PDA

View Full Version : За неспособността да кажеш "не"..



Bianca
11-13-2008, 14:48
Защо на някои хора им е изключително трудно да кажат не? Като мен, например. Умеете ли да отказвате тогава, когато е наложително?!
"Да кажеш "не" означава да определеш своите граници, като в същото време зачиташ тези на другите"
За мен е непосилно да отговоря на някого с тази трудна, трудна думичка "не".
А някой да е имал същия проблем и по някакъв начин да се е отървал от него? Самонагласа, ала-бала?!
Супер много се дразня, когато някой ме помоли за услуга и аз естествено приемам. А когато аз съм нуждаещата се, кой, по дяволите, го грее за мен?! И не, не се дразня на човека отсреща, дразня се на самата себе си.


П.П. Извинявайте, ако темата е прекалено тъпа за вас. (:

OtherDimension
11-13-2008, 14:52
напротив, хубава тема
аз също бях така, а и до известна степен все още
но се опитвам да променям това в себе си и мисля, че успявам
и съм щастлив от тоя факт, защото това е голяма слабост

hahavteen
11-13-2008, 14:54
Пффф и аз съм така... Много е тъпо и все си патя :? Един приятел скоро ми каза че трябва да спра а се правя на добрата фея ама..

24white24
11-13-2008, 14:55
Както каза колегата по-нагоре, опитвам се да се променям, и се радвам когато успявам, човек се учи от грешките си както са казали хората, преди Не или не мога не присъстваше в моя речник щом стане въпрос за услуга заем и тн. видях как хора на които имах прекалено доверие злоупотребиха с това, че на всяка тяхна молба моя отговор беше няма проблем, надявам се един ден да успея да намеря баланса между отказа и съгласието.

Disrespect
11-13-2008, 14:59
преди много трудно отказвах, ама вече влизам в правия път..

Valkyrie
11-13-2008, 15:00
Хах, не.
И при мен е така. Трудно ми е да отказвам, когато ме помолят за нещо. Например, колегите ми - "Ще ми вземеш ли смяната в неделя, защото трябва да ида на рождения ден на хамстера на лелинчо ми по бабина линия в Перник?", и аз, к'во да кажа - "Няма проблем, ще ти я взема.", въпреки че за неделята имам планове, които включват много учене, избиране на подарък за сватбата на приятел, почистване на апартамента и куп други задължения. А що есета и съчинения на съученици съм написала! Трудно ми е да отказвам, когато ме молят за услуга, и това си е. Мисля си, че го правя, защото и аз някога ще изпадна в такава ситуация, в която аз имам нужда от помощ. А как да разчитам на помощ, когато самата аз не съм помагала на някого, който е имал нужда? Понякога наистина се чувствам адски използвана и прецакана, но пък и какво толкова? Гледам да продължавам да помагам, обаче не пренебрегвам важните си задължения заради другите. Не съм чак такъв алтруист.
Не мисля, че е лошо. Не знам как да се справиш с това. Защо да не помогнеш, когато нищо не ти пречи да го направиш. Ако не можеш, защото имаш някаква работа, просто обясняваш и готово. Е, и на мен не би ми навредило да се науча да казвам "не" понякога.

Decu
11-13-2008, 15:00
Това е масов проблем явно. И аз го имам. Не е готино. :)

Sensuality
11-13-2008, 15:23
Офф и аз съм така или поне бях,сега вече се опитвам и аз да казвам "не" :D

CinDeReLLa_
11-13-2008, 15:29
малиии имам същия проблем и все още се опитвам да се науча да казвам не... ама немога гадно ми е като отрязвам някой..

jghgh
11-13-2008, 15:31
И аз бях така, но се отвиква. Не е толкова страшно.
Първия път когато отказваш ти е тегаво. Притесняваш се. Хората, които те молят (и които са свикнали да не им отказваш) упорстват, държат да им помогнеш, но ти в такива моменти не трябва да се "предаваш". Точно обратното! Дори да се чувстваш нелепо, да даваш тъпи обяснения от рода на "Абе не мога бе/Уф, няма да стане/Е.. съжалявам :(" и/или да потъваш в земята от срам/притеснение е хубаво да си държиш на своята. Не значи не и толкова. Точка.

Всеки следващ път "не"-то става все по-лесно за изричане, все по-уверен ставаш ти самия (много добре действа на самочувствието да се научиш да отказваш!), все по-уверено даваш аргументи за отказа ти и хората все по-малко те възприемат като някой, който всичко ще им даде/който да им върши тяхната работа/който винаги е насреща като вярно паленце...

Като се научиш да казваш "не", "да"-то ти доста повече ще се оценява.

=]
Just try! Не се предавай пред обезоръжаващите, ненасърчителните и неодобряващите погледи на околните - това е част от изпитанията, съпътстващи умението на отказа, които трябва да преодолееш. (Имам предвид че ако досега послушно си казвал "да" в един момент на отказ тъпите муфти винаги вкарват един учуден поглед как така ти не им се връзваш на акъла, не им помагаш, не им правиш услуга и т.н....)


"Ще ми вземеш ли смяната в неделя, защото трябва да ида на рождения ден на хамстера на лелинчо ми по бабина линия в Перник?", и аз, к'во да кажа - "Няма проблем, ще ти я взема.", въпреки че за неделята имам планове, които включват много учене, избиране на подарък за сватбата на приятел, почистване на апартамента и куп други задължения
:lol:
Е, на молби от тоя род и на мен ми е трудно да отказвам, но предполагам и на това ще се науча. А пък в крайна сметка не трябва да липсва жертвоготовността у един човек. Ако се улисаме твърде много в умението да отказваме ще станем машини, които мислят само за себе си и за своите грижи.

Но е факт че откакто се научих да отказвам ми доставя по-голямо удоволствие да помагам на хората, по-малко ми е тегаво и знам защо съм казала "Да" - защото съм решила, а не от навик и от страх да откажа. :)

<Alexa>
11-13-2008, 15:38
Пфф...това винаги ми е било проблем :? . Доста хора започнаха да се възползват от мен и от неспособността ми да отказвам и реших, че е крайно време да направя нещо по въпроса.Започнах да казвам "не".В началото ми беше кофти, но се свиква и сега се чувствам доста по-добре! :)

TellMeYourName
11-13-2008, 15:40
и аз бях така, но пострепенно почнах да отвиквам, не е чак толкова трудно даже съм доволен вече като отказвам :-D

ScionOfStorm
11-13-2008, 15:49
аз съм много зле в т'ва отношение. В по-голямата част хич не мога да казвам "не" и ми е супер трудно някакво да се "науча" да отказвам в дадени ситуации. Старая се, пък ще видим какво ще стане.

Pliok0019
11-13-2008, 15:52
И аз съм така... Не мога да дам ясна и конктерна причина в даден момент, с която да обоснова моето "не", или казвам "да" инстинктивно... :(

NaskoKaulitz
11-13-2008, 15:53
И аз никога не казвам НЕ, по-склонен съм да измисля някаква лъжа да се измъкна, щото ако отрежа някой после ми е АДСКИ гадно :(

neocide
11-13-2008, 16:13

Boot
11-13-2008, 16:22
:smt027

NaskoKaulitz
11-13-2008, 16:23
Да, трудно е да се отучиш.
Да, обидно е да осъзнаваш колко си мекушав и страхлив, след като си се съгласил за пореден път, спомняйки си как си си повтарял "този път няма да правя услуги, този път ще удържа"...
Ужасно е. Има няколко човека в моя клас, дето постоянно ме тормозеха с молби "помогни ми по руски, английски, нз си кво", и аз винаги приемах :?, но... забелязах, че през останалото време те изобщо сякаш не си спомнят за тва колко шестици ми дължат на мен.. и на следващите изпитвания, милите им очички не им осигуриха тъй нужното подсказване.. ^-^
Сега си гледат работата, и аз своята. Никой няма проблеми.. 8-) Да ама така излиза че ти се оплакваш, че си прецаканата ти и че си жертва....тва също е гадно.Да си викат на ум "хъхъ тая тъпачка я използвахме и тя си мисли че и ние ще и помагаме" :(

jghgh
11-13-2008, 16:29
Да, трудно е да се отучиш.
Да, обидно е да осъзнаваш колко си мекушав и страхлив, след като си се съгласил за пореден път, спомняйки си как си си повтарял "този път няма да правя услуги, този път ще удържа"...
Ужасно е. Има няколко човека в моя клас, дето постоянно ме тормозеха с молби "помогни ми по руски, английски, нз си кво", и аз винаги приемах :?, но... забелязах, че през останалото време те изобщо сякаш не си спомнят за тва колко шестици ми дължат на мен.. и на следващите изпитвания, милите им очички не им осигуриха тъй нужното подсказване.. ^-^
Сега си гледат работата, и аз своята. Никой няма проблеми.. 8-) Да ама така излиза че ти се оплакваш, че си прецаканата ти и че си жертва....тва също е гадно.Да си викат на ум "хъхъ тая тъпачка я използвахме и тя си мисли че и ние ще и помагаме" :(

Нищо не си схванал.

PainMonopoly
11-13-2008, 16:46
НЕ, нямам никакъв проблем да казвам не. 8-)

Pedigree
11-13-2008, 17:26
Вече нямам такъв проблем.


Обичам да помагам, но понякога преценявам, че не мога => 'не'. :)

hardball
11-13-2008, 17:34
Мене пък ми е адски лесно. Или го правя или не, ако имам желание да помогна - правя го, ако нямам желание или възможност- шанс.
Не.Не.Не. Даже по- често ми е кофти, че съм отхвърлила възможност, която съм могла да приема, или че не съм направила нещо, а съм могла, отколкото обратното, но и двете са редки явления.

PainMonopoly
11-13-2008, 17:36
Вече нямам такъв проблем.


Обичам да помагам, но понякога преценявам, че не мога => 'не'. :) Тебе те знаем. 8-)

Bianca
11-13-2008, 18:08
При мен проблемът не се състои само в това. Например днес се скарах с една приятелка и си казвам: "Не, аз напук НЯМА да и проговоря повече, няма да отида с нея, когато ме викне, НЯМА да и обръщам внимание, докато не осъзнае какво е направила". Една мазна усмивка и "Хей, ела с мен до еди-къде-си!"-просто съм готова.
Апф.

5StaR
11-13-2008, 18:18
Вече нямам такъв проблем.


Обичам да помагам, но понякога преценявам, че не мога => 'не'. :)

to4no tva 6tqh da napi6a.

Devilsplaymate
11-13-2008, 18:38
На мен също ми е много трудно да казвам "не". Чувствам се адски гузна. Това трябва да се промени, но е трудно. Колкото и да опитвам, накрая все става "да". Ще продължавам да опитвам, защото просто нещата не стават точно така.

zloto
11-13-2008, 19:34
Понякога не мога да кажа ''не'', друг път упорствам и отказвам да направя някоя дреболия, която нищо не ми струва.
Чувствам се добре, когато помагам, но мразя да чувствам, че ме използват :?

FakePlasticTree
11-13-2008, 19:44
Да, имам проблем с това. Не по принцип, а сега.
И имам чувството, че постъпвам като типична курва. Не знам?
Един човек твърди от дълго време, че ме обича - преди месец му казах, че няма да има нищо и толкова. ( и да има ще е само на база на някакво привличане..повече не мога да дам, а и не е човек, който бих обичала) Обаче той продължава да ми пише и тн, и аз не мога да кажа - Не искам повече да те чувам/виждам, защото нямам против да ми е приятел. Въпреки, че съм сигурна, че той едва ли някога ще иска това.
И постъпвам като кучка, но просто май ми е трудно да кажа 'край'.


Който иска може да помага със съвет. :smt095

LiveFlower
11-13-2008, 19:47
Дамм,както казаха по-нагоре чувствам се гузна за т'ва,че съм отказала :? Иначе и аз не умея да казвам "Не" в повечето случаи.

SiegHeil
11-13-2008, 19:55
Аз на тва му викам да си лигла ^^

24white24
11-14-2008, 05:13
Да, имам проблем с това. Не по принцип, а сега.
И имам чувството, че постъпвам като типична курва. Не знам?
Един човек твърди от дълго време, че ме обича - преди месец му казах, че няма да има нищо и толкова. ( и да има ще е само на база на някакво привличане..повече не мога да дам, а и не е човек, който бих обичала) Обаче той продължава да ми пише и тн, и аз не мога да кажа - Не искам повече да те чувам/виждам, защото нямам против да ми е приятел. Въпреки, че съм сигурна, че той едва ли някога ще иска това.
И постъпвам като кучка, но просто май ми е трудно да кажа 'край'.


Който иска може да помага със съвет. :smt095По-добре си му кажи още сега, вместо да му даваш фалшиви надежди, че ще излезне нещо между вас...

Celence
11-14-2008, 11:05
Аз предпочитам да се отзовавам на хората, ако имат нужда от помощ, от колкото да се правя, че не съм чула/ да мина м/у капките или нещо пободно и го правя с ясното съзнание, че после няма да са ми длъжни с нищо - все пак избора да им помогна е мой...

Riot
11-14-2008, 15:35
kato gledam na jenskite im e trudno da otkazvat
posle zashto myjete sa kurvari... ga-ga

DenicHkaaa
11-14-2008, 19:14
kato gledam na jenskite im e trudno da otkazvat
posle zashto myjete sa kurvari... ga-ga

не са казали кво точно немогат да откажат... кво само бързате да ни наречете курви без да знаете нищо :-x :-x :-x

мичка
11-15-2008, 03:08
Нямам проблеми и не виждам нищо сложно в това(освен тва,че после следва някой скандал или някакви странни физиономии,но се свиква.Според мен си е въпрос на самоуважение.) :)

24white24
11-15-2008, 08:19
kato gledam na jenskite im e trudno da otkazvat
posle zashto myjete sa kurvari... ga-ga

не са казали кво точно немогат да откажат... кво само бързате да ни наречете курви без да знаете нищо :-x :-x :-xДа, права си, тия мъже са отвратителни !Аз съм крайно огорчен и възмутен !

HardcoreSyndrome
11-15-2008, 09:13
Нямам проблем с това! Прочетох едно мнение, че е по-добре да не можеш да отказваш, за да помагаш на хората.Хм, някой да е казал, че трябва постоянно да се отказва?!
Аз преценявам, ако трябва да откажа нещо го правя. И не се чувствам гузна след това. 8-)

MakeMeLaugh
11-15-2008, 11:16
Нямам проблем с отказването.
Даже съм доста добър :Р

babity
11-15-2008, 11:20
Аз пък не мога да казвам "Да".

PainMonopoly
11-15-2008, 11:53
kato gledam na jenskite im e trudno da otkazvat
posle zashto myjete sa kurvari... ga-ga

не са казали кво точно немогат да откажат... кво само бързате да ни наречете курви без да знаете нищо :-x :-x :-xДа, права си, тия мъже са отвратителни !Аз съм крайно огорчен и възмутен !Всички мъже са свине! 8-)

slavito007
11-15-2008, 12:03
Всички мъже са свине! 8-)
Чшш да не се обадя и аз :D

Трудно ми е някой път да кажа "не", защото може да зассегна човека отсреща. Ама понякога е просто наложително :-o

hottie
11-15-2008, 12:05
И аз съм така. Много рядко успявам да кажа не, освен ако наистина са ме взели за мезе, тогава прошка няма :o

Sorrowful
11-15-2008, 12:35
На мен не ми е трудно. :-o
Примерно:
Дени,може ли коректор? - Не.
Деница,научи ли си? - Не.
Дени,ще дойдеш ли с мен до лавката? - Не.

Кое му е сложното? 8-)

Blo0dyMary
11-15-2008, 12:39
и аз съм така..супер трудно ми е

miloty_baby
11-16-2008, 07:30
и на мен ми е трудно да казвам ''не'' но понякой път се налага
трябва само да имаш смелост да го кажеш на човека

miloty_baby
11-16-2008, 07:32
На мен не ми е трудно. :-o
Примерно:
Дени,може ли коректор? - Не.
Деница,научи ли си? - Не.
Дени,ще дойдеш ли с мен до лавката? - Не.

Кое му е сложното? 8-)


ми например някой им е трудно не точно на такива въпроси .. :)

NaskoKaulitz
11-16-2008, 07:45
На мен не ми е трудно. :-o
Примерно:
Дени,може ли коректор? - Не.
Деница,научи ли си? - Не.
Дени,ще дойдеш ли с мен до лавката? - Не.

Кое му е сложното? 8-)От тези въпроси "НЕ" мога да кажа като ме питат дали съм си научил :D

xpici
11-16-2008, 11:40
мм и аз много трудно мога да кажа ''НЕ'', може би защото винаги съм мислила как ще се почувства др. а не как се чувствам аз :) :/... но дойде и моя ден да кажа ''НЕ'' и с малко повече сили казах ''НЕ'' :/ и направих нещо за себе си... :mrgreen:
пък за други въпроси се нещо измислям, ама пак не казвам НЕ :D:D

Swinkenhoffer
11-16-2008, 12:37
Абе, на някой, който се държи добре с мен, приятен ми е и т.н., що да му казвам "не"?!? Още повече, ако става въпрос за услуга, която ми е по възможностите. Това лесна ли ме прави? Бати глупостите..

На индивид, който те третира зле, много ясно, че ще откажеш каквото и да било.
Както се отнасят с теб, така ще се отнасяш и ти с тях... тва е. :-|

ProstoAz
11-16-2008, 12:38
Аз си го казвам без проблем, когато се налага. Не търпя някой да ми досажда или да настоява за нещо.

BrokenInnocence
11-16-2008, 21:00
Като секса е... първия път може да не е супер готино, но от там нататък става все по- хубаво и ти се иска да го правиш все по- често...

hardball
11-17-2008, 15:20
Аз ако получавах оргазъм всеки път като казвам НЕ :D

DiScOnEcTeD
11-17-2008, 15:35
е как можее ако някой ви пита ше скочиш лли от 10 етаж и виее дааа... или даи 5 лева и жиее даааа ето ти :lol: :lol: тва не го схваштам така се злопотребява с хората бе .. не мисля че е трудно да кажеш просто 2 букви :? :?

hardball
11-17-2008, 15:42
Еми то щеше да е справедливо, защото иначе като казваш "НЕ" и се лишаваш от един или повече... :lol: :lol:
Е да ама не, никаква справедливост за мен :/

wikit0o0o
11-17-2008, 15:43
Да си призная и аз в много случаи съм така ... Имам ужасния навик да не мога да казвам твърдо "не" ! И много често хората заради това мое отрицателно качество ме манипулират и ми се качват на главата .. :(

scyLLa
11-17-2008, 15:49
Мен ако някой ме моли за услуга първо гледам кой ме моли ако човекът ми е добър приятел, вършил ми е услуги ще кажа да, но ако е някой дето сме на здравей здрасти разбира се че ще кажа не и не ме е срам да го кажа.А момичетата от класа ми само като ми изтърсят може ли да си пийна от колата, може ли да звънна един телефон,може ли тва може ли онова (преди винаги им давах ) ,но почнаха да прекаляват и винаги им казвам нещо от сорта на "Ами айде иди да си купиш" и не ми пука кво ще си помислят, да ми ядат к*ра

LizZz
11-18-2008, 07:30
Еми то щеше да е справедливо, защото иначе като казваш "НЕ" и се лишаваш от един или повече... :lol: :lol:
Е да ама не, никаква справедливост за мен :/
Казваш "ДА" и няма проблем.

На по-голямата част от хората отговарям с "НЕ", защото не са заслужили да им помагам. Все ми се подиграват, ОБАЧЕ като имат някъв проблем (често с компютър) и аз съм единствения им познат, който може да се справи с него ( :lol: ) почват да ми се умилкват.. Е не става така..
Иначе помагам на който ми е показал, че заслужава да му се помогне. :)

WILD__BOY
11-18-2008, 08:47
по-добре гаден, отколкото гладен ;)

hardball
11-18-2008, 12:12
Еми то щеше да е справедливо, защото иначе като казваш "НЕ" и се лишаваш от един или повече... :lol: :lol:
Е да ама не, никаква справедливост за мен :/
Казваш "ДА" и няма проблем.

Само така казваш :D

gPa3HuTeJl
11-18-2008, 12:17
Ало... п1пчасалата... ми дай тогава да те помоля да не се висваш в форума ? Така или иначе не можеш да отказваш поне да св1ршим нещо полезно, а?

krisence
11-18-2008, 13:25
И аз съм така ама не знам как да се променя :( Просто понякога не мога да откажа :(

Bianca
11-18-2008, 16:17
Ало... п1пчасалата... ми дай тогава да те помоля да не се висваш в форума ? Така или иначе не можеш да отказваш поне да св1ршим нещо полезно, а?
Ти пък откъде знаеш, че не мога да отказвам?
Знам само, че ако ме помолиш-най-много да те напсувам. :-)
(За пореден път.)

Reed
11-18-2008, 16:19
Не мога,особено,ако ме гледат в очите и ме молят за нещо.