата е официална или една от официалните азбуки:

1. България - 7,640,238 души
2. Босна и Херцеговина - 3,981,239 души
3 .Черна Гора - 678,177 души
4. Сърбия - 7,498,000 души
5. Македония - 2,061,315 души
6. Молдова - 4,128,047 души
7. Украйна - 46,372,700 души
8. Беларус - 9,689,800 души
9. Русия 142,008,838 души
10. Казахстан 15,217,711 души
11. Киргизстан 5,356,869 души
12. Таджикистан 7,215,700 души
13. Монголия 2,951,786 души
Общо: 255,585,439 души
Това не е просто цифра това са над 255 милиона души ,които ежедневно използват кирилицата в своя живот.Това само по себе си е доказателство за величественото дело на Свети Климент. Този българин даде азбука не само на българите,но и на над 4% от населението на света. Затова гордейте се ,че сте българи! Не забравяйте своя род и родина !Нека отдадем почит към делото Свети Климент Охридски и да пишем на кирилица в интернет!
ПИШИ НА КИРИЛИЦА БЪДИ БЪЛГАРИН!



БЪЛГАРСКО РОДОЛЮБСКО ДВИЖЕНИЕ

Diam0nD
11-10-2008, 08:32
само да кажа ,че климент не е българин ... живял е в България и благодарение на българите е могъл да направи такава азбуката ,но той самият не е българин :S поне аз така знам ,че е ученик на кирил и методии и е византиец ... може и да греша :)

Националист
11-10-2008, 10:00
Българин е за него в един исторически извор пише ,че произходжа от европейските мизи демек българите.

InitialD
11-10-2008, 16:33
България е велика ... и велики деца е раждала!

Vesk0u
11-10-2008, 16:49
Българи, ПИШЕТЕ НА КИРИЛИЦА! Дали сме азбука на 1/4 свят, позор е да не пишем на нашата собствена азбука!

kristo
11-10-2008, 16:50
България е велика ... и велики деца е раждала!
И да се надяваме искренно, че пак ще ражда велики деца :)

Diam0nD
11-10-2008, 20:45
България е велика ... и велики деца е раждала!
И да се надяваме искренно, че пак ще ражда велики деца :) май се е изчерпала ,дано да греша ... в момента аз в България не виждам лидери ,не виждам аристокрация !!!! Дано да греша !

Jigi
11-10-2008, 22:57
stfu всички бе , мн по-яко е да пишеш неграмотно и да си l337 и да си кифла и прочее .. -.-

Diam0nD
11-11-2008, 07:52
stfu всички бе , мн по-яко е да пишеш неграмотно и да си l337 и да си кифла и прочее .. -.-изказване тип : ни в клин ,ни в ръкав ....

InitialD
11-11-2008, 21:58
stfu всички бе , мн по-яко е да пишеш неграмотно и да си l337 и да си кифла и прочее .. -.-изказване тип : ни в клин ,ни в ръкав ....

По-скоро тип - пълен ТЪПАНАР!

Valkyrie
11-11-2008, 23:40
Не знам за Климент, но не знам защо Кирил и Методий спадат към 10те най-велики българи след като не са такива?! :-o
Придобили са гражданство заради особено големи заслуги за страната ни. :-D
Ми чела съм едни неща за славянобългарския им произход, не е зле да провериш и ти. Истината е някъде там...

Sturma
11-12-2008, 12:13
Не знам за Климент, но не знам защо Кирил и Методий спадат към 10те най-велики българи след като не са такива?! :-o
Придобили са гражданство заради особено големи заслуги за страната ни. :-D
Ми чела съм едни неща за славянобългарския им произход, не е зле да провериш и ти. Истината е някъде там...Нямат никакъв такъв произход. Които и да е направил такова дело дори с помощта на "учениците" си това не го прави Българин. Той продължава да си е такъв какъвто са го родили.
Майка им е славянка, някой историци смятат, че е българка.
Няма как да правиш азбука за народ, ако не познаваш тяхната писменост преди това. Ти защо не направиш една нова писменост за монголците например ? :)
За българското гражданство, не съм чувал, но може и да има такива тези.
За Климент Охридски, не се знае къде е роден, може и да не е византиец, ако вие имате такава информация, моля пратете ми на ЛС :)

Loshotia
11-12-2008, 13:33
^ Славяните не са имали писменост преди това. Ползвани са рунически символи, както и са правени опити да се нагодят гръцките букви към славянските звуци.

Колкото до произхода на Климент: произхожда от българските славяни, а според краткото му житие от Димитър Хоматиан е от "европейските мизи, които обикновено народа знае и като българи".

Sturma
11-12-2008, 14:33
^ Славяните не са имали писменост преди това. Ползвани са рунически символи, както и са правени опити да се нагодят гръцките букви към славянските звуци.

Колкото до произхода на Климент: произхожда от българските славяни, а според краткото му житие от Димитър Хоматиан е от "европейските мизи, които обикновено народа знае и като българи".
Разбира се, че нямат, като се говори за славянска писменост, се говори за глаголицата и кирилицата :)
Допуснах грешка в изказа в предишния си пост, заради което се извинявам. :oops:

Националист
11-12-2008, 18:31
Няма славянски руни има български .Кирил и Методий са гърци това ,че майка им е славянка е измислица. Но Климент си е чист българин.

Sturma
11-12-2008, 21:15
Не знам за Климент, но не знам защо Кирил и Методий спадат към 10те най-велики българи след като не са такива?! :-o
Придобили са гражданство заради особено големи заслуги за страната ни. :-D
Ми чела съм едни неща за славянобългарския им произход, не е зле да провериш и ти. Истината е някъде там...Нямат никакъв такъв произход. Които и да е направил такова дело дори с помощта на "учениците" си това не го прави Българин. Той продължава да си е такъв какъвто са го родили.
Майка им е славянка, някой историци смятат, че е българка.
Няма как да правиш азбука за народ, ако не познаваш тяхната писменост преди това. Ти защо не направиш една нова писменост за монголците например ? :)
За българското гражданство, не съм чувал, но може и да има такива тези.
За Климент Охридски, не се знае къде е роден, може и да не е византиец, ако вие имате такава информация, моля пратете ми на ЛС :)
Славяните имат разлика с българите. Няма няма. Защото не искам не мога, това стига ли?
Вярно ли ? Славянското население е огромно в тогавашната България, повече от колкото пра-българите, да не говорим, че изобщо не е ясно имало ли е тогава пра-българи или сме се "превърнали" в славяни, след като сме живеели 300 години с тях (горе долу), до славянската писменост.

Националист
11-12-2008, 21:38
Няма прабългари има българи, пускал съм сумати теми за това.

Sturma
11-13-2008, 13:36
Не знам за Климент, но не знам защо Кирил и Методий спадат към 10те най-велики българи след като не са такива?! :-o
Придобили са гражданство заради особено големи заслуги за страната ни. :-D
Ми чела съм едни неща за славянобългарския им произход, не е зле да провериш и ти. Истината е някъде там...Нямат никакъв такъв произход. Които и да е направил такова дело дори с помощта на "учениците" си това не го прави Българин. Той продължава да си е такъв какъвто са го родили.
Майка им е славянка, някой историци смятат, че е българка.
Няма как да правиш азбука за народ, ако не познаваш тяхната писменост преди това. Ти защо не направиш една нова писменост за монголците например ? :)
За българското гражданство, не съм чувал, но може и да има такива тези.
За Климент Охридски, не се знае къде е роден, може и да не е византиец, ако вие имате такава информация, моля пратете ми на ЛС :)
Славяните имат разлика с българите. Няма няма. Защото не искам не мога, това стига ли?
Вярно ли ? Славянското население е огромно в тогавашната България, повече от колкото пра-българите, да не говорим, че изобщо не е ясно имало ли е тогава пра-българи или сме се "превърнали" в славяни, след като сме живеели 300 години с тях (горе долу), до славянската писменост.Чуваш ли се бе, българите са били много повече от славяните (и траки като цяло говоря) ако е нямало българи защо продължаваме да се казваме а не сме някакви си славянци..
АХАХАХХА, защо Русия се казва Русия, а не Славянка :D
Защо всяка славянска страна не се казва славянка :D
Съветвам те да попрочетеш историиката малко по-добре, преди да пишеш глупости, има един извор (документ) писан от византиец (не помня името му) който казва ,че когато Слоун е бил обкражен от славяни(става въпрос за времето преди българите да дойдат), славяните са били като едно море от хора, без край, става въпрос за огромна маса. От много документи се знае, че българите, НЕ са били повече от славяните. А за тея траки дето ги изтипоса където не им е мястото няма да коментирам, защото е смешно това което казваш.
Няма смисъл да спориш като не си информирана достатъчно :)

Sturma
11-13-2008, 13:39
Няма прабългари има българи, пускал съм сумати теми за това.
Братко националисте, напълно си прав, аз казвам пра-българи, за да разграничавам съвременните българи от старите българи.
Няма и Волжки българи, но се наричат така за да се разграничат от Аспаруховите такива.
Всичко се казва с цел да не става объркване, за това използвам, наречието пра-българи. Все пак така наричаме и българите в кубратовата държава. Защото в историята по едно и също време съществуват няколко Българии едновеременно.

Националист
11-13-2008, 15:10
Няма какмо да ги разграничаваш то едно и също Аспаруховите българи по нищо не се различават от днешните. Хората са правели антропологични изследвания.
А това за славяните е само за обсадата на Солун Пък един хазарин казмва че българите на Аспарух са по многобройни от пясъка в морете Това за славянското море е голям мит . Как изведнъж всички тукашни славяни почват да се назовават българи ,а смоляните се споменават като отделен народ и 13 век.
Прочети нещо от Петър Добрев или Бешевлиев .За езика ни чети Дуриданов "Езика на траките".

Sturma
11-13-2008, 16:50
Няма какмо да ги разграничаваш то едно и също Аспаруховите българи по нищо не се различават от днешните. Хората са правели антропологични изследвания.
А това за славяните е само за обсадата на Солун Пък един хазарин казмва че българите на Аспарух са по многобройни от пясъка в морете Това за славянското море е голям мит . Как изведнъж всички тукашни славяни почват да се назовават българи ,а смоляните се споменават като отделен народ и 13 век.
Прочети нещо от Петър Добрев или Бешевлиев .За езика ни чети Дуриданов "Езика на траките".
Ооо различни са, когато българите напускат Степите и идват на Балканите, техната тактика за водене на война се променя, например, започват да използват пехота, а в началото са разчитали на славяните които попринцип много рядко използват конна войска, което е огромен минус. Докато българите във Волжка България продължават да използват предимно конница, тъй като Степите са равнинен регион ,а Балканите е много по неравен.
Национализма, не трябва да се бърка в историята, така че не прави тая грешка която правят македонците и сърбите с тяхната история.
Освен това не мога да разбера, защо всеки българин приема славяните като нещо лошо и всеки реагира негативно когато се изказват факти за тях.. патриотизъм и национизъм нямат никакво място в историята.
А защо славяните са приели името България? Има много причини, ще кажа че преди това славяните трудно може да се каже ,че са били държава, те не са имали центализирана власт, както се изразяват византийците, при тях цари "демокрация" ;)

Националист
11-13-2008, 19:17
Еми използват рзащото е друг релефа рно си запазват конницатал Да използват славяните рно ги разполагат по границите и проходител Нищо против нямам славяните рно те изиграват малка роля в нашия етногенезисл


Национализма, не трябва да се бърка в историята, така че не прави тая грешка която правят македонците и сърбите с тяхната история.

Не го бъркамл Това е истината но не тази дето ще намериш в книгите от преди 20 годинил Или чел нещо старо рили някой тюркофил преподавател в университета ти е промил мозъкал

Къде е славянската кръв при българите 60% от българите са от понтийската раса тази раса е преобладаваща в Салтово-Маяцката култура ,архиологическа култура свързана с българите
Кое ни е славянско езика - Прочети Езикът на траките от Дуриданов най-добрият лингвист занимавал се с езика им.

adrenalin_f
11-13-2008, 21:50
Не може да се отрече,че кирилицата е великолепна,даже сега като пи6а и гледам как се редят буквите,толкова подредено,толкова красиво.Погледнете латиницата хвърча6ти точки,разни черти нагоре-надолу :-s

Loshotia
11-14-2008, 07:42
Някъде по- горе, прочетих пост, че Кирил и Методий били гърци, а майка им не била славянка. Историците са единодушни, че майка им е славянка, а колкото за това те какви са има спор в историческата наука- мненията са, че са българи, български славяни( славяни от българската група), гърци, дори сърби. Така че не е установено.

Колкото за Аспарухови българи, Волжки и всякакви други...мисля, че е ясно, че едни са им корените, просто обстоятелствата през 668 са такива, че братията се разделят.

Прабългари- изкуствено наложен термин, чиято функция е да разграничи етноса от сформираната по времето на Симеон единна българска народност.

Това дали едно проучване е писано преди 20 или 50 години няма значение- изворите са едни и същи, историографите едва ли разчитат на гугъл да правят трудове. Не мисля, че някой може да оспорва Златарски, Гюзелев, Бакалов или Мутафчиев.

Националист
11-14-2008, 13:09
Точно Бакалов защитава тезата ,че сме наследници главно на древните българи.
За Мутафчиев ние сме смес между славяни и българи ,които той както повечето учени от неговото време е смятал за тюрки.
Златарски наистина е направил много за изучаването на историята ни ,но неговото схващане ,че българите на Аспарух са били само 10 хиляди души е ,отречено още през 80-те години .Това схаващане е възоснова на това ,че аварите били 30 хиляди и понеже са приличали на българите то и толкова са били и българите и след като се разделят на 3 отсам Дунав идват 10 хиляди.
Всички знаем Гюзелев през кое време е написал повечето си книги и за да има успех много ясно ,че трябва да ни сроди с руснаците .
Като изворите са едни и същи къде в тях пише ,че славяните са повече от българите .А напротив пише ,че българите разселват славяните по границита с аварите и в проходите на Стара Планина. Дори и в българската историопис от средновековието и ренесанса пише, че БЪЛГАРИТЕ поради многобройността си поселили Мизия ,Тракия и Македония. За българите един хазарин казва, че са повече от песъчинките в морето. А Константин Погонат едва ли ще се вдигне от Константинопол с голяма армия за да срази някаква си 30 хилядна ордица.
Българите се преселват на няколко вълни още през 6 век заселват земите от Дунав до Македония. След това цяла Добруджа и вече по късно се разселват по другите земи както си личи от антропологичните изследвания правени тук. Да не говорим и за Куберовите българи.

И защо ,ако всички славяни по нашите земи приемат името българи то смоляните в Родопите се запазват като народност и през 13 век?
Кое ни е славянско дали обичаите и традицийте само Ладуването и наименованието Коледа са славянски?
Дали расата ни?
Дали бита?
Дали фолклора?
То и езика ни едва ли е славянски, по скоро е смес между древнобългарски и тракийски .Според Дуриданов най-добрия езиковед занимавал се езика на траките ,той има общ произход с балтийския и славянския.
На Кирил и Методий не се знае дали майка им е славянка ,това само едно тъпо предположение те покрай и в Солун само славяни ли живеят!? Дай ми исторически извор в който го пише? Знае се само ,че баща им е византиец на име Лъв.
Дане говорим ,че те не създават славянска ,а българска писменост ,защото глаголицата е направено по образец на българските руни.

А я ми кажи като толкова ги разбираш какво си прочела от Бакалов,Гюзелев ,Мутафчиев и Златарски?

И не си мисли,че историята я уча от гугъл. :lol:

Sturma
11-14-2008, 13:49
Националист, това че са родени във Византия незначи ,че задължително са гърци, Византия е многонационална има и много славяни, има и доста славяни около Солун ,точно от времето на онова нашествие дето писах по-горе.

Националист
11-14-2008, 14:14
Не гърци, а византийци ,но покрай Солун ,че има славяни не значи ,че и те са такива баща им е византиец.За майка им исторически извор няма в ,който да се казва ,че е славянко това е само предположение.

bqsna_teenagerka
11-15-2008, 09:14
Ох дано поне това успеем да опазим...защото като гледам вече някои хора с тръгнали да премахват и букви от азбуката ни.

kristo
11-16-2008, 22:10
Националист, това че са родени във Византия незначи ,че задължително са гърци, Византия е многонационална има и много славяни, има и доста славяни около Солун ,точно от времето на онова нашествие дето писах по-горе.
Имало е славяни във Византия и на Балканите, но чак пък да са много... определено не са били и са били в подчинена роля както във Византия, така и в България. Така че е смешно да се твърди, че те могат да бъдат в ролята на асимилаторите примерно в България. А и както вече Националист спомена българите сме били многоброен народ, няма как иначе да имаме 3 и дори 4 свои държави в Европа, една от които Стара Велика България е била огромна. Един уж малък народец няма как да основе толкова голяма държава. Пламен Петков дори даде свединия във филма си "Българите", че аспаруховите българи са били един милион когато идват на Балканите и е напълно възможно след като Византия впряга цялата си военна мощ- близо 100 000 хилядна армия за да ги отблъсне. А иначе има много малко археологически свидетелства за наличието на много славяни на Балканите, напротив, доста са малко землянките и разкритите славянски селища тук и говорят за не повече от 300-400 000 хиляди славяни. Самите седем славянски племена се оказват седем славянски рода, които не надвишават 100 000 души. Да не говорим, че славяните не са оставили никакви писмени сведения по нашите земи за да се смята, че били много тук, което пък е още едно доказателство, че културата им е била доста по на ниско ниво от нашата, на древните българи. Със сигурност са използвали някакви символи и знаци, но определено не може да става дума за славянски руни, тоест азбука при тях.