PDA

View Full Version : Наглост безбожна....имат ли право сервитиьорките ....



NaskoKaulitz
11-10-2008, 18:36
Вчера бяхме на ресторант с едни момчета и накрая като дойде време да плащаме сметката събрахме бари ама нямахме точно, оставаха 50 стотинки и чакаме сервитьорката да ни върне, щото плащахме общо.Взе парите и ние чакаме да ни върне рестото а тя каза "мерси" и си замина.Как може а освен това беше темерут иначе щяхме скандал да и направим

Alco
11-10-2008, 18:37
ужассс, ужас ти казвам !!! :booooomb:

NaskoKaulitz
11-10-2008, 18:38
Кво му е веселото, нали не са набутали теб

MusicIsTheKey
11-10-2008, 18:40
Това е практика, която съществува в по-голямата част от заведенията. Невероятно дразнещо е! Понякога се разправям, понякога не ми се занимава. Случвало ми се е да се опитат да си задържат по лев-лев и нещо!

мичка
11-10-2008, 18:41
пожелавам ти някой ден да работиш именно тази работа :shock: за 50ст. :shock: какво можете да си вземете с 50 ст ми кажи при положение ,че момичето(независимо какво е) ви е облужвало.Дребнавост-това бих казала!

NaskoKaulitz
11-10-2008, 18:43
Да ама те си взимат заплата за тая работа :-x -за 50 стотинки щях да се прибера с рейса и остават 10 стотинки за 2 дъвки :-x
ама ти ако нямаш 50 стотинки те няма да ти направят отстъпка :booooomb:

Ag
11-10-2008, 18:44
сервитЬОрки ;)

TellMeYourName
11-10-2008, 18:46
ае умри са за 50 стотинки, мизерник...

MusicIsTheKey
11-10-2008, 18:46
Аз ако искам да оставя бакшиш, ще го направя, няма нужда да си взима пари сама. Не съм за 50 стотинки, но всеки път да си ги взимат? Най-мразя такива нагли същества! Най-добрата ми приятелка работи като сервитьорка и точно заради това гледам да "щадя" другите, но понякога са твърде нагли. На мен може да не ми харесва обслужването им, а те да си взимат от парите ми? А ако аз ги поискам означава, че съм дребнава? Ще ме третират като боклук - без грам уважение, а аз съм дребнава защото съм си поискала левчето, което най-нахално си е взела?

Отново казвам - бакшиш ще оставя, ако съм доволна! Няма нужда някой сам да реши, че заслужава (а в 99% от случаите не заслужават и една стотинка!) и да си вземе.


пожелавам ти някой ден да работиш именно тази работа :shock: за 50ст. :shock: какво можете да си вземете с 50 ст ми кажи при положение ,че момичето(независимо какво е) ви е облужвало.Дребнавост-това бих казала!

NaskoKaulitz
11-10-2008, 18:49
Отново казвам - бакшиш ще оставя, ако съм доволна! Няма нужда някой сам да реши, че заслужава (а в 99% от случаите не заслужават и една стотинка!) и да си вземе.
Точно така

Bianca
11-10-2008, 18:51
Върви ти ми работи за 200 лева на месец, обслужвайки подобни келеменца, и викай после 50 стотинки, та 50 стотинки.

мичка
11-10-2008, 18:56
Да ама те си взимат заплата за тая работа :-x -за 50 стотинки щях да се прибера с рейса и остават 10 стотинки за 2 дъвки :-x
ама ти ако нямаш 50 стотинки те няма да ти направят отстъпка :booooomb:
може да е на процент и бакшиш,може да й е 1ви ден и тогава работиш цяла смяна като единствено ти остава бакшиша на края.Въпросът е ,че всеки работи за едно парче хляб.Добре ,представи си, че си платил нейните пътни и си я черпил 2 дъвки(толкова ли е много).Ако си редовен клиент,който оставя бакшиш,ако някой път не ти достигат едва ли ще ти направи проблем(личен опит).Жалко,че останаха мн малко лоялни клиенти в нашата страна,никой не цени труда на отрещния(не се отнася само за серв.),а като цяло.Жалко,че малките дечица(,който нямат право да бъдат в заведения,където се сервира алкохол,ако нямат навършено пълнолетие и са без предрожител) пълнят красивите и изтупани заведения като се правят на големи Тупалки,а накрая ,за да си платят сметката броят стотинките и не оставят нищо на серв.Жалка картинка.

NaskoKaulitz
11-10-2008, 18:57
Върви ти ми работи за 200 лева на месец, обслужвайки подобни келеменца, и викай после 50 стотинки, та 50 стотинки.
Ми кой ги е карал да работят като не им харесва заплащането :-x

chelsea
11-10-2008, 18:58
не всеки има късмет с мама и тате паралии, наско.

nestle
11-10-2008, 18:59
Абе така си е! Аз също не обичам да оставям бакшиш и винаги си вземам рестото дори и да е 10 ст. Е ся ако е неква яка мацка дето да ме накефи нещо ( примерно да е усмихната любезна и т.н ) ше и остая и левче ама всички знаем че повечето не са такива! А и ей тей 50 ст по 50 ст... на ден от 10 човека да си остай по 50 ст ей и ги на 5 лв...и смятайте за 1 месец колко е напреде с паричките а НЕ ГИ ЗАСЛУЖАВАТ!!! А като е искала толкова мн да взима хубави пари от работата си да се е трудила повече когато е трябвало и да се образовала! Едвали тогас щеше да стане неква обикновенна сервитьорка!

Pliok0019
11-10-2008, 18:59
Каквото и да е обслужването - 50 СТОТИНКИ не са нищо и е просто абсурдно да правиш тема за това...

Blab
11-10-2008, 19:02
О, моля ви, къде сервитьорките вземат по 200лв?
Мразя да си вземат пари, които не са предназначени за тях. Почти винаги оставям бакшиш, но някои просто не го заслужават.(Леле, трябва отново да си издиря любимия сервитьор. Няма такъв образ.(сърчице))

HardcoreSyndrome
11-10-2008, 19:02
Това за 50ст. да правиш цяла тема, безсмислено е! И какво не заслужава ли това момиче 50ст.? Обикаля, носи ви каквото си поръчате и накрая се прайш на гъз. Глупаво е! :booooomb:

NaskoKaulitz
11-10-2008, 19:04
готов съм да се обзаложа на 5 евро (имам ги в портфейла :D),че наско и дани каулиц са фалшиви регистрации на някой редовен юзър (юзрод)...ъм как ще си получа 5-те евро :grin: аз съм си аз (наско от пловдив) а дани си е от гоце делчев и двамата сме фенове на токио хотел :grin: :grin: :grin: искам си 5-те евро :lol:

Bianca
11-10-2008, 19:05
готов съм да се обзаложа на 5 евро (имам ги в портфейла :D),че наско и дани каулиц са фалшиви регистрации на някой редовен юзър (юзрод)...
Не съм аз. 8-)

Pliok0019
11-10-2008, 19:06
Това за 50ст. да правиш цяла тема, безсмислено е! И какво не заслужава ли това момиче 50ст.? Обикаля, носи ви каквото си поръчате и накрая се прайш на гъз. Глупаво е! :booooomb:
Именно...дава харана на тоталните загубеняци и такива глупости...като можеш да дадеш да кажем 10лв за обяд, можеш да дадеш и 50 стотинки за обслужването!

XceSS
11-10-2008, 19:07
А като е искала толкова мн да взима хубави пари от работата си да се е трудила повече когато е трябвало и да се образовала!

Повечето сервитьорки, са под или на 18 години, висше ли искаш да имат ? :-o

По темата: Деба прошляка долен, като сте били повече хора по колко стотинки се падат на човек бе лешпер, да не си за 10-15 стотинки.Както казаха преди мен


Заведенията не са за клошари...

NaskoKaulitz
11-10-2008, 19:07
Това за 50ст. да правиш цяла тема, безсмислено е! И какво не заслужава ли това момиче 50ст.? Обикаля, носи ви каквото си поръчате и накрая се прайш на гъз. Глупаво е! :booooomb:
Именно...дава харана на тоталните загубеняци и такива глупости...като можеш да дадеш да кажем 10лв за обяд, можеш да дадеш и 50 стотинки за обслужването!То не стига че цените са безбожни, ми и допълнително те набутват.Освен това ТЕ СИ ВЗИМАТ ЗАПЛАТА ЗА ОБСЛУЖВАНЕТО

Loshotia
11-10-2008, 19:11
E, като пише, в сметката една сума ти нея трябва да платиш, пък ако сервитьора е готин или поне не се държи ужасно си оставям бакшиш. Ама някои не заслужават. В Магнито например ми доставя удоволствие да им оставя поне лев. Там заслужават. Ама някои да ме гледат с досада и като ми кажат "личнъ картъ" и да я гледат половин час и после да ми я хвърлят, да ме прощават ама и стотинка повече не давам.

NaskoKaulitz
11-10-2008, 19:15
E, като пише, в сметката една сума ти нея трябва да платиш

HeavenSent
11-10-2008, 19:15
пожелавам ти някой ден да работиш именно тази работа :shock: за 50ст. :shock: какво можете да си вземете с 50 ст ми кажи при положение ,че момичето(независимо какво е) ви е облужвало.Дребнавост-това бих казала!
Именно... това е възможно най-неблагодарната професия! За 50 ст., вие ок ли сте ве?!?!!? Момичето се скъсва цял ден да бърше маси и да се разправя с дебили, извратеняци и темерути, а вие сте се направили за 50 ст. :-x Ето за това никога няа да станем европейска страна. :x

Loshotia
11-10-2008, 19:17
насе, ти не ме цитирай, че колко вино изпих тая вечер, не знам какво пиша. По- добре виж добавката надолу.

Pliok0019
11-10-2008, 19:17
Това за 50ст. да правиш цяла тема, безсмислено е! И какво не заслужава ли това момиче 50ст.? Обикаля, носи ви каквото си поръчате и накрая се прайш на гъз. Глупаво е! :booooomb:
Именно...дава харана на тоталните загубеняци и такива глупости...като можеш да дадеш да кажем 10лв за обяд, можеш да дадеш и 50 стотинки за обслужването!То не стига че цените са безбожни, ми и допълнително те набутват.Освен това ТЕ СИ ВЗИМАТ ЗАПЛАТА ЗА ОБСЛУЖВАНЕТО
Тогава ще ядеш баничка до заедението!

MusicIsTheKey
11-10-2008, 19:27
пожелавам ти някой ден да работиш именно тази работа :shock: за 50ст. :shock: какво можете да си вземете с 50 ст ми кажи при положение ,че момичето(независимо какво е) ви е облужвало.Дребнавост-това бих казала!
Именно... това е възможно най-неблагодарната професия! За 50 ст., вие ок ли сте ве?!?!!? Момичето се скъсва цял ден да бърше маси и да се разправя с дебили, извратеняци и темерути, а вие сте се направили за 50 ст. :-x Ето за това никога няа да станем европейска страна. :x

Заради кое? Кофти отношението на сервитьорките? Фактът, че когато видят две-три момичета или по-малки деца ги третират като боклуци? Бях редовен клиент в пицария "Дон Вито" и винаги оставяхме бакишиш (поне 2 лева!), а те всеки път ни третираха като боклуци. Ние трябваше да гоним сервитьорите, за да си поръчаме, да си поискаме сметката и т.н. Отношението им беше меко казано отвратително! Случвало се е да чакаме за маса, а те да ни подминават като пътни знаци, без дори да ни поздравят. Малко след това се появиха 2 момчета (тип мутра) и веднага бяха поздравени и настанени.

Преди около 2 дни бях отново на пицария, която уж се води "по-елитна". Бяхме две момичета и седнахме на маса за четерима. Цялото заведение беше празно, а сервитьорката дойде и ни каза "Преместете се, защото вие само заемате място". Заведението беше празно. Само 4 маси бяха заети, а всичко друго - свободно. (Пред нас стояха отново двама човека, тип мутри, но не им казаха нищо. Малко след това до нас седнаха момче и момиче (над 20 годишни) и отново не им казаха нищо.) Само ние, двете момичета, пречихме. Тъй като отказахме да се преместим, сервитьорката се дъжа възможно най-гнусно. Е, как да оставиш бакшиш на такова говедо?

Нямам вина, че момичето цял ден бърше маси. Изобщо не ме и интересува, това си е нейн проблем. Аз искам нормално обслужване и отношение, а не неуважение и буквално взимане на парите ми.

Emo Doll даде добър пример - ако работите за 200 лева и едва свързвате двата края, дали ще оставяте бакшиши насам-натам и ще 'обезценявате' тези 50 стотинки? (Левче, два?)

Стига сте говорили наизуст и сте наричали клошари хората, които с право си прибират парите.

ScionOfStorm
11-10-2008, 19:36
^ Идеята е, че според мен мъничкото Насе не е с право. Сигурно е похарчил и без т'ва 50439543 кинта за плакати на токио хотел, кола маска и прочее негови си работи, та да вдига шум за 50 стотинки, с които щял да си вземе "дъвки".

О уау!

NaskoKaulitz
11-10-2008, 19:38
^ Идеята е, че според мен мъничкото Насе не е с право. Сигурно е похарчил и без т'ва 50439543 кинта за плакати на токио хотел, кола маска и прочее негови си работи, та да вдига шум за 50 стотинки, с които щял да си вземе "дъвки".

О уау!М плакатите на ТХ си ги разменяме феновете :P а баба от днес също е фенка на Токио Хотел-легна да спи в стаята и аз си ги слушам и тя вика "кой пее, много хубаво пее" (за Билитуу) :grin: :-)

SiegHeil
11-10-2008, 19:44
Не само си путка ама си и малоумен..
Оставяш ли повече пари значи даваш бакшиш, в кое кафе си видял да ти връщат ресто ?

Bianca
11-10-2008, 19:47
пожелавам ти някой ден да работиш именно тази работа :shock: за 50ст. :shock: какво можете да си вземете с 50 ст ми кажи при положение ,че момичето(независимо какво е) ви е облужвало.Дребнавост-това бих казала!
Именно... това е възможно най-неблагодарната професия! За 50 ст., вие ок ли сте ве?!?!!? Момичето се скъсва цял ден да бърше маси и да се разправя с дебили, извратеняци и темерути, а вие сте се направили за 50 ст. :-x Ето за това никога няа да станем европейска страна. :x

Заради кое? Кофти отношението на сервитьорките? Фактът, че когато видят две-три момичета или по-малки деца ги третират като боклуци? Бях редовен клиент в пицария "Дон Вито" и винаги оставяхме бакишиш (поне 2 лева!), а те всеки път ни третираха като боклуци. Ние трябваше да гоним сервитьорите, за да си поръчаме, да си поискаме сметката и т.н. Отношението им беше меко казано отвратително! Случвало се е да чакаме за маса, а те да ни подминават като пътни знаци, без дори да ни поздравят. Малко след това се появиха 2 момчета (тип мутра) и веднага бяха поздравени и настанени.

Преди около 2 дни бях отново на пицария, която уж се води "по-елитна". Бяхме две момичета и седнахме на маса за четерима. Цялото заведение беше празно, а сервитьорката дойде и ни каза "Преместете се, защото вие само заемате място". Заведението беше празно. Само 4 маси бяха заети, а всичко друго - свободно. (Пред нас стояха отново двама човека, тип мутри, но не им казаха нищо. Малко след това до нас седнаха момче и момиче (над 20 годишни) и отново не им казаха нищо.) Само ние, двете момичета, пречихме. Тъй като отказахме да се преместим, сервитьорката се дъжа възможно най-гнусно. Е, как да оставиш бакшиш на такова говедо?

Нямам вина, че момичето цял ден бърше маси. Изобщо не ме и интересува, това си е нейн проблем. Аз искам нормално обслужване и отношение, а не неуважение и буквално взимане на парите ми.

Emo Doll даде добър пример - ако работите за 200 лева и едва свързвате двата края, дали ще оставяте бакшиши насам-натам и ще 'обезценявате' тези 50 стотинки? (Левче, два?)

Стига сте говорили наизуст и сте наричали клошари хората, които с право си прибират парите.
Тц, объркала си се. Не си ме разбрала, не съм казала това. Казах за заплатите на сервитьорките, че са малки, не за тези на клиентите.

MusicIsTheKey
11-10-2008, 19:48
Упс!

splendour
11-10-2008, 19:49
tva sa si moi pari i az re6avam kak da gi xar4a.ako iskam da i dam bak6i6 6i i dam.az lqtoto iskam da po4vam kato servitiorka i ne mislq 4e bih se d1rjala kakto nqkoi "lybezni" servitiorki.to 4ak se e nalagalo da otida do bara da i platq smetkata.pfyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

hardball
11-10-2008, 19:50
Мърльо, за 50 стотинки...

Reed
11-10-2008, 19:55
пожелавам ти някой ден да работиш именно тази работа :shock: за 50ст. :shock: какво можете да си вземете с 50 ст ми кажи при положение ,че момичето(независимо какво е) ви е облужвало.Дребнавост-това бих казала!
Именно... това е възможно най-неблагодарната професия! За 50 ст., вие ок ли сте ве?!?!!? Момичето се скъсва цял ден да бърше маси и да се разправя с дебили, извратеняци и темерути, а вие сте се направили за 50 ст. :-x Ето за това никога няа да станем европейска страна. :x


Абе,тия 50 стотинки са си мои и само,ако пожелам ще й ги дам.
Аз ако реша ще й оставя бакшиш.Тва само аз го решавам-не тя.
Най-мразя на лавката вместо да ми върнат 50 или там колкото е стотинки да ми дадат вафла.Еми може да не ми се яде вафла,бе

NaskoKaulitz
11-10-2008, 20:02
Мърльо, за 50 стотинки...Ама ако ще и 5 да са, тя няма право да си ги взима сама.

HardcoreSyndrome
11-10-2008, 20:22
Направете малко снимки на акцията. Да гледаме и ние 8-). Ако не ще се съберем хора за публика. 8)

Seducti0n
11-10-2008, 20:22
Всеки се разпростира според чергата си.
Наско,тези 50 стотинки, ги разпределяш така все едно разпределяш милиони.

Разсъждаваш прекалено елементарно, от позицията на клиент, без да си даваш сметка, че един ден можеш да се окажеш от другата страна, която ще изисква да хвърчиш измежду масате, да си любезен и усмихнат пред всички, а само ти да си наясно с това колко проблеми си имаш в личен план и като цяло.

Нямам за цел да защитавам, когото и да е, но дребността наистина не е хубаво нещо.Още повече, ако си бил опрял до тези 50 стотинки си щял на място да настояваш да ти върнат рестото, а не да се оплакваш после, колко некоректни са сервитьорките. :)

HenykucT
11-10-2008, 20:30
Ти си някъф тъп ... Направи си една тема и си изказвай проблемите в нея. В България и по света е прието бакшиша на цялата сметка да е 10 % . В Европа и по света дори е 20 ... Така, че свиквай ..

shadow4e
11-10-2008, 21:17
Това си е етикет оставя си се някакъв процент, принципно, ако седнеш в някакъв ресторант, в селското кафене не е нужно.

А когато не си доволе нот обслужването си има книги за клиентите и повярвай ми много повече ще й се отрази, ако го напишеш там, а не ако я лишиш от тези 50 стотинки. Като не получи бакшиш няма да обсужи следващия клиент по-добре, а даже ще се вкисне. Но като я натисне шефа, ако пишеш в книгата, дали няма да й се промени отношението!? :)


Но и аз много се издразних като бях преди 3 седмици в Плаза. Е извинявай водата ми струва 2 лв, давам 5 и няма ресто. Това е адски нагло, не може тя на всяко питие да си взима такъв бакшиш. А и да тя не трябва сама да си го вземе, а аз да й кажа "благодаря" и тогава, а не така.

MakeMeLaugh
11-10-2008, 21:28
За 1 лев пък никога няма да седна да се правя...

Ама ако е за примерно за и над 2 лева и не ми е харесало отношението й ще отида и ще й разкажа каква е мизерница..

HardcoreSyndrome
11-10-2008, 21:33
айде две снимки на Наско- преди и след 8-)
Хах, ще бъде интересно 8-) Нещо като Пълна Промяна :lol:

OtherDimension
11-10-2008, 21:38
еe, стига ве ... сто процента е под 12
това вашето на нищо не приличaa

pipilona
11-10-2008, 21:45
^ Идеята е, че според мен мъничкото Насе не е с право. Сигурно е похарчил и без т'ва 50439543 кинта за плакати на токио хотел, кола маска и прочее негови си работи, та да вдига шум за 50 стотинки, с които щял да си вземе "дъвки".

О уау!T'va sa si negovi 50 stotinki i ako iska i za plakati na Tokio Hotel 6e gi poharchi,a be za kvoto si iska NEGOVI sa.Q smetni za 10 dena po 50 st-tva sa ti 5 lv,be.Za nqkoi sa malko,za drugi sa mnogo.Az naprimer predi godini bqhme v trudno finansovo polojenie i maika mi mi davashe 5 lv v ponedelnik,ot koito trqbva da si imam do kraq na sedmicata za zakuska.I nakraq kvo nqkva murla 6e mi vzima parite,a be ei aloooo q se osuznaite plashtam si kvoto trqbva,a tva dali 6te i ostavq bakshish si e moi problem,koito NE GO RESHAVA TQ!

MakeMeLaugh
11-10-2008, 21:45
OtherDimension
Да, прав си наистина.
Ако разполага с не много и зависими пари разбирам защо се е изнервил.

Ама все пак се е прецакал.. да си беше развалил парите на стотинки да даде точни 8-)

М-дам все пак и в двата случая е прецакан, ама ще му е за урок ;д

NaskoKaulitz
11-10-2008, 21:51
еe, стига ве ... сто процента е под 12
това вашето на нищо не приличaaСега в сряда на 12-ти ставам на 18 :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

MakeMeLaugh
11-10-2008, 21:52
^ Мълчанието поянкога е злато :razz:

OtherDimension
11-10-2008, 21:52
суетата у българина край няма :)
макар, че за нас думата "втора употреба" е мръсна цигания и оставаме по лев бакшиш ма сервитьорката с обем, пак ревем, че сме бедни

Seducti0n
11-10-2008, 21:58
еe, стига ве ... сто процента е под 12
това вашето на нищо не приличaaСега в сряда на 12-ти ставам на 18 :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Не думай. :lol:

MakeMeLaugh
11-10-2008, 22:15
Хахаха
Ейй имаше една улица, дето се казваше Парк Лейн, ако не се лъжа и като имаше хотел ти бройкаха по 2 бона.. 8-)

chelsea
11-10-2008, 22:28
T'va sa si negovi 50 stotinki i ako iska i za plakati na Tokio Hotel 6e gi poharchi,a be za kvoto si iska NEGOVI sa.Q smetni za 10 dena po 50 st-tva sa ti 5 lv,be.Za nqkoi sa malko,za drugi sa mnogo.Az naprimer predi godini bqhme v trudno finansovo polojenie i maika mi mi davashe 5 lv v ponedelnik,ot koito trqbva da si imam do kraq na sedmicata za zakuska.I nakraq kvo nqkva murla 6e mi vzima parite,a be ei aloooo q se osuznaite plashtam si kvoto trqbva,a tva dali 6te i ostavq bakshish si e moi problem,koito NE GO RESHAVA TQ!

когато човек е в затруднено финансово положение ,ПРОСТО НЕ ХОДИ ПО ЗАВЕДЕНИЯ.
права си ,не би трябвало сервитьора сам да си преценява кога и колко пари да задържи за себе си, трябва да има задължителен процент от сметката ,който да остава за персонала. това е то.

ScionOfStorm
11-10-2008, 22:33
^ Идеята е, че според мен мъничкото Насе не е с право. Сигурно е похарчил и без т'ва 50439543 кинта за плакати на токио хотел, кола маска и прочее негови си работи, та да вдига шум за 50 стотинки, с които щял да си вземе "дъвки".

О уау!T'va sa si negovi 50 stotinki i ako iska i za plakati na Tokio Hotel 6e gi poharchi,a be za kvoto si iska NEGOVI sa.Q smetni za 10 dena po 50 st-tva sa ti 5 lv,be.Za nqkoi sa malko,za drugi sa mnogo.Az naprimer predi godini bqhme v trudno finansovo polojenie i maika mi mi davashe 5 lv v ponedelnik,ot koito trqbva da si imam do kraq na sedmicata za zakuska.I nakraq kvo nqkva murla 6e mi vzima parite,a be ei aloooo q se osuznaite plashtam si kvoto trqbva,a tva dali 6te i ostavq bakshish si e moi problem,koito NE GO RESHAVA TQ!

мацко, я виж челската какво ти написа. Като държи да са си негови или няма възможността - няма да се вре по заведенията. Аз как виждам, че няма да ми стигнат парите да ходя примерно всеки ден (или през ден, пак) из заведения и не го правя, пък той не може и мрънка после на умряло. Нещата са много лесни.

Я сметни, я сметни...я сметни ако беше пич, че щеше да имаш кур. Я сметни, че ако Наско беше мъж, също щеше да има. Освен това като има такова произшествие просто няма да ходи на същото място, или следващия път ще направи проблем ако се случи подобна ситуация.

1 х 50 = 50.

pipilona
11-10-2008, 22:38
^ Идеята е, че според мен мъничкото Насе не е с право. Сигурно е похарчил и без т'ва 50439543 кинта за плакати на токио хотел, кола маска и прочее негови си работи, та да вдига шум за 50 стотинки, с които щял да си вземе "дъвки".

О уау!T'va sa si negovi 50 stotinki i ako iska i za plakati na Tokio Hotel 6e gi poharchi,a be za kvoto si iska NEGOVI sa.Q smetni za 10 dena po 50 st-tva sa ti 5 lv,be.Za nqkoi sa malko,za drugi sa mnogo.Az naprimer predi godini bqhme v trudno finansovo polojenie i maika mi mi davashe 5 lv v ponedelnik,ot koito trqbva da si imam do kraq na sedmicata za zakuska.I nakraq kvo nqkva murla 6e mi vzima parite,a be ei aloooo q se osuznaite plashtam si kvoto trqbva,a tva dali 6te i ostavq bakshish si e moi problem,koito NE GO RESHAVA TQ!

мацко, я виж челската какво ти написа. Като държи да са си негови или няма възможността - няма да се вре по заведенията. Аз как виждам, че няма да ми стигнат парите да ходя примерно всеки ден (или през ден, пак) из заведения и не го правя, пък той не може и мрънка после на умряло. Нещата са много лесни.Dobre de,ama az imam 1.50 i otivam s naglasata,4e kafeto struva tolkova (premerno)
i za tova sum otishla,6toto sum sigurna,4e imam i nqma da se izlagam.Otivam izpivam si kafeto i vsi4ko e tip-top. :)

ScionOfStorm
11-10-2008, 22:41
Е, ако оставиш точно пари се сещаш, че няма как и да ти вземат отгоре ;)

^ ААААА, МОНОПОЛИИИИИИИ :grin: :grin:

леле т'ва каква зарибявка беше като по-малък, леле... :д

LiveFlower
11-10-2008, 22:56
^I pak si e bilo 100 puti po-dobre

SiegHeil
11-11-2008, 00:22
"нямаше ни гсм-и,ни интернет" 8-)


книги-игри и Монополи джиткахме яко,а навън жмичка и мач по улички и дворове 8)

Ех, велико ^^

ПП: Много съм навит да направим една жмичка, обаче никой не ще :/

InitialD
11-11-2008, 02:29
Няма ли някой най-после да го банне тоя идиот!!?!?

Boot
11-11-2008, 06:04
Абе супер селяния е за 50 стинки да се дразниш, но пък от друга страна е факт е бакшиш се дава на който си е заслужил ;)

Щото и аз мога да почна да крада парите на децата, с които работя, щото разбираш ли, ми плащат недостатъчно. Същото е.

И си получават заплата, да. 200 лева, еми двеста. Който колкото си може.

Decu
11-11-2008, 07:31
Мейфеър е най-скъп. 8)

hottie
11-11-2008, 08:46
Аз го разбирам това раздразнение до някъде, защото каквато и да е сервитьорката е длъжна да връща ресто, а после клиента вече си преценява дали да остави бакшиш или не.
Ако е някаква тъпа, забутана проста сервитьорка въобще никакъв бакшиш не й давам, за да се научи да се държи коректно с клиенти. Може да е изморена, да работи за малко пари, ама тя си го е избрала. Така, че въобще няма какво да ми ги защитавате :)
Има толкова тъпи сервитьорки, че нямам думи. Плюс това мисля, че 50ст са си доста пари все пак за едно дете :)
Иначе ако съм си доволна от обслужването оставам бакшик - оставала съм и 5лв..с компания дори и 10.
Ама на темерут не бих оставила за нищо на света - няква намръщена кигла, която работи с досада и си прибира парите.

LizZz
11-11-2008, 09:42
...Иначе ако съм си доволна от обслужването оставам бакшик - оставала съм и 5лв..с компания дори и 10.
Ама на темерут не бих оставила за нищо на света - няква намръщена кигла, която работи с досада и си прибира парите.
!!!

neocide
11-11-2008, 10:17

Seducti0n
11-11-2008, 10:39
:) Двойнственост, която ти е наложена от шефа.
В повечето от обявите за сервитьорките търсят приветливи и усмихнати момичета, готови да бъдат учтиви с клиента.

Ресторантьорскияят бизнес е изцяло на принципа-"Който плаща, той поръчва музиката".А самият персонал е просто средство за печелене на повече пари.

neocide-Темата малко се поизкриви.Всеки настоява за "своите си пари", обаче едва ли търчите след сервитьорката и я задължавате да ви върне рестото, другият вариант е да оставяш точно, до последната стотинка :) ...

Erica
11-11-2008, 11:07
Аз пък не мога да разбера,ти сливи ли си имал в устата си,като толкова много си държал на рестото си...,защо не си казал където трябва,ами пускаш чак пък и тема...Или може би очакваш от форума да ти върнем рестото...
Спор няма,че има сервитьорки с отвратително отношение,но има и доста клиенти,които са толкова нетърпими и противни,че няма на къде повече...

krem4et0
11-11-2008, 12:02
На мен никой родител не идва да ми даде допълнително пари, защото съм научила детето му на нещо си! Това й е работата. Ако обслужването ми е харесало-ще й дам бакшиш. Наскоро 1 сервитьорка поиска на мен и моите приятелки(все моми, навършили 20) лични карти за 1 питие. Така хубаво ни стана, че й оставихме. Но нека това да си е моето решение.
За жалост много малко от сервитьорите в града си вършат работата - тук просто е трагично на моменти!
Същото като по магазините. Редовно ходех в 1 магазин, правех сметки за над 10 лв почти всеки ден и на 2 пъти ми се случи сума от 10 лв и 1 стотинка. Е, продавачката си я поиска и 2-та пъти. От тогава си обирам и последната стотинка.


Не само си путка ама си и малоумен..
Оставяш ли повече пари значи даваш бакшиш, в кое кафе си видял да ти връщат ресто ?

А ако дам 10 лв за 1 кафе, защото нямам друга банкнота(монета) в себе си?

neocide, аз усмихната сервитьорка срещам 1 от 20. Всички са намусени, не дават меню, като ги питаш нещо ти отговарят едва-едва, а после трябва с часове да ги чакаш да се наприказват с бармана, за да им платиш.

hardball
11-11-2008, 12:12
Много съм навит да направим една жмичка, обаче никой не ще :/
Айде, аз също, ама наистина :Д
Последно играх като бях на 13 за 14 лятото, ся като се сетих ми залипсва :/

Наско, не се плаши, ся се сетих къде в Пловдив продават още лимонада за 25 стижки :Д

TheNewReligion
11-11-2008, 12:30
На мнението на МюзикИсДъКий съм. :) Парите са си мои и аз решавам какво да правя с тях. Мога да и дам бакшиш само, ако отношението и ми харесва. И в крайна сметка това и е работата. Не сте прави, че издребнява. Днес ще си вземе 50 ст. , утре два лева. :wink: А ти Терезке, сливи ли имаше в устата та не и викна, че чакаш ресто?
:-o

П.П.: Имаше едно противоречие в аргументите. Някой написа, че ако човек едва свързва двата края със заплата от 200 лева, няма да успее да остави бакшиш и да иска. Е, ще ме извините, ама като едва ти стигат парите защо ще ходиш на ресторант, където се предполага, че ти излиза по-скъпо? :?

Pliok0019
11-11-2008, 12:39
Много съм навит да направим една жмичка, обаче никой не ще :/
Айде, аз също, ама наистина :Д
Последно играх като бях на 13 за 14 лятото, ся като се сетих ми залипсва :/

Наско, не се плаши, ся се сетих къде в Пловдив продават още лимонада за 25 стижки :Д
И аз бих играла! :D

hardball
11-11-2008, 12:41
Иии, супер, ама дано сте сериозни, щото аз се ентусиазирах! :grin:

Valkyrie
11-11-2008, 22:25
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

InitialD
11-11-2008, 22:30
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

Кажи кое е, че ме заинтересова!

Valkyrie
11-11-2008, 22:39
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

Кажи кое е, че ме заинтересова!
Ха-ха, не смея! Да не вземете да пратите някоя проверка в заведението, че чак тогава си еба мамата :).

InitialD
11-11-2008, 22:44
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

Кажи кое е, че ме заинтересова!
Ха-ха, не смея! Да не вземете да пратите някоя проверка в заведението, че чак тогава си еба мамата :).

Ъъъ това не го схванах .. защо ми е да ти пращам някого!?!?

Valkyrie
11-11-2008, 22:51
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

Кажи кое е, че ме заинтересова!
Ха-ха, не смея! Да не вземете да пратите някоя проверка в заведението, че чак тогава си еба мамата :).

Ъъъ това не го схванах .. защо ми е да ти пращам някого!?!?
Хах, ми на теб няма да кажа :) Нях, гадно ли ти е? :) Не, бе. Просто не искам, щото съм все още в един протоооочил се изпитателен срок, пък съм суеверна :). В София работя, иначе. Само т'ва мога да ти кажа засега. И си уреждам документите, търсим вратички, щото нямам 18.

InitialD
11-11-2008, 23:30
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

Кажи кое е, че ме заинтересова!
Ха-ха, не смея! Да не вземете да пратите някоя проверка в заведението, че чак тогава си еба мамата :).

Ъъъ това не го схванах .. защо ми е да ти пращам някого!?!?
Хах, ми на теб няма да кажа :) Нях, гадно ли ти е? :) Не, бе. Просто не искам, щото съм все още в един протоооочил се изпитателен срок, пък съм суеверна :). В София работя, иначе. Само т'ва мога да ти кажа засега. И си уреждам документите, търсим вратички, щото нямам 18.

Така кажи бе! Няма проблеми като всичко се нареди ми драсни едно ЛС! Става ли!?

Valkyrie
11-11-2008, 23:42
^Ще дойдеш ли да хапнеш пица и да пийнеш бира? А бакшиш ще оставиш ли? Да си знам има ли смисъл да казвам къде работя :)

InitialD
11-11-2008, 23:55
^Ще дойдеш ли да хапнеш пица и да пийнеш бира? А бакшиш ще оставиш ли? Да си знам има ли смисъл да казвам къде работя :)

Ако са ви хубави пиците .. а бира не .. вино може!

Girl ... оставял съм бакшиш само заради това че ми се е усмихнала сервитьорката!!?!? А пък ако се и запознаем няма как просто да не ти оставя .. аз не обичам да се излагам .. особено пред познати и приятели!!!

Valkyrie
11-12-2008, 00:36
^Ще дойдеш ли да хапнеш пица и да пийнеш бира? А бакшиш ще оставиш ли? Да си знам има ли смисъл да казвам къде работя :)

Ако са ви хубави пиците .. а бира не .. вино може!

Girl ... оставял съм бакшиш само заради това че ми се е усмихнала сервитьорката!!?!? А пък ако се и запознаем няма как просто да не ти оставя .. аз не обичам да се излагам .. особено пред познати и приятели!!!
Е пожелавам си повече клиенти като теб, значи! Както си ходя постоянно ухилена, доста парички ще правя :).
Абе, онези, аз ако за 12-часова смяна направя 200 лева, примерно, като ми се събира да съм си почивала около три часа от смяната, тези пари ще отговарят ли на извършената от мен работа, и ще ви е яд ли, ако ми се случи? И какъв е точният брой клиенти, от които ще съм си удържала по 40 стотинки?

krem4et0
11-12-2008, 07:13
Понякога се случва да работя по 11-12 часа на ден(без да броим самоподготовката ми за другия ден). Получавам по 21 лв БРУТО на ден!!! Значи трябва да искам за всяка 6-тица и бонус, бакшиш от родителите. ......(пропуснах 1 псувня)!!! Та това ми(ти) е работата. Назначена съм си на някаква заплата. Нещо повече-1 бонбон от ученик може да се третира като подкуп при мен!!! По-добре да се хвана в обслужващата сфера, щом над минималната заплата, всеки ден ще си докарвам по 200 лв.....за висене в очакване на клиент, а няма да пиша документи, доклади, да вис по заседания, да подготвям уроци, тестове и да се разправям сума ти часове с пуберчета!!!

И как така няма да ми върнеш 48-те стотинки, ако аз не искам да ти ги дам!??

24white24
11-12-2008, 10:45
Ако сервитьорката си е заслужила бакшиша с кеф и ги давам, често съм оставял и 100% бакшиш а също съм си искал до стотинка парите нищо, когато някоя проста селянка реши да ми наглее и съсипвам деня а честно и се налага да си търси нова работа, много се кефа като видя съвестен и усмихнат персонал който с кеф си върши работата и не ми се мръщи за това, че съм я върнал да ми донесе нов лед или да ми смени пепелника, за съжаление напоследък все по рядко по заведенията се намира свестен персонал, а за мен обслужването е едно от най-важните неща, като 2 пъти в едно заведения не ме обслужат като хората просто спирам да ходя там, например, преди обожавах Брилянтин и с кеф ходех всяка седмица, обаче се навъдиха уникално просто селянки за сервитьорки и просто вече не ми е кеф да ходя там и просто не ходя...

Loshotia
11-12-2008, 11:14
^ Много добре казано!

Мразя сервитяорките да ме гледат нагло и да си мислят, че съм задължена да им оставя бакшиш!!! Това, което трябва да платя го пише в сметката! Ако не се държи гадно и отблъскващо почти винаги оставям бакшиш.

Jumbie483
11-12-2008, 11:33
Аз за това си нося винаги дребни стотинки с мен.
За какъв бакшиш ми говорите ? Тя си е избрала да работи това, нека си го работи. Ако не и харесва да ходи другаде. И мен какво ме интересува, че ме обслужва... ?!?!
Да речем мен някой пита ли ме, дали е лесно да работиш 10 часа на ден на крак във фирма, където дори и да не си взимаш обедна почивка..дори и да свършиш всичката работа, а колегите ти да си пият кафето, няма да ти дадът и стотинка повече. Който каквато работа си е избрал, да си я върши... За мен това с бакшишите е съжаление...
И, Наско прав си.. колкото ти е сметката, толкова се плаща. Дори и 5ст. да са, тя трябва да ти ги върне...

hottie
11-12-2008, 12:18
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!

Извинявай ама аз си преценявам дали да оставя нещо или не. От какъв зор ше ми се одържат дори и 20 стотинки, било то в елитно заведение? Като ти е малък процента и заплатата работи друго :)
Аз съм клиента и аз казвам какво да си поръчам и колко да платя. В моята работа( и тук се повтарям малко с кремчето) понякога седя до 1 през нощта, за да си довърша работата и не ми плащат допълнително но това е положението!

И за да не си помислите, че съм скръндза, почти винаги оставям бакшиш НО НИКОГА не оставям ако са темерути и ако си одържат сами. Предпочитам да ми върнат рестото(дори и да са 20ст) и аз вече си преценявам и мога да оставя и 5лв.

Seducti0n
11-12-2008, 17:10
Форумни словесни битки...яко :-D

И в заключение-Въпрос на принцип е.Има хора, които оставят бакшиш просто, защото така е прието, независимо от това дали са доволни от обслужването или не. :)

24white24
11-12-2008, 17:29
Форумни словесни битки...яко :-D

И в заключение-Въпрос на принцип е.Има хора, които оставят бакшиш просто, защото така е прието, независимо от това дали са доволни от обслужването или не. :) Това е все едно да правя секс с жена която не ми харесва просто, защото е прието да правя секс !? Айде не мерси ;) Ако някоя кифла дойде хвърли ми менюто на масата не ме поздрави прави ми коментари и тн. просто може да забрави за бакшиш от мен, колкото и да ми е все едно от такива парцали, просто искам човек да си изпълнява задълженията и без да ми е направил впечетление ще оставя 20% просто при мен това е закон, виж вече ако се справя повече от добре или ако е някоя готина мацка а не някоя кисела селянка с удоволствие оставям някой лев отгоре, просто, защото момичето/момчето си ги е заслужило ;)

Seducti0n
11-12-2008, 17:36
:) Не казвам, че при всички е така, но ако си свикнал да постъпваш както е прието и стига да имаш тази възможност, просто го правиш.

24white24
11-12-2008, 17:46
:) Не казвам, че при всички е така, но ако си свикнал да постъпваш както е прието и стига да имаш тази възможност, просто го правиш.Да точно когато някой киселяк ме гледа все едно е над мен ще му оставя бакшиш, бакшиша е за свестните и готини хора на тях и 100% отгоре с кеф им оставям а другите нека се чудят що за цял ден са изкарали има няма 5 кинта бакшиш :) И защо говориме само за бакшиша при сервитьорите, та бакшиш оставяш навсякъде където си доволен от дадена услуга, аз примерно оставям и на козметик и на фризьор и следващият път виждам как ме глезят и тн. нещата са взаймни :)

CucuTy
11-12-2008, 17:50
Valkyrie, прочетох само последния ти пост и ми е достатъчно. Добре, а защо си мислиш, че всички трябва да ти оставят бакшиш?! Къде в сметката е написано "под 50ст. не връщаме"?! Я стига глупости.. Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад! То таксито ти е повече от 5 лева, но никой клиент не е длъжен да ти го плати, като ти остави бакшиш. Как примерно някаква простакеса със селски манталитет, взета от улицата ще иска да и оставя 20ст. повече.. 20.. 20 ама.. Някои хора нямат тази привилегия да ходят на кафе или ресторант. Сметката ти и 100 лева да е никъде не е казано, че трябва да оставиш бакшиш. И в крайна сметка никой не ти е виновен, че взимаш минимална заплата. Шанс!

OtherDimension
11-12-2008, 17:56
Току-що се връщам от работа... като сервитьорка. Работя в сравнително добра пицария, изградила си някаква репутация и име. Ми... не връщам, когато става дума за по-малко от 50 стотинки. Вярно, рядко и ми се налага да си ровя в джобовете за стотинки, повечето пъти чувам "Благодаря!". Заплатата ми е минимална и вземам и процент, който на ден се връзва няк'ва супер незначителна сума. Сервитьорките в по-добрите заведения работят за бакшиш! Защо отиваш на място, където сметката ще ти е три пъти по-голяма от същата в кварталната кръчма/шкембеджийница?
Не казвам, че сервитьорите имат право сами да си преценяват колко бакшиш да си хванат, ужасно е и много съм се дразнила на това. Естествено е ти сам да преценяваш в зависимост от това дали ти е харесало обслужването дали да оставиш бакшиш, или не. Но си има и заведения, в които етикетът просто го изисква. Грозно, смешно и жалко е да отидеш в заведение, което е сравнително елитно, и да оставиш точни пари, като голяма част от сумата е в стотинки по 20 и по 10. Където работя аз, сервитьорите са изключително мили, готини и любезни, наистина са добри. Еми в такова заведение просто е смешно да направиш проблем за 50 стотинки (въпреки че ще ти ги върнат най-вероятно).
Редакция: Чета нек'ви безумни неща от рода на 5х1 = 5 лв. Абе, вие нормални ли сте? Че аз като си свърша смяната в 12 часа таксито ми е повече от 5 лева! Бах, дано да нямам много клиенти като вас, че ще умра от глад!
нали знаеш, че на клиенти, какъвто съм и аз, ти си ни точно на фара ;)
като не си доволна от заплатата или бакшиша - търси друго и се оправяй
а и не си точно ти тази, която ще определя в кое заведение дали и колко голям бакшиш да се оставя
работил съм като барман и като започваха да ми се оплакват колежките ми писваше на ....
"ето, заради тия скъсаняци, сега трябва да си плащам аз цигарите с моите си пари"
еми, извинявай....
както каза някой, когато ми дойде някоя кисела коза, която и едно "добър ден" не казва, ами : "какво ше пиете", точно ще и оставя 0 ст. бакшиш, ако ще и в най-елитното заведение да работи
имало е момичета, които са били толкова готини и енергични, че съм им оставял бакшиш, по-голям от стойността на сметката ми..
защото ме радват..
ама е за такива като тебе, стотинките ще си събирам

като онзи пич, който си купи телевизор за 1300 лв. на по стотинки от 1 лв. ;)

Liar
11-12-2008, 18:48
Въпросът не е в стойността на парите,а наглостта на персонала.Никой не им е длъжен ад им плаща бакшиш.Това е по преценка на клиента.Да не говорим,че никъде не е писано,че трябва да се оставя процент.В Германия,например така е прието,в някои заведение сервитьорките с иизкарват заплатата само от бакшиши,но тук не е Германия или която и да е друга европийска държава.Нито винаги персоналът се придържа към европейските неписани стандарти на поведение,нито клиентът.Да не говорим,че тук стандартът на живот е различен и не може да се очаква,че всеки иска да остави бакшиш.Пък в какви заведения ще ходиш си е твоя работа,поне тук,щом имаш пари за точната сметка.Много неща у нас не са както на запад,така че изобщо не ми говорете "трябва да се оставя "не-знам-си-къф процент""!Не намесвайте и 200 лева,защото сервитьорките съвсем не получават толкова(е,освен,ако не са в някое забутано кафене).Мнението ми за сервитьорките съвсем не е отрицателно,попадала съм на много милички и добри.Говоря за тези,незаслужили бакшиш,че и си го взимат.

MakeMeLaugh
11-12-2008, 21:44
Чакай малко е?!

Кой те кара да пътуваш с такси принцесо?
На сила ли те карат да бачкаш тая мизерна работа? Ти си си избрала. На себе си се сърди, като не можеш друго, ще се грижиш за кефа на другите.

Повечето сервитьорки и стотинка не заслужавате (има и изключения).. както казаха, дошла няква кисела, или мънка, или няква са прай на интересна, или много мразя като още не съм седнал и тя долити и за 2 секунди нервничи да й кажа кво искам. Аз съм клиента, аз съм тоя дето ти изкарва хляба, без мен оставаш на пътя дето се вика, така, че аз съм важния - аз определям играта.

Нямаш право на претенции за бакшиша... че ти да не работиш като курва почасово... пф. За сметка 10 лв, кво.. 5 лв бакшиш ли да оставя хах. Разбирам да е над 50 поне и да си се държала добре, окей може и да стане, ама иначе просто няма основание, освен ако вземам 10 бона заплата, което за БГ се сещаш кво е..

Тва таксиметровите и сервитьорите са баси алчните понякога. Винаги имаш избор, не вини хората, вини себе си. Аз лично не оставям бакшиш, освен ако не съм си прекарал добре или са ме облусжили приятно и съм се почувствал като нормален бял човек.

Нищо лично към никой в момента. И моята работа е свързана с хора, ама при мен 80% се връщат дори да е по-скъпо... :) Винаги съм твърдял и ще твърдя, че по трудно от това да работиш с хора и за хората няма.

pipilona
11-12-2008, 22:01
...

Seducti0n
11-12-2008, 22:47
Какъв ярк контаст между последните две мнения.

pipilona, успокой се малко.И да, може и да е лигла, но постта над теб е много по-нормално написан и то на кирилица.Критиките са хубаво нещо, стига да са изразени по подходящ начин.

perkele1914
11-12-2008, 23:14
ебати цирковете за 50 стинки :D

Boot
11-13-2008, 06:55
Абе факт е, че никой друг нормален човек, каквото и да работи, не получава допълнително пари за свършена работа.
Аз за Х лева на час трябва да науча децата на еди какво си.
Сервитьорките за Х лева на час трябва да ми вземат поръчката, да ми донесат манджата, да сменят пепелника колкото често трябва и да ми отсервират. И толкова.
Аз ако съм свършила мноооооооого добре работата си шефа ще ми даде повече кинти.
Съответно и сервитьорките, ако са мноого добри ще получат бакшиш.

И обратното - аз ако крещя на децата и им се карам за глупости, ако съм кисела и правя всичко с досада ще ме уволнят.
Защо за обслужващия персонал да важат други правила???

slaveto1989
11-13-2008, 07:19
Вчера бяхме на ресторант с едни момчета и накрая като дойде време да плащаме сметката събрахме бари ама нямахме точно, оставаха 50 стотинки и чакаме сервитьорката да ни върне, щото плащахме общо.Взе парите и ние чакаме да ни върне рестото а тя каза "мерси" и си замина.Как може а освен това беше темерут иначе щяхме скандал да и направим Леле отишли ми на ресторант и чакат ресто.... :razz: да бяхте отишли до кварталния магазин и да си бяхте купили по един кренвирш и безалкохолно,поне щяхте да си поделите поравно парите.Пишлемета с претенции :-x

Valkyrie
11-13-2008, 09:03
Начи вижте ся. Не искам да говоря за себе си, но както казах, в заведението, което работя, държат на доброто име, което са си изградили с времето, съответно имат високи изисквания към персонала. Ако бях такава мърла, кисела и намръщена, каквато ме описахте, нямаше да съм на работа там, щяха да ме уволнят на втория-третия ден още. Явно почти никой не ми е прочел първото мнение, където казвам, че СЪМ ТВЪРДО ПРОТИВ УДЪРЖАНЕТО НА ПАРИ ОТ СЕРВИТЬОРКИТЕ, КОИТО КЛИЕНТЪТ НЕ Е РЕШИЛ ДА ОСТАВИ.
Освен това не си спомням някога да съм писала, че не съм доволна от работата си, въпреки че заплатата ми е минимална, а в повечето случаи процентът също е смешен. Работя за бакшиша. Съответно трябва да знам как да си го изкарам. Повече от доволна съм от парите, които правя, затова работя с желание. На тази възраст нямам кой знае какъв голям избор от професии, затова съм си избрала тази и мисля, че е най-доходоносната. Да си сервитьор е много сладка и лесна работа, стига да знаеш как да я работиш. Може би хората, които не са работили като сервитьори, нямат идея какви пари си докарваме, затова много се смях на коментарите за 5-те лева, или пък за 2000х1ст. = 20лв. (крадени). Не мисля за в бъдеще да работя като сервитьор, но за момента е доста добър вариант.
Разбира се, ако някой от вас като клиент си иска 42-те стотинки ресто, го казва на сервитьора и си ги получава. На когото това не му харесва, може да си иска рестото. И ако нещо не му харесва в обслужването е свободен да не посещава повече това заведение или пък да се оплаче. Все пак и аз ходя по заведения и съм от другата страна, като клиент, знам как разваля вечерта едно лошо обслужване и колко повече скапва края й това сервитьорката сама да си вземе бакшиша. Но това, че не връщам по-малко от 50 ст., е практиката в заведението, в което работя. Това ми обясниха още първия ден на работа колегите сервитьори - така работи целият екип и аз нямам избор, трябва да се съобразявам с тях (не че не ми харесва). Тъй че не ми приписвайте неща, които не съм написала, нито пък съдете за моите възможности.
Мисля да ви поканя да дойдете дружно да пийнете/хапнете в заведението, където работя, щото така всички говорим наизуст, без да сме видели за какво иде реч и кой какъв е. Няма да ви искам пари за такси, споко :). Ще дойдете ли?

babity
11-13-2008, 09:12
И аз имам един ден стаж като сервитьорка. Да си кажа, че някой път не върви да връщам ресто. Седнали 3ма мъже на години и ми правят стабилна сметка (в нашето заведение сметки над 10 - 15 лв са стабилни) и за 20 стинки не мисля, че съм ги ощетила кой знае колко. Да не говорим, че на редовни клиенти понякога се прави сметката с цение, на които се внася храната - без надценка от заведението. А от другата страна... Може да е смешно, ама като имам пари в мен винаги оставям повече. Може, да са 50 - 60 стотинки или лев, ама знам, че и сервитьорките душа носят и така по малко по малко им се събират парички. Веднъж оставихме бакшиш заради хубавата прическа на сервитьора :D

OtherDimension
11-13-2008, 09:18
аз не разбрах, защо трябва да се съобразяваш с колегите си селяндури?
ако това е тяхна практика - ок, на теб нищо не ти пречи да си връщаш ресто
виж, ако това е нареждане на управителя, ми е ясно колко е квалитетно заведението, с тая селска политика :)

MusicIsTheKey
11-13-2008, 09:38
Аз ако съм собственик или управител на елитно заведение- цените ми ще са в кръгли суми и няма да има кафе 43 ст. и т.н.

Кафе- 1-2-3-5 лева
Кола - 2 лева
Бира- 3 лева

и така...

Тези цени нарочно и хитро са измислени така. На психологична основа, ако мога така да се изразя (1.99 , 50.99, 1.29). Когато човек види подобна сума обикновено си казва, че не е толкова скъпо. Защото макар разликата да е само една стотинка, много по-добре звучи (и по-малко), че трябва да дадеш 50.99, а не 60 лева.

hottie
11-13-2008, 09:52
Valkyrie : Напълно разбирам какво имаш предвид - това е политиката на заведението. Аз лично не ходя на така наречените елитни /мутренски заведения именно поради тази причина. Не съм съгласна с тази политика. Какъвто и да си нямаш право да ти одържат без да те попитат. Не бих искала да ми се налага и да гоня сервитьорката за 20ст.
И тук съм много съгласна с мнението на Raybeez , който - цитирам :


А да имаш претенции и да мишкуваш на дребно с разни стотинки в стил ВС Телешоп и кварталната бакалия е просто смешно.

:)

Valkyrie
11-13-2008, 10:19
аз не разбрах, защо трябва да се съобразяваш с колегите си селяндури?
ако това е тяхна практика - ок, на теб нищо не ти пречи да си връщаш ресто
виж, ако това е нареждане на управителя, ми е ясно колко е квалитетно заведението, с тая селска политика :)
Естествено, че не е нареждане на управителя. НО това е практиката, установена от сервитьорите и клиентите в заведението с годините, с която аз съм длъжна да се съобразявам, защото така се работи в екип. Защото на клиентите може да им се промени отношението към другите сервитьори, защото понякога може да стане сериозен проблем, когато един се цепи от колектива и си действа на своя глава, както е решил. Колегите ми не са селяндури, напротив. Те са чудесни сервитьори, чудесни съекипници и чудесни хора, на които клиентите с удоволствие оставят бакшиш. Най-вече се съобразявам с това, защото и за мен е по-удобно и ми харесва така да стоят нещата. Всъщност, реално погледнато, няма някакви твърдо установени правила, тъй като отношението към всеки клиент е различно, сервитьорът преценява как да се държи с него, дали да се помайтапи, дали да направи някаква закачка, дали просто да се усмихва и да си изпълнява задълженията. Въпрос на психология. Колегите ми определено знаят как да си изкарват бакшиша. Колегите ми също преценяват на кого трябва да върнат до стотинка (и тук въобще не става дума за това кой как е облечен и каква кола паркира пред заведеието), но това са изключения от правилото. Иначе има други неща, които ме дразнят повече като общоприета практика в заведенията изобщо, някои от които са характерни и за нашето заведение, други - не. Например ме дразни това вечер да не се продават супи на много места (това при нас го няма). Аз не ям супи, освен шкембе, де :), жалко, че ние не предлагаме шкембе, щеше да е страхотно, щях да мириша постоянно яко на чесън на клиентите :), обаче желанието да изкараш пари и целта сметките - съответно оборотът - да са по-големи, не е мотив да лишаваш клиента от вечеря и приятно изкарване в заведението.
С тия си дълги мнения целя да обясня, че и на мен са ми противни сервитьорките, които с отчаяното си желание да изкарат някой лев отгоре, развалят удоволствието на клиентите си. Не съм се оплаквала от работата си, на 16 години правя повече пари на месец, отколкото майката и сестрата на мъжа ми (и двете с висше образование) взети заедно. Така че не съм се засегнала от коментарите на повечето хора тук. Пиша тия обяснения само заради мненията на някои определени хора тук, които очевидно не са разбрали добре какво искам да кажа, а съм останала с добри впечатления от тях, та искам да се оневиня.
Все пак повечето хора тук казаха, че оставят бакшиш само при добро обслужване, когато сервитьорът си върши работата страхотно. Еми, така мислят повечето клиенти, така е правилно. Аз дали разчитам само на 10-15-30 стотинки, които няма да върна на повечето си клиенти? Не мога да разчитам на тях, така няма да правя достатъчно пари, за да си плащам наема и да имам с какво да се храня. Не ги връщам не от алчност, със сигурност. Вярно е, и те помагат. Но просто ми е по-удобно да не ги върна, отколкото да ги търся тия стотинки камарата време в джоба си, а после да ги намеря на масата, като през времето на ровенето в джоба храната на други клиенти е изстивала в кухнята. Защото знам, че наистина ще ги намеря на масата, често с някой и друг лев отгоре. Такова е самото заведение - с предимно редовни клиенти и с такива, които не са дребнави, а искат да хапнат добре и да им е приятно. Едва ли 42 стотинки ще имат значение, когато си поръчал без да чакаш, напитките ти са дошли веднага, салатата също, а храната ти е сервирана топла. Така че какво друго да си мисля за хората, които малко по-нагоре ме обиждаха, освен че са дребнави?
Редакция : Наистина цените би било чудесно да са кръгли суми, но не винаги това ще е реално и възможно. Например, ако едно безалкохолно струва 1,79, може без проблем да го закръглиш на 2,00. Но ако нещо друго струва 1,39, на колко ще го закръглиш? На 1,00 и ще си на загуба? Или на 2,00 и на клиентите ще им се вижда скъпо и няма да си го поръчват, а може би дори някои от тях ще спрат да посещават заведението ти? За елитните е възможно, но за по-голямата част не е, и това определено не може да се нарече мишкуване. Не може всички заведения да са елитни. Повечето клиенти нямат възможност да дадат 4-5 пъти повече, отколкото е реалната и приемлива цена, ако ще да се чувстват като в рая в кръчмата ти :). Трябва да има заведения и за нормалния клиент.

Blab
11-13-2008, 10:27
Пхаха, и сега си представи следната ситуация:
Майката и сестрата на мъжа ти хапват при теб, ще им върнеш ли ресто? (И въобще няма да се съглася, че само тези, които могат да си го позволят ходят по заведенията, понякога ситуацията го налага, щеш или не щеш, никой не те пита.)

Valkyrie
11-13-2008, 10:30
Пхаха, и сега си представи следната ситуация:
Майката и сестрата на мъжа ти хапват при теб, ще им върнеш ли ресто?
Не, ще ги почерпя.

OtherDimension
11-13-2008, 10:56
интересно виждане за понятието "чудесен човек" имаш :)
за мен това е цигания
и ако обичаш не ме наричай дребнав затова, защото индивиди като колегите ти ми са крайно противни същества
теориите ти са крайно неубедителни, създадени само да ти защитят алчността
съжалявам, но е така
както казах, бил съм барман и знам за какво става въпрос
знам, за кои момичета бакшишът е награда, знам и такива, които се надяват това да им е втора заплата
аз, до такова ниво няма да падна
плюя на колегите ти, пък те нека са си прекрасни хора ;)

Blab
11-13-2008, 11:25
Пхаха, и сега си представи следната ситуация:
Майката и сестрата на мъжа ти хапват при теб, ще им върнеш ли ресто?
Не, ще ги почерпя.
Хоу, хоу, колко интересно измъкване.
Обаче на подобни персони и/или техните хлапета им прибираш паричките, а? Хау куул ис дет?

Valkyrie
11-13-2008, 11:40
Вижте ся, как да ви обясня, че си върша работата по най-добрия начин, на който съм способна, нито се оплаквам, нито клиентите се оплакват от мен.
Единият може да плюе колегите ми и да ни обвинява в алчност, другият може само мен да обвинява в алчност - нищо няма да се промени. И на мен ми се иска да променя някои неща (не това с рестото), но те са малко и съм се опитала, видях, че не става.
Това, че ще ги почерпя със сметката, изобщо не е измъкване. Така, както съм черпила приятели, познати и други хора, които са ми приятни и са идвали, когато съм в заведението. Повярвай ми, колегите ми и аз сме далеч от тая дребнава алчност, която ни приписвате. Всъщност, ако щеш вярвай. Всъщност, ако някой от вас иска да се увери очите си, ще пиша ЛС кое е заведението, нека заповяда (по възможност непредубеден, така, както отива на кафе или да хапне някъде нещо), сиурна съм, че ще се убеди, че не говоря фафли и ще ни посети пак. Ако не съм права, ще го почерпя със сметката.

TheOtherME
11-13-2008, 11:43
На нас веднъж във Влас ни взеха 3 лева-сметката беше 7, ние дадохме 10, сервитьорът безмълвно си ги прибра и замина! :shock: :shock: :shock:

24white24
11-13-2008, 11:46
На нас веднъж във Влас ни взеха 3 лева-сметката беше 7, ние дадохме 10, сервитьорът безмълвно си ги прибра и замина! :shock: :shock: :shock: Е кво се оплакваш в Марая при сметка 37 лева и като им дадеш 50 забрави за ресто, там поне си ги заслужават ;)

Lestat357
11-13-2008, 11:52
Дори в ‘Панорама’ на Кемпински, когато закръглиш дадена сума преди да си уточнил сервитиора/сервитиорката (прецака ми се р-малък нещо.. после ще го оправя!) понечват да ти върнат пари докато не чуят ‘задръжте рестото’. Това само като пример за елитно заведение (по-точно ресторант). Същото важи и за ‘Ниагара’ и спирам с конкретните имена, за да не бъда затрит за реклама или нещо подобно. Работя в хотел, там също има сравнително елитен ресторант (няма да спомена името на кое да е от двете, разбира се.. нито пък ще Ви поканя да видите как е)) и практиката отново е такава. Става въпрос за място където чаша минерална вода е 2.20, като това още е доста далеч от цените на наистина елитните ресторанти. Аз в ресторанта не работя (за протокола само), но работата ми е свързана с ежедневен контакт с колегите (нарочно ги наричам така) сервитиори. В къде-къде по-малко елитни места, като например ‘У*о’, ‘Див@ка’, ‘Дон Д**ат’ отново връщат рестото докрай, освен ако клиентът не пожелае да бъде иначе. Камо ли в някаква си квартална пицарийка... Без коментар! Изцяло на мнението на Raybeez съм. Бакшиш тук (в България, за другаде – те много неща са други там) се оставя само по желание на клиента и това е доста жалък начин да си изпросиш някакъв гарантиран такъв от на практика всеки. Просто досега не сте попаднали да достатъчно подходящи клиенти, които след като видят отдалечаващият се сервитиорски задник да изчезва в далечината и невръщането на последния с рестото от, примерно, 0.49лв, да останат и не пожелаят да си отидат при никакви обстоятелства, докато не говорят лично с управителя Ви по въпроса.. и да обсъдите после дружно тази политика. Ще се случи все. Все още ли си сигурна, че наистина каниш хора от форума да видят как е ‘при Вас’, колко високо е нивото на обслужване и т.н. И би написала името на конкретната пицарийка, за която става въпрос?

Така, отново за протокола само – аз съм по-скоро от типа клиенти описани от Цвети. Стотинките докрай никога не си ги чакам с изключение на 3-4(ако не и по-малко) пъти за последните 3-4 години или откакто съм почнал да ходя, макар и рядко по заведения в общи линии(и да си плащам сметката сам.. и преди това дори пак се е случвало да оставя) и то е било наистина основателно, поне според мен тогава. Дори в най-смешната университетска, 4-то-километърска лавка съм оставял. Обикновено оставям между 10 и 20 процента от стойността на поръчката, според зависи от настроението, представянето на персонала (работил съм и аз като сервитиор навремето замалко), цялостната атмосфера, доколко съм на кеф и моментното ми финансово състояние. Като сме оставяли (в група) и 100% бакшиш, да. Аз лично чак толкова досега не мога да се сетя да съм оставял, но над 50% определено и то повече от веднъж. Просто навик, маниер.. и т.н. Едва ли съм по-богат от останалите писали дотук в темата(на този етап от повечето поради различни обст. със сигурност не съм), но и да бях това не би имало какво да е значение. Въпросът е принципен!

@Valkyrie, нима наистина си на мнение че всеки път обслужване при Вас и индивидуалното отношение към всеки един клиент (пицария.., хайде, хубаво – маса) е на достатъчно високо ниво, че бакшишът да е заслужен? Ако наистина е така, тогава защо сами добавяте такъв?

А с MusicIsTheKey също ще се съглася, че цени завършващи на .99 са по-подходящи за Teleshop или супермаркет, но.. такива има на още доста много, не чак толкова квартални местенца, поради щото.. как и беше името на онази пиеса от Добри Войников? Ааа, да – ‘Криворазбраната Цивилизация’...


..Повечето сервитьорки и стотинка не заслужавате (има и изключения).. както казаха, дошла няква кисела, или мънка, или няква са прай на интересна, или много мразя като още не съм седнал и тя долити и за 2 секунди нервничи да й кажа кво искам...

Тц, тук няма да се съглася. Зависи какви (и по-точно кои) места посещаваш.;]

@ОtherDimension, един добър сервитиор в елитен столичен ресторант месечно от бакшиши изкарва поне 2 или 3 пъти колкото е заплатата му (за тази, на която го осигуряват пък да не говорим), а може да изкара и 5+ пъти повече, според зависи. Награда или не – доста важен елемент от месечният им доход. Дори и в кварталните пицарийки правят повече.

И стига сме нападали (някакво) 16-годишно момиче, което очевидно се налага да учи и работи едновременно. След подходящите примери и пояснения, не се и съмнявам че ще ни/Ви разбере достатъчно добре. Не че последното би променило каквото и да е.

С няколко думи: може и при Вас да е така, но не трябва да бъде. Не и тук. И е въпрос на време да си имате доста сериозни проблеми с управителя по въпроса, независимо колко квартални сте, колко кадърен е той, колко високо е нивото Ви на обслужване и т.н.;] Това е.

Difanet0
11-13-2008, 11:53
hahaha ti za 50 stotinki lli si daje po malko shtom ste plashtali obshto izlagash se ...

Valkyrie
11-13-2008, 12:16
Окей, след мнението на Lestat357 вече се чувствам малко объркана. Въпреки че продължавам да твърдя, че не добавяме сами бакшиш от алчност. Чак вече почвам да се чудя защо го правим, но просто е така. И все пак, не ми се вижда чак такъв голям грях или кой знае какво, а и както казах, всеки има право да си търси рестото, ако иска може и да се оплаче на управителя. Аз лично не бих се притеснила в такъв случай, нали клиентът винаги има право. И да, Lestat357, обслужването е на доста високо ниво, а отношението към всеки клиент или маса е индивидуално, според преценката на сервитьора дали и как би могъл да допринесе за по-приятното изкарване на обяда/хапването/вечерта за клиента/двойката/компанията. Ако някой наистина иска да провери дали не говоря глупости, нека пише едно ЛС.

MakeMeLaugh
11-13-2008, 12:32
Според мен настана едно разделение с елитните заведения и кварталните кръчми или кафенета. Макар, че принцип трябва да е същия, но не е такъв.

** Както каза Lestat357, за мен най-елитно означава да почнат да ти връщат рестото, докато ти сам не кажеш да задържи такова.
Или просто да дойде да го върне наведнъж и да ми пожелае приятна вечер и аз самия да не прибера цялото ресто, а да оставя. **

Мразя и е наистина тъпо и нагло и показва какви са лами, тези дето сами си начисляват бакшиш, ама и за колкото добри да се вземат. Все пак клиента определя кой е добър и кой не. И кой заслужава и кой не.

Факт е, че най-големите нахалитети са по кафенетата. То е и разбираемо, ама все пак.. то затова 1-но нов кафене да се отвори всички други замират, щото просто хората са нямали избор докато не видят нещо ново и по-добро.

24white24
11-13-2008, 12:38
По-добре да не коментираме цените смисъл завършващите на 99 44 и тн. темата е много дълга лично аз съм се интересувал почнах с Психология на цените и мотивационната теория в маркетинга после прочетох 2 книги на тази тематика и нещата наистина изглеждат логични, далеч не става въпрос за това да им оставиш 1 стотинка повече.


Lestat357 даде наистина добро мнение ;) И само за протокола да съобщя, че има сервитьори работещи в едно и също заведение, но доходите коренно им се различават единия месечно си докарва около 1000-1500 лева, другия 2 пъти повече, че и отгоре, просто всяко нещо си има чалъм :) "от всякъ дърво свирка не става"

Valkyrie
11-13-2008, 12:57
А има ли някой от вас, който предпочита мъж да им сервира, а не жена? Щото аз лично съм се сблъсквала с подобни случаи, та ми е интересно какъв е мотивът на нежеланието да ги обслужва жена?

24white24
11-13-2008, 13:24
А има ли някой от вас, който предпочита мъж да им сервира, а не жена? Щото аз лично съм се сблъсквала с подобни случаи, та ми е интересно какъв е мотивът на нежеланието да ги обслужва жена?Не, че предпочитам, но съм се убедил в едно, процента на добри сервитьори при мъжете е по-голям отколкото при жените, естествено всичко това е индивидуално, но става ли въпрос за ресторант а не за кафе/бар предпочитам опитен мъж, но иначе ми е по-приятно да общувам с жени сервитьорки :D

24white24
11-13-2008, 13:35
Нямам предпочитания...

само ако е ресторант, предпочитам сомелиера да е мъж, всъщност не знам дали има жени на тази позиция...

Последния път като бях недоволен от обслужването беше от мъж, така че... нямам забележки :)Има има, срещнах една мацка дето е сомелиер от 5-6 години като скоро се завърна от Франция, ех наложи ми се да попрочета това онова за вината та да я заинтригувам :oops: :D

krem4et0
11-14-2008, 16:39
Valkyrie, защо АЗ трябва да си искам рестото? ТИ си длъжна да ми го върнеш, а аз ако преценя-ще ти го оставя!!!

И нещо лично-на 16 си и си омъжена?

SuNsEt
11-14-2008, 18:30
Аз имах подобен случай...
С едни момичета ходихме да пием фрапе и накрая събираме общо пари,обаче те не бяха точно.Трябваше да ни върне 1-2 лева.Едното момиче тръгна да бърка в панталона си да види дали може да дадем точно и тая сервитьорката й вика "Леко,леко да не ти се пръснат копченцата!" и се смее... :shock: После като й дадохме парите(неточна сума) тя само каза "Ми айде не можете ли да съберете точно?Айде дееее кво седите така?!" :shock: ...След тва аз и една друга трябваше да се редим в един супер маркет половин час,за да ни развалят 2 лева?!?!!!!!! И даваме й точно парите...викаме я на масата и оная само прави някакъв знак от сорта на"Еми ше почакате!" ...Освен това,когато си поръчахме барманът извика нещо от сорта на "Глей ги тея бее!" и се изсмя много звучно.

Бахти простаците... 8-)

Lysit0
11-14-2008, 18:38
3начи ,да започна с мойте доводи...
Та:Съгласна съм с мнението на MusicIsTheKey.
И аз съм така,понякога се разправям,но в повечето случаи не се разправям.Естествено,не позволявам да ме тъпчат и унижават сервитьори,нито никой :!:
Съгласна съм и с това:
Върви ти ми работи за 200 лева на месец, обслужвайки подобни келеменца, и викай после 50 стотинки, та 50 стотинки. мнение. Но има и друго...сервитьорките сами са си избрали да работят това,и второ..сервитьорките взимат доста пари...само от бакшиши мои приятелки са сабирали за една вечер 200лв,в такъв случай нищо неможеш да кажеш,че взимали малко...за какво мислиш,че толкова момичета стават сервитьорки,ако ще взимат малко?...Попринцип аз не п равя въпрос до левче,даже доста често оставям бакшиши...и все попадам на добро обслужване :-)
По- горе споменах,че никой не ги е карал точно сервитьорки да стават.



Върви ти ми работи за 200 лева на месец, обслужвайки подобни келеменца, и викай после 50 стотинки, та 50 стотинки.
Ми кой ги е карал да работят като не им харесва заплащането :-x

Да,но тук не съм съгласна с мнението на Наско,защото може просто такива да са били обстоятелствата и да е нямала избор м/у кои 2-3 или 4 неща да работи,съответното момиче...



Всеки се разпростира според чергата си.
Наско,тези 50 стотинки, ги разпределяш така все едно разпределяш милиони.

Разсъждаваш прекалено елементарно, от позицията на клиент, без да си даваш сметка, че един ден можеш да се окажеш от другата страна, която ще изисква да хвърчиш измежду масате, да си любезен и усмихнат пред всички, а само ти да си наясно с това колко проблеми си имаш в личен план и като цяло.

Нямам за цел да защитавам, когото и да е, но дребността наистина не е хубаво нещо.Още повече, ако си бил опрял до тези 50 стотинки си щял на място да настояваш да ти върнат рестото, а не да се оплакваш после, колко некоректни са сервитьорките. :)
Тук съм напълно съгласна!!!!



Ресторантьорскияят бизнес е изцяло на принципа-"Който плаща, той поръчва музиката".А самият персонал е просто средство за печелене на повече пари.
И С ТОВА СЪЩО!


За жалост много малко от сервитьорите в града си вършат работата - тук просто е трагично на моменти!
Това е така,не само при теб но и на всякъде като цяло :)


аз усмихната сервитьорка срещам 1 от 20. Всички са намусени, не дават меню, като ги питаш нещо ти отговарят едва-едва, а после трябва с часове да ги чакаш да се наприказват с бармана, за да им платиш.
^^ Това според мен е,защото поне 35% от клиентите се заяждат без причина...аз лично съм засичала много свестни сервитьорки,и в същото време многооо клиенти,които и да им дадеш 10 безплатни пици от най-качествените ,няма да са доволни пак,и ще са намусени и разярени.
Така,че и сервитьорките имат право да са нацупени на някои клиенти :) Но като цяло правилникът на почти ,да не кажа (всяка) работа е да си приветлив и усмихнат :) Но и народът го разбирам... изнервен е,'ограбен' от политици и всякакви мошенници...



Понякога се случва да работя по 11-12 часа на ден(без да броим самоподготовката ми за другия ден). Получавам по 21 лв БРУТО на ден!!! Значи трябва да искам за всяка 6-тица и бонус, бакшиш от родителите. ......(пропуснах 1 псувня)!!! Та това ми(ти) е работата. Назначена съм си на някаква заплата. Нещо повече-1 бонбон от ученик може да се третира като подкуп при мен!!! По-добре да се хвана в обслужващата сфера, щом над минималната заплата, всеки ден ще си докарвам по 200 лв.....за висене в очакване на клиент, а няма да пиша документи, доклади, да вис по заседания, да подготвям уроци, тестове и да се разправям сума ти часове с пуберчета!!!

Ами значи,нито ти,като учителка,нито сервитьорките имате право да искате от хората,които обслужвате допълнителни пари.Това го определят само работодателите.Но и ти си имала,и си си направила своят избор Кремче :) като си избрала да учиш това ,което искаш ,и си осъзнала,че призванието ти е да бъдеш точно учителка,и заради това,че си го осъзнала,и си си направила своят избор,нямаш право да се оплакваш :) Защото е можело да избереш нещо свързано с по-високи заплати...Е ...друг е въпросът,че някои хора не си избират работата,защото така са искали ,а просто обстоятелствата ги карат да изберат това.Сервитьорките в повечето случаи и те са си избирали да бъдат такива,поне (временно) докато остановят какво искат :) Или някои ,почват от рано да работят ,защото нямат достатъчно пари ,и такa...А3 лично имам приятелка,която си изкарва сама хляба от 14 -годишна :) Тогава почна като 'барманка' в едно скапано 'кафе',което само пияниците посещаваха...минала е през много трудности,но сега е на 22 и е утвърдена сервитьорка.Знаят и името и я уважават :)



Е.....това беше на ''кратко 8-) 8-) '' ,постът ми :)

И,П.C. Кремче нямам нищо против против теб,но казвам каквото мисля.

jghgh
11-14-2008, 19:48
Аз имах подобен случай...
С едни момичета ходихме да пием фрапе и накрая събираме общо пари,обаче те не бяха точно.Трябваше да ни върне 1-2 лева.Едното момиче тръгна да бърка в панталона си да види дали може да дадем точно и тая сервитьорката й вика "Леко,леко да не ти се пръснат копченцата!" и се смее... :shock: После като й дадохме парите(неточна сума) тя само каза "Ми айде не можете ли да съберете точно?Айде дееее кво седите така?!" :shock: ...След тва аз и една друга трябваше да се редим в един супер маркет половин час,за да ни развалят 2 лева?!?!!!!!! И даваме й точно парите...викаме я на масата и оная само прави някакъв знак от сорта на"Еми ше почакате!" ...Освен това,когато си поръчахме барманът извика нещо от сорта на "Глей ги тея бее!" и се изсмя много звучно.

Бахти простаците... 8-)

Аз тия бих ги направил луди...

МИНАЛИ СА ВСЯКВИ ГРАНИЦИ! :shock:
Ох, за жалост и аз такива със селски моми съм сблъсквала в заведенията!
Веднъж ми се случи в едно квартално (мизерно) кафененце нещо подобно, трябваше ми въпросното ресто (бях си наумила да си взема дъвка, но заеби причината, едва ли е толкова важна...) и намекнах за това при което "Уф, ще ти го върна бе, спокоо" ... Ама с такава досада изречено.. Направо ми стана тъпо че си искам стотинките...


По-добре да не коментираме цените смисъл завършващите на 99 44 и тн. темата е много дълга лично аз съм се интересувал почнах с Психология на цените и мотивационната теория в маркетинга после прочетох 2 книги на тази тематика и нещата наистина изглеждат логични, далеч не става въпрос за това да им оставиш 1 стотинка повече.
Би ли обяснил за какво точно става въпрос, че ми стана интересно?

Valkyrie
11-15-2008, 07:27
Valkyrie, защо АЗ трябва да си искам рестото? ТИ си длъжна да ми го върнеш, а аз ако преценя-ще ти го оставя!!!

И нещо лично-на 16 си и си омъжена?
Не съм обвързана с граждански брак, но за момента се чувствам по-омъжена :) от повечето ми женени/омъжени приятели/приятелки, та понеже не го чувствам като "гаджето ми" или "приятеля ми", а като "мъжа ми", така го и наричам. Май с теб бяхме спорили по темата "За или против сключването на брак" (или нещо подобно) преди време. Бях на абсолютно противоположно на твоето мнение, ако не се лъжа, че беше ти :).
Пак се връщам от работа (като сервитьорка) и пак съм супер доволна, че това работя. Мисля, че в началото на другата седмица всичките лайна около официалното ми назначаване ще бъдат уредени. Ще черпя всеки, за когото се сетя, както и всеки, който пожелае да бъде почерпен по случая. Уф, дано да не разваля нещата с тия предварителни сметки и планове.

24white24
11-15-2008, 09:14
jghgh темата е много обширна, общо взето става въпрос за това как определени числа влиаят на човешката психика, как някой числа го отблъскват а други го привличат и тн. ако ти е интересно има много литература по този въпрос.

krem4et0
11-15-2008, 10:45
Lysit0, само да вметна, че учителството при мен започна на шега, работя, въпреки че нямам нужда, а за удоволствие. Защото тази работа ми носи огромно удоволствие. А и реално погледнато в града няма къде да бъда по-заплатена на този етап. Дори и като сервитьорка. Имала съм много познати сервитьорки по заведения, дискотеки и прочие. Мога да ти кажа, че работят цяла нощ за по 15 лв. с бакшишите защото тук почти никой не оставя бакшиш, или ако го прави и в рамките на 10-20 стотинки.

Valkyrie, може и да сме спорили, но едва ли тогава съм подозирала, че си на 16. Ще пораснеш и ти и ще дойдеш на друг акъл :-D

BqlaLiniq
11-15-2008, 16:51
Нямат право, но да не мислиш, че при всеки го правят този номер?
Ако дойде някоя мутра и не им каже "Задръж рестото" дали сервитьорката би си позволила да го задържи? Не нали защото знае после какво би последвало. Просто ви е видяла какви сте и е решила, че нито ще си отворите устата за 50ст. нито ще направите проблем. А и кой знае като се има предвид по възрастта ти (10-13 макс) дали сте преброили правилно стотинките? ;)

AItOo0
11-16-2008, 15:13
Мрази токио хотел :D :D

DiScOnEcTeD
11-16-2008, 15:34
абе къв ти е проблема не мога да разбера 50 стотинки ли :shock: :-D ? с толкова пари кво ше си купиш бе

DiScOnEcTeD
11-16-2008, 15:42
абе къв ти е проблема не мога да разбера 50 стотинки ли :shock: :-D ? с толкова пари кво ше си купиш бе

_showy_
11-16-2008, 16:13
Оставям бакшиш само когато съм доволна или момичето си върши съвестно работата.
Един път едно момиче ни обърка поръчката, забрави хляба и какво ли още не, ама беше симпатична и се извиняваше, абе личеше си, че е свестно момичето. Ами беше забравила, но пък беше симпатична и и оставих някакъв бакшиш.

Иначе веднъж щях да разкъсам една дрисла за 70ст. :-x Толкова нагло се държа това животно, а след това се опита да се направи на ударена за тея 70ст(или там колкото бяха).. :-x Като се сетя още ме е яд, за това няма да разказвам. Е, в крайна сметка разбра, че недоволствам и дойде кисело и ги върна. :-x

Иначе има и някои които са направо смешни. Примерно сметката е 8,50, а аз оставям 10,50, за да разбере, че си искам рестото и идва и кисело ми хвърля парите на масата. :razz: А аз най-любезно и се усмихнам, и и казвам "Благодаря! Лека работа"...

Ами просто трябва да разберат, че трябва да се държат нормално, а не като темерути и да си заслужат бакшиша... А пък така да си взимат без да питат... Много мразя. Никой не им е длъжен, получават си заплата за това. :?

evil_lady_in_black
11-16-2008, 18:40
за 50 стотинки ...... :?

xXxScreamxXx
11-16-2008, 19:39
Ее такива с кеф да ги треснеш :D
иначе.. когато обслужването е добро .. има награда :D :D
по рано един вместо бакшиш ни искаше скайповете :lol: пич .. кфо да ви кажа :D

Loshotia
11-16-2008, 19:53
^ което ми напомня за доброто старо време, когато кафето до училище работеше и с мацките сме ходели по партита, на рождени дни се канехме. Жалко, че го затвориха

_showy_
11-16-2008, 19:55
Абе много сте интересни.. Како означава "Абе за 50ст. ли сте? :? "? Научете се да цените парите.. Как така някой ще ви прави фасони, а вие ще му давате пари за това?! :shock:

Някои хора работят за левче на час.. Тоест 50ст=30мин...

CLarion
11-16-2008, 20:03
Аз обикновенно като ми е харесало момичето ( обслужване, външен вид, държание) оставям цяла банкнота и духвам без да чакам да ми връща..... друг е въпроса че обикновенно не ми се занимава да чакам за 50ст [-X

InitialD
11-16-2008, 21:21
Valkyrie, защо АЗ трябва да си искам рестото? ТИ си длъжна да ми го върнеш, а аз ако преценя-ще ти го оставя!!!

И нещо лично-на 16 си и си омъжена?
Не съм обвързана с граждански брак, но за момента се чувствам по-омъжена :) от повечето ми женени/омъжени приятели/приятелки, та понеже не го чувствам като "гаджето ми" или "приятеля ми", а като "мъжа ми", така го и наричам. Май с теб бяхме спорили по темата "За или против сключването на брак" (или нещо подобно) преди време. Бях на абсолютно противоположно на твоето мнение, ако не се лъжа, че беше ти :).
Пак се връщам от работа (като сервитьорка) и пак съм супер доволна, че това работя. Мисля, че в началото на другата седмица всичките лайна около официалното ми назначаване ще бъдат уредени. Ще черпя всеки, за когото се сетя, както и всеки, който пожелае да бъде почерпен по случая. Уф, дано да не разваля нещата с тия предварителни сметки и планове.

Е сега ако не ми кажеш заведение .. нема да ти говоря повече 8-)

evil_lady_in_black
11-17-2008, 11:29
Абе много сте интересни.. Како означава "Абе за 50ст. ли сте? :? "? Научете се да цените парите.. Как така някой ще ви прави фасони, а вие ще му давате пари за това?! :shock:

Някои хора работят за левче на час.. Тоест 50ст=30мин...
въпросните хора ако имаха малко акъл в главата нямаше да работят за левче на час ;) а и най-малкото какво толкова можес да си позволиш за 50 стотинки ?! нищо смислено . А и да се правиш на идиот пред цяло заведение за 50 стотинки не мерси...къде ви е самочувствието ?!

MakeMeLaugh
11-17-2008, 12:10
Няма значение кой за какво работи.
Всичко си е разделено на общности така, че..

И в Африка пият по 2 капки вода на ден, ама ти се къпеш и ходиш лятно време на жасейнче да разхищаваш водата нали ;) По твоята логика.


* Разходите са според печалбите! *

_showy_
11-17-2008, 12:22
Абе много сте интересни.. Како означава "Абе за 50ст. ли сте? :? "? Научете се да цените парите.. Как така някой ще ви прави фасони, а вие ще му давате пари за това?! :shock:

Някои хора работят за левче на час.. Тоест 50ст=30мин...
въпросните хора ако имаха малко акъл в главата нямаше да работят за левче на час ;) а и най-малкото какво толкова можес да си позволиш за 50 стотинки ?! нищо смислено . А и да се правиш на идиот пред цяло заведение за 50 стотинки не мерси...къде ви е самочувствието ?!
Ами можеш да си купиш баничка с 50ст... Ако не за теб, то на някой нуждаещ се, а сервитьорката за мен не влиза в графа "нуждаещ се"...
Освен това въпросът е принципен. Ясно е, че повечето хора, които се хранят в заведение не са за 50ст, но все пак..
Освен това не е нужно да се правиш на маймуна, за да си поискаш рестото. Има си и културни начини...

Luvcraft
11-17-2008, 16:52
Тези, които се оплакват, че са само 50 всъщност са материалистите, защото не е факта че е зела 50 стотинки, а това че ги е зела без ти да мислиш, че ги е заслужила. Бакшиша не се взима от клиента, а си свършваш работата добре и го получаваш от него, как очакваш да тръснеш кафето на някой с намусена физиономия и да очакваш бакшиш? Ако клиента прецени, че не заслужаваш - няма да получиш "нали са само 50 стотинки"

hardball
11-17-2008, 16:55
Imma fuckin materialist.

a.k.a."'Cuz we're living in a material world And I am a material girl" :D

scyLLa
11-17-2008, 17:13
Не се ли замисляте че когато влезнете в някои магазин и си купите нещо и оставите 10 стотинки повече продавачката ги зима но, когато нямате 10 стотинки тя чака да ги искарате няма да каже айде сега 10 стотинки друг път ще ги върнеш, това ме вбесява, че са алчни .....

scyLLa
11-17-2008, 18:03
Не се ли замисляте че когато влезнете в някои магазин и си купите нещо и оставите 10 стотинки повече продавачката ги зима но, когато нямате 10 стотинки тя чака да ги искарате няма да каже айде сега 10 стотинки друг път ще ги върнеш, това ме вбесява, че са алчни .....

Един път едвам събрах стотинки за цигари и нямах за запалка, а за кибирт и продавача ми даде неговата запалка..
Е има и такива продавачи но повечето са нагли и прости...как може аз да отида и да поискам торбичка и те да ми кажат еми тя струва 5 стотинки не че съм за 5 стотинки но защо трябва да струва нещо торбичката

24white24
11-17-2008, 18:13
Не се ли замисляте че когато влезнете в някои магазин и си купите нещо и оставите 10 стотинки повече продавачката ги зима но, когато нямате 10 стотинки тя чака да ги искарате няма да каже айде сега 10 стотинки друг път ще ги върнеш, това ме вбесява, че са алчни .....

Един път едвам събрах стотинки за цигари и нямах за запалка, а за кибирт и продавача ми даде неговата запалка..На няколко пъти съм попадал на таксиджии и няма как да ми върнат, и казват, че вината е тяхна, че нямат дребни пари и ми казват добре дай тия дребните и това е(50 стотинки-левче под това което трябва да дам) и в такива се убеждавам, че има и свестни хора.

InitialD
11-17-2008, 23:26
Не се ли замисляте че когато влезнете в някои магазин и си купите нещо и оставите 10 стотинки повече продавачката ги зима но, когато нямате 10 стотинки тя чака да ги искарате няма да каже айде сега 10 стотинки друг път ще ги върнеш, това ме вбесява, че са алчни .....

Един път едвам събрах стотинки за цигари и нямах за запалка, а за кибирт и продавача ми даде неговата запалка..На няколко пъти съм попадал на таксиджии и няма как да ми върнат, и казват, че вината е тяхна, че нямат дребни пари и ми казват добре дай тия дребните и това е(50 стотинки-левче под това което трябва да дам) и в такива се убеждавам, че има и свестни хора.

Мога само да кажа евалата на такива хора!Имаме нужда от повече като тях!

ABSOLUTme
11-18-2008, 02:36
Аз си имам правило винаги да оставям 10% от сметката като бакшиш.
Друг е въпросът,ако сервитьорката е няква заядлива,тросната иии.. абе гадна. 8-)

rosskata
11-18-2008, 12:43
:( Aз понеже съм бачкала доооста време като сервитъорка, винаги оставям бакшиш... Освен ако сервитъорката не е някаква хиперзла...

В Щатите оставяш задължително бакшиш- между 10% (тва ако си много недоволен), и 25%. Това е прекалено и не много по нашите стандарти, но пък заплатите на сервитъорите са не пове4е от 300- 350 лева- как според вас се живее с такива пари? :?

Така че аз си оставям бакшиш по презумция, освен ако не съм особено недоволна...

Има нагли сервитъорки, които не ви връщат рестото (а са длъжни да го връщат), но нямате си идея колко нагли клиенти има (дето те правят луд и после си прибират стотинките)... И няма да почвам за отношението на хората към обслужващия перснал като цяло- ти си низша табла, аз мога да те правя луд ххахаха..... :-x

krem4et0
11-18-2008, 14:52
Че моята заплата чисто е толкова, а съм учителка!!! Учила съм за това и трудът ми се води високо квалифициран.........Не заслужавам ли и аз повече? Как живея с 350 лв някой пита ли ме. Е, вече имам подкуп-климатик срещу годишна оценка :D

Парите никога не стигат, ако щеш и 3000 да вземаш. Тя какви разходи има за самоусъвършенстване? Аз трябва непрекъснато да купувам литература, да плащам интернет, да копирам, разпечатвам тестове. Тя само дето малко повече си протърква подметките........Че аз 15-20% от заплатата си харча само за това, за да съм подготвена на работа!!!!

Попитали 1 път директора на предприятие колко взема. Той казала-1000 лв. А на въпросът стигат ли ти казал-ами да живея нормално, да.
Попитали метача колко взема-200 лв. А стиган ли ти-да, стигат ми. Една висока квалификация трябва непрекъснато да се поддържа и развива. Мениджърът трябва винаги да е в час, а при сервитьорките какво ново? Само дето взеха да си пишат сметките на компютър, а не на касов апарат...

assd
11-18-2008, 17:39
абе гледайте сега, въпроса е принципен- тука някакви перхидролени кифли си мислят че съм им задължен да оставям от сметка 3 лева (2 кафета примерно) 2 лв бакшиш и да не ми върнат от 5! ебати наглостта, а пък върха е като примерно съм на кеф и оставя 5 лева за 2 кафета и ги взимат без усмивка или "благодаря", некво такова все едно съм длъжен, че тва са 40% бакшиш бе! къде отиваш ти може би :lol:

бил съм и в други страни, там първо ти връщат до стотинка и чак ако решиш да оставиш върнатите пари се усмихват, благодарят и тн. на много места има също и къде да напишеш рецензия за сервитьора който те е обслужил, управителя преглежда от кого са доволни хората и от кого не. вероятно после заплатите се разминават в полза на добре отнасящия се сервитьор, това е много важна част от бизнеса и там се спазва правилото "клиента винаги е прав", кой иначе би отишъл пак на място с кисел персонал? ама тука някакви псевдобизнесмени разбират бизнеса по свой начин...

но има и готини сервитьорки, веднъж една беше толкова мила и се усмихваше всеки път като носи нещо и го сервираше с желание - следователно получи и 50 лева бакшиш (при сметка около 100 лева) а и беше ослепително яка, исках да и взема телефона ама не посмях 8-)
ама има и тъпаци дето заслужават коронния номер - 1ст бакшиш и сметка възможно с най малки монети събрана, в един есторант така оставихме на някакъв с акцент (явно от дълбоката провинция) 1ст и се смяхме много ехидно докато бройкаше стотинките, беше яко ама си го беше заслужил !
тва е

NaskoKaulitz
11-18-2008, 19:34
Вече оставяме с точност ДО СТОТИНКА
http://i.data.bg/08/11/18/1252172_orig.jpg :D снимах за доказателство

24white24
11-18-2008, 21:25
Не, не може ти да си реален профил, гаранция, че си някакъв бот. :?

gabi_94
11-18-2008, 21:43
еми в доста заведения е така, особено в ресторантите, механите и по луксозните кафета.Ся пак не са ви метнали с много. Веднъж като ходихме с едни приятелки на пицария, тая не ни върна близо два лева :o :o :o чакаме си ние, а тая изобщо не се върна. Накрая си тръгнахме, щото бързахме и не ни се щеше да праим скандал.
А пък онзи ден отиваме на кафе и ни дават неква голяма сметка и то без касова бележка. Искаме касова бележка и тая се оправдава, че било на нейната колежка и тя изтрила маркираното на апарата и некви подобни. Като си изчислихме ни метна пак с около 2лева, ама кво да правим, излязохме си.

mickelangelo
11-19-2008, 15:12
На златни пясъци са по гадни .. но поне питат ... след като им платиш безбожно скъпите неща ... ти задават въпрос когато им дадеш едри пари ... " Дължа ли ви нещо " и те гледат .. с най- милия поглед с който могат .. но уви не успяват ... но все пак това са 50 ст .. аз лично не си ги искам .. когато останат .. :) но всеки според разбиранията .. когато имам пари .. ги пръскам когато нямам се стискам :) това е

summergir1
11-19-2008, 18:45
:lol: омг , 50 ст все тая, особено като сте били повече хора и се разпределят :shock: :shock: :shock: какво толкова, за бакшиш не сте ли чували?!?

Valkyrie
11-20-2008, 02:15
Че моята заплата чисто е толкова, а съм учителка!!! Учила съм за това и трудът ми се води високо квалифициран.........Не заслужавам ли и аз повече? Как живея с 350 лв някой пита ли ме. Е, вече имам подкуп-климатик срещу годишна оценка :D
Парите никога не стигат, ако щеш и 3000 да вземаш. Тя какви разходи има за самоусъвършенстване? Аз трябва непрекъснато да купувам литература, да плащам интернет, да копирам, разпечатвам тестове. Тя само дето малко повече си протърква подметките........Че аз 15-20% от заплатата си харча само за това, за да съм подготвена на работа!!!!
Една висока квалификация трябва непрекъснато да се поддържа и развива. Мениджърът трябва винаги да е в час, а при сервитьорките какво ново? Само дето взеха да си пишат сметките на компютър, а не на касов апарат...
Тя просто не може да има разходи за самоусъвършенстване, нали? Щото е сервитьорка. Да си сервитьор сякаш означава да си лишен от всякаква възможност да вършиш каквато и да било друга дейност, освен да си изтъркваш подметките, а? Не дай си Боже да стане дума за умствена такава. Аз понеже не си купувам учебници, примерно? Или не чета книги? Или не плащам интернет? Или не се опитвам да завърша средното си образование с отлична диплома, за да мога да кандидатствам после и да завърша и висшО? Или по презумпция съм неспособна да върша друга работа, освен да прибирам на клиентите парите и да си търкам подметките?
Несправедливо е да работиш за такива смешни пари, да. Но ти си си го избрала, не виждам защо се оплакваш точно тук в такъв случай. Винаги можеш да станеш сервитьорка, а ако успееш да станеш добра такава, можеш да правиш няколко пъти повече пари на месец от сегашната ти заплата. Ама сигурно не искаш, нали? Е мен ме устройва ЗА МОМЕНТА, даже перфектно. Но това не означава, че искам цял живот това да работя. Обаче съм се ориентирала към нещо, което ми е интересно, и от което ще си докарвам добри пари, мисля. Е, да, ама сервитьорките май са доста тъпички, а който го няма в главата, го има в краката. Явно трябва да се откажа от каквито и да било мечти и планове, свързани с бъдещето ми, и да се съсредоточа върху избирането на поредния чифт обувки, че на тия съм им поизтъркала подметките, пък няма изгледи въобще да седна някога зад бюро. И ще е най-добре да спра да харча пари за неща като литература и интернет - неща, които явно не съм достойна да ползвам.

24white24
11-20-2008, 05:51
Че моята заплата чисто е толкова, а съм учителка!!! Учила съм за това и трудът ми се води високо квалифициран.........Не заслужавам ли и аз повече? Как живея с 350 лв някой пита ли ме. Е, вече имам подкуп-климатик срещу годишна оценка :D
Парите никога не стигат, ако щеш и 3000 да вземаш. Тя какви разходи има за самоусъвършенстване? Аз трябва непрекъснато да купувам литература, да плащам интернет, да копирам, разпечатвам тестове. Тя само дето малко повече си протърква подметките........Че аз 15-20% от заплатата си харча само за това, за да съм подготвена на работа!!!!
Една висока квалификация трябва непрекъснато да се поддържа и развива. Мениджърът трябва винаги да е в час, а при сервитьорките какво ново? Само дето взеха да си пишат сметките на компютър, а не на касов апарат...
Тя просто не може да има разходи за самоусъвършенстване, нали? Щото е сервитьорка. Да си сервитьор сякаш означава да си лишен от всякаква възможност да вършиш каквато и да било друга дейност, освен да си изтъркваш подметките, а? Не дай си Боже да стане дума за умствена такава. Аз понеже не си купувам учебници, примерно? Или не чета книги? Или не плащам интернет? Или не се опитвам да завърша средното си образование с отлична диплома, за да мога да кандидатствам после и да завърша и висшО? Или по презумпция съм неспособна да върша друга работа, освен да прибирам на клиентите парите и да си търкам подметките?
Несправедливо е да работиш за такива смешни пари, да. Но ти си си го избрала, не виждам защо се оплакваш точно тук в такъв случай. Винаги можеш да станеш сервитьорка, а ако успееш да станеш добра такава, можеш да правиш няколко пъти повече пари на месец от сегашната ти заплата. Ама сигурно не искаш, нали? Е мен ме устройва ЗА МОМЕНТА, даже перфектно. Но това не означава, че искам цял живот това да работя. Обаче съм се ориентирала към нещо, което ми е интересно, и от което ще си докарвам добри пари, мисля. Е, да, ама сервитьорките май са доста тъпички, а който го няма в главата, го има в краката. Явно трябва да се откажа от каквито и да било мечти и планове, свързани с бъдещето ми, и да се съсредоточа върху избирането на поредния чифт обувки, че на тия съм им поизтъркала подметките, пък няма изгледи въобще да седна някога зад бюро. И ще е най-добре да спра да харча пари за неща като литература и интернет - неща, които явно не съм достойна да ползвам.Не става въпрос, да не израстваш като личност, а да се усъвършенстваш професионално, защото и след 100 години задълженията на една сервитьорка, ще е да сервира и да обслужва клиентите, а един учител(примерно) трябва постоянно да е в крак с вскякакви нови данни наредби и тн.

krem4et0
11-20-2008, 06:57
Имах предвид самоусъвършенстване в професията, а не изобщо. дори дрехи, които носиш на работа.
Аз когато постъпих преди 2 месеца си купих дрехи за сума ти пари, защото не мога да ходя на работа как да е. Взех си изискани и елегантни костюми, които не бих облякла в ежедневието си, но нося на работното място. Сега пак за там си купих още дрехи.......Сервитьорките в изисканите звадения са с униформа, а в долнопробните-как да е.
Иначе ти като личност може да се развиваш колкото си искаш и да пръскаш пари. Аз за магистратура(тя не ми се изисква за работнто място) за 1 година ще пръсна 3 000 лв. Тези пари както се досещаш няма да изкарам и спестя от работа. Първите 650 лв ми ги дадоха родителит, а за останалите пари-мисля да ги делим. Но това е заради самата теб, а не защото работата ти го налага.

Колкото до това, че вземам малко и аз съм си го избрала. В Свищов с моя опит(никакъв), моята квалификация(без завършена магистратура все още) и с оглед на моята възраст, това е една от най-високо платените длъжности, на която мога да съм. Съчетано с това, че ходя на работа с огромно удоволствие смятам, че за мен на този етап това е перфектната работа. да не говорим, че искам да изградя научна и преподавателска кариера, а това стъпало е доста голям плюс за мен.
В Свищов няма сервитьорка, която да изкарва повече от 350 лв месечно с бакшишите. да не говорим, че лятото не могат да изкарат и 100 лв оборот от заведение на вечер, защото тук все едно е паднала бомба през тези месеци. Познавам много момичета, работещи това и мога да кажа, че много сериозно са си пре....цакали образованието, защото работят нощем, не ходят не лекции, нямат време да четат. Редовно обучение и подобна работа(особено нощем) са крайно натоварващи и все едното ще страда.

Ти просто не разбра, че говорих за разходите, пряко свързани с работата ти. ОК, разход за такси спомена 1 път. Че ходи с градския транспорт, ходи пеш... Твой е изборът дали ще дадеш 5 лв за такси или 1 лв за автобус, нали? но аз нямам избор в това ВИНАГИ да съм стилна на робота. Нямам избор в това дали трябва ВИНАГИ да съм подготвена и изчела 5 купа литература по темите, за които ще говоря. И моралът ми не ми позволява да искам от децата стотинки, за да принтирам нещо на личния си компютър или принтер.

Майка ми и баща ми са икономисти и непрекъснато купуват нови книги, стандарти, четат наредби, въртят телефони за консултации с други хора по спорни въпроси. Знаеш ли колко пари отиват за това? Знаеш ли, че МСС струват 110 лв да речем!? и те трябва да го правят, защото ако не си свършат работата-заминават.

Ниско квалифицираният труд не изисква такива разходи за поддържане в сравнение с хората с висококвалифицирана работа. Съжалявам, но е така.
Приятелят ми си е купил до сега 1 гащеризон за работа и не е прочел 1 книга за това как да си върши работата. Реално в своята нискоквалифицрана професия не е вложил НИЩО като пари!

_donna_
11-20-2008, 07:29
Как може изобщо да спорите за такова нещо?

Ок,теории няма да развивам,щот и без тва половината не можете да четете дълги текстове.

Само споменавам,че съм работила като сервитьор и като барман на доста места и винаги ама ВИНАГИ съм връщала точно ресто.Не за друго,а защото е неудобно - казваш някаква цена и след това връщаш с левче по-малко.И кво? /да не говорим,че наистина почти никъде не можеш да го постигнеш това да взимаш 200лв./Как просто ще си прибереш 50 стинки в джоба? 8-)

кремчето,ти имаш ли поне един пост,в който да не се говори нещо за магистратурата ти? :lol:

krem4et0
11-20-2008, 08:37
Не. Болна ми е, че давам толкова пари, а не научавам нищо........

hottie
11-20-2008, 08:53
Според мен системата във Франция е най-добре : надчислен ти е процент в сметката, в който процент влиза обслужването. Съответно или си даваш точно или ти връшат точно без лоши погледи :)

Кремче : Аз пък много ти се радвам, че се бориш така за професията ти. Да, заплатата е малка, но и добрите учители също!Много лесно се отказват и демотивират заради едната заплата. А все пак имаш отговорността да придаваш знанията си на деца и подрастващи!
А доколкото до заплатата си права, никога няма да ти е достатъчна ако ще и 3000 да взимаш. Ето признавам си, че и на мен не ми стигат моите близо 1500лв. Верно имам разходи за храна, парно, ток, вода..транспорт..отделно давам и на баба ми и майка ми. Но съм сигурна, че и 3000 да взимам пак няма да съм изцяло задоволено. Но пък иначе ще е прекалено скучно ако сме презадоволени и няма за какво да се борим нали така :)

Valkyrie
11-20-2008, 09:02
Имах предвид самоусъвършенстване в професията, а не изобщо. дори дрехи, които носиш на работа.
Аз когато постъпих преди 2 месеца си купих дрехи за сума ти пари, защото не мога да ходя на работа как да е. Взех си изискани и елегантни костюми, които не бих облякла в ежедневието си, но нося на работното място. Сега пак за там си купих още дрехи.......Сервитьорките в изисканите звадения са с униформа, а в долнопробните-как да е.
Иначе ти като личност може да се развиваш колкото си искаш и да пръскаш пари. Аз за магистратура(тя не ми се изисква за работнто място) за 1 година ще пръсна 3 000 лв. Тези пари както се досещаш няма да изкарам и спестя от работа. Първите 650 лв ми ги дадоха родителит, а за останалите пари-мисля да ги делим. Но това е заради самата теб, а не защото работата ти го налага.

Колкото до това, че вземам малко и аз съм си го избрала. В Свищов с моя опит(никакъв), моята квалификация(без завършена магистратура все още) и с оглед на моята възраст, това е една от най-високо платените длъжности, на която мога да съм. Съчетано с това, че ходя на работа с огромно удоволствие смятам, че за мен на този етап това е перфектната работа. да не говорим, че искам да изградя научна и преподавателска кариера, а това стъпало е доста голям плюс за мен.
В Свищов няма сервитьорка, която да изкарва повече от 350 лв месечно с бакшишите. да не говорим, че лятото не могат да изкарат и 100 лв оборот от заведение на вечер, защото тук все едно е паднала бомба през тези месеци. Познавам много момичета, работещи това и мога да кажа, че много сериозно са си пре....цакали образованието, защото работят нощем, не ходят не лекции, нямат време да четат. Редовно обучение и подобна работа(особено нощем) са крайно натоварващи и все едното ще страда.

Ти просто не разбра, че говорих за разходите, пряко свързани с работата ти. ОК, разход за такси спомена 1 път. Че ходи с градския транспорт, ходи пеш... Твой е изборът дали ще дадеш 5 лв за такси или 1 лв за автобус, нали? но аз нямам избор в това ВИНАГИ да съм стилна на робота. Нямам избор в това дали трябва ВИНАГИ да съм подготвена и изчела 5 купа литература по темите, за които ще говоря. И моралът ми не ми позволява да искам от децата стотинки, за да принтирам нещо на личния си компютър или принтер.

Майка ми и баща ми са икономисти и непрекъснато купуват нови книги, стандарти, четат наредби, въртят телефони за консултации с други хора по спорни въпроси. Знаеш ли колко пари отиват за това? Знаеш ли, че МСС струват 110 лв да речем!? и те трябва да го правят, защото ако не си свършат работата-заминават.

Ниско квалифицираният труд не изисква такива разходи за поддържане в сравнение с хората с висококвалифицирана работа. Съжалявам, но е така.
Приятелят ми си е купил до сега 1 гащеризон за работа и не е прочел 1 книга за това как да си върши работата. Реално в своята нискоквалифицрана професия не е вложил НИЩО като пари!
Всъщност, нямам избор дали да се прибирам с такси, или с градския транспорт. Прибирам се с такси след смяна, която свършва в 12, а понякога и по-късно през нощта. Да ходя пеш - ми страх ме е.
И как сервитьорките да не харчат пари за самоусъвършенстването си - ами всичките пари за маркова козметика и грим, една колежка даже пести за силикон :razz: . За дрехи също харчим, въпреки че едва ли струват толкова пари, колкото твоите елегантни костюми, та не знам защо го споменавам. Откъде знаеш, примерно, че някой и друг сервитьор не е похарчил някой и друг лев за курсове, за да стане по-добър в работата си? Или не е прочел някоя и друга страничка за етикета, примерно?
Даже не знам защо изобщо става дума за това. Налага ти се да харчиш пари за самоусъвършенстване - добре. На мен ми се налага да се издържам сама. На една колежка й се налага да издържа себе си, детето си и майка си с тия пари. Един колега издържа сам цялото си семейство с доходите си като сервитьор - себе си, двете си деца в тийнейджърска възраст и болната си жена. Тези разходи дали са по-маловажни от твоите за самоусъвършенстване? Еми да, нямам магистратура, ама може и да е заради възрастта ми, а може и никога да не завърша. Еми да, може сервитьорите да са нискоквалифицирани и необразовани, ама и те трябват - няма сама да си носиш чиниите, когато отидеш на ресторант. Кремчето, звучиш така, сякаш за теб ослужващият персонал са хора втора ръка. Какво като нискоквалифицираният труд изисква по-малко разходи за поддържане? Този факт ни най-малко не прави колегите ми сервитьори от кръчмата по-малко ценни хора от теб, нито пък разходите им по-маловажни, въпреки липсата на магистратура.
P.S. Вече връщам рестото почти до стотинка ( жълти стотинки не връщам, щото нямам ).

24white24
11-20-2008, 09:45
Valkyrie търсиш под вола теле, как ще кажеш, че твоето усъвършенстване е козметика и силикон, ти случайно да не си с консумация ебаси. Никой не ти омаловажава професията, просто няма начин да сравниш учителството с келнерството ;) Всеки труд е важен, няма такова нещо като, щом е нискоквалифициран значи е втора ръка, напротив, просто за да практикуваш едното не са ти нужни знания и тн.

HardcoreSyndrome
11-20-2008, 11:33
Още ли се коментира тая тема... 8-)

krem4et0
11-20-2008, 12:21
Моят приятел реди ламиниран паркет и слага щори. Възхищавам му се, че работи такава работа. Възхищавам му се, че изкарваше много пари лятото. Ако не уважавах работата му, как щях да го уважавам като човек? Как щях да го обичам?

Не третирам никой като човек втора ръка. Просто има разлика между нискоквалифициран и висококвалифициран труд. Съжелявам, твоят не е високо квалифициран и няма да бъде. не защото ти си човек второ качество, а защото работата ти е да обслужваш останалите!!!!

Това, че не се издържам сама е така, но колежката ми по чужди езици има малко дете, съпруг семейство и се издържа сама, нали. Ама и тя непрекъснато купува учебници по чуждите езици(преподава по 4 езика), а сами знаете колко са скъпи. Отделно сега се е записала на курсове по още 1 чужд език, за да може да преподава и него, защото учителите са кът. Води абсолютно безплатно и доброволно курс по италиански(и мисля някой ден да го посетя, защото ми е интересно)........Нима тя няма и твоите разходи, и още допълнителни?

Valkyrie
11-21-2008, 13:20
Моят приятел реди ламиниран паркет и слага щори. Възхищавам му се, че работи такава работа. Възхищавам му се, че изкарваше много пари лятото. Ако не уважавах работата му, как щях да го уважавам като човек? Как щях да го обичам?

Не третирам никой като човек втора ръка. Просто има разлика между нискоквалифициран и висококвалифициран труд. Съжелявам, твоят не е високо квалифициран и няма да бъде. не защото ти си човек второ качество, а защото работата ти е да обслужваш останалите!!!!

Това, че не се издържам сама е така, но колежката ми по чужди езици има малко дете, съпруг семейство и се издържа сама, нали. Ама и тя непрекъснато купува учебници по чуждите езици(преподава по 4 езика), а сами знаете колко са скъпи. Отделно сега се е записала на курсове по още 1 чужд език, за да може да преподава и него, защото учителите са кът. Води абсолютно безплатно и доброволно курс по италиански(и мисля някой ден да го посетя, защото ми е интересно)........Нима тя няма и твоите разходи, и още допълнителни?
Просто исках да отбележа, че разделянето на разходите на разходи за самоусъвършенстване и други разходи доста често е безсмислено. Защото макар за тази работа да не се изискват знания и образование, да не изисква почти никакви разходи за поддържане и самоусъвършенстване, не можеш да кажеш, че твоите нужди са по-важни от техните. Ти харчиш голяма част от заплатата си за допълнителна литература, за да си постоянно в час - това е чудесно, аз също съм имала такива учители и знам колко приятно ми беше в час да не слушам просто преразказ на учебник отпреди 7-8 години, примерно. Но това не значи, че разходите на обслужващия персонал по презумпция са по-маловажни и незначителни, че се изчерпват с плащането на сметки, ядене, пиене, бензин и наркотици. И аз се възхищавам, че ти работиш това. Възхищавам се на всички учители, които си вършат работата с хъс и желание, напук на смешните пари, които получават.
А ти няма за какво да съжаляваш, знам, че моят труд е нискоквалифициран, но съм доволна, че поне работя нещо. Надявам се клетвата ти да не ме застигне и да не остана сервитьорка цял живот, а да си завърша средното, после и университет.
24white24, как може да си помислиш, че говоря сериозно за козметиката и силикона. Пуснах го на майтап, надявах се, че ще се разбере. Не си спомням да съм сравнявала сервитьорството с учителството, нито да съм ги изкарвала еднакво важни професии. Защото не са. Просто някои хора не знаят какво говорят, изказвайки мнение по темата, което не се основава на реалността, затова писах. Повече няма да споря, защото отново някой може да ми припише изказвания, които не съм правила.

24white24
11-21-2008, 14:26
Радвам се, че е било ирония, в тоя форум вече всичко очаквам :D

_donna_
11-22-2008, 12:07
О,марсиански пясъци,приятелят и реди ламиниран паркет и слага щори .. :-)


мхахах.. :lol:

hottie
11-22-2008, 12:14
срамна работа няма ;)

krem4et0
11-22-2008, 12:36
И какво от това? В момента следва, за да не реди паркет още дълго време........А и изкарва повече пари от майка си и баща си взети заедно.

П.С. И въпреки, че и той е в сферата на услугите, даже водата си носи на работното място, а не иска от собствениците на жилището. А и бакшиш не получава, защото плащат на шефа му, а той получава част от парите за услугата....

24white24
11-22-2008, 13:18
И какво от това? В момента следва, за да не реди паркет още дълго време........А и изкарва повече пари от майка си и баща си взети заедно.

П.С. И въпреки, че и той е в сферата на услугите, даже водата си носи на работното място, а не иска от собствениците на жилището. А и бакшиш не получава, защото плащат на шефа му, а той получава част от парите за услугата....какво се връзваш на някой си...

Правилно по-добре е да лежи да лентяйства и да псува колко гадна е държавата и как няма работа !??!!